Android Recenzije

Asus ZenFone 3 - Recenzija

img_3099

Prvi iz treće generacije Asusovih ZenFone smartfona na našem testu je "klasični" ZenFone 3. Tu su još Max, Laser, Ultra i Deluxe, no to je već tema za zasebne recenzije. ZenFone 3 dolazi u kućištu izrađenom od kombinacije stakla i metala, ima vrlo dobar zaslon, a pokreće ga moderan Qualcommov čipset. Prema onome što se danas traži od jednog smartfona, zvuči kao dobar recept za privlačenje kupaca.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

146,9 x 74 x 7,7 mm




Masa

144 grama




Zaslon

5,2″ Super IPS+, 1920 x 1080, 424 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

Osmerojezgreni 2 GHz




RAM

3/4 GB




Interna memorija

32/64 GB




Micro SD

do 2 TB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n/ac, DLNA, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, FM Radio




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE Cat4 150/50 Mbps




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

16 MP, optička stabilizacija, otvor blende f/2,0, dvotonska LED bljeskalica; 4K video




Prednja kamera

8 MP, otvor blende f/2,0; 1080p video




Baterija

2650 mAh




Cijena

2.999,00 kn






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Staklo je lako oštetiti te je vrlo sklisko




Vrlo dobra kamera

Ne podržava brzo punjenje




Performanse i fluidnost sustava





Vrlo dobar zaslon






DIZAJN I KUĆIŠTE


ZenFone 3 dolazi u dvije izvedbe koje se razlikuju po veličini zaslona i kapacitetu baterije. Naš primjerak (ZE520KL) je manji i ima zaslon dijagonale 5,2 inča, a veći (ZE552KL) je na 5,5 inča i baterija je veća za 350 mAh. Kod kupnje svakako morate pripaziti na ove detalje jer se obje varijante prodaju pod istim nazivom - ZenFone 3, ali ih je moguće razlikovati po gore navedenim oznakama modela.

Koju god da varijantu odaberete, između njih vizualno nema razlike i svakako se radi o vjerojatno najljepšem Asusovom smartfonu do sad. Naravno, ako vam padne na tvrdu podlogu, sasvim sigurno će se razbiti barem jedna od dvije staklene površine, ali to je nešto na što morate biti spremni ako ne koristite zaštitnu masku. Drugi nedostatak je taj što je staklo izuzetno sklisko i samim time su šanse da vam ispadne iz ruke prilično velike, no metalni okvir je ipak dosta hrapaviji i spašava situaciju. Službeni naziv boje kućišta našeg testnog primjerka je Sapphire Black, odnosno safirno crna. Iako je prednja strana u potpunosti crna, i stražnja pri slabijem svjetlu djeluje tako, no uz jači izvor svjetla se vidi u punom sjaju i moramo priznati da zaista izgleda odlično. Ne sumnjamo da i ostale tri boje izgledaju efektno, a one su Moonlight White, Shimmer Gold i Aqua Blue. Moramo spomenuti da je ZenFone 3 osvojio nagradu Good Design Award 2016, iz čisto očitih razloga.



Na prednjoj strani dominira zaslon koji zauzima 75,6% površine, iznad njega se nalaze senzori, zvučnik, LED-ica za obavijesti i selfie kamera, a ispod tri kapacitivne tipke. Nadali smo se da su osvijetljene, ali Asus nas (opet) nije iznenadio na tom području. Nakon što se priviknete na njihov položaj i raspored, shvatit ćete da to i nije neki nedostatak, ali ipak bismo voljeli vidjeti osvijetljene tipke. U lijevi brid je ugrađena ladica za SIM i micro SD kartice, a u desnom su tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje. Asus je na nekim modelima eksperimentirao s rasporedom fizičkih tipki koje su se nalazile na vrhu i poleđini, ali se sad odlučio za trenutno najpopularnije rješenje. Sad na vrhu imamo samo 3,5-mm priključak za slušalice i sekundarni mikrofon, dok je glavni smješten na dno uređaja gdje se još nalazi zvučnik za multimediju te USB Type-C priključak.

Poleđina je, kao i prednja strana, izrađena od Gorilla Glass stakla (nije navedeno koje generacije) i ispod njega se nazire brušeni metal. Glavna kamera je prilično ispupčena i svojim oblikom neodoljivo podsjeća na onu sa Samsungovih smartfona, pored nje je s jedne strane smještena dvostruka LED bljeskalica, a s druge laser za autofokus. Odmah ispod se nalazi čitač otisaka prstiju koji nema oblik kruga ili kvadrata kako to inače biva, već pravokutnika sa zaobljenim uglovima. Asus je pazio na detalje pa je tako ugradio metalne okvire oko čitača otisaka prstiju i kamere, a isto tako se ističu hardverske tipke i rubovi bridova, tako da tamno plava i crna boja ne dominiraju u potpunosti. Zgodan je podatak da je kamera zaštićena safirnim staklom pa nije toliko podložna ogrebotinama, a samim time i gubitku kvalitete snimljenih fotografija.



Uređaj dolazi u čvrstoj kartonskoj kutiji, a u njoj se još nalaze upute, punjač, USB kabel, alat za otvaranje ladice za kartice, ZenEar slušalice te tri para pripadajućih silikonskih nastavaka.

ZASLON


5,2-inčni zasloni su mnogima idealne veličine, praktički zadnja granica prije 5,5 inča što već definira veliki smartfon. Na to je Asus računao pa kupci ne moraju dolaziti u veliku nedoumicu - jednostavno odaberu veličinu zaslona, a sve ostalo, osim baterije, je identično. Rezolucija 1080p je dovoljna i na većim zaslonima, stoga je jasno da je na 5,2" prikaz itekako oštar. Super IPS+ panel osigurava zbilja lijepe i precizne boje, a moguće ih je ugoditi prema vlastitom ukusu. Kontrast i prikaz na otvorenom su izvrsni te svakako možemo reći da je riječ o jednom od boljih IPS zaslona na tržištu.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Nakon što se Intel povukao s mobilnog tržišta, Asus je posegnuo za Qualcommovim procesorima i ostao im vjeran. Stoga ne čudi da je u trenutku izlaska na tržište ZenFone 3 bio prvi smartfon na svijetu s čipsetom Snapdragon 625 čije su performanse vrlo dobre, čak i odlične za svoju klasu. Izrađen je u 14-nm procesu, što se odrazilo i na nisku potrošnju baterije te smanjeno zagrijavanje pod opterećenjem. Za razliku od npr. Snapdragona 652 čije procesorske jezgre rade na maksimalnom taktu od 1,8 GHz, Snapdragon 625 ide do 2 GHz. Za grafiku se brine Adreno 506 i svoj posao radi solidno, ali bilo je malo trzanja u najnovijim 3D igrama. S druge strane, nakon desetak minuta igranja Asphalta 8 se kućište uopće nije zagrijalo.

screenshot_20161004-090128 screenshot_20161004-090147

Procesor vrlo brzo renderira web stranice i općenito imate dojam da su performanse na vrlo visokom nivou, dok je 4 GB RAM-a i više nego dovoljno za multitasking i apsolutno nikad nećete imati problema s usporavanjem sustava. Vjerujem da problema ne bi smjelo biti ni s varijantom koja ima 3 GB. Budući da je kamera sposobna snimati 4K video koji zauzima mnogo podatkovnog prostora, 64 GB se čini kao sasvim logičan odabir, no ako se odlučite i za 32 GB model možete računati na podršku za micro SD kartice kapaciteta sve do 2 TB. Nekad je Asus davao samo 5 GB WebStoragea, a sad se udružio s Googleom te daje još i 100 GB na Google Disku kroz period od dvije godine.

size="medium"

Kvaliteta zvuka koji dolazi iz glavnog zvučnika je na vrlo visokom nivou, a ima i dovoljno snage. Sigurno nije među najglasnijima koje smo testirali, ali većini neće ni trebati ništa bolje. Slušalice iz standardnog paketa, ugrađeno pojačalo koje podržava najkvalitetnije audio formate (24-bit/192 kHz) te softversko poboljšanje AudioWizard su dobitna kombinacija za sve koji često slušaju glazbu preko svojih smartfona.

Prijem mobilnih i Wi-Fi mreža nimalo ne odstupa od većine današnjih smartfona, a isto vrijedi i za kvalitetu zvuka prilikom glasovnih poziva. Ako na izletu u prirodu želite slušati radio bez da morate trošiti internetski paket, u pomoć će vam priskočiti dobri stari FM prijamnik.

SOFTVER I SUČELJE


Asus je na glasu kao jedan od proizvođača koji po pitanju softvera voli držati sve svoje uređaje ažurnima, čak i one najjeftinije. Još je rano govoriti o Nougatu, ali vjerujemo da će ZenFone 3 serija biti na redu ubrzo. Sustav se, naravno, ažurira putem redovitih Android zakrpi, a sve Asus aplikacije i sâm Zen UI launcher koji se trenutno nalazi u verziji 3.0.3.8 se ažuriraju putem Trgovine Play. Uz mnoge korisne aplikacije, ima tu i bloatwarea, ali svih nepotrebnih aplikacija se možete riješiti deinstalacijom.

size="medium"

Uređaj se otključava povlačenjem prsta, unosom lozinke/PIN-a, crtanjem uzorka ili očitavanjem otiska prsta. Ja sam odabrao ovaj posljednji i ubrzo došao do zaključka da je vrlo brz i precizan. Ukoliko ne prepozna otisak prsta, uređaj će zavibrirati, ali to se događa jako rijetko, možda jednom u pedeset puta. Nakon otključavanja vas dočeka taj famozni Zen UI koji vam, ukratko, ili odgovara ili ne odgovara. Svi izbornici i postavke sustava su izmijenjeni, no razlika u odnosu na stock Android je praktički samo vizualna. Tu je i hrpa tema, pozadina, paketa ikona i fontova pomoću kojih sustav možete dodatno prilagoditi. Asus se riješio svojeg web preglednika i postavio Chrome kao zadani, ali tu je za svaki slučaj i Puffin. Kao jedini primjer udvostručenih aplikacija osim web preglednika možemo navesti samo Galeriju i Google Fotografije jer više nema Asusovog Kalendara, Glazbenog playera ni Poruka - umjesto njih su tu Googleov Kalendar, Play glazba i Messenger.

size="medium"

Kao što smo rekli u prethodnom poglavlju, sustav radi iznimno glatko i brzo, u tolikoj mjeri da je ponekad teško uočiti razliku ako ga uspoređujete s npr. Snapdragonom 820. Vjerojatno će s vremenom, kako aplikacije budu rasle, razlika biti vidljiva, ali do tada stvarno nema brige.

KAMERA


Ako vas već performanse nisu zaintrigirale za ZenFone 3, kamera bi mogla. Iako se ne može mjeriti s npr. Galaxyjem S7, LG G5, HTC 10 ili nekim novijim iPhoneom, što se zapravo i ne očekuje, Asusov konj je itekako spreman za trku. Ni mnogi flagship modeli nemaju optičku stabilizaciju ili laserski fokus, a ZenFone 3 se može pohvaliti time, ali i podrškom za 4K video, što npr. osjetno skuplja Sony Xperia X Performance nema, unatoč još boljem procesoru koji izravno podržava tu video rezoluciju.

Tzv. PixelMaster 3.0 kamera ima senzor Sony IMX298 maksimalne rezolucije 16 MP, otvor blende f/2,0 te koristi tehnologiju TriTech za brzo fokusiranje - navodno su u idealnim uvjetima potrebne samo 0,03 sekunde. Prema Asusovom objašnjenju, zapravo se radi o simultanom radu lasera, phase detectiona i kontinuiranog automatskog fokusiranja. Ako mislite da su ove riječi i brojevi pretjerivanje, znajte da ste u krivu. Fokusiranje je zaista munjevito brzo, a ta prednost se najviše primijeti pri slabijem svjetlu gdje je inače potrebno više vremena za fokusiranje. Otvor blende f/2,0 nije idealan za noćne fotografije i šum je primjetan, ali konačni rezultati su puno bolji od očekivanih. Zahvaljujući 4-osnoj optičkoj stabilizaciji slike, ne morate imati ruku mirnu poput kirurga da bi fotografije ispale savršeno oštre. Što se tiče same kvalitete, odnosno kontrasta, vjernosti boja, oštrine i dinamičkog raspona, moram reći da je kamera ZenFonea 3 u svojoj klasi jedna od najboljih.

Video zapisi su oštri i puni detalja, bez previše trzanja prilikom naglih pokreta. Nažalost, optička stabilizacija je rezervirana samo za fotografije, ali dobro dođe i 3-osna elektronska koja koliko-toliko smanjuje rizik od podrhtavanja.

size="medium"

Sučelje aplikacije kamere je jednostavno za korištenje, ali također i bogato opcijama. Automatski način rada je dovoljno pametan da izvuče dobre fotografije u gotovo svim situacijama, ali ručni je prava poslastica. Tu je i HDR Pro, uljepšavanje lica, način za slabo svjetlo, noćno, dubinska oštrina za snimke izbliza, panorama, GIF itd. Način rada Super rezolucija istovremeno okine pet 16-megapikselnih fotografija i spoji ih u jednu 64-megapikselnu (iako 5 x 16 daje 80), što je odlično za snimanje panorama ili sličnih scena gdje je poželjna visoka razina detalja.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=WSeefYvga3k]

BATERIJA


Nekako smo naviknuli vidjeti baterije kapaciteta oko 3000 mAh na gotovo svim smartfonima koji imaju zaslone veće od 5 inča. ZenFone 3 ima bateriju od 2650 mAh, ali autonomija joj nije ništa lošija od onih koje su veće za otprilike 15%, dapače. Ovisno o aplikacijama koje najviše koristite, dobit ćete između 4 i 5 sati uključenog zaslona, a čak i uz intenzivno korištenje nećete trebati punjač prije večernjih sati. Uz normalnu potrošnju bez problema izdrži dva dana. Kao jedini nedostatak moramo spomenuti da ne podržava brzo punjenje, tako da cijeli ciklus traje oko tri sata.

screenshot_20161010-171546 screenshot_20161010-171551

 

ZAKLJUČAK


Asus ZenFone 3 ima niz aduta, počevši od sjajnog dizajna kojeg prati vrlo visoka kvaliteta izrade, preko brzog procesora i fluidnog sustava, sve do iznimno sposobne kamere i zaslona koji je, za usporedbu, tek malo lošiji od onoga na Samsung Galaxyju A5 (2016), no on je zahvaljujući Super AMOLED tehnologiji ipak priča za sebe. Kao i svaki drugi smartfon, ima određene mane, poput kapacitivnih tipki koje nisu osvijetljene te izostanka brzog punjenja, ali s obzirom na ostale kvalitete, preko tih nedostataka se može preći.

img_3098