BlackBerry Recenzije

BlackBerry Classic - Recenzija

BlackBerry Classic - recenzija

Riječ BlackBerry u meni budi nostalgiju. Nostalgiju za vremenima prije iPhonea i Androida, kad su BlackBerry uređaji slovili za jedne od najboljih. U to doba Nokia je bila neprikosnoveni vladar mainstream tržišta, dok je BlackBerry predstavljao paradigmu u poslovnom svijetu. Zbog najbolje enkripcijske tehnologije i push e-mail sustava, mnoge su ga kompanije prepoznale kao idealnog za njihove poslovne potrebe. Tadašnji RIM (kasnije preimenovan u BlackBerry) je nudio posebne usluge BIS (BlackBerry Internet Service) i BES (BlackBerry Enterprise Server) koje su u kombinaciji s BlackBerry uređajima tvorili izvrsnu cjelinu za poslovno okruženje.

U međuvremenu su se dogodili iPhone i Android, poharali tržište novim konceptom koji je sadržavao jednostavnije sučelje, novi pristup razvoju i prodaji aplikacija, te u konačnici bolje korisničko iskustvo. Ekspanzija tržišta smartfona koja se dogodila nakon toga, ponukala je mnogo drugih proizvođača na zaokret, a među njima i RIM. Inspirirani ponajprije uspjehom Applea, RIM-ovci počinju tražiti svoj dio kolača mainstream tržišta, no to je na kraju rezultiralo neuspjehom.

BlackBerry Classic Kutija

Novi BlackBerry 10 operativni sustav lansiran 2013. godine, trebao je kompaniju preporoditi i osigurati novi rast, no tržište ga jednostavno nije prihvatilo i BlackBerry je potonuo još dublje. Nakon nekoliko neuspjelih pokušaja prodaje i povlačenja s burze, BlackBerry objavljuje još jedan zaokret od 180 stupnjeva, što ga zapravo vraća na njegov početni kurs - orijentaciju prema poslovnom sektoru.

Uz nekoliko modela bez QWERTY tipkovnice, s relativno lošom prođom na tržištu, lansiran je BlackBerry Q10, koji je donio tradicionalnu fizičku tipkovnicu, ali istovremeno izostavio fizičke funkcijske tipke i tradicionalni trackpad. Ako je suditi po nasljedniku o kojem govorimo u ovom tekstu, upravo to je bilo ono što je Q-desetki nedostajalo.

Dakle, u ovom tekstu govorimo o modelu koji nosi naziv BlackBerry Classic. Samo ime sugerira da se radi o uređaju koji nije namijenjen svakome, već prvenstveno Die-hard BlackBerry gardi koja se ne može oprostiti od fizičke tipkovnice i koja ne mari za najnovije trendove u svijetu smartfona, nametnute od strane Applea i proizvođača Android uređaja.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

131 x 72 x 10,2 mm







Masa

177 grama







Zaslon

3,5″ LCD 720 x 720, 294 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon MSM8960







CPU

2x Krait na taktu 1,5 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 128 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG







3G

HSPA + DC







4G

LTE







OS

BlackBerry 10.3







Kamera

8 MP/1080p







Prednja kamera

2 MP







Baterija

2515 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrsna fizička tipkovnica

Starija generacija procesora







Izvrstan za učestalu e-mail komunikaciju

Debeo i težak u usporedbi s modernim smartfonima







Kvaliteta izrade

BlackBerry 10 OS zaostaje za konkurencijom







Izvrsna čistljivost zaslona na suncu

Visoka cijena izvan ugovorne obveze







Dizajn kućište i tipkovnica


Vađenje BlackBerryja Classic iz kutije budi osjećaje otprilike kao povratak kući nakon dugog putovanja. Nakon godina korištenja raznih Samsunga, iPhonea, Sonyja, LG-eva itd., BlackBerry definitivno postaje sinonim za nostalgiju za nekim davnim neprežaljenim vremenima.

OK, dosta je bilo patetike. Idemo baciti oko na sam uređaj. Dakle, BlackBerry Classic je sve ono što moderni smartfoni nisu: strogo klasičnog izgleda, ima fizičku tipkovnicu, debeo je (10,2 milimetra) i ono što će mnogima danas biti kamen spoticanja - mali zaslon dijagonale 3,5 inča što se za današnje vrijeme čini smiješnim, no s obzirom da je omjer stranica 1:1 (kvadrat), zaslon je širi nego što je to slučaj kod uređaja s većim pravokutnim zaslonom.

Dakle, imamo otprilike istu situaciju kao prije nekoliko godina na uređaju poput Bolda 9900, s tom razlikom što je zaslon sada nešto veći, a i sam uređaj u kompletu je narastao. Veći je i od svog prethodnika BlackBerryja Q10 za više od jednog centimetra u duljinu, a sve kako bi se smjestio još veći zaslon i dodale fizičke funkcijske tipke.

columns="4"

Samo kućište je po svojoj prirodi jednodjelno, dakle više nema vađenja baterije za resetiranje, a okvir, tj. osnova izrađena je iz metala, što je u konačnici rezultiralo masom od 177 grama. Poleđina je izrađena iz polikarbonata s teksturom koja će sprječavati klizanje iz ruku.

Na spomenutom metalnom okviru nalaze se otvori za SIM i memorijske kartice koje se vade priloženom iglom. S desne strane imamo tipke za podešavanje glasnoće, a između njih tipku za aktivaciju glasovnih naredbi. Na dnu se nalazi micro USB utor i vanjski zvučnici, a na vrhu tipka za otključavanje zaslona i 3,5 mm audio utor.

Ispod zaslona imamo spomenute funkcijske tipke s tradicionalnim trackpadom u sredini i to je praktički najznačajnija razlika u odnosu na prethodnika Q10. Ovo u konačnici možemo protumačiti kao slušanje korisničke baze i adekvatno reagiranje.

Ispod se nalazi fizička QWERTY tipkovnica ravnog oblika i simetrično postavljena četiri reda tipki. Stari BlackBerry korisnike odmah će se osjećati kao kod kuće, no treba reći da ako dolazite s nešto starijih modela koji su imali blago zaobljen oblik tipkovnice, na ovu ravninu ćete se trebati malčice priviknuti.

BlackBerry Classic raspakiravanje

Opći dojam kod držanja uređaja u ruci je tipično BlackBerryjevski. Komadina mobitela, malo težeg i debljeg od onih na koje smo u zadnje vrijeme navikli. Ali što je to u usporedbi s onim što dobivate fizičkom tipkovnicom? Svakome bi trebalo biti jasno da (barem zasad) nema te softverske tipkovnice ni “haptičkog feedbacka” koji bi simulirao tipkanje na fizičkoj tipkovnici.

Upravo je tipkovnica ono što ovaj uređaj čini posebnim i razlog za nabavku istog. Ergonomski je izvrsno oblikovana, dovoljno je velika i prostrana, a u neku ruku je anatomska. Naime, lijeva polovica tipkovnice ima tipke nagnute ulijevo, a desna u desno, što olakšava tipkanje palčevima, sukladno položaju ruku. Budući da na tržištu baš i nema sličnih uređaja, dojam kod tipkanja nemamo s čime usporediti, no možemo reći da otprilike odgovara onome na prethodnicima.

Zaslon


Već smo rekli da 3,5-inčni zaslon ima oblik kvadrata, tj. omjer stranica 1:1. Nekome će ovo u početku činiti neobičnim, no stara BlackBerry garda će se sjetiti da su ovi uređaji prije imali još manje zaslone i to vodoravne orijentacije. Izrađen je u LCD tehnologiji, a rezolucija iznosi 720 x 720 točaka, što na ovoj dijagonali daje gustoću od 294 ppi.

BlackBerry Classic u ruci

Sve u svemu, zaslon je vrlo dobar. Ima realan prikaz boja i vrlo dobru oštrinu. U specifikacijama se ne može naći koja vrsta LCD tehnologije je korištena, no kutovi vidljivosti su više nego dobri. Ono što ovaj zaslon čini posebnim je vidljivost na danjem svjetlu s vrlo realnim prikazom boja, a ne dolaze u pitanje niti pod izravnom izloženošću suncu.

Hardver, performanse i povezivanje


BlackBerry Classic za pogon koristi Qualcommov MSM8960 procesor unutar kojega kucaju dvije Krait jezgre na taktu od 1,5 GHz. Tu je i Adreno 225 GPU te 2 GB RAM-a. Kao što je vidljivo, procesor je daleko ispod onoga što danas nude i jeftiniji smartfoni, no problema s funkcioniranjem BlackBerry 10 operativnog sustava i aplikacija pisanih za njega, nema.

S druge strane, s obzirom na mogućnost instalacije i pokretanja Android aplikacija, koje su mahom zahtjevnije, ne bi škodilo da je hardver jači. Upravo zato će se ove aplikacije pokretati vidno sporije, a jedino što cijeli sustav “izvlači” jesu 2 GB RAM-a.

Interna memorija na ovom uređaju iznosi na baš raskošnih 16 GB, no uvijek ju možete proširiti memorijskim karticama i to do 128 GB kapaciteta.

Problema s telefonskim pozivima i prijemom signala, naravno, nema. Zvuk u slušalici je dovoljno jasan i glasan, kao i vanjski zvučnik.

BlackBerry Classic inače radi na 2G, 3G i 4G mrežama, podržava WiFi, Bluetooth 4.0 i A-GPS. Imamo još i NFC, te USB on-the-go, a podržan je i Miracast protokol za povezivanje s TV-om.

Ako BlackBerry Classic želite povezati s Windows ili Mac računalom, jednostavno ga spojite putem USB kabela. Nakon što je spojen, uređaj će sam ponuditi instalaciju drivera i prateđeg softvera. Pokrenite instalaciju i softver za podršku pod imenom BlackBerry Blend će se instalirati, nakon čega možete manipulirati sadržajem na uređaju. Kad je softver jednom instaliran, USB kabel vam više nije potreban jer se možete spajati i preko WiFi-a.

Softver i sučelje


IMG_20150509_080326 IMG_20150509_080331 IMG_20150509_080335 IMG_20150509_080339

BlackBerry Classic za softverski temelj koristi BlackBerry 10 operativni sustav, a verzija koja je trenutno na uređaju nosi oznaku 10.3.1. S BB 10 operativnim sustavom smo se upoznali već na modelima Z10 i Q10, a u međuvremenu su se dogodila i određena poboljšanja. Tako je, primjerice, uveden BlackBerry Assistant i mogućnost izravne instalacije Android aplikacija.

Kao što vjerojatno već znate, BlackBerry 10 je nastao kao potreba bivšeg RIM-a za konkurentnim proizvodom u tržišnoj utakmici koju diktiraju iOS i Android. Stari BlackBerry 6 i BlackBerry 7 operativni sustavi su jednostavno bili prožvakani zubom vremena i nijsu mogli izravno natjecati s konkurencijom. Kako bi istovremeno pratio trendove, ali ponudio nešto drukčije, BlackBerry je ponudio sučelje temeljeno na upravljanju gestama, ali u ovom modelu ipak uz dodatak fizičkih tipki, koje su mnogim kupcima Q10 i ostalih modela nedostajale.



Sustav je zapravo jednostavan, s početnim zaslonom koji zapravo predstavlja multitasking izbornik. Na njega možete smjestiti umanjene prozorčiće otvorenih aplikacija, a pomicanjem u desno otvara se izbornik s aplikacijama. Najvažniji dio sučelja, ali i samog uređaja svakako je BlackBerry Hub - dio u kojem se bilježe sve obavijesti, prispjele poruke i slično. BlackBerry Hub funkcionira kao zajednički inbox u kojem možete pratiti i obavijesti drugih aplikacija, npr. događaje s Facebooka ili mentione s Twittera.

I dok je BES (BlackBerry Enterprise Server) usluga za korporativne korisnike još uvijek aktualna, ono što nedostaje je BIS, usluga namijenjena privatnim i malim poslovnim korisnicima. Dolaskom BlackBerry 10 OS-a BIS je ukinut, što je praktički zabilo zadnji čavao u lijes ovoj platformi. Istina, BIS i tadašnji BlackBerry roaming su bili relativno skupi, no istovremeno vrlo povoljni za one koji često putuju, pogotovo u inozemstvo. Ukidanjem BIS-a, BlackBerry uređaji su otvoreni za sve korisnike, dakle bez potrebe za plaćanjem dodatne pretplate, no nakon dvije godine pokazalo se da to nije nimalo utjecalo na povećanje tržišnog udjela, već obrnuto, jer je otjeralo BlackBerryju tradicionalno vjerne poslovne korisnike.

Kao što je već rečeno, uz uobičajenu BlackBerry World trgovinu aplikacijama,  BlackBerry 10.3 donosi mogućnosti izravne instalacije Android aplikacija. Dakle, imate .apk datoteku, jednostavno ju prenesite s računala uređaj i jednim klikom pokrenite instalaciju. Drugi način je instalacija Amazon Appstorea, putem kojeg možete kupovati ili instalirati besplatne Android aplikacije. Ako Appstore već nije instaliran na uređaju, pronađite ga u .apk varijanti i instalirajte ručno.

Imajte na umu da Google aplikacije (Gmail, Hangouts, Keep…) neće raditi, iako ih je same po sebi moguće instalirati. Za pokretanje i rad im nedostaje Play Services plugin, koji radi samo na Androidima.



Upotrebljiovst Android aplikacija na BlackBerryjima je ograničeno, posebice na ovom uređaju kojeg pogoni dvojezgreni procesor. Neke starije i manje zahtjevne će u pravilu raditi dobro, dok će se one novije nešto duže učitavati. Dodatni problem može predstavljati i zaslon kvadratnog oblika, tako da općenito ne treba očekivati da će sve Android aplikacije raditi besprijekorno. Neke će biti ograničene u mogućnostima, a neke od njih neće nikako, pogotovo ne one zahtjevnije.

Sučelje uređaja i BB 10 operativni sustav su dobro zamišljeni, no ako ste navikli na iOS ili neki noviji Android, prelaskom na BlackBerry biste mogli doživjeti svojevrstan šok. Na sve se sada treba ponovno privikavati, jer je mnogo toga drukčije i nerijetko lošije izvedeno. Osobno mi se ne sviđa to što je početni zaslon prazan dok se ne pokrene neka aplikacija i to što zapravo predstavlja multitasking prozor s više minimaliziranih aplikacija, iako je ideja sama po sebi dobra. Na zaslonu ih stane samo četiri, a za pristup ostalima potrebno je listati prema dolje.

Brze postavke su dostupne gestom povlačenja od gore prema dolje ili pritiskom na BlackBerry fizičku tipkom, gdje možete doći i do općih postavki.

Internet preglednik je solidan i relativno brzo otvara web stranice. Zumiranje štipanjem također radi besprijekorno i većih problema s radom nismo imali. Ono na što ćete se trebati priviknuti (ako dolazite s iOS-a ili Androida) je omjer stranica 1:1 i adresna traka smještena na dnu, što je u neku ruku i logičnije, jer je potrebno manje gimnastike za upis željenog URL-a. Zgodna stvar je mrežasti prikaz zadnjih devet posjećenih stranica, kojima je popunjen cijeli zaslon. Preglednik sadrži i “čitač” koji omogućuje jednostavnije čitanje sadržaja svake pojedine stranice.

Generalno, BlackBerry 10 nije uređaj na kojem ćete poželjeti surfati satima, za razliku od današnjih iOS i Android uređaja s 5” i većim zaslonima, ali će svakako poslužiti svrsi.

Kamera


IMG_20150511_111037 IMG_20150511_111041 IMG_20150511_111050 IMG_20150511_111055

Primarna kamera sadrži 8 MP senzor, pored koje se nalazi i LED bljeskalica, a sekundarna 2 MP. Sučelje je relativno jednostavno i funkcije su logično posložene. Ponuđeni su razni načini snimanja, postavljanje scena, te podešavanje osnovnih parametara. Moguće je snimati fotografije u 1:1, 4:3 i 16:9 omjerima. Tu je i softverska stabilizacija videa, koju ako želite koristiti, prethodno morate uključiti, a isto vrijedi i za kontinuirani autofokus pri snimanju videa. Bljeskalica je solidne jakosti, ali produljuje vrijeme fokusiranja, što znači da ćete morati imati vrlo mirnu ruku.

Kvalitetom fotografija smo u principu zadovoljni. Oštrina i kontrast su na visokoj razini, kao i prikaz boja, no s obzirom na cijenu uređaja očekivali smo i više.

Kvaliteta videozapisa je na višoj razini od očekivane, s obzirom na opći dojam kod fotografija. Snima stereo zvuk, obiluje detaljima, nije niti malo isprekidan i prikazuje realne boje.

Primejri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube 0rVcaSw65kM]

Baterija


Uređaj je opremljen baterijom kapaciteta 2515 mAh koja vas neće razočarati, ali ni posebno impresionirati. Kod BlackBerryja se prodrazumijeva da vam je podatkovna veza stalno aktivna i u takvim uvjetima, uz čest rad s mailovima i chat aplikacijama, 40 minuta razgovora, oko sat i pol surfanja (uključujući Facebook i Twitter), jedan sat video reprodukcije i 25 minuta YouTubea, baterija je izdržala cijeli dan, tako da je u 23h indikator pokazivao 28%.

Zaključak


BlackBerry Classic MacBook

BlackBerry Classic definitivno nije za svakoga. Ako ste do sada koristili iPhone ili neki od novijih Android uređaja, prelazak na BlackBerry će biti prilično bolan. Manji zaslon, drukčije koncipiran operativni sustav, realno slabiji hardver i manjak aplikacija bit će teško premostive prepreke. Dodatni problem može predstavljati cijena, koja se s obzirom na hardver ne može nazvati povoljnom.

S druge strane, oni koji trenutno koriste neki od starijih BlackBerry uređaja, s Classicom će biti i više nego zadovoljni. Veći zaslon, noviji hardver i mogućnost instalacije većine Android aplikacija svakako su razlog za ulaganje u novi model.

Treća skupina potencijalnih kupaca ovog uređaja su nostalgičari koji su BlackBerryje koristili prije i još uvijek im je pod prstima živ osjećaj fizičke tipkovnice. Naravno, nostalgija sama po sebi definitivno nije razlog za nabavku novog uređaja, ali ako istovremeno imate potrebu za većom produktivnošću u radu s e-mailovima, izbor ovog modela uopće nije loša ideja.

Uređaj možete nabaviti u Vipnetu po cijeni od 4499,00 kuna, no ukoliko prilikom kupnje potpišete ugovor na dvije godine, cijena može biti osjetno manja, ovisno o tarifnom modelu kojeg izaberete.