Android Recenzije

Coolpad Porto - Recenzija

Coolpad Porto - Recenzija

Među mnogim kineskim uređajima koji su u zadnje vrijeme stigli u naše ruke, s vremena na vrijeme se nađe i pokoje novo ime. Tako nam je iz Vipnetove ponude stigao uređaj pod imenom Coolpad Porto. Dolazi u kompaktnom, laganom i vrlo tankom kućištu, s 4,7'' zaslonom, Qualcommovim procesorom i 8 MP kamerom. Kako se pokazao i kako nam se svidio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

139 x 67,8 x 8 mm







Masa

119 grama







Zaslon

4,7" IPS 960 x 540, 234 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 410







CPU

4x Cortex-A53







RAM

1 GB







Interna memorija

8 GB







Micro SD

Da, do 32 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







Lampica za obavijesti

Ne







4G

LTE Cat 4







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

8 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP/720p







Baterija

1800 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Elegantan i lagan

Kapacitivne tipke bez pozadinskog osvjetljenja







Podržava memorijske kartice

Ne podržava USB OTG







Pristupačna cijena

Nema LED lampicu za obavijesti








Mala rezolucija zaslona







Dizajn, kućište i zaslon


Coolpad je predstavnik sada već pomalo zaboravljene 4,7-inčne klase, koja je ne tako davno slovila za veliku. Naravno, okviri oko zaslona su se smanjili i današnji 4,7-inčni modeli su zapravo dosta manji od onih koje smo koristili prije par godina. Coolpad Porto po dimenzijama možemo usporediti s iPhoneom 6/s, ali je sa svojih 119 grama od njega osjetno lakši. Debljina kućišta iznosi 8 milimetara, što možemo svrstati u prosjek, no zaobljeni stražnji dio stvara dojam da je uređaj još tanji.

Pomalo neobična za uređaje iz ovog cjenovnog ranga je neizmjenjiva baterija koja se skriva ispod zapečaćenog poklopca. Zbog toga imamo ladicu za micro SIM karticu koja se nalazi na boku, a sadrži i utor za microSD memorijsku karticu.



Kućište je izrađeno iz ne posebno impresivne plastike na kojoj ostaju tragovi prstiju, ali je za držanje u ruci ugodna i ne previše klizava. Na fizičkim tipkama nalazi se imitacija kroma, slična onoj na okvira oko zaslona. Kamera s bljeskalicom nalazi se u modulu koji pomalo strši iz površine, što uzrokuje ljuljanje na stolu ili drugoj ravnoj površini.

Zaslon je izrađen IPS tehnologiji, a rezolucija mu iznosi 960 x 540 točaka, što na 4,7'' dijagonali rezultira gustoćom od 234 ppi. Iako ovo nije loš rezultat treba reći da se u ovom cjenovnom razredu već neko vrijeme mogu naći i uređaji s HD zaslonom. Takva rezolucija će povećati gustoću točaka, ali kupcu ovog uređaja to ne bi trebalo predstavljati presudan faktor. Naime, zaslon i s ovom gustoćom izgleda prilično dobro, i to zahvaljujući drugim karakteristikama, kao što su prikaz boja i kontrast.

Ispod zaslona nalazimo dobro označene tri kapacitivne tipke, koje su vidljive i u slabijim uvjetima osvjetljenja, ali ne i u mraku, jer nemaju pozadinsko osvjetljenje. Iznad zaslona nalazimo prednju kameru, ali ne i LED lampicu za obavijesti.

Hardver, performanse i povezivanje


Coolpad Porto kao predstavnik nižeg cjenovnog razreda ne donosi nikakav bijesni hardver, ali zato procesor potpisuje Qualcomm. Unutar kućišta na taktu 1,2 GHz kuca Snapdragon 410, koji omogućuje uredno pokretanje standardnih aplikacija, kao i jednostavnijih igara. Na igranje zahtjevnijih igara jednostavno nemojte računati. Primjerice, Riptide i Asphalt 8 će se pokrenuti bez problema, ali iskusni gejmeri će primijetiti sporije iscrtavanje grafike i manju razinu igrivosti.

Jedan gigabajt RAM-a neće oduševiti nikoga, jer predstavlja minimum za normalno funkcioniranje, no s obzirom da je uređaj namijenjen manje zahtjevnim korisnicima, problema ne bi trebalo biti. Neke aplikacije su se pokretale sporije, neke brže, ali sve u svemu, za ove novce jednostavno ne treba očekivati više. Isto tako sam primijetio da se neke aplikacije jednostavno sruše i treba proći desetak sekundi dok operativni sustav shvati što se dogodilo, te da ju potom ponovo pokrene.
Interna memorija sadrži 8 GB prostora, ali će vam dostupno biti 5 GB. Dakle za sve one kojima treba više, tu je utor za memorijsku karticu, a možete koristiti one do 32 GB kapaciteta.

columns="4" size="medium"

S telefonijom i prijemom signala nije bilo problema, iako bi zvuk u telefonskoj slušalici mogao biti i jači. Isto vrijedi i za vanjski zvučnik, koji je zapravo tih, a otežavajući faktor mu je položaj na poleđini.

Uređaj koristi uobičajene načine povezivanja i podržava sve frekvencije koje su u upotrebi u Europi, uključujući i LTE na 800 MHz, koja kod mnogih Kineza često zna izostati. Zanimljivo je da imamo infracrveni port i FM radio, ali nedostaje USB OTG, što moramo pokuditi. Isto tako ne nailazimo na ni NFC protokol, iako je malo vjerojatno da će vam zatrebati.

Softver i sučelje


Coolpad Porto za temelj koristi Android 5.1 Lollipop i povrh njega donosi vlastito kreiranu nadogradnju sučelja. Glavna karakteristika ove nadogradnje je to što nema klasični izbornik s aplikacijama, već ih sukladno staroj kineskoj tradiciji donosi na početnom zaslonu. Promijenjen je i set ikonica. Umjesto klasičnih Googleovih, dobivate jednoobrazne ikonice s «podlogom», što će u početku iziskivati privikavanje. Naravno, uvijek možete instalirati alternativni launcher koji će vam donijeti klasičan izgled ikonica, ali i vratiti izbornik s aplikacijama. Ono što će ostati isto je izbornik s postavkama koji je minimalno redizajniran.

Ovo sučelje samo po sebi i nije loše, dapače. Lijepo je dizajnirano i nudi dodatne mogućnosti animacija početnih zaslona. Zanimljivo je da ovi dodaci ne utječu previše na fluidnost, jer uređaj uglavnom radi brzo i bez većih trzavica. Jedino gdje smo primijetili zastajkivanje je otvaranje mapa s aplikacijama.

columns="4" size="medium"

Uređaj ne posjeduje posebnu aplikaciju za multimedijski sadržaj, već koristi Googleove «Fotografije» koje pokreću i video sadržaj. Treba reći da ovdje nema kineskih aplikacija kakve inače nalazimo na mnogim drugim uređajima. Porto sadrži i Coolpadovu aplikaciju za daljinsko upravljanje drugim uređajima, ali je spektar podržanih uređaja ograničen. Tu su još i snimač glasa, Swift tipkovnica i ES file explorer.

Spomenimo još i cijeli niz gesti kojima se na isključenom zaslonu može pokrenuti neka aplikacija. Ovo smo već vidjeli kod niza drugih uređaja, a odvija se putem iscrtavanja određenih slova po zaslonu, što je potrebno prethodno definirati.

Uređaj dolazi i s posebno dizajniranom tipkovnicom koja mi se nije svidjela, pa sam zato odmah instalirao Googleovu, koju sam navikao koristiti na drugim uređajima.

Kamera


Coolpad Porto dolazi s 8 MP stražnjom i 5 MP prednjom kamerom. Sučelje kamere je posebno prilagođeno, vjerojatno zato da bi se razlikovalo od ostalih na tržištu. Budući da znamo da je Googleovo sučelje kamere na stock Androidu jedno od lošijih, svaka promjena je dobrodošla. No ipak, Coolpad je ovdje moga i bolje. Promjena načina snimanja putem gesti je očito inspirirana iPhoneom i mnogim drugim uređajima, ali nije tako dobro izvedena, jer se često dogodi da gestu treba ponavljati, a zna se dogoditi i slučajno pokretanje drugih stavki.

size="medium"

Uređaj nudi klasično automatsko snimanje, video i Pro, koji omogućuje par dodatnih postavki (ISO, svjetlina itd.) Imamo još i način scene, samookidač, HDR i uobičajene filtere.

Što se kvalitete fotografija tiče, nema posebne mudrosti. One na danjem svjetlu će biti prihvatljive većini korisnika, jer nude solidnu oštrinu i realan prikaz boja. U nešto slabijim uvjetima, kao što je zatvoreni prostor, pojavit će se malo šuma, a ako snimate iz blizine i vidljivo zamućenje, što pripisujemo nesavršenosti autofokusa. Noćne snimke bez bljeskalice nisu za pohvalu, jer se pojavljuje dosta jak odsjaj od izvora svjetla. U mraku s bljeskalicom situacija je vidljivo bolja, ali će trebati imati mirniju ruku zbog produljenog fokusiranja.

Kvaliteta videa je čak i nešto iznad naših očekivanja. Vidljiva je solidna količina detalja, kao i dosta realne boje.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija


Baterija kapaciteta 1800 mAh ne obećava puno, ali zahvaljujući slabijem procesoru i malom zaslonu male rezolucije, neće ni razočarati. U stvarnom životu uz nekakvo umjereno korištenje svih resursa uređaja, baterija će vas poslužiti od ujutro do navečer.

Uz stalnu internetsku vezu, aktivnu sinkronizaciju jednog pretinca elektroničke pošte, Hangouts aplikacije, povremenu komunikaciju putem istih, 30 minuta razgovora, 20 minuta YouTube-a, 20 minuta slušanja glazbe, 10 minuta igranja i oko sat vremena surfanja, uključujući i društvene mreže, indikator je u 19:00 pokazao 15%.

Naravno, ovo je samo jedan primjer scenarija korištenja i kod nekog drugog rezultati mogu odudarati ovisno o jačini i kvaliteti signala, mikro lokaciji, smetnjama i sl.

Zaključak


Coolpad Porto ugodno je iznenađenje u pogledu dizajna, tj. elegancije i male mase. Kliznut će u svaki džep i neće predstavljati opterećenje čak ni u džepu košulje. Manje zahtjevnom korisniku će pružiti solidne performanse pri surfanju, korištenju društvenih mreža, chatanju i radu s mailovima. Ovo potonje vrijedi u slučaju da nemate velike prste, jer tipkovnica na 4,7-inčni zaslonu neće pružiti udobnost i preciznost tipkanja kao na 5-inčnim i većim zaslonima.

Oni koji traže uređaj za jurcanje i pucačinu, najbolje da potraže neki drugi, s jačim procesorom i više RAM-a, kao i oni koji će fotografirati više od dječjih rođendana i tuluma. Isto vrijedi i za one koji ozbiljnije koriste mailove, jer će na relativno malom zaslonu teže pregledavati privitke.
Svi ostali, dakle manje zahtjevni korisnici, trebali bi biti zadovoljni uređajem, posebice zbog njegove niske cijene, koje u Vipnetovim tarifama počinju od 9 kuna. Naravno, prije kupnje svakako dobro izračunajte koja i kakva tarifa vam odgovara i hoćete li iskoristiti sve što u njoj plaćate.