Bug koji je na iOS-u 17.5 nedavno uzrokovao pojavljivanje starih izbrisanih fotografija u galeriji, podigao je dosta prašine. Priča je krenula s Reddita, da bi se kasnije proširila društvenim mrežama sa sve učestalijim pritužbama korisnika iPhonea.
Srećom, Apple je brzo reagirao i riješio problem nadogradnjom na iOS 17.5.1, no ispostavilo se da spomenuti bug uopće nije povezan s iCloud servisom, kao što se isprva mislilo.
Ispostavilo se da je problem uzrokovan samim memorijskim čipovima, koje sadrži svaki telefon, svakog proizvođača, ali u kombinaciji s bugom u operativnom sustavu. Ovo implicira da se sličan problem može pojaviti i na Androidu, odnosno na bilo kojem uređaju koji koristi NAND čipove.
Da bismo ovo shvatili, trebamo poznavati osnove interakcije NAND čipova i operativnog sustava.
Kad su informacije, u ovom slučaju fotografije, jednom spremljene u Flash memoriju, one tu ostaju do njezinog brisanja, odnosno oslobađanja prostora. Kad korisnik obriše fotografiju iz galerije, ona ne mora nužno biti obrisana na samom memorijskom čipu.
Sama radnja brisanja od strane korisnika zapravo prekida pristup operativnog sustava tom zapisu, ali ne i njega samog. To znači da je neka starija fotografija i dalje prisutna na memorijskom čipu, ali operativni sustav ju ne vidi. U iOS-u 17.5 je očito došlo do izvjesnog poremećaja, jer je pristup ovim zapisima iz nekog razloga ponovno bio omogućen.
OS će vremenom, naravno, potpuno izbrisati starije zapise kad mu bude potreban prostor, međutim nema pravila koji će prvi dođi na red. Ovo znači da se neka „izbrisana“ fotografija u memoriji telefona može skrivati i po nekoliko godina, dok neke novije mogu biti izbrisane i nakon par dana.
Jedini siguran način za potpuno brisanje fotografija, ili bilo kojih drugih informacija, je vraćanje uređaja na tvorničke postavke, odnosno hard reset. Jedino tada možete biti sigurni da će sadržaj biti obrisan, a ne samo skriven operativnom sustavu.