Android

Exynos 5 Octa i kako radi 8 jezgri


Exynos Octa iliti Exynos 5410 je big.LITTLE dizajn konstruiran od strane ARM-a, tvrtke koja proizvodi procesore te ih licencirala drugim kompanijama. Napomenimo samo da je i Qualcomm ARM-ov partner te koristi ARM licence za svoje procesore. Prije nego što nastavimo, moramo naglasiti da Samsung nije dizajnirao big.LITTLE i Octu već je to ARM-ova tehnologija koja, ostvarena uz suradnju sa Samsungom kao najvećim partnerom.

Poznato nam je da  Exynos 5 Octa SoC sadrži četiri A15 i četiri A7 jezgre. Cijeli koncept baziran je na tome da se iskoriste sve prednosti A7 procesora koji su prilično učinkoviti u štednji, a sa A15 arhitekturom koja je zadužena za performanse kada je to potrebno. A7 jezgra je nešto slabija od A9 ali zato troši osjetno manje energije. Cilj big.LITTLE koncepta je iskoristiti najbolje od oba sustava jezgri.

S druge strane, Qualcomm koristi svoju arhitekturu koja je slična izvornoj A15 arhitekturi ARM-a. Qualcomm ovdje koristi ARM-ovu licencu i po želji ovu tehnologiju može prilagođavati. Qualcommova arhitektura je kompromis mogućnosti i performansi kako bi se ostvarila što veća štednja energije. Rezultati se mogu izraziti u 2 mjerenja: IPC (Instructions per clock) i Perf/W (Performance per Watt).

U uvjetima mjerenja performansi (IPC), A15 je daleko vodeća ispred Krait 400 jezgre (u Snapdragon 800 SoC-u), Krait 300, Krait 200, A9, A7 i A8 jezgri. U pogledu štednje (Perf/W), A7 je daleko vodeći nakon kojeg dolazi A9 jezgra, potom Krait, a na samom začelju je naravno A15.

slika1slika2


In-Kernel Switcher (IKS)


Kad je u pitanju Exynos 5 Octa, praktički se radi se o dvostrukom quad core procesoru gdje se A15 jezgre nalaze u paru s A7 jezgrama na način da svaka A15 jezgra ima odgovarajućeg A7 „partnera“. In-Kernel Switcher (na slici) umjesto „skakanja“  CPU frekvencija koja ovisi "teretu", izmjenjuje A15 i A7 parove jezgri koje će se u potrebnom trenutku mijenjati kako po potrebi. Sva filozofija 8 jezgri je u "IKS" načinu rada kako bi se dobila što bolja optimizacija potrošnje i performansi.

- Svih 8 jezgri u IKS načinu rada nikad neće biti uključene u istom trenutku

- Kad nema zahtjeva za jačim/slabijim procesorom on je isključen

- Svaki par se može switch-ati posebno. Možete imati uključenu samo jednu A15 jezgru zajedno sa dvije A7 dok je četvrta isključena

- Svaki cluster ima svoje vlastite frekvencijske planove. To znači da A15 jezgra radi na jednoj frekvenciji dok A7 može raditi na drugoj, premda unutar frekvencijskih planova sve jezgre rade na istoj frekvenciji

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ErKxNMeepa4

Heterogeneus Multi-Processing (HMP)

Ovo je druga mogućnost big.LITTLE procesora. U ovom slučaju svih 8 jezgri se može iskoristiti za rad u isto vrijeme, što zahtijeva prilično složen kompleks radne strukture i implementacije. HMP zahtjeva kernel schedule kako bi bio upoznat sa različitostima između A7 i A15 jezgri. Linux kernel trenutačno ne može izvršiti ovu radnju jer tretira sve procesore kao jednake.

Ipak, Linaro radna-grupa je već završila prvu implementaciju HMP dizajna te seriju zakrpa koje će biti postavljene (ne i omogućen tj. u upotrebi za sada) u Linux 3.8 koji bi se trebao naći u Androidu 5.0 (Key Lime Pie) , što je prikazano početkom godine. Ovo će omogućiti Exynos 5 Octa procesoru da radi simultano sa svih 8 jezgri.

Što se tiče rezultata AnTuTu benchmarka, mnogi ljubitelji pametnih telefona nisu upoznati načinom dobivanja tih rezultata. AnTuTu benchamrk se dobiva system benchamrkom ne i procesor benchmarkom koji se pak mogu lako lažirati. Uz lažiranje je lako i poboljšati te rezultate kroz optimizaciju kernela, povećanjem nand memorije itd...

...i još malo o Qualcomm procesorima

Kao što ste već upoznati, Qualcomm koristi ARM-ovu licencu za arhitekturu procesora. Njegovi Snapdragon 600,800 SoC-ovi se temelje na A15 ARM arhitekturi, a ono što bismo mogli naglasiti kada pričamo o Qualcomm quad core procesoru i big.LITTLE tehnologiji sa 8 jezgri je ta da će Qualcomm najvjerojatnije kao sljedbenik ARM arhitekture preuzeti big.LITTLE koncept nakon Snapdragon 800 procesora, jer i sam ARM kreće u tom smjeru.

Iz ovoga možemo zaključiti kako big.LITLLE koncept ima svoju budućnost i da će uskoro naći širu primjenu. Priču o 8 jezgri moći ćemo nastaviti s A57 i A53 jezgrama koje slijede u budućnosti.