Android Recenzije

Gigabyte GSmart Alto A2 - Recenzija

IMG_5314


Gigabyte, poznati tajvanski proizvođač računalnih komponenti nedavno se odlučio okušati i na području smartfona pa je tako na europskom tržištu ponudio uglavnom kineske generičke uređaje pod svojim brandom. Model s kojim smo se ovih dana družili nosi naziv GSmart Alto A2 kojeg karakterizira 5-inčni zaslon, dvojezgreni procesor, Dual SIM sustav i ono što je najvažnije - pristupačna cijena od cca. 1200,00 kuna. Detaljnije o ovom modelu i kako nas se dojmio pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 146 x 70,6 x 9,3 mm

Masa: 175 grama

Zaslon: 5,0” TFT LCD 854 x 480, 196 ppi

SoC: MediaTek MT6572

CPU: 2x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz

GPU: Mali 400

RAM: 1 GB

Interna memorija: 4 GB (korisniku dostupno 2,5)

Utor za microSD memorijske kartice do 32 GB

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, GPS, Bluetooth

OS: Android 4.2.1 Jelly Bean

Kamera: 5 MP/720p

Prednja kamera: 3 MP

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Kvalitetna izrada

Dual SIM

FM radio

Cijena

Nedostaci


TFT zaslon s manjim kutovima vidljivosti

Ograničena interna memorija

Ispodprosječna video kamera

Preslaba bljeskalica

Dizajn, kućište i zaslon


IMG_5315 IMG_5316 IMG_5317 IMG_5318 IMG_5319 IMG_5320 IMG_5321 IMG_5322 IMG_5324 IMG_5325 IMG_5326 IMG_5327 IMG_5328 IMG_5329 IMG_5330

Gigabyte GSmart Alto A2 je klasično dizajniran. Znači, imamo simetričan pravokutni oblik s blagim zaobljenjima kutova i ugodne prijelaze na rubovima koji ne “režu” prste.

Kućište se sastoji iz dva dijela, s tim da je stražnji poklopac izmjenjiv. Naime, uređaj dolazi s crnim stražnjim poklopcem, a u kutiji se krije dodatni bijele boje.

Masa uređaja iznosi nemalih 175 grama, no otprilike odgovara ukupnim gabaritima. Debljina od 9,3 milimetra je prihvatljiva i uređaj zbog nje zapravo djeluje prilično elegantno, a

samo kućište djeluje kvalitetno i čvrsto. Naravno, na gabarite ćete se morati priviknuti, ali to ne bi trebalo predstavljati problem ako vam je 5-inčni zaslon prioritet.

Zaslon je izrađen u TFT tehnologiji, dakle, ne očekujte bijesne kutove vidljivosti, no s druge strane imamo prilično vjeran prikaz boja, dovoljan kontrast i relativno dobru osvijetljenost. Vidljivost na vanjskom svjetlu je prihvatljiva, a ono što baš i ne možemo pohvaliti je rezolucija od 854 x 480 točaka. Na dijagonali od 5 inča, dobijemo gustoću od 196 točaka po inču, što nije reprezentativna vrijednost, no prosječno zahtjevnom korisniku ne bi trebalo predstavljati problem.

Hardver i povezivanje


Gigabyte GSmart Alto A2 pokretan je Mediatekovim SoC-om MT6572 s dvije Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu od 1,3 GHz. Tu je i Mali-400 grafički procesor, a svima im pomaže 1 GB RAM-a. Ova kombinacija omogućuje solidne performanse, multitasking s više otvorenih aplikacija istovremeno i pokretanje ne previše zahtjevnih igara.

Interna memorija sastoji se od dva dijela i svaki od njih ima 1,27 GB slobodnog prostora. Iako je ova količina u pravilu sasvim dovoljna za potrebe prosječnog korisnika, problemi mogu nastati ako instalirate previše aplikacija koje nemaju mogućnost prebacivanja na memorijske kartice.

Kao što je već rečeno, ovaj model nudi Dual SIM sustav za korištenje dviju SIM kartica različitih operatera istovremeno. Lijevi SIM utor (gledajući s straga uspravno) podržava rad na 2G i 3G mrežama, a desni samo na 2G. Zbog ovoga je bitno da se u startu odlučite preko kojeg ćete operatera koristiti 3G. Kvaliteta poziva najvećoj mjeri ovisi o stanju infrastrukture, tj. mreže operatera, a u uobičajenim uvjetima u kojima inače testiramo, pokazala se kao vrlo dobra. Sam zvuk, odnosno jakost zvučnika u telefonskoj slušalici možemo svrstati u prosjek.

Uz spajanje na 2G i 3G mreže, Alto A2 nudi i uobičajeni WiFi kao i njegove derivate WiFi hotspot i WiFi direct, te Bluetooth. MicroUSB utor služi za povezivanje s računalom i punjenje, a USB on-the-go nije podržan.

Jakost WiFi signala je u granicama prosjeka, što znači da će u pravilu raditi i u prostorijama odvojenim od routera i sa dva nosiva zida.

Softver, performanse, aplikacije...


l52jGhKsP1f_2hkX7jBSXrXt92eUmQd9Mv25zyTpW-o xl1ft5Hv_iHP8i4Z8r8r7mY1JrPRrJ3E6uFsSfVsGM0

Operativni sustav koji pogoni Alto A2 je Android 4.2 i to bez posebne nadogradnje sučelja. Zahvaljujući ovoj činjenici, ali i optimiziranosti sustava, sučelje je prilično fluidno i ne zastajkuje. Naravno, mnogo toga ovisi i o samim aplikacijama koje ponekad znaju biti lošije optimizirane. Tako smo bez problema instalirali i pokrenuli Asphalt 7, no iz razumljivih razloga užitak u igri neće biti kao na uređajima s jačim hardverom. Renderiranje se ne odvija dovoljno brzo, a to rezultira sporijim odazivom i na kraju lošijim iskustvom u igranju. S druge strane, manje zahtjevne igre kao što je npr. Temple Run 2 i sl. pokreću se i renderiraju bez poteškoća, dakle doživljaj igranja im je na prilično visokoj razini.

0GIeFnyLnGWGJZVGoQgjFb6h0cIKe7ehuYnFJ489V-k  Cf6MPIk2fDkenONHcyDE2yzLddOY93g94EqQ2guVHkk ebRWVC7EXG8pZrSzvAd1b2OSH20IcXQ4SZ-Jh_EqZg4  bKRxH2I0ps5Fud3oe2eqdfRe3uGFQDZGZnnY_oAs32M

Od aplikacija instaliranih na uređaju svakako treba istaknuti Kingsoft office i to punu verziju koja omogućuje pregledavanje, uređivanje i kreiranje Office dokumenata. Imamo još i File manager, Android i Chrome web preglednike te uobičajeni set aplikacija koje nalazimo na svakom Androidu.

Što se multimedije tiče, imamo standardni glazbeni svirač, FM radio i galeriju, a video player vrti većinu popularnih video datoteka u AVI i MKV formatu. Ipak, ako pokušate reproducirati filmove u većoj rezoluciji (1080p), doći će do zastoja pa bi bilo mudro koristiti snimke ili filmove manje rezolucije.

Kamera


Kamera sa senzorom od 5 megapiskela opremljena je LED bljeskalicom, no od nje nećete imati puno koristi jer je jednostavno preslaba. Softver kamere nudi samookidač, detekciju lica, kontinuirano okidanje, podešavanje ekspozicije, balansa bijele boje i dodavanja lokacijske oznake.

Kvaliteta fotografija snimljenih na vanjskom svjetlu je vrlo dobra i kad je oštrina u pitanju nadilazi prosjek cjenovnog razreda. U unutarnjem prostoru pod umjetnim svjetlom kvaliteta fotografija je također iznad prosjeka cjenovnog razreda, no u slabije osvijetljenom ambijentu ona drastično pada. Potpuno beskorisnom se pokazala bljeskalica koja jednostavno nije dovoljno jaka da osvijetli objekt.

Video kamera snima isječke u 720p rezoluciji, ali framerate iz nekog razloga ostaje prilično nizak što rezultira zastajkivanjem snimke. Jedan takav primjer možete vidjeti u nastavku.

IMG_20140104_115416 IMG_20140104_085338 IMG_20140104_084535


Baterija


Kad je baterija u pitanju, nekih posebnih iznenađenja nema. Kapacitet od 2000 mAh će u ovom modelu u pravilu biti dovoljan za jedan radni dan, odnosno od ujutro do navečer. I ovdje se radi o uobičajenom korištenju kad je stalno aktivna podatkovna veza s uključenom sinkronizacijaom elektroničke pošte ili neke chat aplikacije.

Zaključak


Gigabyte GSmart Alto A2 je niskobudžetni uređaj prije svega namijenjen onim korisnicima kojima je prioritet veliki zaslon. Na 5” zaslonu puno je lakše i ugodnije surfati, čitati mailove i na kraju krajeva tipkati po virtualnoj tipkovnici, nego što je to slučaj na manjim uređajima, a ne treba zanemariti ni doživljaj gledanja video sadržaja. Vidjeli smo da ovaj uređaj solidno pokreće većinu aplikacija i da je sučelje prilično fluidno, što u ovom cjenovnom rangu i nije čest slučaj.

Kamera se dobro pokazala na dnevnom svjetlu i pri jakom umjetnom svjetlu, dok se video pokazao prilično lošim. Baterija će osigurati normalno jednodnevno korištenje. Kako god okrenemo, Altov najveći adut je njegova vrlo prilično pristupačna cijena od cca 1200 kuna.

Video recenzija




Uređaj na testiranje ustupio: Asbis