Android Recenzije

Gigabyte GSmart Maya M1 V2 - Recenzija



Nekoliko Gigabyte smartfona nam je već prošlo kroz ruke i generalni zaključak je bio da se radi o proizvođaču koji izrađuje kvalitetne uređaje po pristupačnim cijenama. Ovih dana smo se družili s još jednim uređajem iz Gigabyte obitelji pod nazivom GSmart Maya M1 V2. Radi se o 4,5-inčnom uređaju pokretanom četverojezgrenim procesorom koji se nameće kao solidna alternativa zvučnijim imenima. Ovaj uređaj ne treba zamijeniti s prvim Maya M1 modelom koji je za razliku od ovog pokretan dvojezgrenim procesorom, ali se od njega fizički ne razlikuje. S Mayom M1 V2 smo se družili proteklih tjedan dana, a kako nas se dojmila pročitajte u nastavku.

Osnovne karakeristike


Dimenzije: 136 x 67 x 9,7 mm

Masa: 147 grama

Zaslon: 4,5″ IPS-LCD 960 x 480 točaka, 245 ppi

SoC: MediaTek MTK 6589

CPU: 4x Cortex-A7 takta 1,2 GHz

GPU: PowerVR SGX544

RAM: 1 GB

Interna memorija: 4 GB (dostupno 2,6 GB)

Memorijske kartice: microSD do 32 GB

SIM: 2x mini SIM

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, Bluetooth, micro USB, 3.5mm audio

OS: Android 4.2 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 2 MP

FM Radio: Da

Baterija: 1700 mAh

Prednosti


Hardver i performanse

Najnovija verzija Androida

Video player podržava sve popularne formate i codece

Nedostaci


Ograničena unutarnja memorija

Ne podržava USB On the go

Dizajn, kućište i zaslon


  IMG_3864 IMG_3865 IMG_3866 IMG_3867 IMG_3869 IMG_3871 IMG_3872 IMG_3873 IMG_3874 IMG_3875 IMG_3876 IMG_3881

Već na prethodno recenziranim modelima mogli smo se uvjeriti da Gigabyte ne raspolaže astronomskim budžetom namijenjenim dizajnu i vidljivo je da su se dizajneri fokusirali na jednostavnost, bez eksperimentiranja, što je rezultiralo pravilnim linijama i simetričnim oblikom.

Materijal korišten za izradu je plastika, ali ju se nipošto ne može nazvati jeftinom. Prednji dio zajedno sa zaslonom čini jednu cjelinu, a stražnji poklopac je presvučen gumiranim slojem koji ne dopušta klizanje iz ruku.

Fizička tipka za podešavanje glasnoće nalazi se na lijevom boku, s minimalnim odmakom od kućišta, što znači da će “pogađanje” i pritisak zahtijevati određeno vrijeme prilagodbe. Tipka za uključivanje i otključavanje zaslona nalazi se na središnjem dijelu gornjeg ruba kućišta i prilično je nerazumno koncipirana. Umjesto uobičajenih dimenzija, ova tipka je na Mayi osjetno manja i privikavanje na nju bi moglo potrajati. Na istoj površini sadržani su micro USB i 3.5 mm audio utor. Stražnja strana, tj. poklopac sadrži 8 MP kameru kojoj društvo čini dvostruka LED bljeskalica, a na dnu vanjski zvučnik.

Cijela konstrukcija djeluje prilično čvrsto i ne djeluje kao da će uskoro početi puštati zvukove škripanja. Kvaliteta izrade je na visokoj razini, što utječe na to da ukupan dojam držanja uređaja u ruci bude više nego zadovoljavajući.

4,5” IPS zaslon ima rezoluciju od 960 x 540 točaka, što mu daje gustoću od solidnih 245 ppi. Svjetlina, prikaz i kontrast su na visokoj razini, dok kutove vidljivosti i čitljivost na suncu možemo svrstati u prosjek. Mana ovog zaslona što ostavlja tragove prstiju, koji su vidljivi i nakon najkraće interakcije.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Gigabyte GSmart Maya M1 V2, odnosno primjerak kojeg smo testirali, imao je instaliran Android 4.2. Uređaj je, uz sitne izmjene i dodatke, praktički temeljen na golom Googleovom Androidu (AOSP) tako da o nekoj posebnoj nadogradnji sučelja ne možemo govoriti. Sučelje reagira instantno, radi vrlo fluidno i tu zapravo nikakvih zamjerki nemamo.

Mala digresija su možda kapacitivne tipke ispod zaslona koje ponekad ne reagiraju iz prve, a to možemo pripisati njihovom obliku koji izravno utječe na preciznost. Dobro je što su spomenute tipke stalno osvijetljene, a ukoliko to ne želite, u postavkama ih možete podesiti drukčije.



Sustav standardno nudi pet početnih zaslona za dodavanje sadržaja u obliku prečica aplikacija, widgeta, mapa i sl., a statusna traka s a vrhu uobičajene indikatore. Povlačenjem prstom prema dolje otvara se polje s detaljima obavijesti, a ukoliko to učinite s dva prsta, otvara se prošireno polje s često korištenim postavkama, svojstveno Androidu 4.2.

Kao što je već rečeno, Gigabyte GSmart Maya M1 V2 za pogonski stroj koristi MediaTek MTK 6589 SoC s četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu 1,2 GHz. Ovaj SoC smo već upoznali na nekim uređajima, a karakteriziraju ga izvrsne performanse uz manju potrošnju energije.

Maya M1 V2 posjeduje 4 GB interne memorije, od kojih je korisniku dostupno 2,6 GB. Štoviše, ova memorija ja razdijeljena na dvije particije od kojih prva sadrži oko 1 GB slobodnog prostora i namijenjena je instalaciji aplikacija. Druga broji 1,67 GB slobodnog prostora, a koristi se za instalaciju dodatnih datoteka pojedinih aplikacija i multimedijske sadržaje koje eventualno možete prebaciti i na memorijsku karticu.

Aplikacije i multimedija




Jedna od najvažnijih stavki na smartfonu svakako je internet preglednik. Gigabyte Maya M1 V2, kao i većina novijih Androida, dolazi s dva. Jedan je standardni Android internet preglednik koji podržava automatski text reflow (prilagodba formata teksta povećanoj razini stranice). Nakon zumiranja štipanjem, potreban je samo dvostruki dodir koji će prilagoditi tekst. S druge strane, imamo Chrome koji ne podržava ovu funkciju u istom obliku, već je u postavkama potrebno odrediti veličinu fonta. Chrome je inače nešto brži u radu i omogućuje veći stupanj sinkronizacije s Chrome preglednikom na računalu.


Za pregled fotografija Gigabyte GSmart Maya M1 V2 koristi standardnu galeriju viđenu na većini Androida. Sadržaj možete organizirati u albume, izravno slati mailom ili dijeliti na društvenim mrežama i ranim drugim online servisima (Dropbox, Picasa...). Galerija sadrži i editor za jednostavno uređivanje (rotacija, izrezivanje) te dodavanje raznih filtera i efekata.

Video player je bez problema pokrenuo i reproducirao sve AVI i MKV datoteke koje smo mu zadali, uključujući i one s inače problematičnim AC3 audio codecom. Titlovi nisu podržani, a ako su vam baš potrebni, instalirajte neki od alternativnih video playera.

Uređaj dolazi s uobičajenim setom aplikacija koje inače viđamo na Androidima, ali nedostaje preglednik dokumenata kojeg ćete morati potražiti u Google play trgovini.

Telefonija, Dual SIM i povezivanje




Kao i svaki Dual SIM Android, GSmart Maya M1 ima poseban izbornik za SIM managment u kojem možemo podešavati postavke i načine na koji će se dvije SIM kartice ponašati. Za pozive i SMS je moguće odrediti prioritete, ali i ostaviti mogućnost da vas uređaj sam upita s kojeg operatera želite uputiti poziv. Za podatkovni promet je također moguće odrediti zadanu SIM karticu, no prilikom umetanja istih u utore potrebno je odrediti koja će biti korištena za 3G/2G vezu, a koja samo za 2G.

Jačina zvuka u slušalici je možda malo viša od prosjeka, a isto možemo reći i za čistoću koja opet može ovisiti i o stanju infrastrukture operatera.

Što se povezivanja tiče, nema iznenađenja. Imamo uobičajeno bežično WiFi i WiFi Hotspot povezivanje, a 3G s HSPA brzinama do 21 Mbps. Kabelsko povezivanje svodi se na micro USB za punjenje i spajanje na PC, te 3.5 mm audio utor za slušalice koje su sadržane u pakiranju. Kao nedostatak možemo navesti izostanak inače vrlo korisne USB on the go funkcije.

Kamera


8 MP kamera na ovom uređaju, osim uobičajenih načina snimanja, nudi HDR i panoramu, a od ostalih funkcija navedimo još namještanje scena, samookidač, prepoznavanje lica, podešavanje ekspozicije, ISO osjetljivosti i balansa bijele boje, te anti-flicker.

Kamera proizvodi fotografije zadovoljavajuće kvalitete koju možda čak možemo smjestiti nešto iznad cjenovnog razreda u kojem se uređaj nalazi. Boje su vjerno prikazane, dakle nema prezasićenosti, a količina detalja je zadovoljavajuća. Dvostruka LED bljeskalica će pomoći u mraku i općenito tamnijim prostorijama.

Nekoliko primjeraka fotografija snimljenih urešajem pogledajte u nastavku:



Osim 8 MP fotografija, kamera je, zahvaljujući odličnom procesoru, u mogućnosti snimiti i kvalitetan 1080p video s 30 sličica u sekundi. Mali stupanj kompresije (bitratre od 21 Mbps) osigurava veliku količinu detalja, a jedna minuta snimljenog materijala u 3GP formatu zauzima oko 150 MB prostora.

Jedan primjerak 1080p videa snimljenog uređajem slijedi u nastavku:


Baterija


Gigabyte Maya M1 V2ima bateriju kapaciteta 1700 mAh, koja je u uobičajenim uvjetima dovoljna za jednodnevnu autonomiju i kada su aktivna oba SIM modula i kada je uređaj stalno spojen na internet. Ovdje podrazumijevam automatsku sinkronizaciju barem jednog E-mail računa ili neke od društvenih mreža i umjereno korištenje svih resursa uređaja. Ako se na internet spajate po potrebi i/ili koristite samo jedan SIM modul, autonomija se može produljiti i na više od jednog dana.

Zaključak


Gygabite GSmart Maya M1 V2 još je jedan u nizu većih i jačih, ali pristupačnih Android uređaja na našem tržištu. Za relativno male novce nudi 4,5-inčni IPS zaslon, četverojezgreni procesor, 1 GB RAM-a, dva SIM modula, utor za memorijske kartice i relativno dobru kameru. Jedina objektivna zamjerka ide na račun ograničenosti unutarnje memorije koja bi mogla predstavljati prepreku okorjelim gejmerima u instalaciji kolosalnih igara.

Eto, dobili smo još jednog četverojezgrenjaka u kategoriji ispod 2000 kuna, konkretno 1700, što je još jedan dokaz da uređaji s boljim i jačim hardverom ne moraju nužno koštati k'o Svetog Petra kajgana.

S obzirom na sve navedeno, GSmart Maya M1 V2 će zadovoljiti i zahtjevnije korisnike, ali uz prilično nisku i nadasve razumnu cijenu.

Uređaj na testiranje ustupio: Asbis