Honor Magic 4 Pro - Recenzija



Krajem prošle godine stigao nam je prvi novi Honor na recenziju. Kažem novi jer je to bio prvi Honor proizveden, ili barem pušten u prodaju neovisno o Huaweiju. Velika je to stvar to odvajanje Huaweija i Honora, jer kupci naizgled imaju mogućnost kupiti dobri stari poznati Huawei pod drugim imenom i s predinstaliranim Googleovim servisima.



Honor 50 je tako bio naizgled Huawei nova 9, brat blizanac s gotovo identičnim hardverom, ali i softverom, jer Magic UI je zapravo EMUI. Ipak, to razdvajanje je negativno utjecalo na optimizaciju samog softvera pa se Honor 50 nije previše proslavio na tržištu kao “novi” igrač ili bolje rečeno, relativno nepoznat brend nije ulijevao previše povjerenja među kupcima.

No Honor se ne predaje, dapače, nastavlja gaziti velikim koracima naprijed i na test nam je prije par tjedana dostavio njihov najsnažniji model pod nazivom Magic 4 Pro. Iako dizajnom neodoljivo podsjeća na Huawei, zapravo je prvi koji nema brata blizanca u staroj materinjoj firmi i mnogi su kao i autor ovog teksta pomislili da je riječ o nekakvom imaginarnom Huaweiju Mate 50 Pro modelu koji (još) nije ugledao svjetlo dana.



Oduševljen samim specifikacijama, ali i nostalgično vezan uz kvalitetu same Mate serije, pomislio sam da je to moj novi smartfon. Kako i ne bih kad je unutra ugrađen najsnažniji Qualcommov procesor Snapdragon 8 Gen 1i to s podrškom za 5G, jer sankcija za Honor nema.

No tu je i puno ostalih razloga za veselje od fantastičnog OLED zaslona zakrivljenog sa sve 4 strane, impozantnog dizajna kamera na poleđini, ali i poznate pilule s prednje strane koja implicira biometrijsko zaključavanje putem lica što se danas rijetko viđa u Android taboru. Tu je još i 100W super brzo punjenje, kako žično tako i bežično, ali i još mnogo toga što inače Mate seriju čini prepoznatljivom.

Izgleda da je Honor konačno napravio vrhunski posao i jako krenuo na tržište kao brend koji želi pokazati da je spreman za okršaj s najvećim igračima, a što je definitivno nametnuo i cijenom ovog uređaja. No kakav je Magic 4 Pro i je li to novi smartfon autora ovog teksta, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike


Dimenzije 163.6 x 74.7 x 9.1 mm
Masa 209 grama
Zaslon 6,81″ LTPO OLED, 120 Hz, 1312 x 2848, 460 ppi, Aluminosilicate glass
SoC Snapdragon 8 Gen 1 (4nm)
CPU 1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510
GPU Adreno 730
RAM 8 GB
Interna memorija 256 GB
Micro SD Ne
3,5 mm audio utor Ne
Otporan na vodu Da, IP68
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje 100W/100W/5W
OS MagicUI 6, Android 12
Primarna kamera 50 MP, f/1.8, 23mm, 1/1.56″, MD PDAF, Laser AF, 4k@60 fps
Ultraširokokutna kamera 50 MP, f/2.2, 12mm, 1/2.5". AF
Telefoto kamera 64MP, f/3.5, 90mm (3,5x), PDAF
Prednja kamera 12 MP, 18mm, f/2.5, 4k@60fps
Baterija 4600 mAh
Cijena 8299,00 kuna (8/256 GB)

Prednosti


Odličan zaslon
Odličan hardver
Biometrijsko zaključavanje putem lica i otiska prsta
Vrhunski stereo zvučnici
Odlične kamere
Širokokutna selfie kamera
100W žično i bežično punjenje

Nedostaci


Završna obrada kućišta
Vibracija je simbolična
Softver ima dosta grešaka
Video snimanje zastajkuje
Cijena

Dizajn, kućište i ergonomija


Kao što sam i u videu i u uvodu ove recenzije odmah to u startu naglasio, dizajnom je ovo Huawei. Da, poleđinom ima novi dizajn kamera, još impozantniji nego što je to imao Mate 40 Pro lani, ali bočnim linijama, zaslonom koji je tako lijepo zakrivljen sa sve četiri strane, smještajem tipki i prednje kamere pa čak i donjeg i gornjeg dijela uređaja, jasno je da je dizajniran u stilu Huaweijevog Matea. Nije to loša stvar, jer Mate nam se izrazito dopao, pa isto tako i ovaj Magic 4 Pro. Ostavlja odličan dojam i posljednjih par tjedana primio sam veliki broj upita za taj uređaj od kojih su mnogi pomislili da je riječ o novom Huaweiju. Trebalo je povremeno par rečenica objasniti ljudima da je to Honor i da za razliku od Huaweija ima predinstalirane Googleove servise, a nakon čega su neki ostali blago rečeno zainteresirani i za kupnju istog.



Poleđina je sjajna, a neovisno o boji koju odaberete dosta se packa što nama nije baš bilo po volji jer dok je čist izgleda prekrasno. U pakiranju doduše dobivate i maskicu uz uređaj tako da svi oni spretniji ipak imaju neku sigurnost da ga neće razbiti u prvim danima korištenja dok ne nabave neku po svom guštu. Mada realno ni ne trebaju jer je ova silikonska prozirna i ne skriva prekrasan dizajn uređaja.

A kamere su unatoč okruglom profilu toliko velike, točnije sama grba unutar koje su smještene njih četiri, da se uređaj neće klackati po stolu dok tipkate na njega. U istom položaju ćete ga moći i otključati i putem lica i putem otiska prsta jer kamere za otključavanje lica hvataju jako širok kut, a čitač otiska je smješten ispod samog zaslona. Istina, morat ćete se malo nagnuti prema njemu da vas prepozna jer nije to baš toliko širok kut, ali definitivno nećete morati doći točno iznad njega da proradi. Čitač otiska prsta je pristojan, funkcionira onako kako biste i očekivali.



Na dnu uređaja je glavni mikrofon, USB-C i utor za dvije nanoSIM kartice, ali ne i proširivu memoriju, kao i glavni zvučnik. Onaj drugi smješten je na vrh uređaja, a slušalice praktički nema već cijeli zaslon služi kao slušalica. Takav smo slučaj već imali s nekim Huaweijevim modelima u prošlosti. Treba li uopće napominjati da je kućište vodootporno i da Magic 4 Pro dolazi s IP68 certifikatom?

Sve je to jako lijepo upakirano, ali završna obrada na našem primjerku nije na najvišoj razini kao što smo očekivali. Tako primjerice poleđina uređaja nije savršeno centrirana pa je s jedne strane s bočnom linijom napravljen mali prepust kojeg možete osjetiti pod prstima. Nije to ništa strašno ili nešto što će primijetiti svi, ali opet nije stvar koja se očekuje čak niti od puno povoljnijih uređaja. Uzmite ovo sa zrnom soli jer moguće je da je ipak samo problem do našeg primjerka.


Zaslon


Napomenuli smo već da je zaslon zakrivljen sa sve četiri strane što dodatno doprinosi dizajnu ovog uređaja, a rastegnut je na 6,81” i riječ je o OLED panelu najvišeg standarda s mogućnosti prikaza milijardu boja. Tu je naravno i 120 Hz stopa osvježavanja slike koja je adaptivna što sugerira LTPO oznaka, ali i određen set posebnih trikova s kojima Honor tvrdi da s ovim zaslonom ne bi trebali imati problema niti svi oni koji zbog vida općenito izbjegavaju OLED zaslone.

Ako smo dobro shvatili teoriju, problem je u treperenju OLED zaslona koji to obično radi između 100 i 1000 puta u sekundi, a ovaj novi Honorov je to titranje poduplao pa je sada ta frekvencija 1920 Hz. Valjda vam je jasno da nam je ovo teško izmjeriti i s obzirom da ne poznajemo osobe koje imaju takvih problema, nismo mogli to testirati.

Koliko u ovome ima istine, nismo sigurni jer mi s OLED zaslonima nemamo problema, ali je lijepo u svakom slučaju vidjeti da se netko brine i o tome. Pogotovo u današnje vrijeme kad se svi top modeli apsolutno svih proizvođača isporučuju s OLED zaslonima.

S neobičnom rezolucijom od 1312 x 2848 piksela i 19.5:9 omjerom stranica na 6,81” dijagonali to rezultira s otprilike 460 ppi. Ukratko, riječ je o vrlo oštrom zaslonu koji uz to ima i fantastičan prikaz boja, ali i odličnu vidljivost na suncu tako da bi trebali biti zadovoljni s njime bez obzira s kojeg smartfona dolazili. Istina, danas ima i svjetlijih zaslona na tržištu, ali mi nismo imali prigovora niti na ovaj zaslon čija svjetlina doseže 1000 nitsa. Možda nam je čak malo presvijetao bio u potpuno zamračenoj sobi, ali opet, ništa na što bi trebali uložiti prigovor.

Pomalo je neobično da se Honor nije odlučio na Corningovu zaštitu u vidu Gorilla Glassa već je išao nekim drugim putem. Zaštita zaslona postoji i ne sumnjamo da je na visokoj razini, a uostalom nije ni Corning jedini koji zna napraviti dobro zaštitno staklo u što smo se već uvjerili dovoljan broj puta, ali sigurno bi poslužio kao jedan prodajni adut.

Bilo kako bilo, zaslon ugrađen u ovaj uređaj je vrhunski i smatramo da je Honor napravio odličan posao s njim!

Hardver i performanse


Iz godine u godinu imamo sve toplije i toplije procesore. Premda smo očekivali da će ovogodišnja generacija procesora biti nešto hladnija od one lanjske, to se nažalost nije dogodilo, a došlo je i vrijeme kad tako vrući procesori dolaze do izražaja.

Nije Honor jedini s najsnažnijim Qualcommovim Snapdragonom 8 Gen 1 i ovim problemom, a prisjetit ćemo se samo kratko riječ je o osmerojezgrenom procesoru izraženom u 4nm s glavnom Cortex-X2 jezgrom koja kuca na 3GHz. Imamo i još tri dodatne Cortex-A710 na 2,5 GHz i još četiri štedljive Cortex-A510 na 1,8 GHz. Za grafički dio posla pobrinuo se Adreno 730 i u kombinaciji s 8 GB RAM-a i u kontroliranim uvjetima na sobnoj temperaturi, ovo je stroj od procesora.

Sve igrice za Androide se optimiziraju za Adreno grafičke čipove tako da možete očekivati najviše moguće performanse, a procesorske snage ima dovoljno da je teško naći zadatak kojeg on neće prožvakati instantno.

Ono što je problem je kad par stupnjeva odemo naviše od te sobne temperature, a to je danas praktički bilo gdje osim u klimatiziranim prostorima. U takvim uvjetima se može osjetiti po uređaju da se on grije. Nije to toliko strašno jer Honor je čak pristojno posložio cijelo hlađenje uređaja i dobro je da se ta toplina disperzira po kućištu jer to znači da se manje nje zadržava oko samog procesora.



Primijetit ćete to po nešto zakašnjelom padu performansi za vrijeme dužeg igranja igrica, snimanja videa ili neke druge zahtjevnije radnje. Ali u klasičnim uvjetima prilikom surfanja, gledanja videa ili skrolanja po društvenim mrežama čak i ako se zagrije i osjetite da je topao, to neće utjecati na performanse. U svakom slučaju nije tu Honor ništa kriv i dapače, napravio je vrlo pristojno svoj dio posla. Problem je u Qualcommu koji nije dobro obavio svoj dio.

Spomenuli smo ranije da Magic 4 Pro nema klasičnu slušalicu već koristi piezoelektričnu, odnosno cijeli zaslon vibrira i proizvodi zvuk na taj način. Nisu to vibracije koje osjetite baš kao što ne osjetite niti vibraciju membrane unutar slušalice nego samo zvuk. Najveći problem ovog tipa slušalice je taj što zvuk čuju svi oko vas, ali Honor je razvio poseban algoritam i uz pomoć umjetne inteligencije razgovori bi vam trebali biti privatni čak i u vrlo tihoj sobi. Isprobali smo ovo u nekoliko uvjeta i osobe do nas bi rekle da nešto čuju, ali ne i točno što tako da sve štima što se nas tiče.

A zvučnici općenito su jedni od najboljih u smartfonu koje smo imali prilike isprobati. Ne samo kvalitetom zvuka već i glasnoćom. Naprosto smo ostali oduševljeni jer je zvuk ostao čist čak i kad je bio pojačan do kraja, a što nije uvijek slučaj sa smartfonima, pa i općenito sa zvučnicima. Jako dobar posao što se zvuka tiče odradio je Honor s ovim uređajem!

Biometrijsko zaključavanje putem lica je iznimno zgodno u ovo vrijeme kad se medicinske maske ne moraju nositi pogotovo jer ne morate baš ništa učiniti nego samo podići smartfon sa stola i on će se otključati. Možete mu vi zadati da pokrene postupak otključavanja tek kad pritisnete tipku tako da se ne otključava slučajno i bez veze pa takav otključan završi slučajno u džepu ili torbici. A imate i mogućnost otključavanja putem otiska prsta što radi sasvim korektno. Viđali smo i bolje uređaje, odnosno kvalitetnije čitače otiska prstiju, ali ovaj je svoj posao obavljao odlično. Barem dok nismo izašli na direktno sunce.



Ne znam kako vi, ali sunčane naočale nosim poput Dalmatinaca dok ne padne mrak. Situacija s naočalama i biometrijskim otključavanjem putem lica je u ta da morate podesiti alternativni izgled putem kojeg bi vas smartfon mogao prepoznati da ste to i dalje vi. Problem je u tome što softver u ovoj inačici ne dopušta registraciju lica s naočalama, tako da ćete u situacijama dok nosite naočale morati koristiti čitač otiska prstiju. A pogađate iz prethodnog paragrafa, to je upravo ona situacija kad niti čitač otiska prstiju nije najpouzdaniji. Tako sam se šećući po užarenom asfaltu vrlo znojnih prstiju morao sklanjati u hlad ne bi li se zaslon dovoljno posvijetlio i ja vidio gdje da unesem šesteroznamenkasti PIN.

Glupa situacija i nešto u čemu će se većina kupaca vjerujem naći relativno često, ali sreća je što se to da vrlo lako popraviti softverskom nadogradnjom koja nažalost nije stigla za vrijeme našeg testiranja. Moram napomenuti da kolege novinari nisu imali probleme s čitačem otiska prstiju čak niti na suncu tako da je moguće da problem samo u mom primjerku. Jer hardverski problema ne bi smjelo biti pošto je riječ o ultrasoničnom čitaču kakvog koriste i Samsungovi top modeli, a koji je ujedno i najbolji trenutno dostupan na tržištu da smo ga isprobali.

Ono što softverska nadogradnja neće moći popraviti je najslabija vibracija na jednom smartfonu koju sam ikad isprobao. Toliko je slaba da se uređaj ne čuje uopće dok vibrira na stolu. Ne samo da se ne čuje, već se i ne osjeti da išta vibrira na stolu dok su ruke pokraj njega. Izgleda da je ova godina s vibro motorima zakazala jer Honor nije jedini s tim problemom.

Za sad moram još samo napomenuti da ovaj uređaj dolazi s cijelim hardverskim setom kakvog očekujete u top modelu smartfona poput Bluetootha 5.2 LE, UWB-a, USB-C 3.1 utora ali i podrškom za 5G što je definitivno dobra podloga za budućnost, a ima i još dodatno infra crveno koje možete iskoristiti kao univerzalni daljinski.

Softver i sučelje


MagicUI 6.0 temeljen na Androidu 12 je izgledom identičan starom Huaweijevom EMUI-u. Kažemo starom EMUI-u jer novi izgleda identično HarmonyOS-u i nešto je novija inačica od ove koju tu vidimo.

Nije to tako loše jer na novom nam se neke pojedinosti nikako ne dopadaju poput razdvojenog centra za obavijesti i onog za brze prečace što nije slučaj s ovim MagicUI-em. Tako imamo klasično dostupne brze prečace povrh obavijesti u zajedničkom centru kojem pristupate povlačenjem prsta s vrha zaslona. Nažalost, baš kao što je to slučaj i s Huaweijem, tako i na Honoru ne postoji prečac za spuštanje tog centra povlačenjem prsta po sredini zaslona.

Možete ga doduše dobiti instalacijom gotovo bilo kojeg drugog launchera. Osobno sam za sve takve uređaje kupio Nova launcher s premium paketom za svega par eura koji nudi zaista širok spektar gesti koje znaju nedostajati na ovakvim uređajima. A koristite li uvijek uređaj s dvije ruke, ovo vam vjerojatno neće niti smetati.

columns="4"

Postavke uređaja su dobro poznate kao i sve aplikacije. Sve je to onako kako je Huawei nekad posložio i na to nemamo baš nikakvog prigovora jer sve je na svom mjestu tamo gdje i treba biti. Lako je snaći se i pronaći bilo koju postavku, a i aplikacije koje su prenesene s Huaweija su vrlo dobro odrađene. Tako imamo potpuno funkcionalni T9 za pozivanje kontakata koji radi odlično i prepoznaje unos i imena i prezimena zajedno bez problema, pa čak je u stanju pronaći i inicijale ako poželite tim pristupom pronaći osobu koju želite pozvati.

Unutar brzih prečaca imate veliki niz mogućnosti od kojih uvijek pohvalim onu za uključivanje i isključivanje 5G mreže što je u današnje vrijeme jako zgodno jer 5G mreža nije svuda dostupna, a i nerijetko nije najbrža mreža na koju se možete spojiti.

columns="4"

Puno je tu lijepih stvari i Honor se pobrinuo da i sigurnost bude na vrlo visokom nivou pa tako posebno odnosno dodatno možete zaključati određene aplikacije, mape ili slične dijelove sustava, ali optimizacija cijelog sustava nije baš na onakvoj razini kao što ju Huawei ima. Tako se primjerice brzim prebacivanjem iz YouTubea u Mape, kad kliknete na ikonicu Mapa, prvu sekundu otvori YouTube, a onda se on sam od sebe prebaci na Mape. Ne događa se to uvijek, ali ima takvih nekih greški koje upućuju na to da nije još uvijek sve dovršeno.

Generalno smo osim s tih par sitnica bili vrlo zadovoljni sa softverom ovog Honora i zapravo sve ono na što smo imali prigovor se da riješiti softverskim nadogradnjama tako da polažemo velike nade u njihov tim da će riješiti sve te sitne probleme u najkraćem mogućem roku.

columns="4"

Kamere


Najvažniji dio smartfona velikom dijelu kupaca su same kamere, a Honor se dizajnom potrudio istaknuti da je upravo ovaj Magic 4 Pro uređaj primarno orijentiran njima.

Četiri su kamere na poleđini od kojih glavna broji 50 MP i dolazi s f/1,8 otvorom blende iza kojeg se skriva 1/1,56” senzor potpomognut laserskim autofokusom. Tu je još i 50 MP ultraširokokutna kamera s f/2.2 otvorom blende i 1/2,5” senzorom, ali i mogućnosti fokusiranja što nije uvijek slučaj na ovim kamerama. Treća je 64 MP telefoto kamera s f/3,5 otvorom blende i 90 mm ekvivalentom u FF svijetu. Prevedeno, sposobna je 3,5x optički uvećati sliku u odnosu na primarnu kameru. Ona je jedina optički stabilizirana jer četvrta kamera nije zapravo kamera već TOF senzor koji služi za bolje portrete.

Ima tu još posebnih senzora poput onog koji analizira frekvenciju titranja svjetla kako bi prilagodio brzinu okidača i poseban color spectrum senzor za što bolje hvatanje boja i premda nam je ovo zvučalo kao bezvezno bacanje para, u praksi se pokazalo da smo u krivu jer Honor Magic 4 Pro hvata fotografije vrlo vjernog prikaza boja u velikoj većini situacija.



Općenito smo s kvalitetom fotografija u dnevnim uvjetima ostali oduševljeni sa sve tri kamere. Dapače, čak smo i ovu posljednju telefoto upregnuli do kraja iskoristivši svih 10x hibridnog uvećanja jer se u toj situaciji koristi višak piksela senzora. Nije da su rezultati isti kao i kad uhvatite fotografiju samo s 3,5x optičkog uvećanja, ali u dosta situacija i te fotografije bile su lijepo iskoristive.

I ultraširokokutna zadržava veliku količinu detalja zahvaljujući senzoru velike pikselaže, ali ima i dobar dinamički raspon zahvaljujući dobrim algoritmima. To je doduše slučaj u svim klasičnim situacijama, ali u nekim baš zahtjevnim poput fotografiranja unutar automobila, teško da ćete dobiti baš savršen rezultat gdje se jasno vidi sve unutar i sve van automobila. Tu se tek vidi da kamera nije na toliko visokoj razini kakva se čini u manje zahtjevnim situacijama.



U zatvorenom prostoru ponovno nismo imali nikakvih problema i zapravo smo najviše ostali iznenađeni koliko brzo je u stanju uhvatiti fotografiju i istovremeno ju uhvatiti zapravo vrlo dobro.
Ultraširokokutna kamera se tu pokazala odličnom jer ima i autofokus pa je bilo moguće fotografirati i predmete iz druge perspektive.

Telefoto kameri definitivno pomaže optička stabilizacija i na naše čuđenje, ostatak kamera ih nema. Možda je upravo i to razlog što su nam neke fotografije jako dobro ispale, a neke i ne baš toliko jer je ipak bilo podrhtavanja ruke prilikom okidanja fotografije. Zapravo najveći problem kod kamera nije kvaliteta fotografija koja je zbilja na razini top modela, već pouzdanost koja nije.



U noćnim uvjetima smo ostali iznenađeni koliko je primarna kamera u stanju bila uhvatiti detalja u sjenama i svjetlijim dijelovima kadra istovremeno. Cijelo to iskustvo nalikuje dosta onom na kakvo smo navikli od Huaweija, ali isto tako joj fali to nešto da bude na toj razini.

Naša pretpostavka je da Honoru nedostaju Huaweijevi posebno razvijeni senzori jer ipak se u ovoj priči koriste Sonyjevi, a i opet treba uskladiti same senzore s procesorima. Dapače, iz ovog senzora ne znam je li iti jedan proizvođač izvukao ovoliko koliko je Honor tako da očito je da iskustva imaju, ali im nedostaje hardver koji će to ispratiti. Svejedno smatram da je ovaj Honor jedan od boljih smartfona što se fotografija tiče.

Sučelje je kao što ste mogli vidjeti identično onom na Huaweiju sa zgodnim promjenama vezanim uz snimanje videa i posebni Movie način rada koji dopušta snimanje i u LOG formatu. To je poseban način snimanja videa koji laički rečeno izgleda dosta bljedunjavo slučajnom promatraču, ali upravo zbog takvog posebnog načina snimanja u kojem se bilježi manje boja, manje oštrine i svega, naknadnom postprodukcijom se dodaju boje i oštrina tako da to u konačnici izgleda bolje nego što bi kamera to mogla odraditi u trenutku snimanja.



A Honor je pripremio za vas nekoliko LUT-ova ili popularno rečeno filtera koji jednom kad se primjene na taj video daju jedan poseban filmski izgled. I snimit će se taj video u filmskom omjeru stranica 21:9 što dodatno pridonosi tom iskustvu.

Slika u videu, bilo da ju snimate klasično ili uz pomoć tih posebnih trikova izgleda vrhunski. Posebno kad ju snimate na taj poseban način, ali opet imamo softverskih problema i tu. Nažalost, ovoga puta izgleda da nismo jedini s ovim problemom jer smo pronašli takve primjere i na internetu tako da je rješenje ponovno u softverskoj nadogradnji koja nažalost nije stigla do trenutka izlaska ove recenzije.



Naime, video gubi sličice odnosno frameove prilikom snimanja pa je krajnji rezultat video koji trza. Kolege novinari su i s drugim primjercima ovog uređaja imali sličnih problema. Vjerujem da će se to ubrzo riješiti, ali u ovom trenutku ostavlja baš loš dojam lijepo zaokruženog seta kamera.

Posebno jer nije samo to problem već imamo i situaciju s prednjom kamerom koja je najčešće fantastična, ali i povremeno nepouzdana tako da je uspjela u par navrata mutno uhvatiti jedno od dva lica koja su se našla u kadru. Primjera radi, imam dva selfija sa svjetski poznatim kuharom Nusretom, poznatijim pod #saltbae, ali na jednom sam mutan ja, a na drugom on. Neobjašnjiva situacija u kojoj sam se pronašao još par puta naknadno. Opet kažem, šteta jer selfie kamera hvata iznimno širok kut i kad uhvati dobru fotografiju, uhvati ju zaista na iznimno visokoj razini. Da nije tog problema, rekao bih da je jedna od boljih u među svim smartfonima općenito!


Baterija


Od top modela smo navikli viđati velike kapacitete baterija, a Honor Magic 4 Pro dolazi s 4600 mAh. Nije 5000 kao kod mnogih drugih, ali meni se pokazala kao sasvim dovoljnom za cjelodnevno korištenje. Čak i kad sam hodao Istanbulom i fotografirao i snimao cijeli dan, nisam imao potrebe za punjačem. Doduše, čak bi i vrlo kratko vrijeme na punjaču bilo vjerojatno dovoljno da se baterija ponovno napuni i do 100% jer u pakiranju s uređajem dobivate 100W punjač!

Honor tvrdi da ga je moguće napuniti od 0-100% u svega 30 minuta, no za vrijeme našeg testiranja koje smo proveli tri puta, imali smo situaciju u kojoj je punjenje jednostavno stalo na 50%. Doslovno se nije pomaklo odatle čak i 15 minuta nakon što je stalo na toj vrijednosti. U čemu je točno bio problem, nismo sigurni. Izvadio sam punjač iz uređaja i ponovno ga priključio što je rezultiralo s još dodatnih 1-2% u 15-ak minuta koliko mi je trebalo da se otuširam i spremim.



Neobično i moguće ponovno da je problem samo u mom primjerku jer nisam pronašao takve slučajeve online tako da nemojte ovo uzeti nužno kao da će se i vama dogoditi.

Kako kolege novinari kažu, oni su uspjeli to testirati i većina bi došla do 100% za 30-ak minuta bez problema.

Iznenađenje je definitivno i bežični punjač od 100W kojeg doduše nismo dobili na test, ali navodno da je u stanju napuniti ovaj Honor za svega 40 minuta od 0-100%!
Doduše, da bi to radilo bit će vam potreban i drugi 135W adapter kakav dolazi uz Honorove laptope, ali svejedno je fascinantan rezultat.

U svakom slučaju s autonomijom i punjenjem bi trebali biti zadovoljni, tim više što u pakiranju dobivate 100W punjač.

Zaključak


Puno toga me veselilo kod ovog Honora jer u mnogo toga i je svojevrsna zamjena za Mate 50 Pro. Ima fantastičan zaslon i dizajn koji plijeni poglede. Stereo zvučnici ugrađeni u njega su jedni od najboljih koje smo isprobali u smartfonu općenito što ga čini odličnim za gledanje filmova i serija na putu, u krevetu ili općenito bilo gdje.

Najsnažniji Snapdragon 8 Gen 1 vruć je procesor, ali što se drugo moglo ugraditi u najbolji model kojeg Honor ima za ponuditi? Jedino što je mogao je odraditi to hlađenje što bolje i tu su napravili sasvim pristojan posao. A i 256 GB interne memorije u startu i 8GB RAM-a uz sve moguće silne senzore i podršku za 5G čine hardversku osnovu dobrom podlogom za budućnost. Eventualno bi nešto više radne memorije bilo lijepo vidjeti na papiru, no u praksi vjerujemo da to nećete osjetiti.

I kamere su odlične, sa sučeljem Huaweija i vjerojatno njihovim algoritmima jer sve to nam izgleda jako poznato. Nisu doduše najbolje koje smo isprobali, pa čak nisu niti na razini lanjskih Huaweijevih modela, ali ta ljestvica je jako visoko podignuta i bez njihovih senzora, nije to baš lako postići.



Postigli su još veću brzinu punjenja od posljednjeg Huaweija što nismo nužno očekivali, ali smo dočekali s oduševljenjem. 30 minuta je samo potrebno za napuniti ga od 0-100% što je vrlo dobar rezultat.

MagicUI ima dovoljno trikova i dosjetki, ali je i dobro poznat svima koji su koristili Huawei posljednjih nekoliko godina. Uostalom, to je zapravo Huawei s Googleovim servisima, onakav kakav je bio za vrijeme P30 Pro modela recimo. Nema dodatne instalacije ničega da biste imali Play Trgovinu jer baš kao i na recimo Samsungu ili Xiaomiju, ona dolazi predinstalirana.

Nažalost, uz praktički nepostojeću vibraciju kao šlag na tortu sve to se čini nekako nedovršeno, kao da je riječ o preprodukcijskom primjerku uređaja koji će tek doći na tržište, a ne kao da je to uređaj koji je na našem tržištu već mjesec dana! Dostupan potencijalnim kupcima za nemalih 1100€.

To malo završne obrade što nije sve sjelo na svoje mjesto nije strašno i moguće da je samo naš primjerak nekim čudom tako izrađen, ali sa softverske strane moglo bi biti frustriranih kupaca i baš zato čekamo te nadogradnje softvera koje će nadam se popraviti sve. Jer ako to jednom dođe i ako poprave sve na što smo uložili prigovore, a mogu to napraviti, ovaj Magic 4 Pro možda neće postati eventualni Mate 50 Pro, ali će postati uređaj za preporuku pošto će mu vjerojatno i cijena do tada malo pasti čime će sigurno privući mnoge. Jer u suštini, Magic 4 Pro je odlično osmišljen uređaj, samo nije baš toliko dobro i izrađen.

Video recenzija


[responsive_youtube k-qN6qbg3RY]