Android Top teme

HTC 10 – Dva mjeseca kasnije [Maraton test]

HTC 10 nakon dva mjeseca

Posljednja 2 mjeseca koristim HTC 10 kao svoj primarni uređaj. Ukoliko ste pročitali našu detaljnu recenziju, a kasnije i usporedbu sa Samsungom Galaxy S7 Edge i LG-em G5, mogli ste zaključiti da je HTC ove godine konačno napravio odličan posao.

No svaki uređaj vremenom stari, i često neke njegove loše strane otkrijemo tek nakon dužeg korištenja. U recenziji HTC-a 10 zaključili smo da je to uređaj gotovo bez objektivnih mana, ali je konkurencija, s druge strane, jača nego ikad. Osobno sam vjerovao u veći uspjeh HTC-a, barem kad je prodaja 10-ke u pitanju, ali čini se da ipak nije na razini kakvu smo očekivali.

U čemu je problem i zašto se HTC 10 ne prodaje koliko zaslužuje, u to nećemo ulaziti, već ćemo se ovoga puta pozabaviti svime što se promijenilo u posljednja dva mjeseca koliko je ovaj primjerak proveo sa mnom. Isto tako treba jasno reći da jedna lasta ne donosi proljeće, pa tako ni jedan kompletan HTC-ov flagship ne odnosi pobjedu na uzburkanom tržišnom oceanu. Rijetko koji proizvođač je uspio jednim modelom napraviti preokret, pa ako HTC zareda nekoliko ovako dobrih modela, svakako može računati na povratak u arenu, u što se iskreno nadamo.

Pa krenimo redom. Prva i najveća razlika u odnosu na testni primjerak je boja, a crno aluminijsko kućište je najpodložnije ogrebotinama. Srećom, to je manje vidljivo u odnosu na starije crne iPhonee, kojima se cijeli obrub znao izguliti već nakon par dana, ali ogrebotine su i dalje prisutne.

Ponajviše su primjetne na oštrim bridovima poleđine, vjerojatno jer bih ga uvijek spuštao na stol upravo na taj brid. Isto tako su neke vidljive i s gornje strane gdje se sada nalazi 3,5 mm utor. Nekad se na gornjoj strani nalazilo i infra crveno kojeg su mnogi izbacili ove godine, a već sam se našao u situaciji u kojoj sam požalio što ga nemam.

Sitne ogrebotine vidljive su na svakom bridu, bez obzira što uređaj nije nikad ispao, niti je nošen na pješčanu plažu ili slična mjesta gdje bi se lako mogao izgrebati. Da sam bio malo pažljiviji, vjerojatno bih ga stavio u silikonsku maskicu, ali u tom slučaju mi se gubi smisao kupovine uređaja s aluminijskim kućištem, koje mi se izuzetno sviđa. Jedini razlog zbog kojeg bih to učinio su svi eventualno oni mali srčani napadi uzrokovani iskakanjem uređaja iz ruke. Iznimno je sklizak i ukoliko ga kupite, toplo preporučujem da pripazite prilikom rukovanja.



Zaslon je, s druge strane, puno bolji od onog u testnom modelu, a razlog tome leži u polariziranom sloju, koji je u mom sadašnjem primjerku postavljen pod drugim kutom.
To znači da zaslon ovog primjerka HTC-a 10 mogu normalno vidjeti čak i kada nosim polarizirane naočale, što s testnim primjerkom nije bio slučaj. Nisam siguran razlikuju li se zasloni ovisno o boji uređaja, ili je možda neka nova revizija u pitanju za sve boje ovoga uređaja, ali mi je u svakom slučaju drago.

Za razliku od lanjskog LG-a G4 koji ogrebotine na zaslonu nije imao niti nakon godinu dana, ovaj ih ima popriličan broj, iako sam oba uređaja koristio na isti način. Nisu to toliko velike i izražene ogrebotine da bi se lako primijetile, ali su tu.  To bi otprilike bilo sve što bih ovom uređaju u zadnja dva mjeseca mogao prigovoriti, jer sve ostalo je bolje, ili barem jednako dobro kao i prije dva mjeseca.

Softver je dobio nekoliko nadogradnji od izlaska, od kojih su dvije bile ključne. Jedna je uvelike poboljšala autonomiju, pa se tako ona povećala za solidnih 20-25% po slobodnoj procijeni. To ne znači da su apsolutno svi korisnici ovoliko profitirali od nadogradnje, jer autonomija uvelike ovisi o vašem načinu korištenja. Preneseno u stvarni život, ako bih s prijašnjim softverom punjač potražio oko 19 sati, sada bih to isto napravio tek oko 22 sata.

Druga ključna nadogradnja je navodno poboljšala algoritam kamere i fotke su još bolje nego prije. Osobno nisam primijetio takav skok u kvaliteti fotografija, štoviše, nisam ga primijetio uopće. Kamera je i dalje odlična i u samom vrhu mobilne industrije, i ne vidim neke potrebe za drastičnom promjenom algoritma. Ono što je poboljšano, jesu manualne kontrole za fotografiranje. Tako je najveća boljka, maksimalna dužina ekspozicije od 2 sekunde, dignuta na 16 sekundi, a što je ujedno omogućilo puno bolje noćne fotografije uz korištenje stativa.

Od najavljene ere brzih nadogradnji, odnosno roka od 15 dana za nadogradnju na novi Android, neće biti ništa niti za One A9 model, a kamoli za Desetku. Prisjetimo se, HTC je na predstavljanju A9 modela najavio da je novo Sense sučelje toliko olakšano, da će svaku novu verziju Androida, HTC pustiti 15 dana nakon njenog službenog izlaska. Nougat za HTC 10 je tako najavljen za četvrti kvartal ove godine, odnosno da će biti pušten negdje u naredna 4 mjeseca.

S druge strane, velike potrebe za nadogradnjom niti nema, barem kad su performanse u pitanju. Sve radi savršeno brzo kao i prvoga dana. Ovo je ujedno i jedini Android koji mi je točno pokazao koja aplikacija troši previše baterije. Nije da ostali uređaji nisu imali ovakvu opciju, ali kad bi se baterija počela trošiti puno više nego inače, obično ne bih mogao iščitati koja je to u samim postavkama uređaja, već bi bio primoran koristiti neku alternativnu aplikaciju koja prati koliko koja aplikacija troši baterije.



Tako sam nakon 2 dana korištenja Snapchata, istog deinstalirao, jer je po udjelu potrošnje zauzimao 3 puta više nego sam zaslon. Isti slučaj je bio i s Popcorn Time aplikacijom. Iako ovo zvuči potpuno nevažno, ostao sam ugodno iznenađen da graf potrošnje baterije končano radi onako kako bi trebao.

Nadogradnju na novi Nougat najviše iščekujem zbog izbornika s brzim prečacima. Zadnjih 2 mjeseca sam oko 50 puta kliknuo na Extreme Power Saver umjesto na ikonicu Do Not Disturbe načina. Svake večeri ista greška. Nažalost, brzi prečaci su fiksno posloženi, odnosno ne možete ih uređivati po vlastitoj želji, a upravo nova verzija Androida će konačno dopustiti slaganje po vlastitoj želji.

Sve u svemu, mnogi me pitaju jesam li požalio izborom HTC-a 10 umjesto Galaxyja S7 primjerice, i moram priznati da nisam uopće. Samsungova S linija me nikad nije previše privlačila, ponajviše zbog veličine. Nemojte me krivo shvatiti, to su vrhunski smartfoni, ali kad sam već pristao na kompromis s veličinom uređaja, i u nedostatku Galaxy Notea 5 u Europi, HTC 10 se činio kao logičan izbor.

Drugačiji je od svega što sam koristio u zadnje vrijeme, i ugodna je promjena na bolje. Nedostaju mi neki trikovi s LG-a G4, poput infra crvenog recimo, ali njega je jednostavno vrijeme pregazilo puno brže nego što sam to očekivao.

Desetka se čini kao jedan od onih uređaja koji će «potrajati» dulje nego većina. Njegova najveća mana je iznimno visoka cijena u slobodnoj prodaji. Pogotovo kad u obzir uzmemo navalu, doslovno duplo jeftinijih «Kineza», a koji dolaze s praktički istim hardverom. Ono malo primjeraka što operateri dobiju, vrlo brzo rasprodaju. Ne možete ga isprobati niti u jednom centru, jer sve desetke koje dođu, iznimno brzo i odu. Ukoliko ga želite, najbolje ga je uzeti na neku pretplatu kod operatera. U tom slučaju je tek nešto malo skuplji od LG-a G5, a i dalje jeftiniji od Galaxyja S7, a od kojega uopće nije lošiji, dapače, u mnogim stvarima je čak i bolji.

Prva dva mjeseca prošla su odlično, a do nekog idućeg osvrta, proći će još koji mjesec. Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih uz HTC 10, ili vas zanima nešto što nisam spomenuo, ili možda želite da za idući maraton test posebno posvetim pažnju na nešto što vas zanima, ostavite komentar ispod.