Android Recenzije

HTC Desire 601 - Recenzija

HTC_Desire_600

Nakon nekog vremena na našem testu ponovo se pojavio jedan HTC. Radi se o modelu Desire 601 koji se cijenom smjestio u srednji razred (oko 2300 kuna), a slično je i s dimenzijama. Zaslon je taj koji zapravo obilježava ukupne dimenzije uređaja, a dijagonalu od 4,5 inča možemo svrstati u neku srednju gabaritnu kategoriju. HTC Desire 601 pogonjen je dvojezgrenim Snapdragon 400 procesorom, ima 1 GB RAM-a, utor za memorisjke kartice, LTE povezivost i 5 MP kameru. Sve ostale detalje o uređaju i naše dojmove pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 134,5 x 66,7 x 9.9 mm

Masa: 130 grama

Zaslon: 4,5” TFT LCD; 960 x 540 točaka; 245 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 2X Krait na taktu 1,4 Ghz

GPU: Adreno 305

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Utor za microSD memorijske kartice

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, DLNA

3G: HSPA+ DC do 42 Mbps

4G: LTE do 150 Mbps

OS: Android 4.2.2

Kamera: 5 MP/1080p

Prednja kamera: VGA

Baterija: 2100 mAh

Prednosti


Kvaliteta izrade

Odlični vanjski zvučnici

Performanse

Nedostaci


Slabo osvijetljene kapacitivne tipke

Dizajn, kućište i zaslon


IMG_5661 HTC_Desire_600 IMG_5662 IMG_5663 IMG_5664 IMG_5666 IMG_5667 IMG_5669 IMG_5671 IMG_5674 IMG_5676 IMG_5677 IMG_5678 IMG_5682 IMG_5683

Već na prvi pogled vidimo da Desire 601 podsjeća na HTC-ov top model One i to zahvaljujući vanjskim zvučnicima postavljenim na prednjoj strani. Ipak, za razliku od njega, nema aluminijsko, već plastično kućište koje je zaobljenije, a ima i odvojiv stražnji poklopac ispod kojeg se nalazi baterija te utori za SIM i microSD kartice. Spomenuti poklopac izrađen je od neke vrste “gumirane" plastike koja sprečava klizanje uređaja iz ruku, ali zato na njoj ostaju vidljivi tragovi prstiju. Fizičke tipke su sastavni dio poklopca i minimalno su izdignute iznad površine pa će napipavanje u početku potrajati. HTC i ovdje ustraje na pomalo nelogičnom mjestu za tipku za uključivanje koja se nalazi na lijevoj strani gornjeg ruba, no i na to ćete se vremenom priviknuti.

Masa od relativno malih 130 grama ovaj uređaj čini nosivim u svakom džepu, a zaobljeni rubovi spriječit će zapinjanje.

Zaslon je izrađen u TFT tehnologiji, ali pruža vrlo dobre kutove vidljivosti, dakle bolje nego isti zasloni starije generacije. Dijagonala od 4,5 inča predstavlja neku vrstu sredine kad govorimo o veličini zaslona, a time i kompromis između potrebe za većom zaslonskom površinom i jednostavnosti rukovanja. Rezolucija iznosi 960 x 540 točaka što rezultira gustoćom od 245 ppi. Nije puno, ali prosječnom korisniku sasvim dovoljno. Vidljivost na dnevnom svjetlu je izvrsna, ali ju ponekad znaju pokvariti tragovi prstiju koji ostaju po zaslonu.

Ispod zaslona imamo dvije kapacitivne tipke, dakle isto kao na modelima serije One, i ako ste do sada koristili bilo koji drugi Android, privikavanje na tipku manje može malčice potrajati. Dodatni problem može predstavljati njihovo prilično slabo pozadinsko osvjetljenje.

Hardver i povezivanje


HTC Desire 601 pokretan je Qualcommovim čipsetom Sanpdragon 400, u kojem kucaju dvije Krait jezgre na taktu 1,4 GHz. Tu je i Adreno 305 grafički koprocesor te 1 GB RAM-a. Ovdje treba napomenuti da dvije Krait jezgre u Snapdragonu 400 u pravilu postižu iste ili bolje rezultate nego četiri Cortex jezgre u MediaTekovim ili Samsunogvim Exynos SoC-ovima. Dakle, ovdje se ponovo vraćamo na priču o količini jezgri, što ne mora nužno utjecati na performanse uređaja. Više o procesorima, jezgrama i njihovoj koleraciji s performansama, pročitajte ovdje.

Interna memorija iznosi 8 GB i nije razdijeljena na dvije particiije kao što je to slučaj kod “Kineza”. Ipak, krajnjem korisniku je dostupno tek oko 5 GB i ako vam treba više memorije, morat ćete umetnuti microSD memorijsku karticu.

Jedna od najznačajnijih hardverskih karakteristika svakako su vanjski stereo zvučnici postavljeni na prednjoj strani kao kod modela iz serije One. Jačina zvučnika je na prilično visokoj razini i sasvim očekivano, nadmašuje i mnoge druge skuplje modele. Treba spomenuti i telefonsku slušalicu koja također pruža prilično jak i čist zvuk, ali to će opet ovisiti o kvaliteti mrežne infrastrukture, tj. o operateru.

Od bežičnih načina povezivanja spomenimo uobičajeni WiFi koji radi izvrsno u svim prostorijama u stanu fizički odvojenim od one s routerom. Uređaj podržava spajanje na 3G, ali i 4G mreže, dakle brzine do 42, odnosno 150 Mbps. Računajte da je u hrvatskim LTE mrežama najveća trenutno dostupna brzina downloada 75 Mbps.

Tu su još i WiFi Hotspot, WiFi Direct i DLNA. Što se kabelskog povezivanja tiče, treba reći da uređaj podržava i USB on the go.

Softver i performanse


Screenshot_2014-02-08-19-17-58 Screenshot_2014-02-08-19-18-05

Screenshot_2014-02-08-19-20-15 Screenshot_2014-02-08-19-20-29

HTC Desire 601 za operativni sustav koristi Android 4.2.2. Jelly Bean s tradicionalnom HTC Sense nadogradnjom sučelja. Na ovom modelu je verzija Sensea 5.0, dakle ona koju smo prošle godine upoznali na modelu HTC One. Podsjetimo, radi se o priličnom zaokretu u HTC-ovoj koncepciji sučelja u kojoj glavni početni zaslon sada postaje tzv. BlinkFeed. Radi se o čitaču RSS feedova, odnosno vijesti iz odabranih izvora i eventualno s vaših računa društvenih mreža, stavki kalendara i sl.

Ovdje treba istaknuti da su BlinkFeed izvori ovisni i regiji na koju postavite uređaj, a među njima je i Hrvatska. Tako na raspolaganju imate mnoge hrvatske portale među kojima je i vaš omiljeni Mob.hr.

Screenshot_2014-02-08-19-18-11 Screenshot_2014-02-08-19-18-47

BlinkFeed se u stvari ponaša kao krajnje lijevi početni zaslon i ukoliko želite tradicionalni izgled Android sučelja, uvijek možete koristiti druge početne zaslone na koje možete proizvoljno dodavati sadržaj u obliku ikonica i widgeta.

Kod novijih HTC-ovih uređaja već samo navikli da sustav radi prilično fluidno, tako da ni Desire 601 nije izuzetak. Sve je proteklo u najboljem redu, a to niti ne iznenađuje jer Snapdragon 400 izvrsno obavlja posao. Ovaj uređaj će zato bez problema odvrtjeti i teže aplikacije, među kojima su i zahtjevne igre.

Ako performanse promatramo kroz prizmu benchmark testova, vidjet ćemo da ovaj model u rangu npr. Samsunga Galaxy S4 mini i HTC One mini.

Screenshot_2014-02-07-12-06-36 Screenshot_2014-02-08-19-20-54

Kamera


HTC Desire 601 dolazi s 5 MP kamerom, ali bez UltraPixel tehnologije viđene na modelima iz serije One. Zbog toga možemo reći da imamo “obični” 5 MP senzor koji će pružiti vrlo dobro iskustvo kad je kvaliteta fotografija na dnevnom svjetlu u pitanju, ali prosječno u uvjetima lošije osvijetljenosti, gdje smo zapazili priličnu količinu šuma. Razlog tome su manje dimenzije senzorskih ćelija nego kod UltraPixel senzora. Bljeskalica je dovoljno jaka i izvrsno osvjetljuje objekt na udaljenosti od 1 do 1,5 metra.

Izbornik, tj. sučelje kamere je izvedeno u HTC-ovom stilu, s relativno lako dostupnim postavkama. Ponuđeno je namještanje scena, HDR, panorama, digitalna stabilizacija slike, podešavanje ISO osjetljivosti i balansa bijele boje. Tu je još i samookidač te uzastopno okidanje (burst mode).

I odje je sadržan Zoe način snimanja i spremanja fotografija, koji omogućuje kreiranje jednostavnih foto priča. Više o ovom pročitajte u recenzijama modela HTC One, HTC One mini i HTC One Max.

Kamera snima 1080p (30 fps) video čiju kvalitetu možemo svrstati u prosjek cjenovnog razreda. Količina detalja baš i ne odgovara inače niskom stupnju kompresije, ali će bez obzira na to zadovoljiti svakog prosječno zahtjevnog korisnika. Moguće je snimanje videa pri 60 fps-a, za snimanje kvalitetnih usporenih snimki

U nastavku pogledajte nekoliko primjeraka fotografija i video.

 IMAG0002

IMAG0005 IMAG0007



Baterija


Uređaj je opremljen baterijom kapaciteta 2100 mAh koja će u uobičajenim uvjetima i uz umjereno korištenje izdržati jedan cijeli dan. Ako potrošnju gledamo kroz konstantnu video reprodukciju ili surfanje, u takvim će se uvjetima se isprazniti nakon pet do šest sati.

Zaključak


HTC Desire 601 je uređaj srednjeg cjenovnog razreda koji kvalitetom izrade i performasama općenito opravdava brand. Već je rečeno da 4,5” zaslon predstavlja negu vrstu granice između malih i velikih zaslona, pa tako i kompromisa između kompaktnosti uređaja i iskoristivosti zaslonske površine. Vidjeli smo da izvrstan Qualcommov procesor osigurava odlične performanse, a kamera zadovoljavajuće fotografije i video za većinu prosječno zahtjevnih korisnika.

Cijena od 2300,00 kuna je za ovakav uređaj razumna, no vidjeli smo da u zadnje vrijeme nemilosrdna konkurencija iz Kine nudi vidljivo bolje specifikacije za istu ili manju svotu. S druge strane, HTC je brand koji u mobilnom svijetu još uvijek visoko kotira i to je cijena kojom se u izvjesnoj mjeri plaća pouzdanost.

Video Recenzija




Uređaj na testiranje  ustupio: HTC