Android Recenzije

HTC Desire 610 - Recenzija

HTC Desire 610

HTC u svom portfoliu zadnjih nekoliko godina koristi ime Desire kao podsjetnik na jedan od najuspješnijih modela smartfona u povijesti kompanije. Ipak, Desire brand nije u potpunosti kvalitetno iskorišten jer je, za razliku od originalnog modela koji je u svoje doba predstavljao top klasu, sada razvodnjen u moru drugih modela srednjeg i nižeg cjenovnog razreda. No unatoč tome, prepoznatljiva kvaliteta HTC-ovih uređaja ipak je uspjela osigurati relativno dobre prodajne rezultate, što je u zadnjem kvartalu utjecalo na povratak u pozitivu.

Jedan od najnovojih uređaja srednje klase, HTC Desire 610, ovih je dana boravio u našim rukama. Što sve krije i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 143,1 x 70.5 x 9,6  mm

Masa: 143,5 grama

Zaslon: 4,7″ LCD, 960 x 540, 234 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: četverojezgreni 1,2 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, DLNA, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.4 KitKat

Kamera: 8 MP/1080p

Prednja kamera: 1,3 MP/720p

Baterija: 2040 mAh

Cijena: cca 2500,00 kn

Ustupio: HTC

Prednosti


Hardver i performanse

Fluidno i funkcionalno sučelje

Odlični vanjski zvučnici

Nedostaci


Veći ukupni gabariti nego kod konkurentskih 4,7" modela

Plastika jeftinog izgleda

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn, kućište i zaslon




Desire 610 još je jedan HTC dizajniran na temeljima modela One. Ovdje vidimo istu koncepciju jednodjelnog kućišta s frontalno postavljenim vanjskim zvučnicima ispod i iznad zaslona, s tom razlikom što je izrađeno iz plastike. Za kvalitetu plastike se ne može reći da je na višem nivou jer finiš sa sjajem djeluje pomalo jeftino, a na njemu će ostajati i tragovi prstiju.

Budući da se radi o jednodjelnom kućištu, baterija je fiksirana i ne može se mijenjati bez odlaska u servis, tako da se utori za SIM i microSD kartice se nalaze na lijevom boku i zaklonjeni su zajedničkim vratašcima.

Tipka za uključivanje i otključavanje zaslona nalazi se na vrhu uređaja. Oni koji su i do sada koristili neki od HTC-ovih modela osjećat će se kao kod kuće, dok bi oni koji su tu tipku navikli osjetiti sa strane, mogli iskusiti nešto dulje vrijeme privikavanja.

Ukupan dojam kod držanja uređaja u ruci je dobar, ali bi bio još bolji da je korištena neka druga vrsta plastike. Ukupni gabariti uređaja su nešto veći nego kod drugih 4,7” modela, što je uzrokovano spomenutim vanjskim zvučnicima.

4,7” zaslon dolazi u 960 x 540 rezoluciji i to na ovoj dijagonali daje gustoću od 234 ppi. Rezultat nije reprezentativan, posebice za današnje pojmove gdje osjetno jeftiniji uređaji dolaze s većom gustoćom točaka. S druge strane, prosječno zahtjevni korisnici, kakvima je ovaj model i namijenjen, po tom pitanju ne bi trebali previše prigovarati.

HTC u specifikacijama ovog modela nije naveo tehnologiju izrade zaslona, no sudeći po kutovima vidljivosti, vjerojatno se radi u IPS-u. Čitljivost i vidljivost na danjem svjetlu spadaju u prosjek.

Hardver i povezivanje


HTC Desire 610 za pogonski stroj koristi Qualcommov četverojezgreni Snapdragon 400 procesor koji kuca na taktu 1,2 GHz. Tu je i 1 GB RAM-a za kvalitetan multitasking, kao i 8 GB interne memorije. Ako vam to nije dovoljno, možete koristiti i memorijske kartice do čak 128 GB kapaciteta.

Vanjski zvučnici, koji su na ovom uređaju posebno istaknuti, vrlo su glasni, a njihov sam frontalni položaj osigurava puno bolji opći doživljaj zvuka pa će tako i gledanje video isječaka ili filmova biti ugodnije i zabavnije. Isto vrijedi i za slušanje glazbe.

Uređaj radi na 2G, 3G i 4G mrežama, a koristi i uobičajene načine povezivanja kao što su WiFi, WiFi direct, WiFi hotspor, A-GPS, Bluetooth, a svakako treba istaknuti USB on-the-go koji kod mnogih drugih nije podržan.

Zvuk u telefonskoj slušalici je prosječne jakosti, a kvaliteta poziva će ovisiti i o stanju mrežne infrastrukture. Što se tiče gore nabrojanih komponenti, ali i senzora, nikakvih poteškoća u radu nismo imali.

Softver, sučelje i performanse


columns="4"

HTC Desire 610 kao osnovu koristi Android 4.4 KitKat, a povrh njega uobičajena HTC Sense nadogradnja sučelja. Ako do sada niste koristili HTC-ove uređaje, svakako trebate znati da se radi o jednoj od najdubljih intervencija u sučelje Androida. Iako je na mnogim uređajima u prošlosti ova nadogradnja znala uzrokovati zastajkivanja, u novijm verzijama je znatno poboljšana. Ovdje ponajprije mislim na brzinu i fluidnost, a vremenom su dodane i mnoge nove funkcionalnosti.

Jedna od takvih je i tzv. BlinkFeed s kojom smo se prvi put susreli na lanjskom modelu One (M7). Radi se o svojevrsnom čitaču feedova, tj, vijesti i događaja s npr. društvenih mreža, stavki kalendara, obavijesti i sl. Što se vijesti tiče, ponuđeno je mnoštvo izvora na više različitih jezika, među kojima je i hrvatski. Znamo da bi bilo idealno kad bi korisnik mogao sam odabirati izvore, no i ovako je sasvim dobro jer je HTC za vas odabrao velik broj kvalitetnih izvora s domaćeg weba, među kojima je, naravno, i Mob.hr.

Što se pefrormansi tiče, iskustvo korištenja je skoro isto kao na modelu M8, osim što će se manjak procesorske snage i RAM-a eventualno osjetiti tek prilikom igranja zahtjevnijih igara ili intezivnijeg multitaskinga. To naravno ne znači da uređaj nije sposoban odraditi i teže zadatke, ali će biti vidljivo da će se tom prigodom susresti s određenim poteškoćama.

Kamera


Aplikacija kamere nam je također poznata iz modela M8 i nudi mnoštvo uobičajenih funkcija i postavki. Pomalo je nezgodno što je za izmjenu fotoaparata ili video kamere potrebno pritiskati dodatnu tipku s donje desne strane sučelja, jer smo kod mnogih drugih modela navikli da je sve dostupno odmah. U istom izborniku možete promijeniti i kameru, tj. po potrebi uključiti prednju.

Izbornik s osnovnim postavkama se aktivira pritiskom tipke u lijevom donjem kutu, a tu je i dodatni izbornik za podešavanje ostalih parametara.

Kvaliteta fotografija koju proizvodi ovaj 8MP senzor je solidna. Na danjem svjetlu slike obiluju detaljima, a u zatvorenom prostoru šum nije prisutan u prevelikoj velikoj mjeri. Ipak, fotografije u nekim momentima mogu izgledati pomalo isprano, a razlog tome može ležati u algoritmu za obradu boja ili preeksponiranosti.

U mraku imamo relativno dobru situaciju jer je bljeskalica dovoljno snažna tako da fotografije ispadnu prilično oštre.

Primjeri fotografija




1080p video nalazi se na razini kvalitete fotografija. Stupanj kompresije je relativno nizak, tako da je količina detalja velika, no kao i kod fotografija, možete očekivati određen stupanj ispranosti boja.

Primjer 1080p videa



Baterija


HTC Desire 610 dolazi s baterijom kapaciteta 2040 mAh, što za uređaj ovakvih karakteristika nominalno nije malo, no ne treba očekivati nikakva iznenađenja. Baterija je u pravilu izdržala jedan dan prosječnog korištenja. Više od toga ćete postići jedino isključivanjem podatkovne veze ili nekim drugim načinom štednje, kao npr. prebacivanje rada na 2G mrežu.

Zaključak


Desire 610 je novi HTC-ov predstavnik u srednjem cjenovnom razredu. Za nešto više od 2500,00 kuna dobit ćete solidan uređaj nešto većih gabarita (u odnosu na veličinu zaslona), u plastičnom kućištu i pogonjen hardverom koji će zadovoljiti portebe većine korisnika. Ono što svakako treba istaknuti su: kvaliteta izrade, glasni vanjski zvučnici, vrlo dobre, premda ne vrhunske performanse, te solidna kamera.

Ako niste (pre)zahtjevan korisnik i ako vas ne smeta plastika jeftinog izgleda, HTC Desire 610 je svakako uređaj za vas.