Android Recenzije

HTC Desire 825 - Recenzija

IMG_2983

Prije nekoliko mjeseci smo testirali HTC Desire 530, smartfon za mlađu populaciju kojima je dizajn daleko ispred performansi. Ako vam je Desire 530 premali i/ili prespor, možda biste trebali uzeti u obzir Desire 825 jer izgleda praktički identično. Procesor također nije novijeg datuma, ali nudi solidne performanse, a usto ima i punokrvni BoomSound za koji nije bilo mjesta u jeftinijem modelu. Pogledajmo prvo hardver.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

156,9 x 76,9 x 7,4 mm




Masa

155 grama




Zaslon

5,5" Super LCD, 1280 x 720, 267 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 400




CPU

4x Cortex-A7 1,6 GHz




RAM

2 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

LTE Cat.4, WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.1, NFC, FM radio, micro USB




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, Sense UI 7.0




Kamera

13 MP; 1080p video




Prednja kamera

5 MP; 1080p video




Baterija

2700 mAh




Cijena

cca 1.500,00 kn




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Zanimljiv dizajn

Preslabi procesor s obzirom na cijenu




Solidne performanse

Veći od konkurencije s istim zaslonom




Izvrsni vanjski zvučnici

Kamera osjetno lošija od konkurencije




DIZAJN I KUĆIŠTE


Naš testni primjerak ima kućište bijele boje s tzv. mikrokapljicama na poleđini, ali dostupna je i varijanta bez njih te crni model. Zbog narančastih detalja, poput tipke za uključivanje ili rupica za vezicu, čini nam se da je ova naša varijanta efektnija. Desire 825 sigurno ne pripada društvu kompaktnijih smartfona s 5,5-inčnim zaslonima, ali drago nam je vidjeti da je barem donji dio prednje strane iskorišten za pozicioniranje osvijetljenih kapacitivnih tipki, što se automatski odražava i na iskorištenost površine zaslona. Iznad zaslona su selfie kamera, LED-ica za obavijesti, senzori i jedan od stereo BoomSound zvučnika, dok je drugi na donjem bridu pored micro USB priključka.



S lijeve strane imamo vratašca za nano SIM i micro SD kartice, s desne tipke za glasnoću i uključivanje, a s gornje samo 3,5-mm priključak za slušalice. Tipke su ugodno tvrde i nisu podložne slučajnom pritisku. Straga se nalazi kamera, a pored nje je LED bljeskalica. Budući da je kamera ispupčena za dobar milimetar, uređaj je na ravnoj površini nestabilan, ali inače ne smeta ničemu.

Unatoč veličini i masi, uređaj djeluje vrlo lagano, a usto je i tanak pa je dojam još pojačan. Što se tiče same kvalitete izrade, polikarbonat se pokazao kao vrlo izdržljiv materijal, pogotovo po pitanju ogrebotina. Prednja strana je zaštićena Gorilla Glassom, no nije navedeno koje generacije. Sadržaj paketa, osim mobitela, se sastoji od punjača (1,5 A), USB kabla, slušalica, vezice i kratkih uputa.

ZASLON


Zaslon je malo kratak s pikselima, ali ne u tolikoj mjeri da je prikaz sadržaja nazubljen. Boje su vjerne, kontrast vrlo dobar i nema pretjeranih izobličenja pod većim kutovima gledanja. Vidljivost na otvorenom prostoru je solidna, ali bi dobro došlo da je svjetlina još mrvicu jača. U postavkama zaslona možete podešavati samo temperaturu boje. Sve u svemu, nije na razini Super LCD-a kakav ima HTC 10, ali je u svakom slučaju vrlo dobar za svoju klasu.

IMG_7762

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Snapdragon 400 je malo stariji procesor i možda bi primjereniji bio njegov nasljednik, Snapdragon 410, ali HTC je ipak išao na, pretpostavljamo, jeftinije rješenje. Srećom, uzeli su varijantu s četiri Cortex-A7 jezgre na taktu od 1,6 GHz, što se viđa malo rjeđe, ali je svakako dobrodošlo. Performanse su onakve kakve se i očekuju - S400 se jako dobro bori protiv zuba vremena te dobro odrađuje svoje dnevne i noćne zadatke. Dobro se snalazi i u multitaskingu, a 16 GB je dovoljna količina prostora za početak. Ako imate micro SD karticu, možete je formatirati kao internu memoriju.

Screenshot_20160822-103425 Screenshot_20160822-103437

Banchmark rezultati su jalovi pokazatelji stvarnih performansi, no otprilike se poklapaju s konkurentskim uređajima s istim hardverom. MediaTekov rival MT6735 se također uklapa u ovu sliku.

size="medium"

Ono što volimo kod HTC-a je BoomSound, i to onaj "pravi". Naglašavamo "pravi" zato jer i npr. Desire 530 ima BoomSound, no samo s jednim zvučnikom koji je čak ispod bilo kakvog prosjeka za hardversku konfiguraciju s jednim zvučnikom. Ovdje imamo pravi stereo zvuk uz izvrsnu glasnoću i čistoću zvuka. Ugrađeno pojačalo podržava 24-bitni zvuk, no slušalice koje vam trebaju da biste u njemu u potpunosti uživali nisu one koje dobivate u paketu, već ih morate posebno kupiti.

Desire 825 podržava LTE Cat.4 mreže čiji maksimum je 150 Mbit za preuzimanje podataka, a osim toga ima Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, Bluetooth, GPS i FM radio. Kvaliteta zvuka glasovnih poziva je, sasvim očekivano, izvrsna.

SOFTVER I SUČELJE


HTC Sense UI je, prema nekakvom osobnom mišljenju, jedno od boljih i cjenjenijih korisničkih sučelja baziranih na Androidu. Trenutno nije poznato hoće li Desire 825 uopće dobiti nadogradnju na Android 7.0 Nougat, no činjenica je da trenutno praktički samo Nexusi mogu uživati u službenim verzijama najnovijeg Androida.

size="medium"

Sense je kroz godine daleko dogurao, ali je zadržao ono što je potrebno da ga prepoznate u svakoj snimci zaslona. To je dizajn ikona, vertikalno listanje u izborniku aplikacija i brojne mogućnosti prilagodbe. Čak je zadržan i stari Flip sat widget, poznat još od najranijih dana. Postavke sustava su također u Sense stilu, no područje za obavijesti i prečace/prekidače je u tradicionalnom Marshmallow stilu. Osim klasičnog izgleda, nudi se i slobodni stil u kojemu se možete igrati raznim elementima i razbacati ih na pozicije po želji. Općenito su mogućnosti prilagodbe iznimno velike, ali da biste npr. promijenili temu ili čak samo pozadinu izbornika aplikacija, morate se prijaviti s HTC računom.

size="medium"

Kako bi se rasteretio sustav, HTC se riješio svih dupliciranih aplikacija pa više nema HTC Interneta, Galerije, Kalendara itd, iako se neki od njih još uvijek mogu preuzeti s Trgovine Play.

Ako redovito pratite vijesti, veselit će vas BlinkFeed. Sami možete birati kategorije iz kojih će se prikazivati najnoviji članci pa vam se neće događati da morate preskakati nebitne novosti. Naravno, BlinkFeed se lako isključi.

KAMERA


HTC Desire 825 za glavnu kameru koristi senzor rezolucije 13 megapiksela s otvorom blende f/2,2, a za stražnju 5 megapiksela i prilično mali otvor blende, f/2,8. U nekim slučajevima smo viđali da selfie kamera zbog nedostatka bljeskalice ima veći otvor blende od stražnje, ali ovdje je obratno.

Već prema rasporedu ikona u sučelju je jasno da su mogućnosti kamere skromne. Ručnog načina nema - možete birati samo rezoluciju fotografija, fokus i svjetlinu, no uglavnom je sve automatizirano.

size="medium"

Dinamički raspon nije bajan, a donekle vas može spasiti HDR, iako ni tu ne možete očekivati veliko poboljšanje. Dnevne fotografije su solidne kvalitete, ali no baš i više nije preveliki kompliment budući da su gotovo sve kamere savladale probleme kod fotografiranja s puno svjetla. Noćne su znatno lošije unatoč tome što otvor blende f/2,2 nije tako mali i moramo priznati da smo vidjeli puno bolje rezultate. Možda se ovaj problem riješi softverskom nadogradnjom, no ne polažite prevelike nade jer je s aktualnom nadogradnjom poboljšanje u odnosu na početno stanje gotovo zanemarivo. Uglavnom, noćno fotografiranje bez bljeskalice gotovo uvijek rezultira vrlo tamnim fotografijama.

Kvaliteta video zapisa je prilično dobra, no da biste uživali u snimljenom 1080p videu ćete trebati snimku prvo prebaciti na uređaj sa zaslonom veće rezolucije. Tijekom snimanja nema problema s fokusiranjem, detalja ima dovoljno, no sve u svemu je kvaliteta na prosječnoj razini.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=TsSwKc64EZM]

BATERIJA


Kad već ne briljira s kamerom, Desire 825 barem ima vrlo dobru bateriju. Često viđamo 4000 mAh na smartfonima s 5,5-inčnim zaslonima, ali ti zasloni su većinom full HD rezolucije i procesori su puno gladniji. Zato Desire 825 može preživljavati i s 2700 mAh, i to do dva dana solidne upotrebe. Ovisno o sadržaju koji pregledavate, možete očekivati između 4,5 i 5 sati uključenog zaslona. Brzo punjenje nije podržano pa će vam trebati oko dva i pol sata da bateriju napunite od 0 do 100%.

ZAKLJUČAK


S dizajnom u prvom planu, HTC Desire 825 je odlično zamišljen kao smartfon za mlađu populaciju. Hardver je dovoljno jak za većinu potreba, ne i za teške gamere, no to se i ne očekuje. Kamera je dobra tek za nekakvo brzinsko fotografiranje tijekom dana, poslužit će i za selfie, no zato je baterija čista suprotnost i uz zvučnike prava svijetla točka ovog uređaja. Svi znamo da mladi vole slušati glazbu, koliko preko slušalica, toliko u društvu preko vanjskih zvučnika, a Desire tu sigurno pokazuje mišiće. Cijena mu sigurno ne ide u prilog - kod domaćih operatera se kreće čak do 3000 kn bez ugovora, ali ćemo malo glumiti neutralnu stranu i reći da rijetki smartfoni iz srednje klase imaju ovoliko snažne zvučnike i toliko jedinstveni dizajn. Lako je kupiti zaštitnu masku koja odražava vaš modni izričaj, ali Desire 825 je već u startu ispred konkurencije. No bez obzira na to, za isti iznos možete kupiti daleko bolji smartfon.

IMG_2986