Android Recenzije

HTC One A9 - Recenzija

naslovna

Ukoliko ih ne možeš pobjediti, pridruži im se. Mislim da su u HTC-u otprilike ovako razmišljali kad su se odlučili dizajnirati One A9 poput iPhonea. Samsungu je krenulo odlično kad je Galaxy S bio sličan iPhoneu, možda krene dobro i HTC-u. Istina, HTC ima odlične smjernice iz One linije, uostalom i sam iPhone 6 je u bespućima interneta prozvan “kopijom” HTC-a One M7, ali zar je to u konačnici bitno?
Snapdragon 617, 2GB RAM-a i 16 GB interne memorije, specifikacije su koje HTC pokušava prikriti jer One A9 reklamira kao flagship. Uređaj koji ničime ne bi trebao odavati da su unutra nešto jeftinije, tj. slabije komponente. Od kamere i procesora pa sve do dizajna. Pa kad ga HTC tako reklamira, prema njemu ćemo se tako i ponijeti. Ne valja zaboraviti niti nešto nižu cijenu, barem od One M9 modela. No kakav je A9, je li vrijedan titule flagshipa ili ipak za njima zaostaje u nekim segmentima, potrudili smo se saznati kroz zadnjih nekoliko dana koliko je proveo s nama na testu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

145,8 x 70,8 x 7,3 mm







Masa

143 grama







Zaslon

5″ AMOLED 1920 x 1080, 441 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 617







CPU

CPU 4x Cortex-A53 1,5 na GHz i 4x Cortex-A53 na 1,2 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi (2,4 i 5 GHz), A-GPS, Miracast, MHL, Bluetooth 4.1, DLNA, USB OTG, NFC







3G

HSPA+ DC







4G

LTE Cat. 6







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

4 MP/1080p







Baterija

2150 mAh







Cijena

Nije poznata







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Višak "mesa" oko zaslona







Vrlo dobar zaslon

Ispodprosječna autonomija







Odličan čitač otiska prsta

Klizavo kućište







Fluidno sučelje

Samo 2 GB RAM-a







Najnovija verzija Androida

Mala interna memorija







Proširiva memorija








Dizajn, kućište i ergonomija


Gledate li HTC One A9 kao kopiju iPhonea, možete ga pljuvati cijeli dan i mrziti zbog toga. Vrlo sličan okvir, poveća količina mesa oko zaslona, završna obrada, leća kamere i bljeskalica. Sve je iznimno slično s Appleovim flagshipom. No usporedite li ga s One serijom, vidjet ćete da je to zapravo isti taj dizajn.



Zaobljena poleđina M9-ke kao da je ispeglana ili stavljena pod presu i voila! Evo ga A9.
Pogledamo li A9 kao zaseban uređaj, ne uspoređujući ga s iPhoneom, moramo priznati da je vrlo lijepo dizajniran. Aluminijsko jednodjelno kućište prošarano polikarbonatnim trakama, precizno izrađene tipke za kontrolu glasnoće, rebrasta tipka za uključivanje uređaj.Svemu je posvećeno dosta pažnje, i to se osjeti u ruci. Mana ovakvog kućišta jest to što je sklisko i lako može ispasti iz ruke. Preporučujemo da posebno pripazite kad ga vadite iz džepa da vam ne ispadne, ili da nabavite zaštitnu masku poput HTC-ove Dot View, koja je odlična.
Prednja strana prekrivena je Gorilla Glass 4 slojem ispod kojeg se nalazi klasičan set senzora na vrhu, odlična mala LED-ica za obavijesti, UltraPixel prednja kamera, slušalica, 5” AMOLED zaslon te čitač otiska prsta na dnu.



Ovoga puta su izostali BoomSound zvučnici na koje smo navikli na One modelima i po kojima su uostalom bili poznati. Uvjeren sam da su upravo oni jedan od ključnih prodajnih aduta jer ne poznajem korisnika One modela koji se nije pohvalio upravo zvučnicima, pa me pomalo i čudi ova odluka HTC-a. Kako nam u HTC-u kažu, izostanak BoomSound zvučnika uzrokovan je vrlo tankim kućištem koje u debljini mjeri svega 7,3 mm. Podsjetimo, One M9 je 2,3 mm odnosno 30% deblji, pa ćemo donekle i povjerovati u ovo.
Vanjski zvučnik tako se smjestio s donje strane uređaja, a pokraj njega su pomalo decentralizirani micro USB i 3,5 mm utor, te glavni mikrofon.
Lijevi bok uređaja skriva utore za micro SD i nano SIM karticu, a i na ovom uređaju je izostalo infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski.



Kamera na stražnjoj strani viri izvan kućišta praktički jednako koliko i ona na iPhoneu 6, što znači da će se klackati na stolu samo ako pritišćete gornji dio zaslona. Ukoliko ga koristite za tipkanje dok je položen na stol, klackanja nebi smjelo biti.

Generalno najveću zamjerku dizajnu možemo pripisati višku mesa oko zaslona, ali i nedostatku kapacitivnih tipki za koje je definitivno bilo dovoljno mjesta oko čitača otiska prsta. Kad uzmemo u obzir neiskorišten prostor oko zaslona i virtualne tipke koje zauzimaju dobar dio istog, onda se zaista pitamo zašto se HTC nije odlučio za još dvije kapacitivne tipke? No nećemo se previše žaliti, što je - tu je.


Zaslon


zaslon

Nakon dugo vremena, HTC se vratio AMOLED zaslonima. S dijagonalom od 5” i rezolucijom od 1920 x 1080 piksela, zaslon ima gustoću piksela od 441 ppi, što smatramo vrlo oštrim, a veću rezoluciju na ovoj dijagonali, apsolutno nepotrebnom.
Odstupanje od SLCD zaslona opravdavaju time što bi AMOLED zaslon trebao biti šedljiviji, što je do nedavno bila prednost LCD zaslona. Moguće je da će HTC čak i s nekim slijedećim One M10 modelom preći kompletno na AMOLED, ali to ćemo još vidjeti.
Prvi pokušaj AMOLED-a na HTC-u, nakon nekoliko godina što ga nije bilo, rezultirao je sa sasvim solidnim uspjehom. Zaslon ima odlične kutove vidljivosti i prikaz crne, a boje nisu prezasićene što je nerijetko slučaj na ovakvim zaslonima. Ukoliko vam je preporučena postavka “AMOLED” u profilima boja previše “šik”, možete odabrati “sRGB” profil koji će kalibrirati boje vrlo precizno te će njihov prikaz težiti ka potpuno realnima.

Najveća boljka ovakvih zaslona jest zadržavanje vjernog prikaza boja pri niskom osvjetljenju. HTC je mudro povisio najnižu razinu osvjetljenja, pa tako iako će zaslon biti malo presvijetao u mraku, zadržat će realan prikaz boja.
Sve u svemu, zaslon je odličan, vidljivost na suncu je i više nego zadovoljavajuća, a s obzirom da dolazi zima, a po zaslonu je moguće tipkati i u rukavicama, na njega nemamo nikakvih zamjerki.

Hardver, perfomanse i povezivanje


Snapdragon 617 relativno je nov procesor. Premda naizgled identičan Snapdragonu 615, 617 ipak donosi neka poboljšanja, a između ostalog ono najzanimljivije je podrška za Qualcomm Quick Charge 3.0 tehnologiju. No do dolaska QQC 3.0 proći će još neko vrijeme, a mi ćemo se usredotočiti na sam procesor.
Dva seta po četiri Cortex A53 jezgre kucaju na 1,5 GHz i 1,2 GHz. Za grafički dio posla brine se Adreno 405 grafički koprocesor, a za potrebe multitaskinga rezervirano je 2 GB RAM-a.
Pročitate li specifikacije ovog uređaja na nekim stranim portalima možda ćete primjetiti da neki modeli imaju 3 GB RAM-a, no kako doznajemo riječ je o modelu za tržište preko bare, a mi, stanovnici starog kontinenta nešto smo zakinuti u zadnjih nekoliko mjeseci za dosta stvari, pa tako i za taj dodatni GB RAM-a.

Interna memorija mjeri svega 16 GB što smatramo relativno malim. No Android 6.0 Marshmallow dopušta korištenje micro SD kartice kao interne. Što znači da ukoliko u One A9 stavite micro SD karticu od 128 GB i nju definirate u postavkama kao internu memoriju, imat ćete 128 GB interne memorije! To uopće nije loše i sigurni smo da će ovakvu opciju znati cijeniti svi oni koji proširivu memoriju ne sele iz smartfona u laptop, fotoaparat ili neki sličan uređaj.

Kad su u pitanju benchmark testovi, prilažemo rezultate iz dva najpopularnija, Antutua i GeekBencha 3. Iako rezultati nisu bajni, u stvarnom korištenju rijetko gdje sam osjetio manjak snage. Najzahtjevnije igre će se zavrtjeti bez problema, a razliku u grafici mogli bi primjetiti tek neki zahtjevniji korisnici. Zagrijavanje je minimalno, što je pomak na bolje u odnosu na Snapdragon 615, kojeg toplo pozdravljamo.



Kvaliteta signala nije nas previše oduševila i očekivali smo možda malo bolji prijam, ali zato je kvaliteta WiFi signala bila sasvim zadovoljavajuća. Slušalica je dovoljno glasna i razgovor sam mogao obaviti i u bučnijem okruženju bez ikakvih problema, no sugovornici su me u takvim slučajevima imali problema čuti, što upućuje na nešto lošije smanjenje šuma koje se može ispraviti nekom budućom softverskom nadogradnjom. Moguće je da je ovo problem samo do našeg primjerka jer su me sugovornici ponekad lošije čuli čak i dok sam se vozio u autu, što do sad nije bio slučaj s HTC-ovim modelima koje sam imao prilike testirati.

Vanjski zvučnik, iako je samo jedan, dovoljno je glasan i kvalitetan, a osobno sam ostao i ugodno iznenađen njime. Čini se da se HTC potrudio kad je po pitanju zvuka i želio ostati dosljedan, a isto mogu potvrditi i za 3,5 mm izlaz koji je zaista odličan. Jedina zamjerka je na smještaj vanjskog zvučnika kojeg ćete vrlo lako prigušiti ukoliko uređaj držite s dvije ruke.

Ne valja zaboraviti niti odličan čitač otiska prsta koji je, za razliku od mnogih drugih, kapacitivna tipka. Kratki postupak registriranja otiska lijepo vas grafički vodi i upućuje koji dio prsta da registrirate u kojem trenutku. Moguće je postaviti do 5 različitih otisaka, a u konačnici će registrirani prst prihvatiti kako god da ga postavite na čitač. Vrlo je brz, precizan i na njega nismo imali apsolutno nikakve zamjerke.

Podržani su i svi klasični načini povezivanja od Bluetootha 4.1 pa sve do GPS-a i NFC-a. Za bežično prebacivanje slike podržan je Miracast i DLNA protokol, a micro USB 2.0 utor podržava MHL standard kao i USB OTG.
Zanimljiva opcija u Android 6.0 Marshmallowu konačno vam omogućuje kreiranje WiFi hotspota na 5 GHz frekvenciji, koja je, između ostalog, puno manje zagušena od klasične 2,4 GHz koju pronalazimo na svakom kutku ove planete.

Softver i sučelje


Iako A9 nije prvi uređaj kojeg smo testirali s novim Androidom 6.0 Marshmallowom, HTC One A9 je prvi koji nam je stigao na test, a došao je s njim iz kutije. HTC s ovim uređajem započinje svojevrsnu eru brzih nadogradnji i koliko sam shvatio, svaka iduća nadogradnja doći će na njega u roku od 15 dana nakon što je Google pusti. Ovo zvuči nestvarno dobro, toliko da ćemo pričekati neku iduću veću nadogradnju da se uvjerimo u to. Nisam shvatio ni koji će sve uređaji ući u ovaj brzi krug nadogradnje, no siguran sam da ćemo i to doznati na vrijeme.

Marshmallow se dizajnom ne razlikuje previše od Lollipopa. Sitne kozmetičke promjene primjetit će tek znalci, a najveće promjene kriju se “ispod haube”. No HTC je izmjenio svoje sučelje u odnosu na One M9. Ono sada sadrži puno manje izmjena u odnosu na stock Android, što bi u konačnici trebalo omogućiti i onako brze nadogradnje.



Glavni dijelovi sučelja, poput launchera, aplikacija za pozive i poruke ili postavki, zadržali su HTC-ov dizajn, baš kao i aplikacija kamere. Izbornik s brzim prečacima te ikone u statusnoj traci su zadržale pak Googleov dizajn Androida, kao i još neki dijelovi sučelja. Tako je sve to rezultiralo s još uglađenijim sučeljem uz zadržavanje prepoznatljivog HTC Sense pečata. Zadržan je i dvostruki tap za uključivanje zaslona koji radi samo kad vam je uređaj u ruci.

HTC-ov BlinkFeed, svojevrsni čitač vijesti kojeg možete pronaći na krajnjem lijevom zaslonu, dobio je neka sitna poboljšanja koja doduše nisam uspio primjetiti. Sad bi vam trebao predlagati i neke restorane u blizini ili slično. Sve radi vrlo dobro kao i prije. Moguće je mu odobriti pristup vašim društvenim mrežama ili ručno dodati neke portale koje želite popratiti, poput mob.hr-a. Pomalo je čudno što je u BlinkFeedu zadržan donji red prečaca s početnog zaslona. Tako sam, iako želeći samo prolistati neke vijesti, uvijek dolje imao brzi pristup pozivima, porukama, kameri i slično.



Izbornik s aplikacijama u HTC-ovim uređajima već duži niz godina sortira stranice okomito, a ne vodoravno, kao što je slučaj u velike većine uređaja, a to je uostalom ove godine došlo i s novim Androidom. Aplikacije je moguće sortirati na razne načine, određene je moguće sakriti da vam se ne prikazuju, većinu je moguće izbrisati, a možete čak promijeniti i broj aplikacija koje će se prikazivati na zaslonu. Tako ih je moguće posložiti u mrežu od 4 x 5 ikonica ili 3 x 4, ovisno o vašoj želji. Na vrhu je i tražilica aplikacija koju će znati cijeniti svi oni koji ih imaju veći broj.

Izbornik s brzim postavkama je praktički identičan stock Androidu što nam je osobno vizualno privlačnije od HTC-ovog dizajna viđenog u One M9 modelu primjerice. Nažalost, prečace neće biti moguće posložiti po vlastitoj želji.

Aplikacija za pozive je ostala nepromijenjena što i nije loše jer je vrlo dobra, ima odlično pametno biranje, vizualno je atraktivna i radi svoj posao bez greške. Slična je situacija i s aplikacijama za poruke, galerijom i ostalima. Pomalo je neobično što je u galeriji, na vrhu svih slika, prečac za izradu “highlight videa”, koji će zapravo sve vaše slike složiti u jedan video. Tako sam previše puta zadnjih dana počeo kreirati jedan od ovih filmića jer sam zapravo mislio da ću otvoriti zadnju sliku. Galerija sadrži sve osnovne stavke poput skrivanja slika ili albuma, njihovog sortiranja i slično.



Sve u svemu, sučelje je vrlo fluidno, a jedino što nedostaje su naprednije opcije za multitasking poput multiwindow funkcije. Ne treba zaboraviti niti novu Google Now opciju koja je integrirana u virtualnu home tipku, a aktivira se dužim pritiskom na nju. Jednom kad ju pozovete, ona će “uslikati” zaslon i na Google tražilici potražiti nešto najbliže informacijama koje su na zaslonu.

Kamera


Ruku na srce, HTC je uvijek imao nekih manjih ili većih problema s kamerama. Iako su se mnogi nadali da će sve biti rješeno s One M9 modelom, Toshibin senzor je blago razočarao.
Ovoga puta HTC je ugradio nepoznati 13 MP senzor, povećao otvor blende na f/2.0 i dodao opet optičku stabilizaciju slike. Prednja kamera je zadržala UltraPixel tehnologiju s f/2.0 otvorom blende, a sposobna je slikati u 4 MP.
Obje kamere zbog ograničenja Snapdragona 617 sposobne su snimati video u samo Full HD rezoluciji, a nedostatak 4K snimanja, vjerujem, neće previše utjecati na prodaju ovog uređaja.

Sučelje kamere blago je izmjenjeno, ali je zadržalo prepoznatljiv HTC-ov pečat. Sve postavke su vrlo jednostavne, a “Pro” način sad omogućuje i smanjenje brzine okidača na 2 sekunde.
Dodan je i Hyperlapse način snimanja koji će snimiti, primjerice, pola sata videa i onda ćete ga vi, u post obradi na vašem A9, moći ubrzati recimo 6 puta. Video će biti snimljen u HD rezoluciji, optički stabiliziran i vjerujem da će neki malo kreativniji snimiti zanimljive videe.



Kvaliteta fotografija u uvjetima dobrog osvjeljenja je klasično, odlična. Čak je u odnosu na One M9 poboljšan dinamički raspon, što smo uostalom smatrali i najvećom manom njegove kamere.
No nas najviše zanima kvaliteta fotografija u uvjetima lošijeg osvjetljenja jer kad je sunčan dan, svaka kamera praktički daje izvrsne rezultate.
Optička stabilizacija trebala bi pomoći u ovakvim uvjetima, a kako stvari stoje, kvaliteta fotografija je možda malo ispod razine koju smo očekivali. Nije ona loša, ali definitivno nije među najboljim kamerama na smartfonima. Dvotonska LED bljeskalica zasigurno će pripomoći, posebno u noćnim snimkama u diskoteci, i generalno sve slike koje uslikate izgledat će izvrsno na društvenim mrežama.

Kvaliteta snimljenog videa je solidna, ništa posebno u odnosu na ostale uređaje. U prilogu možete pogledati primjere fotografija, a sve njih u punoj rezoluciji na ovom linku. Kvalitetu snimljenog videa možete pogledati u sklopu video recenzije, kao i primjer videa snimljenog s zanimljivom Hyperlapse opcijom.


Baterija


Neću vas lagati, još od kad sam ugledao prvi put A9 i čuo da je u njemu baterija od svega 2150 mAh, bio sam blago rečeno skeptičan. No uz AMOLED i novi Marshmallow koji bi trebao štedjeti bateriju, u HTC-u su me uvjeravali da bi ona trebala izdržati cijeli dan prosječnom korisniku.

Kako stvari stoje, nisu me slagali. Uz moje klasično korištenje, gdje su sinkronizirana 2 email pretinca, WhatsApp, Twitter, Hangouts uz surfanje i ovoga puta tek 30-ak minuta poziva dnevno, One A9 bi mi izdržao otprilike od jutra do popodnevnih sati. 1.11. bio je blagdan Svih Svetih kad sam ujedno puno više vremena proveo s obitelji nego uz smartfon, pa je to ujedno i jedini dan kad ga nisam morao staviti na punjač u međuvremenu.

Standby, odnosno stanje pripravnosti kad ne dirate vaš smartfon, neće potrošiti praktički niti 1% baterije kroz cijelu noć, što je odlika novog Doze sustava na Androidu 6.0.
Sve u svemu, ukoliko umjereno koristite vaš smartfon, ovaj bi vas mogao poslužiti od jutra do večeri, s tim da ćete ga u slučaju nekog noćnog izlaska morati nadopuniti, ali zahtjevniji korisnici će vjerojatno potražiti punjač već u popodnevnim satima.

baterija 0 baterija 1

Zaključak


One A9 je HTC-ov “flagship” uređaj koji neopisivo sliči iPhoneu 6(s), a ukoliko vas to ne smeta, onda je to i jedan vrlo lijep i dobar smartfon. Snapdragon 617 sasvim je solidan procesor koji bi trebao poslužiti čak i nešto zahtjevnije korisnike. Istina, svega 2 GB RAM-a blago upada u oči da se radi o flagshipu, i u tom smislu bi vas moglo razočarati. No kroz korištenje se i 2 GB pokazalo sasvim dovoljnim za sve aplikacije koje sam koristio. 16 GB interne memorije moguće je nadomjestiti kupnjom micro SD kartice, a koja se može iskoristiti u potpunosti kao interna memorija. Tako je kupnjom kartice od 64 GB moguće imati 64 GB interne memorije.
Ne treba zaboraviti ni odličan 5” AMOLED zaslon, fluidno sučelje kao niti najnoviji Android 6.0 i obećane iznimno brze nadogradnje.
13 MP kamera možda nije oduševila, ali nas sigurno nije ni razočarala, što se doduše ne može baš reći i za bateriju, koja je za naš ukus ipak trebala biti nešto veća.
Cijena još nije službeno definirana, a kako stvari stoje, u Vipovom webshopu je 5000 kn, što je nekih 30% jeftinije od Samsungovog Galaxya S6 Edge primjerice ili 20% jeftinije od One M9 modela. U konačnici, to znači da će uređaj zaista biti cjenovno pozicioniran niže od navedenih uređaja, a primarni način prodaje je onaj uz razne tarifne opcije kroz koje bi se trebao moći kupiti po znatno nižoj cijeni.