Android Recenzije

Huawei MatePad Pro - Recenzija



Huawei je u veljači ove godine u terminu otkazanog MWC sajma u Barceloni na globalno tržište izbacio svoj novi flagship tablet, Huawei MatePad Pro i tako donekle ponovno učinio zanimljivim tržište Android tableta, koji posljednjih godina i nisu bili prvi izbor kupaca tablet uređaja.

Huawei MatePad Pro dolazi sa Kirin 990 flagship procesorom, a postoji i u 5G inačici. Osim najboljeg procesora iz Huaweija, u tablet su upakirane i dobro nam poznate značajke koje Huawei ugrađuje u top modele, a išlo se i korak dalje ugrađivanjem četiriju vanjskih zvučnika te nuđenjem opcija specifičnih za tablete poput podrške za Huawei M-pencil olovku i tipkovnicu.

Uređaj koristi Android 10 operativni sustav i EMUI 10.1 sučelje. Nema podršku za Google servise, nego koristi vlastitu Huawei AppGallery kao centralni izvor za preuzimanje aplikacije. Kako se pokazao u našem testu, pročitajte u nastavku.

 

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

246 x 159 x 7.2 mm







Masa

460 grama







Zaslon

10,8″ IPS LCD 2560 x 1600, 280 ppi, 16:10







SoC

Kirin 990







CPU

2x2.86 GHz Cortex-A76, 2x2.09 GHz Cortex-A76, 4x1.86 GHz Cortex-A55







RAM

6 GB







Interna memorija

128 GB







Micro SD

NM standard







Biometrija

Prepoznavanje lica







Optpornost na vodu

Ne







Brzo/Bežično punjenje

Da/Da







OS

Android 10, EMUI 10.1







Kamera

13 MP f/1.8, 4K







Prednja kamera

8 MP, f/2.0







Baterija

7150 mAh







Cijena

4.999 kuna







Ustupio

Huawei










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Hardver i performanse

Nedostatak službene podrške za Google servise







Brzo, bežično i reverzibilno punjenje

Nema 3,5mm izlaz za slušalice







Odlični quad zvučnici

Android na tabletima i dalje kaska za iOS-om







Odličan rad unutar Huawei ekosustava uređaja

Nema WiFi6 podršku




Dizajn, kućište i ergonomija




MatePad Pro lijepo je dizajniran uređaj koji dolazi sa zaslonom omjera stranica 16:10 i rubovima debljine svega 5mm, čime je Huawei postigao iskoristivost prednje plohe od 90%. Zahvaljujući posebnom dizajnu antena, uređaj nema uobičajne plastične crte koje nalazimo na metalnim okvirima. Uređaj ima masu od 460g i debljine je 7.2mm, odnosno 7.99mm u 5G inačici. Na hrvatskom tržištu, prema službenim stranicama, dostupan je u dvije boje – „Pearl white“, odnosno biserno bijela i „Midnight Black“ ili ponoćno crna. Nama na test stigla je crna varijanta.



Prednjom stranom dominira već spomenuti zaslon, dok na metalnom okviru možemo pronaći pokoju tipku i utor. Točnije, ako uređaj držimo horizontalno, na vrhu nalazimo tipku za paljenje uređaja dok na desnoj strani imamo tipke za kontrolu glasnoće. Na lijevoj strani je nanoSIM i nanoSD utor, dok je na dnu USB Tip C utor za punjenje. Na desnoj strani uređaja također imamo i par "rupica" na okviru namijenjenih indukcijom punjenju olovke jer je indukcijsko punjenje kroz metal zatijevnije nego kroz staklo ili plastiku. Na poleđini pronalazimo samo Huawei logo i kameru s bljeskalicom.



Tablet u ruci ostavlja solidan dojam, a velika prednost materijala na poleđini jest što je otporan na otiske prstiju. Mala debljina i masa omogućuju ugodno korištenje i dulje vremena, tako da prilikom dužih čitanja PDF-ova, pošte, gledanja filmova ili samo surfanja internetom ne bi trebalo biti poteškoća.

Zaslon




Prednjom stranom Huaweijevog tableta dominira 10,8-inčni zaslon koji je omjera stranica 16:10, dakle nešto izduženiji za današnje 3:2 tablet standarde. Zaslon je LCD tipa i rezolucije 2560 x 1600 piksela (WQXGA), što daje gustoću piksela od 280 piksela po inču, što je za tablet, koji se u pravilu koristi pri većoj udaljenosti od očiju nego smartfon, dovoljna gustoća. Deklarirana maksimalna svjetlina je 540 nits, a zaslon ima certifikat TUV Rheinland instituta za nisko emitiranje plave svjetlosti, čime se omogućuje ugodnije korištenje zaslona koji manje zamara oči. Svjetlina pri korištenju pri direktnom svjetlu bit će dovoljna za kratkotrajno korištenje, ali ipak dugotrajno izlaganje iziskivalo bi već napor jer sadržaj iako je vidljiv, bude teže raspoznatljiv, tako da bi za MatePad Pro 2 Huawei mogao razmisliti o OLED-u i većoj svjetlini.

Hardver, performanse i povezivost




Novi Matepad Pro vjerojatno je hardverski najjači Android tablet na tržištu. Za početak recimo da dolazi sa Kirin 990 procesorom koji je izrađen u 7nm procesu, a kojeg koristi i P40 serija. Početna memorijska konfiguracija je 6GB radne memorije i 128GB interne memorije, a tu je i podrška za proširenje memorije koristeći nanoSD karticu, koju trenutno jedino koristi Huawei.

Za autonomiju zadužena je baterija kapaciteta 7150mAh, a uređaj podržava brzo žično punjenje izlaznom snagom do 40W, dok s tabletom u pakiranju dolazi punjač izlazne snage 20W. Ako kojim slučajem imate neki Huawei punjač od 40W, koji dolazi s Mate 20, 30, P40 i sličnim uređajima, njime možete puniti i ovaj tablet. Konkretno, koristeći 40W punjač baterija tableta u sat vremena napuni se do nekih 80%. Osim žičnog punjenja, Matepad Pro podržava i bežično punjenje za koje koristi Qi standard.



Naravno, za to treba imati bežični punjač, a maksimalna izlazna snaga za bežično punjenje je impresivnih 15W. Da stvar bude još bolja po pitanju energije, Matepad Pro omogućuje i reverzibilno bežično punjenja uređaja koji podržavaju bežično punjenje tako da ih samo prislonite na poleđinu tableta nakon što aktivirate tu opciju u postavkama. Brzina takvog punjenja je solidnih 7,5W. Reverzibilno se može puniti i preko službene futrole s tipkovnicom.

Po pitanju povezivosti, Huawei MatePad Pro dostupan je u inačicama s WiFijem, WiFi + LTE i WiFi + 5G. Po pitanju samog WiFi standarda, nije podržan WiFi 6. Bluetooth je u verziji 5.1, a tu je i GPS podrška u verziji koja prima SIM kartice. Sam tablet ima samo jedan utor koji je USB Type-C, koji se može koristiti za punjenje, prijenos podataka ili spajanje slušalica. Nažalost, nema 3,5mm utor za slušalice, ali u pakiranju dobijete adapter. Ljubiteljima glazbe bi se i dalje mogao svidjeti radi quad zvučnika smještenih u paru sa svake strane tableta, uz potpis Harman Kardona. Jedna zanimljivost je da je Harman Kardon u vlasništvu Samsunga, no posluje i dalje kao nezavisna tvrtka. Zvuk koji dolazi iz tih zvučnika je odličan.



Naš testni primjerak podržava i LTE (4G), koristeći nano SIM kartice kakave se danas koriste skoro na svakom telefonu. Osim prostora za jednu nano SIM karticu, Matepad Pro može primiti i jednu nanoSD memorijsku karticu. Obje kartice istih su dimenzija pa pripazite kad ih stavljate, da ne biste SIM stavili na mjesto predviđeno za nano SD pa se kasnije pitali zašto nema signala, kao što je bilo u mom slučaju. Preko tableta, osim korištenja mobilnih podataka i slanja SMS-ova, možete obavljati i razgovore.

Kirin 990 već se iskazao kao odličan procesor u više Huawei uređaja, uključujući Matu 30 i P40 seriju, tako da nema previše smisla ulazit u performanse samog tableta. Općenito mogu reći da sa kretanjem po sučelju i radom sistemskih aplikacija nisam imao nikakvih problema, dok su se neke aplikacije preuzete s alternativnih trgovina znale srušiti ili blokirati u određenim trenutcima. Ponovno pokretanje bi riješilo stvar, no negativno je što u takvom trenutku niste sigurni ruši li se aplikacija jer je u njoj nešto loše isprogramirano ili je do činjenice što tablet nema podršku za Google servise ili je jednostavno nešto do samog Androida što bi se svakako dogodilo. Od igara uspio sam pokrenuti Asphalt 9 i Fortnite, obje igre koje se mogu preuzeti iz Huawei AppGallery trgovine i one su se izvodile bez problema.

Softver


MatePad Pro je Android tablet koji vrti Android u verziji 10, zajedno s EMUI 10.1 sučeljem. Odmah napomenimo da ovaj uređaj ne dolazi s predinstaliranim Google mobilnim servisima te ih on službeno ni ne podržava, iako postoje načini za instalaciju.

Kada je riječ o Android tabletima, često se postavlja pitanje koja im je svrha? Drugim riječima, očekujete li od tableta da bude uvećani smartfon i da ga koristite primarno za komunikaciju i konzumaciju sadržaja, ili da bude kompaktno računalo na kojem možete i donekle biti produktivni. Sam Android kao sustav na tabletima više odgovara potrebama, odnosno očekivanjima ove prve skupine kupaca, no sami proizvođači se trude vlastitim modifikacijama omogućiti korisniku i neke aktivnosti za koje je do sada trebalo računalo, a tu su naravno i aplikacije prilagođene tabletima koje imaju više značajki u odnosu na verziju za smartfone, iako su takve aplikacije u većem broju dostupne na iOS-u.



Po pitanju MatePada Pro i softverskih značajki koje on nudi, jedna od korisnijih opcija za iskorištavanje većeg zaslona definitivno je mogućnost istodobnog izvođenja više aplikacija na zaslonu, što zapravo postoji i na Android smartfonima. Osim dvije aplikacije koje se mogu postaviti jedna do druge, MatePad nudi i otvaranje treće aplikacija u mobilnom verziji koja onda „lebdi“ nad sučeljem. Ova značajka korisna je kad pišete nešto za paralelno pisanje u jednom prozoru i istraživanje sadržaja u pregledniku na drugom ili dok pregledavate neki PDF za uzimanje zabilješki ili provjeravanje nekih činjenica iz sadržaja.

Zgodna opcija koja se nadovezuje na gore navedenu jest „multiplikator aplikacija“, koji omogućuje da dvije instance iste aplikacije koristite jednu do druge. Ovdje se kao primjer može navesti preglednik kada paralelno želite surfati u dva otvorena prozora, bez potrebe za korištenjem dva različita preglednika. Ovakvim značajkama tablet se ipak približava nekim scenarijima korištenja računala, iako je trenutna implementacija mnogo nezgrapnija za korištenje u odnosu na računalo, barem osobno jer mi je teže organizirati prozore na tabletu koristeći dodir, nego miš na računalu.

Softverski najimpresivnija značajka MatePad Pro tableta jest „Suradnja putem prikaza više zaslona.“ Engleski naziv je „Multiscreen collaboration“, a riječ je o opcija koja vam omogućuje spajanje vašeg tableta na mobilni uređaj na način da se on, možemo reći, poput emulatora izvodi na tabletu. Odnosno, kada spojite tablet i Huawei smartfon, na tabletu vam se pojavi sučelje smartfona i onda smartfonom upravljate s tableta. Huawei je izuzetno dobro to implementirao tako da je zaista bilo zadovoljstvo koristiti ovu značajku, pogotovo jer omogućuje jednostavno prebacivanje datoteka tako što na sučelju smartfona na tabletu nađete datoteku, i samo je prebacite na tablet – drag and drop. Možete i se javiti na poziv preko tableta te koristiti sve aplikacije na mobilnom uređaju. Osobno mi je ova značajka bila od koristi prilikom prebacivanja datoteka jer je mnogo ugodnije samo odvuci željene fajlove na tablet, nego prebacivanje preko kabela ili koristeći oblak jer obje opcije zahtijevaju više koraka nego suradnja putem prikaza više zaslona.



Zanimljiva je i opcija „način stolnog računala“, koje klasično Android sučelje pretvori u Windowsoliko sučelje sa start izbornikom i prozirima. Riječ je samo o kozmetičkoj promjeni, koja ruku na srce olakšava samo upravljanje prozorima.



Po pitanju općenite situacije s aplikacijama, stanje je identično kao na P40 uređajima. Centralni autoritet za aplikacije jest Huawei AppGallery, a budući da je riječ o Android tabletu, možete preuzeti alternativne trgovine poput Aptoide ili Amazon trgovine, a i posjetiti neke od pouzdanijih stranica s apk datotekama na internetu ili, što neki izdavači nude, preuzeti apk datoteku sa službene stranice izdavača.

Treba imati na umu da osim Google aplikacija, aplikacije koje koriste neke od Google API-ja mogu imati poteškoća u radu. Na konkretnom primjeru, Microsfotove aplikacije Teams i ToDo obavijestile su me da im je za ispravan rad potreban neki od Google servisa, no one su normalno radile (ili nisam naišao na dio koji ne radi bez Google servisa), dok se recimo u aplikaciju Feedly nisam mogao ulogirat. Isto tako, aplikacije koje vaše podatke spremaju u Google Drive kao sigurnosnu kopiju neće imati od kuda povući tu sigurnosnu kopiju. Za takve slučajeve jedino rješenje bi bilo zaobilazna instalacija Google servisa, o čemu smo pisali ovdje.



Bez Google servisa, bez poteškoća su mi radile društvene mreže, OneDrive, Office i OneNote od aplikacija koje koristim na smartfonu. Za YouTube postoji neslužbena aplikacija YouTube Vanced, ali i internet preglednici poput Firefoxa, Bravea ili ugrađenog Huawei preglednika koji mi se na kraju pokazao bolji od prethodna dva spomenuta. Naravno, ugodnije je na tabletu imati aplikaciju za neki servis, a ne koristiti web verziju. Osobno mi se čini da mnogo web stranica nije prilagođeno za optimalan prikaz na tabletima (sadržaj bude kao na velikom mobitelu, a ne umanjenom računalu), a i sami preglednici imaju sučelja koja zauzimaju previše prostora na zaslonu.

Olovka i tipkovnica


Dva dodatka ovom tabletu koja za cilj imaju povećati produktivnost korisnika i približiti Android tablet svijetu računala su Huawei M-pencil olovka i službena Huawei tipkovnica, koja ujedno služi kao futrola.



Po pitanju hardverske i estetske izvedbe i olovke i tipkovnice, nema se tu što za prigovoriti. Jedino da je prilikom rukovanja tabletom u futroli potreban oprez jer je futrola/tipkovnica spojena na tablet samo uz pomoć magneta, čija je snaga ograničena.

M-pencil olovka srebrne je boje, a puni se tako da je prislonite na gornji rub tableta (u vodoravnom načinu rada). Također se spoji preko magneta, a koristi indukcijsko punjenje preko okvira tableta da se napuni. Prilikom prvog uparivanja s tabletom, sve što je potrebno jest prisloniti olovku na taj rub i pričekati da vas tablet pita želite li povezati dodatak. Bluetooth mora biti uključen kako bi olovka radila, odnosno kako bi zaslon registrirao dodir.



Autonomija olovke iznosi 10 sati, a punjenje od 0 do 100% nekih sat vremena. Problema s olovkom nisam imao jer kad je ne bih koristio, odložio bih je na okvir pa je uvijek bila napunjena, a i uvijek sam znao gdje je. Duga je 16cm i ima masu od svega 14g. Registrira do 4096 razina osjetljivosti pritiska, što je čini izuzetno preciznom prilikom pisanja i crtanja. Kod surfanja i u određenim aplikacijama koje to podržavaju, ako postavite olovku iznad nekog elementa na sučelju ona se registrira kao „hover“, odnosno može prikazati više informacija o onome što mislite odabrati ili fokusira element koji želite odabrati.

Na tabletu dolaze tri predinstalirane aplikacije na kojima je uporaba olovke u potpunosti podržana, a to su bilješke, Nebo i MyScript Calculator. Aplikacija bilješke moze poslužiti za uzimanje bilješki rukopisom ili crtanje, dok Nebo služi za pisanje rukopisom, a MyScript Calculator za izračunat rukom napisane matematičke operacije.



MatePad Smart Magnetic tipkovnica, koja je ujedno i futrola, elegantan je dodatak koji tablet transformira u laptop. Sama tipkovnica, iako plitka, je ugodna za tipkanje, no potrebna je prilagodba na nešto drukčiji raspored određenih znakova. Testna tipkovnica nema naznačena slova s dijakritičkim znakovima, dok bi tipkovnica za naše tržište to vjerojatno trebala imati. Osim za tipkanje, ovaj dodatak je i stalak pa ga možete koristiti za bolje pozicionirane uređaja prilikom gledanja filmova.



Oba dodatka koriste Bluetooth, koji mora biti upaljen ako želite koristiti tipkovnicu i olovku. Ako ste zabrinuti za pretjeranu potrošnju baterija zbog konstantno upaljenog Bluetootha, istina je da će biti veća potrošnja, no tablet podržava Bluetooth Low Energy standard koji je upravo razvijen za ovakve situacije.

Kamera




Iako tableti nisu namijenjeni fotografiranju, štoviše moglo bi se reći da su notorni po tom pitanju, dobro je znati da i tablet uređaj ima dovoljno sposobne prednje i stražnje kamere. Sam Huawei poznat je po svojim kamerama i vjerojatno na svojim trenutnim top modelima smartfona ima najbolje kamere na tržištu.

Na tablet su odlučili ugraditi jednu prednju i jednu stražnju kameru. Stražnja kamera ima senzor rezolucije 13MP uz f/1.8 otvor blende i LED bljeskalicu. Prednja kamera ima senzor rezolucije 8MP uz f/2.0 otvor blende i fiksni fokus. Sučelje aplikacije dizajnerski je slično Huawei aplikacijama za kameru na mobilnim uređajima, samo što je prilagođenu tabletu po pitanju razmještaja nekih elemenata radi lakšeg rukovanja.



Neka po meni najbitnija scenarija korištenja kamere na tabletu su prilikom videopoziva (prednja kamera) i za skeniranje dokumenta (stražnja kamera). Budući da je sama prednja kamera smještena u samom kutu zaslonu, prilikom videopoziva ako želite tablet držati centralno ispred sebe bit ćete snimani pod kutom koji nije pravi kao na laptopima gdje su kamere pozicionirane centralno, što bi vas moglo navesti da malo podesiti položaj tableta, što za posljedicu ima nešto čudnije korištenje istog dok ste na videopozivu. Ovo naravno vrijedi ako tablet držite vodoravno i pokušavate nešto paralelno raditi uz videopoziv.

Kvaliteta videa snimljena prednjom kamerom je solidna, uz odlične fotografija. Huawei je mogao napraviti iskorak da se odlučio koristiti autofokus na prednjoj kameri kao što koristi na svojim flagship smartfonima (jedan od rijetkih), no to iz nekog razloga nije učinjeno.

Stražnja kamera mnogo je impresivnija, a podržava i Huaweijeve AI algoritme. Kamera senzora rezolucije 13MP daje odlične fotografije pri danjem svjetlu, dok padom osvjetljenja pada i kvaliteta fotografije. Za skeniranje dokumenata radi odličan posao, a Huawei u samo sučelje ima ugrađenu opciju skeniranja dokumenta. Snimanje videozapisa na stražnjoj kameri moguće je do 4K rezolucije, sama kvaliteta je dobra.

Primjeri fotografija



Primjeri videozapisa

[responsive_youtube yQgvsRS-ns8]

 

Baterija


Huawei je u Matepad Pro ugradio bateriju kapaciteta 7150mAh te upakirao napredne metode punjenja, koje su opisane u odjeljku o hardveru u recenziji. Podržano je žično punjenje do 40W, bežično do 15W, a tablet nudi i reverzibilno punjenje drugih uređaja snagom od 7,5W. Punjač koji dolazi s tabletom ima izlaznu snagu od 20W.



Ako tablet namjeravate koristiti svakodnevno uz spojenu LTE mrežu i BT dodatke, računajte na punjenje svako drugi dan. Nekakvo umjerenije korištenje zahtjevat će punjenje svako 5. dan. Osobno sam tijekom perioda od 10 dana testiranja uređaj punio dvaput, imajući na umu da je došao skoro do kraja napunjen.

Zaključak


Industrija smartfona posljednjih godina ubrzano povećava dimenzije svojih uređaja i sve bliže smo dijagonali zaslona od 7 inča, koja je do prije 5 godine bila rezervirana za mini tablet. Tim trendom nameće se pitanje same svrhe tablet uređaja, posebno ovih manji. Za 10 (i više) inčne tablete još uvijek postoji dovoljna potražnja, što pokazuje i učestalo predstavljanje novih tableta od strane proizvođača.

Huawei MatePad Pro hardverski je vjerojatno najbolji Android tablet na tržištu. Dizajn, kvaliteta izrade, ugrađene komponente, podrška za brzo punjenje, LTE, 5G kao i kvalitetna dodatna oprema poput M-pencil olovke i Smart Magnetic tipkovnice čine ovaj uređaj privlačnim kupcima Android tableta.



S druge strane, softverska situacija je problematična. Običan korisnik se ne želi opterećivati instalacijom aplikacija bilo gdje drugo osim iz Google Play Trgovine, a nije upućen ni u sankcije ni trgovinski rat čija je Huawei žrtva. U već više navrata u recenzijama pokazali smo da je moguće na Huawei uređajima bez Google servisa instalirati većinu aplikacija, a postoje metode i za samu instalaciju Google servisa. Osim toga, sam Android u inačici za tablete nije nešto napredovao da bi mogao konkurirati iOS-u, no tu u priču se uključuje Huawei sa svojim softverskim značajkama koje podižu iskoristivost ovog uređaja, a tu bih izdvojio odlično implementirano rješenje preuzimanja kontrole nad smartfonom putem tableta.

Sve u svemu, riječ je o odličnom Android tabletu za one kojima treba Android tablet i svjesni su da će ipak trebati uložiti nešto napora dok instaliraju sve značajke koje žele. Osobno bi mi možda više odgovarala Windows verzija ovog tableta, no to je riječ o osobnim očekivanjima i potrebama svakog korisnika od tableta.

Huawei MatePad Pro trenutno je u prednarudžbi u kojoj na poklon dobivate olovku i tipkovnicu.