Huawei P30 Pro - RECENZIJA



Pozicije na globalnoj mobilnoj sceni polako se mijenjaju. Među prvih pet proizvođača smartfona danas su tri kineske kompanije, a najveći od njih - Huawei, još je prošle godine pokazao namjeru da želi zasjesti na prvo mjesto. U ostvarivanju ove želje definitivno će mu pomoći najnoviji top model – Huawei P30 Pro s velikim napretkom na području kamere, kojom otvoreno želi redefinirati njezin pojam u domeni smartfona.

Još smo prošle godine vidjeli da je Huawei modelom P20 Pro fizičkim povećanjem senzora donio svojevrstan kvantni skok po pitanju kvalitete noćne fotografije, no ove godine s njegovim nasljednikom ide ne jedan, već dva koraka dalje. Osim što je sada senzor kamere dodatno poboljšan još većom osjetljivošću u slabijim uvjetima osvjetljenja, prvi put u jednom telefonu imamo prilike upoznati 5X optičko povećanje, dakle bez gubitka kvalitete.



Naravno, nije sve u kameri, a u prilog tome govori novi veliki OLED zaslon s još boljim prikazom boja. Tu je i poznati nam 7nm Kirin 980 procesor, odlična baterija kapaciteta 4200 mAh s podrškom za superbrzo punjenje, kao i reverzibilno bežično punjenje. Sve je to popraćeno vrhunskim performansama zahvaljujući samom hardveru, ali i izvrsno optimiziranom softveru kojemu malo tko može parirati po pitanju brzine.

U kojoj je mjeri Huaweiju pošlo za rukom redefinirati kameru smartfona, čitajte u nastavku, zajedno s gomilom drugih detalja, ali i naših dojmova, nakon čega možete pogledati i video recenziju. Naš testni primjerak stigao je iz Mobisa, kojem se ovim putem zahvaljujemo na ustupanju.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158 x 73.4 x 8.4 mm







Masa

192 grama







Zaslon

6,47" OLED 1080 x 2340 19,9:5 399 ppi, HDR10,







SoC

HiSilicon Kirin 980







CPU

2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55







RAM

6/8 GB







Interna memorija

128/256/512 GB







Micro SD

NM card







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC, IR, USB-C







Otporan na vodu

Da, IP68







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Da, 40W/Da/Da







OS

Android 9.0 Pie, EMUI 9.1







Kamera

40 MP f/1.6 27mm 1/1.7" PDAF OIS + 20 MP, f/2.2, 16mm, 1/2.7" PDAF + 8 MP f/3.4 125mm 1/4" 5x optički zoom OIS PDAF + TOF 3D







Prednja kamera

32 MP/1080p







Baterija

4200 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kamera bez premca na tržištu

Samo jedan vanjski zvučnik







Dizajn i kvaliteta izrade

Nema 3,5 mm audio utor







Vrhunski zaslon

Zakrivljeni zaslon podložniji oštećenjima od ravnog







Brzina sučelja i otvaranja aplikacija

Koristi nestandardne memorijske kartice







Natprosječna autonomija

Prednja kamera nema autofokus







Superbrzo 40W punjenje








Povoljnija cijena od konkurencije








Dizajn, kućište i rukovanje




Huawei P30 Pro donosi uobičajenu konstrukciju dviju staklenih ploha i aluminijskog okvira između njih. Kvaliteta izrade je neupitna. Vidljivo je da se pazilo na svaki detalj, a konstrukcija je čvrsta i u ruci ostavlja dojam prestiža. Naravno, ovaj dojam nije ni bolji ni lošiji od onog kojeg steknete kad rukom primite bilo koji drugi smartfon najvišeg cjenovnog ranga, ali moramo priznati da je P30 pro definitivno bolje dizajniran od svog prethodnika.

Tako smo dobili zaslon (skoro) od ruba do ruba, a umjesto lanjskog zuba mali teardrop zubić, odnosno suzu, koja je po mnogima zapravo najbolje rješenje za smještaj prednje kamere. Definitivno bolje od klasičnog širokog zuba, a nekima (zbog simetrije) i od rupice koja je postala popularna ove godine. S druge strane, smanjivanje zuba rezultiralo je izostankom ugradnje napredne 3D infracrvene kamere i drugog zvučnika, no o tome malo kasnije. Isto tako, zbog skučenog prostora sprijeda, izostala je i lampica za obavijesti, ali je zato u najnovijoj verziji softvera na Always On zaslonu podržan prikaz obavijesti trećih aplikacija.



Sa stražnje strane smjestila se nova četverostruka kamera, i to tri u nizu, s manjim ToF senzorom sa strane. Iako nam je četvrtasti modul na modelu Mate 20 Pro vizualno draži, treba priznati da je i ovaj prilično zgodno dizajnerski riješen, budući da je Huawei očito želio zadržati prepoznatljivost P serije, kako bi se od njega dovoljno razlikovala. Modul kamere je lagano izbočen, dakle uređaj će se prilikom tipkanja na stolu ljuljati, no to je još jedan od razloga za korištenje zaštitne maskice.

columns="4"

Nije izostao ni zakrivljeni zaslon, zahvaljujući kojem je uređaj vizualno atraktivan, no to za sobom povlači i veću izloženost oštećenjima, kao i manju ergonomiju nego u slučaju ravnog. S obzirom na nove potrebe za prostorom, P30 Pro je 3 milimetra dulji od prethodnika, ali zahvaljujući smanjenim rubovima kućišta, donosi neusporedivo veći zaslon, i kao što je već rečeno, manji zub. Zanimljivo je da usprkos novoj tehnologiji kamere debljina uređaja nije puno narasla, tako da i dalje iznosi prihvatljivih 8,4 milimetra. Uređaj je dobio i na masi, tako da ona sada iznosi 194 grama, što i nije strašno s obzirom da mnogi modeli sličnih dimenzija važu preko 200 grama.

columns="4"

Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće nalaze se na desnom boku i na visini koju ćete bez problema dohvatiti. Suprotni bok je potpuno prazan, a gornji rub sadrži sekundarni mikrofon i infracrveni port. Na dnu nalazimo USB-C utor u društvu s vanjskim zvučnikom ladicom s utorima za SIM kartice, od kojih jedan može biti iskorišten i za NM memorijsku karticu.

Uređaj je sam po sebi sklizak, uostalom kao i svi drugi sa staklenom poleđinom, tako da svakako savjetujemo korištenje zaštitne maskice. Isto tako, zbog prirode stakla, na njemu vrlo lako ostaju tragovi prstiju, no puno manje dolaze do izražaja na bijelom kućištu nego na crnom.


Biometrija i sigurnost


Manji zub na vrhu znači i manje prostora za senzore. Upravo zato P30 Pro nema napredno 3D infracrvenu kameru za prepoznavanje vlasnikovog lica kao što je slučaj kod starijeg mu brata Mate 20 Pro. Face unlock i dalje možete koristiti, ali isključivo putem obične prednje kamere koja nije toliko sigurna.

Zato je najbolje koristiti čitač otisaka prstiju ugrađen u sam zaslon. Radi se o optičkom čitaču kao kod Mate 20 Pro, koji je ovoga puta spušten na dno zaslona. Šteta, jer je na prethodno spomenutom modelu imala idealnu poziciju (trećina visine zaslona), dakle prilagođenu fizionomiji ruke, zbog čega ju je bilo lakše dohvatiti palcem. Sada će trebati malo gimnastike i određeno vrijeme privikavanja.

Zaslon




Huawei P30 Pro dolazi s HDR OLED zaslonom dijagonale 6,47 inča i rezolucije 2,340 x 1,080 točaka, što rezultira gustoćom od 399 točaka po inču i sada već uobičajenim omjerom 19,5:9. Neki će vjerojatno prigovoriti da je rezolucija mogla biti i veća, ali u Huaweiju kažu da je optimalna za zaslon ovih dimenzija, s čime se u potpunosti slažemo, osim ako svoj P30 Pro ne namjeravate koristiti u kombinaciji s nekim od VR uređaja, jer će jedino u tom slučaju viša rezolucija doći do izražaja. Huawei ne otkriva tko je proizvođač zaslona, no nedavno su neke glasine sugerirale da se radi o Samsungu.

Tko god proizvođač zaslona bio, treba reći da je odradio izvrstan posao, jer uz izniman prikaz boja nudi zavidnu oštrinu i čitljivost na suncu, koja je u rangu s najboljima na tržištu, poput onih na iPhoneu XS Max i Samsungu Galaxy S10+. Postoji doduše određena predsnot kod Samsunga po ovom pitanju, ali će biti primjetna tek u rijetkim prilikama.

Ono što mi se osobno više sviđa nego na Samsungu je svjetlija nijansa bijele, ili kako bi naši kolege iz CNN-a rekli - a whiter shade of pale.

Kao i svaki ozbiljan OLED, i ovaj donosi mogućnost softverske modulacije boja, tako da će biti malo onih kojima neće biti po guštu.

Tu je i Always on funkcionalnost istu na modelu Mate 20 Pro, dakle kad je isključen može pokazivati vrijeme, datum i osnovne obavijesti. U međuvremenu je stigla i nadogradnja softvera koja omogućuje prikaz obavijesti trećih aplikacija, dakle ne samo onih koje dolaze s uređajem. Nažalost, naš testni primjerak nije pokazao spremnost da se nadogradi, i zato vam dojmove oko WhatsApp i Gmail notifikacija ne mogu pokazati.

Hardver, performanse i povezivanje


size="full"

Novi top model, logično, dolazi s najjačim Huaweijevim procesorom – Kirinom 980, kojeg smo već upoznali u modelu Mate 20 Pro i Honor View 20. Karakterizira ga novi 7-nanometarski proces koji omogućuje najbolje moguće performanse uz manju potrošnju energije. Ovaj procesor predstavlja sam vrh mobilne industrije, zajedno sa Snapdragonom 855, Exynosom 9820 i Appleovim A12 čipom.

U ovoj verziji dodatno mu je poboljšano hlađenje, jer sadrži cijev za odvod topline s grafenskim filmom.

Dakle, po pitanju performansi nemate što dalje tražiti, jer bolje od ovoga nećete naći. Dapače, brzina otvaranja apliakcija je iznad konkurencije, no o tome u dijelu o softveru. Procesor dolazi s dvostrukom NPU komponentom koja pomaže u domeni strojnog učenja i općenito umjetne inteligencije

Ovdje dodajmo i podršku GPU Turbo 2.0 koja dodatno poboljšava performanse grafičkog koprocesora.Trenutno je dostupna na šest igara: PUBG Mobile, NBA 2k18, Rules of Survival, Mobile Legends: Bang Bang, Vainglory i Arena of Valor, a omogućuje im stalni rad u punoj rezoluciji na 60 fps.

P30 Pro dolazi u varijantama sa 6 ili 8 GB RAM-a, u kombinacijama sa 128, 256 ili čak 512 GB interne memorije. Ako vam količina spremišnog prostora nije dovoljna, P30 Pro nudi i utor za memorijske kartice, ali posebnog NM formata, koje su istih dimenzija kao nano SIM kartica, što znači da ne možete koristiti microSD standard.

Kao što je već rečeno, uređaj sadrži samo jedan zvučnik, što mu je ujedno i najveća mana u odnosu na konkurenciju. Ipak, većini korisnika će biti dovoljno glasan čak i kod igranja igara, ali će, logično, izostati stereo efekt.

Uređaj nema klasičnu telefonsku slušalicu, već zvuk dopire iz akustičnog zaslona. Ovu tehnologiju smo već upoznali u nekim uređajima i treba reći da je vrlo dobro izvedena.

S druge strane, uključivanjem slušalica, dobit ćete izvrstan audio ugođaj s podrškom za Dolby Atmos i SoundOn. Naravno, s obzirom da uređaj nema 3,5 mm audio utor, morat ćete koristiti nove slušalice s USB-C priključkom ili eventualno koristiti adapter. Kad govorimo o povezivanju, ne treba zanemariti infracrveni port, kojeg više ne nalazimo na svim top modelima, tako da uređaj možete koristiti i kao daljinski upravljač.

Softver i sučelje


Na tragu Mate 20 Pro, P30 pro donosi integraciju EMUI nadogradnje sučelja u kernel Androida, za što smo vidjeli da je imalo izravan utjecaj na brzinu otvaranja aplikacija i općenito fluidnost samog sučelja. Tako se Huawei može pohvaliti još jednim uređajem s praktički najvećom brzinom sučelja na tržištu, a jedina koja mu po ovom pitanju može parirati je OnePlusov OxygenOS.

No ipak, nova verzija EMUI sučelja ide još jedan korak dalje. Ovdje se konkretno radi o njegovoj 9.1 verziji, koja nosi malu razliku u brojčanoj oznaci, ali dolazi s novim ERO datotečnim sustavom, koji omogućuje 3 puta veću brzinu čitanja i dodatnih 10% kod brzine otvaranja aplikacija, uz istovremeno smanjivanje potrebe za prostorom za otprilike respektabilnih 20%. Tako će u odnosu na npr. Mate 20 Pro, vlasnici P30 Pro zbog novog datotečnog sustava osjetiti solidnu razliku kod pohrane sadržaja.

size="medium"

Za EMUI se ne može reći da je atraktivno dizajnirano sučelje, ali mi ćemo dizajn vrlo rado žrtvovati za brzinu. Također, izbornici postavki su dodatno preuređeni i ukupno smanjeni pa je snalaženje lakše nego na prijašnjim verzijama sučelja. Vjerujemo da će Huawei u jednoj od sljedećih instanci EMUI-a poraditi i na njegovom dizajnu, te tako zadovoljiti i onaj dio publike koji već neko vrijeme grinta.

Uređaj dolazi s uobičajenim setom osnovnih aplikacija, a za izdvojiti je Smart remote za daljinsko upravljanje onim uređajima za čije ste daljinske upravljače izgubili. Svakako treba spomenuti i Huawei move, alat koji u tri koraka podatke s vašeg starog uređaja prebacuje na novi.

Ukoliko sustavom baš želite upravljati gestama, to ćete na ovom uređaju sigurno raditi većom lakoćom nego na većini drugih Androida. Naime, Huawei je u svoje modele implementirao geste s iOS-a, koje su logičnije i jednostavnije od standardnih u Androidu 9.

Kamera




Huawei se u zadnje vrijeme ozbiljno uhvatio kamera na svojim smartfonima. U zadnjih godinu dana je predstavio toliko inovacija i općenito noviteta u ovoj domeni, da se mnogi drugi proizvođači još uvijek nisu uspjeli snaći, odnosno ostavljaju dojam da još nisu shvatili što se uopće događa.

Kad je Huawei lani na modelu P20 Pro predstavio senzor veličine 1/1.7 inča, koji zbog zakona fizike u startu može primiti više svjetla od ostalih prisutnih na tržištu, mislili smo da će ga drugi proizvođači ubrzo slijediti. No eto, prošla je cijela godina dana, a konkurencija još uvijek nije ponudila adekvatan odgovor po tom pitanju.

size="medium"

Huawei je tada predstavio i 3X optičko povećanje, a da su drugi i godinu dana kasnije ostali na starom 2X, koje realno i nije povećanje u pravom smislu riječi. Naime, radi se o 52 mm leći, koja omogućuje realnu sliku gledanja kroz objektiv, tako da 2X zapravo prikazuje motive kakvi bi bili vidljivi golim okom, dok „1X“, odnosno 26 ili 27 mm leća kakvu nalazimo na većini smartfona, donosi široki kut. 3X zoomom Huawei je postigao ekvivalent povećanja karakterističan za 80 mm objektiv, a u kombinaciji sa softverom (hibridno) i više - 5X, odnosno 125 mm.

Ovim modelom Huawei ide još dalje i u ovoj utrci konkurenciji sada bježi doslovno dva kruga: jedan na području optičkog povećanja, a drugi u domeni fotografije, posebice u slabijim uvjetima osvjetljenja.

Tako Huawei P30 Pro sada donosi 5X optički i 10X hibridni zoom, što je postigao sustavom više leća i ogledala koji zajedno čine periskop.

Ukupan broj kamera na Huaweiju P30 Pro iznosi četiri, a potpis na njih stavlja Leica koja je odradila svoj dio posla. Tako smo dobili sustav od 40 MP standardne (27 mm) kamere s optičkom stabilizacijom, 20 MP ultra-širokokutne (16 mm) s mogućnošću snimanja macro fotografija i 8 MP telefoto kamere, također optički stabilizirane, s periskopskim sustavom leća koji 5X stupnjem povećanja odgovara objektivu od 125 milimetara. Četvrta kamera je napredni ToF senzor, koji u najnovijoj verziji omogućuje još bolji bokeh efekt, s više različitih stupnjeva zamućenja.

Ne treba zanemariti ni otvor blende koji sada ima vrijednost f/1.6. Ovdje treba naglasiti da zbog veličine senzora i s njime povezanog crop faktora, ovaj je otvor realno je veći od onih s istom ili čak većom brojkom u drugim uređajima. Jednostavnije rečeno, ako je senzor fizički veći, veći je i učinak otvora blende, bez obzira na njezinu nominalnu vrijednost.

Ništa od ovoga ne bi bilo postignuto da nije izrađen softver s odgovarajućim algoritmima, uz pomoć AI komponente procesora, zahvaljujući kojoj uređaj okida izvrsne noćne i općenito fotografije u lošim uvjetima osvjetljenja.

Kad govorimo o videu, P30 Pro nudi uobičajeni spektar rezolucija od 720p do 4K u kombinaciji s raznim brzinama uključujući i 960 fps usporeni video. Ipak, nedostaje snimanje 4K 60 fps videa, tako da ćete se morati zadovoljiti s klasičnim 30 fps načinom.

Novi glavni 40 MP senzor kojeg je Sony izradio ekskluzivno za Huawei, sada donosi RYB (Red-Yellow-Blue) kolor filter umjesto klasičnog RGB-a (Red-Green-Blue). U Huaweiju kažu da je žuta boja u stanju prikupiti do 40% više svjetla od zelene, što će u konačnici imati još bolji rezultat u iznimno lošim uvjetima osvjetljenja. Pored samog po sebi izvrsnog noćnog načina, Huawei je ovdje oborio još jedan rekord, postavivši maksimalnu ISO vrijednost na nevjerojatnih 409600.

Uostalom, o ovome i o svemu prethodno opisanom, najbolje govore primjeri fotografija koji slijede u nastavku.

Prirodno svjetlo


U idealnim uvjetima već godinama ne vidimo veću razliku među kamerama smartfona najvišeg cjenovnog ranga. Naravno, velika novost ovdje je 5X optičko povećanje, dok konkurencija istovremeno nudi najviše 2X. Pored toga, imamo 10X hibridno povećanje, koje sadrži softversku pomoć i vidno je bolje od potpuno digitalnog na drugim uređajima. Usput spomenimo i to da P30 Pro donosi čak 50x digitalno povećanje koje u nekim situacijama isto može biti iskoristivo.

columns="4"

columns="4"

columns="4"

Slijedi primjer zumiranja 1x, 3x i 5x optički do 10x hibridno:

columns="4"

Primjer širokog kuta, 1x standardne slike, 3x i 5x optičkog povećanja, 10x hibridnog, te 20x i 50X digitalnog povećanja.

columns="4"

Zatvoreni prostor uz solidno osvjetljenje


columns="4"

Noć

Ovo je područje na kojem osim optičkog povećanja, Huawei P30 Pro konkurenciju doslovno baca na koljena. Možete vidjeti i izravnu usporedbu sa Samsungom Galaxy S10+ u najlošijim uvjetima osvjetljenja, a detaljnija usporedba s njim, iPhoneom XS Max i Huaweijem Mate 20 Pro dolazi ubrzo u posebnom članku.

columns="4"

Noć (lošije vanjsko svjetlo)



Iznimno loši uvjeti 

Izravna usporedba s Samsungom Galaxy S10+ u auto načinu, a njegov Bright night ne daje ništa bolji rezultat. Budući da se radi skoro o potpunom mraku, fotografija koju je okinuo Samsung je realna, jer ni ljudsko oko ne vidi bolje. Uspjeh Huaweijeve kamere očituje se u tome što iskorištava i najmanji tračak svjetla kako bi isporučio što bolju fotografiju.





Ostalo

Ovdje vidimo primjer klasičnog i multilevel bokeh efekta, sa stupnjevanim zamućenjem pozadine, kao i portret način. Selfie kamera donosi senzor od 32 MP, ali opet nema autofokus. Ipak, nakon desetak okidanja ćete se priviknuti, odnosno naučiti na kojoj razdaljini treba držati uređaj za najbolje rezultate.



Primjeri videa



[responsive_youtube N-t5t4vXnaI]

[responsive_youtube PxZrxRBTxnI]

[responsive_youtube FA3fcyG9j6M]

[responsive_youtube HM9cAO1IKLI]

Baterija i autonomija


Huawei P30 Pro dolazi s 4200 mAh baterijom kao i Mate 20 Pro, od kojeg se po potrošnji i autonomiji praktički ne razlikuje, što znači da možete računati na cijeli dan čak nešto intenzivnijeg korištenja. S baterijom dolazi sada već uobičajeno brzo punjenje s 40W punjačem u kutiji, koji će potpuno praznu bateriju do 100% kapaciteta napuniti za otprilike sat vremena.

Naravno, za prolazno vrijeme otprilike vrijede isti rezultati kao i kod Mate 20 Pro, dakle oko 70% za 30 minuta i cca. 90% za 45 minuta.

Nije izostala ni podrška za 15W bežično punjenje, ali i reverzibilno bežično punjenje koje smo također upoznali na Mateu 20 Pro.

Zaključak


Napredak koji je Huawei ostvario u zadnjih godinu, dvije, zaista je fascinantan. Od kompanije koja proizvodi samo još jedan brand inače odličnih smartfona, u vrlo kratkom roku postao je lider u inovacijama, namećući nove standarde i trendove, za koje se ubrzo ispostavilo da ih konkurencija više ne može ni kvalitetno slijediti, a kamoli sustići.

Ovaj napredak je najvećim dijelom postignut na području fotografije, dakle kamere. Također, brzina punjenja baterije konkurenciju već neko vrijeme ubija u pojam, a tu je i softver za kojeg smo vidjeli da je postao praktički najbrži na tržištu.

P30 Pro dolazi kao sljedeća logična stepenica u ovom strelovitom usponu, postavljajući ljestvicu još više. Kamera s periskopskim sustavom leća i 5X optičkim povećanjem još neko vrijeme neće biti dostupna ni kod Samsunga ni kod Applea, za koje smo vidjeli da nisu postigli ni 3X povećanje, koje Huawei ima još od prošlog proljeća.

Nadalje, nakon ovog modela, noćna i općenito fotografija u slabijim uvjetima osvjetljenja više neće biti ista. Utrka u ovoj disciplini sada je realno gotova, a dokrajčio ju je upravo Huawei. Nijedan uređaj na tržištu ne postiže ovako dobre rezultate u ovako slabim svjetlosnim uvjetima i pitanje je kad će. Kamera smartfona u mraku sada vidi puno bolje od ljudskog oka i postiže rezultate za koje smo do prije par godina mislili da su nemogući. Istina, vidjeli smo da jedini koji Huaweiju na ovom području donekle može konkurirati je Pixel 3 XL, ali sve dostupne relevantne usporedbe govore da je Huawei u vidljivoj prednosti.

Zbog svega navedenog, Huawei P30 Pro je namijenjen uglavnom onima koji od kamere smartfona po pitanju fotografije očekuju najviše. Dalje od ovoga ne trebate tražiti jer ništa ni približno dobro nećete naći, a što je još važnije, tako će još neko vrijeme i ostati.

Za video ne možemo reći da je doživio velik skok kao fotografija, ali je vidljivo da je napredovao u odnosu na lanjske modele i da sada nudi najmanje jednaku kvalitetu kao konkurencija, barem kad je u pitanju osnovna kamera. Naime, prilikom snimanja videa možete koristiti i telefoto kameru koja je optički stabilizirana, i samim time snimanje videa podiže na višu razinu.

No ipak, Huawei P30 Pro nije savršen smartfon, a to može zahvaliti nedostatku drugog vanjskog zvučnika koji bi mu osigurao stereo efekt. Nekima će nedostajati 3,5 mm audio utor, a nekima microSD standard memorijskih kartica. Sve u svemu, većini korisnika ovi će nedostaci vjerojatno biti prihvatljivi kad u računicu ubace sve što dobivaju na ostalim područjima.

I na kraju cijena. Imajući u vidu nedavna poskupljenja smartfona i općenito cijene konkurentskih modela, iznos od 7.124,00 kune za 8/256 GB varijantu u Mobisu uopće nije visok. Primjerice, cijena Samsunga Galaxy S10+ s dvostruko manje interne memorije je 400 kuna viša, dok usporedba s iPhoneom više zaista nema smisla.

Tako je Huawei pored pobjede na području baterije i brzine softvera, te dvostruke pobjede na području kamere, osigurao i pobjedu cijenom.

Video recenzija


[responsive_youtube ouyXddMLBAo]