Recenzije Satovi

Huawei Watch GT2e - Recenzija



Kolega Marin je naš ekspert za recenzije pametnih satova, dok je autor ovog teksta puki laik naspram njega. No unatoč tome, koristi ih još od prvih verzija i u kolekciji je među ostalima imao i prvu Motorolu Moto 360, pokoji stari Sony, prvi Samsungov Gear S, a posljednjih godinu i pol dana na ruci nosi Huawei Watch GT.

Samim tim ova recenzija bit će malo drukčija od Marinove, iz perspektive "starog" korisnika, a od sad pa nadalje bez trećeg lica jednine.

Watch GT2e povoljnija je inačica Watch GT2 modela kojeg smo recenzirali krajem prošle godine. Zakinut je za mikrofon i zvučnik, i više je namijenjen sportašima i rekreativcima. Ali isto tako smatram da je dovoljno elegantan tako da ga možete nositi i u svečanijim prigodama.

Glavne karakteristike


– Dimenzije: 53 x 46.8 x 10.8 mm

– Dimenzije remena: 22mm

- Težina: 43 g (bez remena)

– Zaslon: 1,39 inča, 454 x 454 piksela, 326 ppi

– Baterija: 455 mAh

– Procesor: Kirin A1

– Povezivanje: Bluetooth 5.1, Android 4.4+ ili iOS 9.0+

– Senzori: akcelerometar, žiroskop, kompas, HR senzor, barometar, senzor ambijentalnog osvjetljenja, kapacitivni senzor

– OS: LiteOS

– Vodootpornost: 5ATM

Prednosti


Odličan dizajn
Izvrsna autonomija
100 različitih praćenja vježbi
Jednostavno korištenje
Mogućnost slušanja glazbe
Cijena

Nedostaci


Skromnije mogućnosti u odnosu na pametne satove
Praćenje vježbi uključuje samo osnovne podatke
Nemogućnost javljanja na pozive

Pakiranje


Kutija sata sličnog je dizajna kao i kod prethodnih modela. U pakiranju ćete uz sat i narukvicu dobiti i papire s uputama, USB-C kabel i punjač koji je zadržao dizajn prvog Watch GT sata, tako da ukoliko kao ja posjedujete i prethodnu verziju, možete ih puniti na istom punjaču.

Dizajn, kućište, narukvica i ergonomija


Najveća razlika u dizajnu u odnosu na "snažniji" Watch GT2 očituje se u narukvici koja se sa satom spaja na malo drukčiji način. Spojena je s kućištem i nema proreza između nje i samog tijela, što je dobro jer nema prostora u kojem bi se nakupila prljavština od prekomjernog znojenja za vrijeme treninga ili slične aktivnosti.

Naš primjerak došao je s crvenom narukvicom, a u ponudi su još smaragdno zelena i crna, ali i dodatna kožna koju nećete dobiti u klasičnom pakiranju već ju morate posebno naručiti.



Nešto su drukčije i tipke, također prilagođene za trening jer ne strše toliko van kućišta, već su tek blago izdvojene. Na nekim sportskim satovima one su poravnate s linijom kućišta, ali ovo rješnje osobno smatram boljim jer ih puno lakše možete stisnuti. Imaju solidan povratni osjećaj na klik, možda ne kao na top modelima smartfona, ali sasvim zadovoljavajuće.

Malčice je izmijenjena i kruna, na kojoj nećete pronaći 24 satno vrijeme već oznake u sekundama, što i više priliči sportskom satu.

Zaslon je zadržan na 1,39", a ukoliko vam ovo ne predstavlja relevantan podatak, možda će promjer sata koji mjeri 46 mm. Još uvijek nema manje inačice od 42 mm, tako da je sat možda više prilagođen muškom spolu, ukoliko ga nosite na dnevnoj bazi, ali uvjerio sam se i da lijepo stoji i na nježnijem spolu prilikom treninga.



Staklo ima svojevrsni zaštitni sloj koji ga štiti od grebanja. Nekoliko puta sam njime uspio pobrati kvaku vrata, stol ili zid, ali sve to je prošlo bez vidljivih oštećenja, tako da mi za sad ulijeva pristojnu dozu povjerenja.

Narukvice su u startu sportske, no s obzirom da je riječ o pametnom satu, dobro izgleda i kad ga nosite u kombinaciji s košuljom ili općenito sportski elegantnom kombinacijom. Ukoliko kupite dodatnu kožnu narukvicu, lijepo će izgledati i uz odijelo.

Vrlo je kvalitetna, ne stvara iritaciju čak niti prilikom treninga ili dužeg nošenja, a s obzirom da ima dvije gumice koje drže višak remena, možete ga nositi i ukoliko imate vrlo malo zapešće bez da vam remen strši. I usto, za razliku od prvog modela, gumice imaju i mali zubić s kojim će se uglaviti u rupice na remenu tako da neće kliziti.



S donje strane sata koju oslanjate na zapešće, pronaći ćete senzore koji služe kao mjerači otkucaja srca, ali i razine zasićenja kisika u krvi. Tu ćete pronaći i pinove za punjenje sata, a ukoliko se nađete s njim u slanoj vodi, valjalo bi ga isprati nakon toga običnom vodom.
Sve to je hermetički zatvoreno tako da je sat potpuno vodootporan i neće mu naštetiti čak niti zaron na 50 metara dubine. U prijevodu, kakav god trening radili, sat bi ga trebao izdržati bez ikakvih problema.

Ergonomija je zadržana na vrlo visokoj razini i kao što sam već spomenuo, sat vam neće smetati niti za vrijeme dužeg nošenja. Štoviše, poznajem ljude koji ga ne skidaju niti po nekoliko tjedana i nemaju problema s time. Ne zagrijava se niti stvara iritaciju, što je inače vrlo važno za sat ovakvog tipa. Moje zapešće je prosječne veličine i na njemu izgleda pristojno.


Zaslon


454x454 piksela na promjeru od 1,39 inča rezultira s gustoćom piksela od 326 ppi, dakle otprilike onakvu kakvu susrećemo na modernim smartfonima, tj. možda malo nižom. U svakom slučaju za jedan sat sasvim dovoljno.

Riječ je o AMOLED zaslonu koji je odlično vidljiv čak i pri direktnom udaru sunca. Ima mogućnost i automatske kontrole osvjetljenja što je blagi preporod u odnosu na prvu inačicu sata na kojoj ste morali ulaziti u postavke i prilagođavati osvjetljenje ovisno o ambijentu.

Na raspolaganju vam je 200-tinjak različitih pozadina s kojima možete prilagoditi izgled po vlastitom ukusu i ovisno o situaciji u kojoj se nalazite.



Možete iskoristiti i mogućnost da vam sat cijelo vrijeme pokazuje vrijeme, no to radi na malo drukčiji način nego što biste očekivali. Naime, prilikom korištenja tzv. Always On funkcije, na raspolaganju vam je malo drukčiji set pozadina, mahom ogoljenih od funkcija i s primarnom namjenom da vam konstantno prikazuje vrijeme. Samim time, sat u ovom načinu rada minimalno troši bateriju, a autonomija se skraćuje otprilike u pola.

Osobno me ovo nije niti najmanje diralo jer takvu funkciju nisam imao potrebe koristiti. Vrijeme prilagodbe trzaja ruke kojim uvijek uključite sat je zaista kratko i već nakon maksimalno jednog dana korištenja postane vam najnormalnije da dignete ruku pod određenim kutem i uključite zaslon. Čak i ako tipkate za laptopom ili stolnim računalom, vrlo brzo ćete savladati trzaj ruke da uključite zaslon, tako da realno nema niti velike potrebe da koristite Always On funkciju. Ako svejedno smatrate da ju želite koristiti, ona vam je na raspolaganju.

Jedina manja mana u dizajnu sata je ta što je zaslon direktno izložen oštećenjima. Na prijašnjoj verziji je on bio konkavan u odnosu na krunu sata, a koja bi prva dobila udarac od zid ili slično. Ipak, kažem, već je preživio nekoliko udaraca i nije mu se ništa dogodilo, tako da smatram da se ne trebate toliko brinuti.

Softver, sučelje i performanse


Ukoliko vas zanima detaljna recenzija softvera i procesora, toplo savjetujem da pročitate recenziju Huawei Watch GT2 sata koju je Marin napisao, a ja ću se ovom prilikom osvrnuti na način na koji sam ja koristio Watch GT posljednjih godinu i pol dana i ovaj Watch GT2e posljednjih mjesec dana.

Dolaskom Digital Wellbeing opcije u smartfonima shvatio sam da dnevno primam preko 1000 obavijesti, ponekad i preko 2000. Kako bih išta mogao napraviti u masi, isključio sam obavijesti za većinu bespotrebnih aplikacija i organizirao cijeli taj nered i gubljenje vremena koliko god sam mogao.

Na smartfonu sam zadržao obavijesti za pozive, poruke, WhatsApp i mailove, s iznimkom svih grupa na WhatsAppu koje su potpuno utišane. Sat je s druge strane zadržao samo funkciju prenošenja obavijesti u slučaju poziva. I onda se naravno postavlja pitanje čemu mi služi pametni sat ako ga praktički koristim samo za vrijeme?



Dobro pitanje, ali u jednom kratkom periodu vratio sam se na klasične satove i shvatio da mi dosta zgodnih funkcija na njemu nedostaje.
Primarno je to obavijest za nadolazeće pozive jer živim u takvom okruženju gdje mi propušteni poziv potencijalno znači gubitak posla u određenoj situaciji kad klijentu jamčim 24 satnu podršku.

Upravo zbog takve vrste posla u kojoj dobar dio dana provedem za računalom, zgodno mi je što me svakih sat vremena obavijesti da se nisam maknuo iz stolice, a što vjerujem, negativno utječe na moje zdravlje. Nerijetko me iznenadi da je prošlo već sat vremena za računalom, tako da mi je ovo bila vrlo zgodna funkcija.

U takvim slučajevima lako je zaboraviti na vrijeme tako da sam donju tipku na satu mapirao kao prečicu za timer kojeg vrlo često koristim, čak i na dnevnoj bazi. Znam da za primjerice 30 minuta moram izaći iz ureda da bih stigao na vrijeme na sastanak, ili isključiti plin, pećnicu ili slično.



Nisam od onih koji zagube smartfon u kući pa koriste onu opciju da ga pronađe, iako moram priznati da mi je jednom spasila živce jer je susjeda zabunom uzela moj smartfon sa stola i stavila ga u svoju torbicu. Baš čudno s obzirom da sam koristio vrlo skup top model, doduše iste boje kao i njen stari smartfon pa joj neću zamjeriti. Lako se čovjek zbuni. Štos je u tome što je smartfon bio na DND načinu rada pa bi zvonio samo u slučaju da sam ga nazvao s točno određenih par brojeva.

U noćnim satima nerijetko bih upalio "bljeskalicu", koja posvijetli zaslon na maksimalno i stavi bijelu pozadinu tako da pristojno možete pronaći što tražite bez da budite ukućane i slično.

Uz sve to, konstatno praćenje otkucaja srca je vrlo korisna stvar u koju sam se uvjerio nekoliko puta pogotovo za većeg fizičkog napora ili stresa koji bih doživio zbog određenih situacija. Znate da imate povišene otkucaje, ali da dosegnu i brojku 150, što vjerojatno ne pretpostavljate, pa se valja umiriti osim ako niste u treningu.

Sve ovo što sam nabrojao bih mogao napraviti i samo uz pomoć bilo kakvog smartfona, ali moram priznati da sam se naviknuo na tu jednu dozu komocije i sat je postao dio moje svakodnevnice.

Pokušao sam s njime spavati nekoliko dana i zahvaljujući savjetima koje mi je dao uz analizu sna, saznao sam što trebam napraviti da poboljšam svoj san. Istina, ne držim se baš uvijek tih savjeta jer takav je život, ali u svakom slučaju dobro ih je znati i vremenom sam čak donekle prilagodio životni stil kako bih imao kvalitetniji san.



Ovom prilikom moram i pohvaliti Huawei koji je s toliko nadogradnji softvera poboljšao općenitu uporabljivost originalnog sata, ali i ovog Watch GT2e čak u ovih mjesec dana. Nisam ih očekivao toliko, ali imam osjećaj da nova nadogradnja stiže svakih 10-ak dana s određenim poboljšanjima.

Razlika u odnosu na Watch GT2 očituje se u tome što je ovaj sat više prilagođen treningu i na raspolaganju vam je čak 100 različitih sportova i aktivnosti prilikom kojih možete pratiti vaše otkucaje srca, duljinu, intenzitet treninga i sl. Premda bih volio kad bi prilikom tenisa brojao broj zamaha ili prilikom rukometa nekako izmjerio brzinu izbačaja lopte, takvih naprednijih funkcija nema. Moguće da će ovako nešto doći u budućnosti, ali zasad imate neke osnovne opcije. Štoviše, toliko su slične da je skoro svejedno pokrenuli vožnju automobilom kao sport ili košarku, ali dobro, barem možete u povijesti vidjeti kojim sportom ste se koji dan bavili.

columns="4"

Da je to još uvijek daleko od savršenog, govori i činjenica da se prilkom bavljenja vožnjom automobila, sat potrudi i prebrojati korake? Valjda one koje smo napravili za vrijeme vožnje.
Nije to tako strašno, ali valja napomenuti da algoritmi još uvijek nisu 100% točni.

GT2e nema niti mogućnost odgovaranja na pozive, ali kad vam dođe obavijest za poziv, možete ga odbiti ili izvaditi smartfon i javiti se na njemu.

Za spajanje sa smartfonom i dalje se koristi Huawei Health aplikacija, a unutar nje pronaći ćete više informacija o vašim treninzima, otkucaijma srca kroz dan, analizi sna i sličnom. Preko nje možete prebaciti i glazbu na vaš sat, na raspolaganju vam je otprilike 2,5 GB, a slušati je možete tako da sat povežete bluetooth slušalicama. Samim time možete otići na trening bez smartfona i uživati u omiljenoj glazbi.

Jednom kad ste završili s treningom, svi podaci bit će vam dostupni u spomenutoj Health aplikaciji, a ukoliko biste poželjeli podatke izvesti u primjerice Stravu, onda ovaj sat vjerojatno nije za vas.

columns="4"

Baterija


Watch GT2e broji 455 mAh, što je malo više čak i od one u Watch GT2 modelu, a prevedeno u autonomiju, možete očekivati 10 dana aktivnog korištenja bez ikakvih problema. Rekao bih da je autonomija Watch GT modela možda bolja za 5-10% jer bi mi on uvijek izdržao 11-12 dana, a ovaj sam morao puniti nakon 10-11. Teško je to procijeniti točno, jer dosta toga ovisi o količini obavijesti kroz taj period, o tome gdje sam ih proveo, na suncu ili u zatvorenom prostoru ili negdje drugdje.

Svejedno, smatram da je ovo za jedan pametni sat i više nego dovoljno jer nerijetko doslovno zaboravim kad sam ga zadnji put napunio. Otkad ga imam, mislim da sam ga punio svega 2 ili 3 puta. Ukoliko vam javi ujutro kad izađete iz stana da je baterija na 10%, bez brige ga možete koristiti cijeli dan, pod uvjetom da nemate uključenu Always On funkciju. U tom slučaju autonomija će se prepoloviti i sat će vam otprilike trajati 5-6 dana, a što je i dalje fantastičan rezultat.

Mana je ta što se sad ne može bežično puniti, tako da ukoliko radite u dobroj firmi i imate više od 10 dana godišnjeg u komadu, morat ćete ponijeti punjač sa sobom. Ako vam se isprazni, otprilike 5-6 minuta na punjaču bit će dovoljno za cijeli dan korištenja. To je zato što se prvih 10% baterije napuni iznimno brzo, ali će mu za punih 100% trebati otprilike sat i pol vremena ili možda malo manje.

Zaključak


Watch GT2e povoljnija je inačica Watch GT2 sata, ogoljena primarno za funkciju razgovora putem sata. Naravno, tu je i sportski izgled i prednost što imate čak 100 različitih oblika praćenja treninga, barem teoretski, i nešto malo otpornije kućište jer nema otvora za zvučnik i mikrofon.

Sve ostalo je praktički isto kao i na Watch GT2 modelu, s istim setom svih trikova i dosjetki.

Ukoliko možete živjeti bez odgovaranja na pozive putem vašeg sata i nemate problema s njegovim sportskim izgledom, slobodno uštedite otprilike 30% cijene Watch GT2 modela i uzmite ovog.

Ako vam pak treba dobar sat za trening, ovo je zasigurno jedan od užih izbora u tom segmentu i u ovom cijenovnom rangu. Možda nema toliko naprednih funkcija za treninge kao određeni Garminovi modeli, ili mogućnosti kao Samsungovi, ili neki na Android Wearu, a i možda ne izgleda baš toliko elegantno da ga možete nositi i na odijelo kao običan Watch GT2, ali je odličan kompromis po vrlo pristupačnoj cijeni od 1200 kn. Definitivno ga smatram i boljom kupnjom od prvog Watch GT modela.

Od konkurencije ne treba zaboraviti niti na Xiaomijevu Amazfit seriju, ali barem u usporedbi s onim modelima koje sam isprobao. Ovaj ima kvalitetniji zaslon i meni osobno izgleda bolje. Samsungovi satovi imaju određene naprednije opcije, bolje prikazuju obavijesti i slično, ali ne mogu izdržati niti priblično dugo s jednim punjenjem kao bilo koji Huaweijev.

Video recenzija