Android Biznis

Huaweijev Plan B i očita potreba razbijanja duopola Googlea i Applea



Zadnjih nekoliko dana jedni su od najturbulentnijih u povijesti telekomunikacija i industrije pametnih telefona. Trgovinski rat između SAD i Kine, kojeg je započeo američki predsjednik Donald Trump, već neko vrijeme je vidljiv na mnogim poljima, no jučerašnja objava Googlea o prekidu pružanja podrške Huaweiju za Android, na kojem se njegovi uređaji inače temelje, uzburkala je duhove i privukla veliku pažnju javnosti.

Da je američka administracija odlučna u svojim nakanama da ovoj kompaniji i njezinom strelovitom razvoju stane na put, pritom ne birajući sredstva, jasno je i samom Huaweiju, a ovakav razvoj događaja samo je bio pitanje vremena. Upravo zato se Huawei već neko vrijeme priprema za ovakav scenarij, što je vodstvo kompanije i najavilo prije otprilike dva mjeseca.

Tada smo doznali da Huawei radi na svojevrsnoj alternativi Androidu kako u budućnosti ne bi ovisio o Googleu, odnosno o američkim kompanijama općenito. Danas su tako novi detalji isplivali na površinu, a na Twitteru ih je iznio Global Times, kineski medij na engleskom jeziku. Oni navode da Huawei razvija vlastiti operativni sustav pod kodnim imenom „HongMeng OS“, koji bi u određeno vrijeme trebao zamijeniti Googleov Android.



Zato je vrlo moguće da je upravo ovo Huaweijev Plan B kojeg će aktivirati kad za to dođe vrijeme. Naravno, to vrijeme je sada očito došlo, no pitanje je kako i na koji način će se provesti tranzicija.

Sasvim je logično da će ovaj operativni sustav biti kompatibilan s Androidom, kao što su već sada EMUI, nadogradnja koja se koristi na Huaweijevim uređajima, i Magic UI na Honorovim. To znači da će sve postojeće Android aplikacije na novom OS-u raditi kao isto kao do sada, a ovisno o koncepciji, ne bi trebalo biti problema ni s nadogradnjama.

Ono što bi moglo uzrokovati probleme su Googleove aplikacije, budući da je velik broj korisnika na njih navikao. S obzirom da su i te aplikacije same po sebi besplatne, korisnici će ih moći sami instalirati, za što će Huawei morati ponuditi odgovarajuću platformu, odnosno svojevrsni pandan Googleovoj Play trgovini.

Istini za volju, takvih servisa na kineskom tržištu već ima, a njihova prilagodba globalnom ne bi trebala predstavljati veći problem. Tako bi za većinu korisnika migracija na novi operativni sustav mogla prijeći praktički neprimjetno.

Napomenimo da je Google već objavio da svi postojeći Huaweijevi uređaji nastavljaju dobivati podršku kao i prije, što isto tako vjerojatno vrijedi i za mnoge koji su u dolasku, budući da su ugovori o njihovoj podršci potpisani i na snazi debelo prije lansiranja.

Naravno, tijekom narednih dana će biti dostupno više informacija, o čemu ćemo vas pravovremeno obavijestiti.

U prošlosti smo vidjeli kako alternativni operativni sustavi nisu prolazili najbolje, što je najzornije pokazao Samsungov Tizen, kojim se ovaj također svojedobno pokušao odvojiti od Googlea za kojeg je vezan pupčanom vrpcom kao i svi drugi proizvođači Androida. No, njegov problem je bio u tome što nije bio u potpunosti kompatibilan s Androidom, kako bi se na njemu uredno izvršavale Android aplikacije.

S druge strane, BlackBerry je svojedobno također pokušao s vlastitim operativnim sustavom koji je deklarativno podržavao Android aplikacije, no vidjeli smo da je cijeli posao bio prilično traljavo odrađen.

Ukoliko Huawei zaista ostavi AOSP kao osnovu i na nju instalira vlatite nadogradnje sučelja (EMUI i Magis UI), a sam operativni sustav nazove kako hoće, situacija u konačnici ne bi trebala završiti loše.

Isto tako, ovaj potez američke administracije može poslužiti kao dobra opomena svima koji se razviju brzo i počnu ugrožavati njihove nacionalne interese, što je s Huaweijem očit slučaj.

Upravo zato je bitno da se jednom razbije duopol Googlea i Applea kad su operatvini sustavi u pitnanju, a dodatni razlog za traženje alternativa je i njihova izravna ovisnost o američkim vlastima, koje u svakom trenutku mogu na crnu listu staviti bilo koga za koga pomisle da može ugroziti njihove interese ili im, kao u slučaju Huaweija, poslužiti kao sredstvo ucjene kineskim vlastima u pregovorima oko trgovine i carina.