iPad Air – Recenzija
2010. godine, kad je Steve Jobs predstavio prvi iPad, bilo je za pretpostaviti da će postati popularan, ali ne i to da će otvoriti potpuno novi segment tržišta i masovnu proizvodnju sličnih uređaja. Premda su prva tablet računala predstavljena još prije desetak godina, tek su pojavom iPada dobila na onom što im je do tada falilo – praktičnost. Novi operativni sustav temeljen na dodiru prstima i izvrsno dizajnirano sučelje privukli su mnoge, uostalom isto kao iPhone nekoliko godina prije. Ubrzo su se pojavili tableti temeljeni na Androidu, a potom i na Windowsima, no iPad mnogima još uvijek predstavlja paradigmu.
U međuvremenu je Apple ukupno izdao četiri generacije iPada, koji se dizajnom nisu razlikovali jedan od drugog, već su se fokusirali na poboljšanja ispod haube, no peta generacija, pod nazivom iPad Air, uz najnoviji hardver donosi i novi oblik.
Zahvaljujući našim prijateljima u HGspotu, dobili smo priliku poigrati se ovim uređajem, a što nam se svidjelo, što ne i kako nas se iPad Air općenito dojmio, pročitajte u nastavku.
Osnovne karakteristike
Dimenzije: 240 x 169,5 x 7,5 mm
Masa: 469 grama
Zaslon: 9,7” IPS LCD 2048 x 1536, 264 ppi, zaštita od grebanja
SoC: Apple A7
CPU: 2x Cyclone na taktu 1,4 GHz
GPU: PowerVR G6430
RAM: 1 GB DDR3
Interna memorija: 16/32/64/128 GB
Utor za microSD kartice: nema
Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, Bluetooth 4.0
3G: HSPA+ DC
4G: LTE
OS: iOS 7
Kamera: 5 MP/1080p
Prednja kamera: 1,2 MP/720p
Baterija: 32 Wh
Prednosti
Kvaliteta izrade
Izvrstan zaslon
Hardver i performanse
Izvrsno optimiziran i fluidan operativni sustav
Velik broj prilagođenih aplikacija
Nedostaci
Nema utor za memorijske kartice
Operativni sustav obiluje ograničenjima
Ovisnost o iTunes aplikaciji za prijenos većine sadržaja
Dizajn i kućište
Dizjan je ono što iPad Air u startu razlikuje od prethodne četiri generacije. Apple je petu generaciju izgledom približio iPadu mini kojeg karakteriziraju uski rubovi kućišta sa strane. Ovo sužavanje je dovelo smanjenja ukupne širine uređaja na 169,5 mm, što je vidljivo manje od 185,7 mm, koliko je širok njegov prethodnik. Isto tako, iPad Air ima za otprilike trećinu manju masu od iPada 4 i sa svojih 469 grama postao je lakši i od Sonyjevog Tableta Z, koji je među 10” tabletima u ovoj kategoriji do sada držao rekord. Premda je od njega još uvijek nešto deblji, iPad Air je sa svojih 7,5 mm vidljivo tanji od iPada 4 (9,4 mm).
Kao i kod svih prethodnika, iPad Air ima kućište od aluminija. Fizičke tipke i ostali detalji vidljivi na kućištu malo su izmijenili poziciju u odnosu na prethodnike pa se tako tipka za uključivanje nalazi na vrhu, dvije odvojene tipke za podešavanje glasnoće na vrhu desnog boka u društvu s višenamjenskom poteznom tipkom, dok se utor za SIM karticu nalazi na dnu iste stranice.
Na donjem boku uređaja nalazimo Appleov Lightning utor za spajanje s računalom i punjenje, a oko njega dva zvučnika, slično kao na iPhoneu. Ovakav položaj zvučnika je dobar kad uređaj držite u okomitom položaju, ali biste ih mogli prekriti rukom kad ga držite vodoravno.
Isto kao iPhone, iPad Air podržava nano SIM standard, što znači da ako želite “cellular” model, morat ćete od svog operatera zatražiti promjenu postojeće mini ili micro SIM kartice u nano SIM, naravno, ukoliko ju već nemate.
Kvaliteta izrade kod Appleovih proizvoda je poslovično vrhunska i svi se drugi proizvođači zapravo po tome ravnaju. Na svakom dijelu kućišta vidljiva je kvalitetna završna obrada, što se posebice odnosi na aluminij, detalje oko spojeva i fizičke tipke.
S obzirom na manje dimenzije i masu, prenošenje i manipulacija iPadom Air bit će lakša i ugodnija nego što je to slučaj bio s prethodnim modelima.