Operateri Top teme

Kako odabrati najbolju tarifu i uređaj, a da vas ne oderu

kako-odabrati-najbolju-tarifu-i-uredaj-a-da-vas-ne-pokradu-2

Pored upita o smartfonima, često dobivamo i one vezane uz operatere i tarife. Zamršenost tarifa je tu ponajprije da zbuni krajnjeg kupca koji naivno surfa po njihovim stranicama i pokušava odabrati idealnu opciju za sebe, te da ga u krajnjoj liniji ta kompliciranost stranice obeshrabri od daljnjeg istraživanja i uputi u najbližu poslovnicu operatera.

Tamo će vas za pultom dočekati vrlo ljubazni djelatnici i vjerojatno pokušati prodati tarifu i uređaj skuplji nego što ste to prethodno planirali. A kako i ne bi kad ste vjerojatno potrošili pola dana bespotrebno surfajući i još dobrih sat vremena čekajući u redu samo da vas prozovu, i već ste toliko nervozni da samo želite što prije riješiti sve i izaći van iz poslovnice.

Da bi vam donekle pokušali olakšati cijeli ovaj proces, dat ćemo vam nekoliko savjeta s kojim će vas puno teže preveslati čak i iskusniji prodavači. Princip je iznimno jednostavan, a mi smo ga olakšali tako da bude razumljiv apsolutno svima.

Prvo i osnovno, morate znati kakvu tarifu tražite, odnosno koliko mjesečno trošite na pozive, poruke i internet. Ovoga puta ne mislimo na novčanu vrijednost minuta, SMS-ova i megabajta, već na njihovu količinu. Ukoliko prosječno mjesečno trošite 500 minuta na razgovore, šaljete 100 SMS-ova i potrošite oko 1 GB interneta, onda trebate potražiti onu tarifu koja najbliže odgovara ovim vrijednostima.

kako-odabrati-najbolju-tarifu-i-uredaj-a-da-vas-ne-pokradu

Ovo u prijevodu znači da dnevno razgovarate oko 15 minuta, šaljete 2-3 SMS-a, a internet većinom koristite za WhatsApp i razne ostale chat aplikacije. Valja pripaziti i na plaćanje uspostave poziva ukoliko ona postoji u određenoj tarifi. Riječ je o naknadi koju plaćate svaki put kad uspostavite poziv. Bez obzira koliko dugo taj poziv trajao, nju ćete platiti.

Naizgled izgleda vrlo jeftino, odnosno beznačajno, ali čak i da je cijena samo 10 lipa, i da dnevno uspostavite samo 10 poziva, to je već 1 kuna dnevno, odnosno 30 kn mjesečno. Ako imate 20 uspostava dnevno, a cijena uspostave je 20 lipa, mjesečno ćete potrošiti oko 120 kn samo na uspostave poziva, a to definitivno nije mala svota novca.

Kao primjer odabira naredne tarife, usredotočit ćemo se upravo na navedeni slučaj u kojem korisnik troši oko 500 minuta, 100 SMS-ova i 1 GB interneta mjesečno, s tim da tarifa nema uspostave poziva.

Sad kad znate koliko mjesečno trošite, gledat ćete tarifu koja vam približno nudi 500 do 1000 minuta, 100-300 SMS-ova i otprilike 1-2 GB interneta. Naš savjet je uvijek da uzmete tarifu koja ima malo više interneta nego što ga danas trošite jer su sve stavke koje šaljete i primate putem interneta, iz godine u godinu sve veće i veće.
Nekad davno, u početku ADSL-a, postojali su paketi interneta s 5 GB, i to je mnogima bilo dovoljno, dok je danas uz moderne tehnologije poput YouTubea i svega ostalog moguće potrošiti 5 GB u par sati. Upravo zato savjetujemo da uzmete barem malo više megabajta nego što vam u ovom trenutku treba.

video_preview_0002

Ukoliko vam vaš operater nudi 5000 minuta, 5000 SMS-ova i 5000 MB, to je vjerojatno prevelika tarifa za vas i velika je šansa da postoji neka jeftinija koja će odgovarati vašim potrebama. Recimo da će vas neka idealna tarifa za vas, sa 1000 minuta, 300 SMS-ova i 2 GB interneta koštati 100 kn mjesečno, odnosno
100 kn * 24 mjeseca = 2400 kn kroz dvije godine. To je cijena samo tarife, bez uređaja, što je vrlo važno. To je ono što ćete minimalno plaćati naredne dvije godine, uzeli smartfon ili ne, i potrošili vi cijelu tarifu ili ne. Ukoliko je prekoračite, valja pripaziti na cijene van paketa koje su najčešće čista pljačka, posebno nakon ukidanja tarifa s neograničenim internetom.
Naime, prije nešto više od godinu dana, svi operateri su ukinuli tarife s neograničenim internetom, odnosno, nudili su vam određen broj gigabajta po punoj brzini, nakon čega bi se brzina prometa smanjila.

Danas vam, pak, nude npr. 4 GB brzog interneta, nakon toga vam nerijetko spuste brzinu i još vam naplate to što ste prekoračili, bez obzira što je brzina ravna onoj na 56k modemu.
Pod pretpostavkom da u sklopu te tarife želite uzeti i neki novi uređaj, za primjer ćemo uzeti novi Samsung Galaxy A5 (2016), a operater vam ga nudi za još dodatnih 110 kn mjesečno.
I sad vi zbrajate koliko vas to izađe ukupno 210 kn * 24 mjeseca = 5040 kn kroz dvije godine
I naravno dignete galamu na vašeg operatera jer takav novi u trgovini dođe 2500 kn, a on vam ga prodaje za 5040.

No to je pogreška koju radi velika većina kupaca, jer zbrajaju cijenu uređaja skupa s tarifom.
Tarifu ćete ionako platiti 2400 kn kroz dvije godine, što znači da će vas Galaxy A5 koštati zapravo 110 kn * 24 mjeseca = 2640 kn.

Cijena je možda nešto viša nego u trgovini, što baš i nema neke logike, ali ju zato plaćate obročno. U slučaju da imate određene kartice koje vam nude otplatu uređaja na rate bez kamata, u tada je možda bolje otići do trgovine i karticu, čime ćete uštedjeti solidnih 200 - 300 kn u konkretnom slučaju.

data

Jednom kad znate, odnosno izračunate koliko čega trošite, i koliko ste novca voljni izdvojiti, teško će vas preveslati. Nerijetko će vam dati i bolju ponudu ukoliko pokušate s pretplate prijeći na bonove, ili ne daj Bože kod drugog operatera. Ali isto tako će ponekad procijeniti da im se ne isplati baš toliko zadržati vas jer možda niste bili redovni platiša.

Danas postoje i razne obiteljske tarife kojima dobivate u paketu puno više, ali to se naknadno dijeli na više ukućana. U nekim slučajevima to i nije toliko loše ako stariji ljudi ne koriste internet, već samo pozive i poruke. U takvom slučaju ćete morati zbrojiti potrošnju cijele obitelji i vidjeti je lii takva obiteljska tarifa isplativa, pogotovo jer najčešće nije uopće povoljnija od 3 pojedinačne s kojima dobivate sličnu količinu poziva, poruka i interneta.
Idealno vrijeme za produživanje ugovora je božićno vrijeme jer tada svi imaju najbolje tarife i najveće popuste na uređaje. Nisu ni to popusti kao što su nekad bili, ukinute su mnoge subvencije pri kupnji smartfona, ali je i dalje u pravilu isplativije uzeti novu tarifu tada, nego u bilo koje drugo doba godine.

Valja pripaziti i na vrijednosti obračunskih jedinica. Neki operateri često nude 2000 minuta i 2000 MB, ali za obračunsku jedinicu uzimaju minutu i 1 MB ili eventualno 100 KB.
U prijevodu, svaki poziv, pa makar trajao samo jednu sekundu, koštat će vas jednu minutu iz paketa. Slična je situacija i sa internetom gdje često šaljemo kratke poruke putem WhatsAppa ili sličnih servisa. Ukoliko bi obračunska jedinica bila 1 megabajt, to znači da svaki put kad se spojite na WhatsApp, bez obzira primite li samo jednu poruku koja je veličine 0,001 MB, potrošili biste puni megabajt. Idealna obračunska jedinica za pozive je jedna sekunda, a za internet maksimalno 10 KB.

Nova tarifa ne mora nužno biti bolja i jeftinija nego trenutna koju imate. Možda zvuči čudno, ali je istinito. Operateri često prekrajaju svoju ponudu, izbace nove tarife i pritom ukinu stare, ali se često ispostavi da su upravo nove za vas nepovoljnije od starih. Zato se nikad nemojte žuriti, već prije svakog sklapanja ugovora, s obavezom ili bez, uzmite kalkulator u ruke i temeljito izračunajte je li vam nova tarifa isplativa s obzirom na vaše navike.

U nastavku pogledajte i video: