Biznis

Kinezi postigli brzinu od 300 Gbps u eksperimentalnoj 6G mreži. SAD bi zbog zaostajanja mogle dodatno razbuktati tehnološki rat

Za razliku od 3G i 4G mreža, 5G standard nije imao najbolji start, prvenstveno zahvaljujući pandemiji. Prve komercijalne 5G mreže su startale 2020. godine, no od tada njihov napredak baš i nije išao po loju, tako da danas imamo situaciju gdje su 4G mreže još uvijek brže od 5G. U kombinaciji sa sramežljivom pokrivenošću, sve slkupa ne ostavlja najbolji dojam. Naravno, nije samo pandemija razlog, već i trgovinsko-tehnološki rat između SAD-a i Kine, koji sve više uzima maha.

5G mreže će vremenom svakako povećati pokrivenost signalom i bit će dostupne širem krugu korisnika, no u međuvremenu se već zahuktao razvoj sljedeće generacije, odnosno 6G mreža. Za sada nijedna međunarodna asocijacija nije standardizirala 6G, dakle još uvijek ne znamo točno koju će definiciju s obzirom na spektar i brzine imati, no zemlje poput Kine ne čekaju, i već neko vrijeme razvijaju ovu tehnologiju neovisno o ostatku svijeta.

Danas stiže vijest da je 25th Institute of the Second Academy of China Aerospace Science and Industry testirao bežični prijenos podataka brzinom od 300 Gbps, što je oko 10 puta više od trenutno najveće brzine u 5G mrežama, ali 30 do 50 puta više od prosječne brzine dostupne korisnicima.

Spomenuti institut je ova brzinu postignuta u terahercnom (THz) spektru, dakle na neusporedivo višoj frekvenciji od onih koje se trenutno koriste u 5G mrežama. U izvješću se napominje da THz valovi trenutno imaju poteškoću s vodom (more, rijeke, jezera…) koja apsorbira ovaj val, no vjeruju da će to vremenom biti premošćeno.

S druge strane Pacifika, dakle u SAD-u, vlasti muku muče s kineskim napretkom na polju 6G tehnologije, budući da je već ranije postignuta brzina od 100 Gbps. Američka administracija je nedavno izdvojila milijardu dolara u svrhu istraživanja i razvoja 6G mreža, no s obzirom koliko kineska strana ulaže u ovu tehnologiju, ova cifra je zapravo simbolična.

Zbog ukupne situacije na ovom polju, u SAD-u raste zbrinutost zbog kineskog napretka, pa je za očekivati nova zaoštravanja u aktualnom tehnološkom ratu, jer su sankcije i ucjene američkoj strani ostale jedini as u rukavu za hvatanje koraka s Kinom. Također, s obzirom na sada već evidentnu tehnološku podjelu svijeta, upitna je i standardizacija 6G mreža, jer ako se ove napetosti i igre sankcijama nastave, možemo očekivati odvojene razvoje 6G mreža, a to znači da bi standardi mogli biti inkompatibilni.

S obzirom da je do implementacije 6G tehnologije ostalo još dovoljno vremena, nadamo se da do većih trzavica neće doći, odnosno da će se velike sile uspjeti dogovoriti oko jedinstvenog standarda, jer će u suprotnom svi biti na gubitku.