Apple Android Top teme Tableti Windows 8 Windows

Koji tablet kupiti?



Ovo nije klasičan vodič za kupnju. Ne bavimo se modelima, specifikacijama ni performansama, nego se fokusiramo na primarne dileme s kojima se potencijalni kupci tableta susreću. U ovom tekstu ćemo vam pokušati pomoći razriješiti nedoumice oko izbora platforme, dimenzija, ali i općenito namjene. Nakon toga, izbor konkretnog modela će biti manji problem.

Uvod


Tablet računalo, kategorija uređaja koja do prije 3 godine praktički nije postojala, danas se popularizirala do te mjere da polako zamjenjuje klasična prijenosna računala. Premda su prva tablet računala predstavljena još prije desetak godina, moderna era ovih napravica započinje tek početkom 2010. godine kada je Apple predstavio prvi iPad. Za razliku od do tada poznatih tablet uređaja koji su bili znatno deblji i nezgrapniji, Apple je novim konceptom promijenio pristup ovom segmentu tržišta, slično kao i s iPhoneom tri godine ranije.



iPad je u tablet svijet donio kompaktnije i lakše kućište, optimizaciju za korištenje bez stylusa te mnoge druge inovacije. Jedna od najvećih prednosti bio je temelj u vidu već dostupnih aplikacija koje su se već koristile na iPhoneu. Također, zahvaljujući  karizmi koju je Apple stekao na iPhoneu, nije trebalo dugo da popularnost iPada naraste brzinom svjetlosti.

Svrha postojanja




Unatoč uspjehu iPada i dalje se postavljalo pitanje treba li nekome tablet pored živog i zdravog računala, ali i smartphone uređaja. Mobitel nosite sa sobom, na računalu radite dok ste za stolom, a tablet? Kada koristiti tablet? Prvo što će većini pasti na pamet su kauč, fotelje i kreveti jer je u takvom položaju svakako lakše koristiti tablet nego klasični laptop. Sada se i ovdje nameću dileme oko potrebe za nečim što nije „ni tamo ni 'vamo“, no ako se idemo upuštati u raspravu oko toga, brzo ćemo doći do relativizacije svega i svačega, a možda i pitanja o smislu života.

Ukoliko namjeravate nabaviti tablet računalo, najprije trebate odrediti što će mu biti primarna namjena, a u nastavku teksta ću pokušati pojasniti prednosti i mane, te pokušati simulirati scenarije upotrebe.

Prednosti, mane, upotrebljivost…


Dimenzije

U odnosu na klasično prijenosno računalo (laptop), najveća prednost tablet računala očituje se u manjim dimenzijama, a time i jednostavnijem transportu. Čak i ako zanemarimo dužinu i širinu, moderni 10-inčni tablet tanak je manje od 10 milimetara, a uz upotrebu odgovarajuće futrole ona će se neznatno povećati. Takav uređaj će bez problema stati u bilo koju torbu, zajedno s drugim stvarima, dok ćete za laptop morati nositi dodatnu. Nadalje, punjač tablet uređaja u pravilu ima iste gabarite kao i punjač mobitela, dok kod laptopa to nije čest slučaj.

Autonomija

Za razliku od laptopa koji su u osnovi klasična računala, tablet uređaji su koncipirani tako da imaju veliku autonomiju u stand by načinu rada. Ako mu je zaslon zaključan, on je i dalje u pripravnosti i jednim dodirom tipke ga aktivirate doslovno u sekundi. U takvom „sleep“ načinu rada, tablet i dalje može primati obavijesti kao što su e-mail poruke i sl. Naravno, za ovo će mu biti potrebna internetska veza i u takvim uvjetima (ako mu ne uključujete zaslon) baterija tableta može izdržati i do nekoliko dana.

Kada je u pitanju klasična, tj. radna upotreba, računajte na 7 do 10 sati autonomije i većina 10-ičnih tableta je u stanju izdržati upravo toliko vremena s uključenim zaslonom. Mnogi proizvođači deklariraju i do 10 sati video reprodukcije, no to se u praksi svede na nešto manje, a ovisi o osvjetljenju zaslona, pa čak i rezoluciji te bitrateru prikazanog sadržaja. U praksi očekujte da ćete bez problema odgledati dva filma i još će vam ostati dovoljno kapaciteta za povremeno surfanje ili čitanje mailova/poruka.

Najviše energije tablet će trošiti za streaming videa preko interneta, dakle na YouTubeu i sličnim servisima.

Ako tablet koristite za surfanje internetom, pregledavanje mailova, chatanje i sl. računajte na jedan do dva dana autonomije.

Tipkovnica


Upamtite: ništa ne može zamijeniti fizičku tipkovnicu. Ništa. Ipak, uz malo truda i vježbe, na zaslonskoj tipkovnici 10-inčnog tableta brzo ćete se priviknuti i naučiti tipkati dosta brzo, no koliko god usavršili svoju novu vještinu nikada nećete postići brzinu i manji postotak grešaka kao na fizičkoj tipkovnici. Ako vam se posao/slobodno vrijeme/život sastoji od pisanja mailova, raznih tekstova, romana ili pjesama, svakako preporučam fizičku tipkovnicu, odnosno pravi laptop ili eventualno neki netbook/ultrabook.

Treba reći da pojedini proizvođači kao dodatnu opremu nude fizičke tipkovnice za svoje tablete, a neki ih čak i isporučuju zajedno s uređajem, no koliko sam do sada uspio istražiti, nisam naišao ni na jednu koja ima ugrađene dijakritičke znakove specifične za jezike naše regije. Usput, na zaslonskoj tipkovnici dijakritički znakovi u pravilu se aktiviraju duljim pritiskom na odgovarajuću tipku bez kvačice/crtice, ali je moguće instalirati i alternativne tipkovnice koje prikazuju dodatne znakove.

Ukoliko se ipak odlučite na nabavku dodatne tipkovnice pripazite na to da ona s tabletom tvori kompaktnu cjelinu, a to ćete najlakše postići nabavkom originalne opreme.



E sad, ovdje dolazimo do neke vrste krize identiteta tablet uređaja. Ako uz njega nosite fizičku tipkovnicu tada on više nije tablet u klasičnom smislu, već više nalikuje ultrabook ili netbook uređajima koji tipkovnicu imaju u jednom kućištu, što je u svakom slučaju praktičnije. Ipak, prednost tableta ovdje se očituje u tome što on praktički može biti i jedno i drugo, a kada vam tipkovnica nije potrebna, jednostavno ju ne montirate. Mana ovakvog koncepta može biti cijena jer su originalne tipkovnice nerijetko skupe, što dodatno diže ukupnu cijenu već ionako prilično skupog uređaja. Nadalje, za ugodno korištenje tableta nude se mnogi dodaci poput stalaka, stolnih punjača, torbica i ako sve to namjeravate nositi na kraći ili dulji put, broj komada dodatne prtljage često može iznositi i više od 5. Dakle, ako se namjeravate iole ozbiljnije baviti poslom, a ne samo surfati, radije razmislite o punokrvnom laptopu, netbooku ili ultrabooku.

7 ili 10 inča?




S obzirom da ste stigli do ovog dijela teksta, pretpostavljam da ste prilično zagrijani za nabavku tableta, ali još uvijek ne znate koja bi vam dimenzija bila najprikladnija.

U ovom trenutku tableti postoje u različitim dimenzijama, a ono po čemu se razlikuju i kategoriziraju jest dijagonala zaslona. Najpopularniji formati tableta u ovim trenucima su oni sa 7-inčnim i 10-inčnim zaslonima. Postoje i nešto veći, 11,6-inčni tableti, a imamo i pojedine „međudimenzije“ kao što je 8,9“ (Samsung Galaxy Tab 8.9) ili 7,85-ični (iPad mini). No budući da su dimenzije ovog potonjeg ipak nešto manje, možemo ga svrstati u 7-inčni kategoriju. S obzirom da 7 i 10-ični tableti čine najveću udio na tržištu, u ovom ćemo se tekstu fokusirati upravo na te dvije dimenzije.

Osnovna razlika između 7 i 10-ičnih tableta ponovo se očituje u dimenzijama, a izborom one prave u startu ćete si olakšati korištenje. Prednost 7-inčnog tableta prvenstveno je lakši i jednostavniji transport. Naime, takav uređaj će bez problema stati u većinu džepova, pa čak i one na hlačama, dok kod 10-inčnog to nije slučaj. 10-inčni tablet, pak, iz očitih razloga omogućuje bolji pregled sadržaja na zaslonu.

Također, 10-inčni Android tableti u pravilu imaju vodoravnu orijentaciju, što je u neku ruku i logično jer na taj način simuliraju prikaz sadržaja na klasičnom računalu. S druge strane, 7-inčni su koncipirani tako da im je orijentacija okomita. Naravno, rotacija zaslona i jednima i drugima omogućuje da ih koristite kako želite, a fizičke tipke i položaj prednje kamere su one stavke koje određuju primarnu orijentaciju.

Ako nemate namjeru često tipkati ili koristiti aplikacije za koje je potrebna veća radna površina, 7-inčni tablet će možda biti logičniji izbor. Na njemu ćete moći uživati u gledanju filmova dok ste npr. u vlaku/busu/brodu/avionu, a poslužit će i za odličan pregled mobilnih verzija vaših omiljenih internetskih portala, blogova, foruma itd. Manipulacija mailovima na 7-inčnom tabletu svest će se na osnovne radnje, dakle čitanje, pregled privitaka i eventualno kratak odgovor. Isto tako, ako povremeno namjeravate zaigrati pokoju igricu, na 7-inčnom tabletu ćete lakše vladati situacijom, ali ako će vam to biti njegova osnovna namjena, nemojte ga ni kupovati. U tom slučaju radije izaberite neku od igraćih konzola.

10-inčni tablet, kao što je već rečeno, nudi kud i kamo bolji pregled sadržaja na zaslonu i sasvim normalan prikaz punih internetskih stranica, dakle istih onakvih kakve vidite na svom desktop ili prijenosnom računalu. Nema potrebe za mobilnim verzijama internetskih stranica, dapače, na 10-inčnm zaslonima one izgledaju razvučeno i smiješno. O tipkanju po 10-inčnom zaslonu već sam govorio u prethodnom paragrafu, pa nema potrebe za ponavljanjem. Ukratko, tipkanje po njemu je moguće svim prstima, a ne samo palčevima i kažiprstom, dakle skoro kao na „pravoj“ tipkovnici.

10-inčni tableti imaju jaču bateriju, no s obzirom na veći zaslon, ona će trajati otprilike isto kao i ona na 7-inčnom.

WiFi ili 3G tablet?


Premda često zanemarena, ovo je jedna od važnijih stavki u odabiru tableta. Odmah treba reći da su 3G varijante tableta u startu skuplje i to po nekoliko stotina kuna. Ako u samom početku odredite koja vam je potrebna, možete uštedjeti na sredstvima, ali i na podatkovnom prometu.

Ukoliko tablet namjeravate koristiti u kući ili uredu, WiFi verzija će vam biti sasvim dovoljna, a ako često putujete i koristite mobilni Internet, 3G verzija je svakako logičniji izbor. U tom slučaju morate  imati dodatnu SIM karticu s jednom od podatkovnih tarifa operatera. Generalno, tako si osiguravate konstantnu vezu s internetom i smanjujete ovisnost o WiFi hot-spotovima.

E sad, ovdje postoji još jedna stavka koju mnogi zanemaruju, a ne znaju da si time mogu uštedjeti dodatna sredstva. Naime, na većini smartphone uređaja već je neko vrijeme dostupna mobilna WiFi hotspot funkcija, što znači da vaš postojeći mobitel možete pretvoriti u WiFi hotspot koji vašem tabletu u svakom trenutku može ustupiti svoju internetsku vezu. Zašto kupovati 3G tablet kad taj 3G već imate u svom mobitelu? Jednim pritiskom na widget ili prečicu na mobitelu aktivirate mobilni hotspot, na tabletu upišete WPA/PSK lozinku i tablet je spojen na Internet. Kada tablet ovu konekciju jednom zapamti, sljedeći će se put sam automatski spojiti, naravno, ako je hotspot na mobitelu aktivan.

Dakle, na ovaj način smanjujete startnu cijenu tablet uređaja, a s obzirom da operateri sada i uz običnu „glasovnu“ tarifu nude razumne cijene mobilnog interneta, štedite i troškove plaćanja dodatne pretplate za posebnu data SIM karticu i njenu tarifu.

Negativna strana ovakve kombinacije može biti trajanje baterije jer se u tom slučaju troše obje. Ako namjeravate intezivnije koristili ovu kombinaciju, svakako preporučam nabavku dodatne baterije za mobitel.

iOS ili Android?




Evo nas na najtežem dijelu. Možda sam izbor platforme i nije toliko problematičan koliko to zna biti reakcija okoline, tj. obitelji, prijatelja i poznanika. „Zašto si kupio ovaj, a ne onaj? Zašto iPad, a ne Android? Ovaj ti je bolji, onaj ti je gori“.

S obzirom na uobičajena prepucavanja na temu „iOS vs. Amdroid“, neću se truditi ugoditi ni jednom taboru, već ću situaciju opisati točno onako kako ju osobno doživljavam.

Kao što sam već na početku teksta rekao, istina je da je Apple napravio revoluciju u pristupu tablet uređajima i pitanje je kako bi oni danas izgledali da te, ne tako davne, 2010. godine on nije probio led. Ohrabreni uspjehom iPada mnogi su proizvođači uskoro počeli s proizvodnjom vlastitih tableta, a  budući da Apple nikome ne licencira iOS, izbor im se sveo na Android (Gingerbread). Za ovaj OS Google je tada tvrdio da nije optimiziran za tablete i sugerirao im da pričekaju novu verziju koja je uskoro uslijedila. Tako je nastao Android 3.0 Honeycomb, no ubrzo se pokazalo da je isti daleko od finalnog proizvoda. Prvi tableti na Honeycombu imali su daleko manju razinu upotrebljivosti od one koju je nudio iPad, a nerijetko se znalo događati da su frustrirani kupci uređaje masovno vraćali u trgovine. Sustav je na nekim uređajima bio toliko loše optimiziran da je graničio s općim pojmom upotrebljivosti. Problem je donekle riješen kada su počele stizati prve nadogradnje na verziju 3.1 i 3.2 te kasnije na Ice Cream Sandwich (Android 4.0), no Android tablete je i dalje pratio loš glas. Ipak, tijekom 2012. godine situacija se osjetno popravila i Android tableti su značajno povećali udio na tržištu. Dolaskom jačeg hardvera i bolje optimizacije OS-a u većoj su mjeri nestali problemi karakteristični za prvu generaciju Android tableta. S druge strane, sama priroda Androida kao OS-a još uvijek često zahtijeva jači hardver kako bi fluidnost i ugodnost rada odgovarala onoj na iPadu s nominalno slabijim hardverom.

U drugoj polovici 2012. godine na tržište su počeli stizati Android tableti s četverojezgrenim procesorima kao npr. Nexus 7 ili Samsung Galaxy Note 10.1 koji pored toga ima i 2 GB RAM-a. Ne treba zaboraviti ni Asus Transformer Prime kao prvi mobilni uređaj s četverojzgrenim procesorom uopće, no zbog mnogih drugih mana ipak nije uspio postići veću popularnost. Nova verzija Androida (4.1) Jelly Bean sa sobom donosi tzv. Project Butter koji proizvođačima hardvera znatno olakšava usklađivanje OS-a s hardverom, što je rezultiralo time da i sučelje Android uređaja doslovno klizi kao „po maslacu“.

Tako. Sad kad smo ustanovili da su najnoviji Android tableti jednako fluidni kao iPad, možemo nastaviti s usporedbama.

U mnogim će slučajevima prevagu donijeti individualni pristup, dakle odluku treba donijeti na osnovi vlastitih procjena, ali i osjećaja. Nekome bolje leži jedan, a nekom drugi OS. No ipak, idemo vidjeti konkretne razlike koje mogu dodatno utjecati na odabir.

Generalno, iOS kao platforma posjeduje nešto bolju developersku podršku i zbog toga je iPad neko vrijeme bio u prednosti zbog puno većeg broja dostupnih aplikacija. U međuvremenu su se i Android aplikacije razmnožile i sada bi bilo bespredmetno cjepidlačiti postoji li ova ili ona za ovaj ili onaj OS. Istina je da za iPad postoje mnoge aplikacije za striktnu namjenu u npr. medicini, zrakoplovstvu i nekim drugim granama gospodarstva i znanosti, ali velika većina normalnih ili da se tako izrazim, civilnih aplikacija, dostupna je i za Android tablete. Na kraju, ako već moram presuditi, reći ću da je iPad ovdje u maloj prednosti.

Loša strana iOS-a je početni zaslon, ma koliko se Apple fanovi sada pjenili i trudili dokazati kako to nije istina. Naime, iOS općenito nudi vrlo malu slobodu u personalizaciji sučelja, a slijedom toga najviše je stradao početni zaslon. Možda je manji problem u tome što sustav ne daje potpunu slobodu sortiranja ikonica po zaslonu, koliko je to nedostatak, tj. nepostojanje widgeta kao na Androidu. Widgeti su se pokazali kao jako koristan element sučelja, a sudeći po ponudi u Google play trgovini, popularnost je preblaga riječ za njihov opis. Apple iz nekog razloga ignorira zahtjeve za implementacijom widgerta u iOS, a najmilitantniji Apple fanovi će i dalje tvrditi da su nepotrebni. Naravno, svatko bira ono što želi i ako je zbog nekih drugih razloga spreman žrtvovati widgete, svi sretni i zadovoljni.

Štoviše, widgeti na Andrid tabletima su čak i korisniji od onih na mobitelima, jer na većoj površini nude veće mogućnosti i još bolji prikaz sadržaja. Jedan od takvih primjera je e-mail widget. Ako je u postavkama podešen na automatsko ažuriranje, uopće ne morate ulaziti u e-mail aplikaciju jer, ovisno o veličini widgeta, sve naslove i zaglavlja možete vidjeti na početnom zaslonu. Slična je priča s čitanjem vijesti na widgetu nekog RSS čitača ili feedova s društvenih mreža.



Treba li uopće spominjati prednost widgeta s prikazom stavki kalendara i/ili dnevnih obaveza koje vas, čim uključite tablet, odmah ubodu u oči. Ako ste zaboravni ili imate puno obaveza, ne treba biti genijalac za zaključiti da ćete ih lakše uočiti ako vas šamaraju izravno s početnog zaslona, nego da morate dodatno ulaziti u aplikaciju.

Dakle, početni zasloni su definitivno na strani Androida, no ukupno sučelje je malo kompleksnija priča koju sada ipak nećemo pretjerano širiti. Mogu reći da iOS u mnogim segmentima, a posebice u aplikacijama često nudi jednostavnije i bolje dorađeno sučelje, što često zna rezultirati boljom ergonomijom.

Također, u Appleovom App Storeu zbog rigoroznog sustava kontrole i odobravanja postoji manja vjerojatnost od pojave loših i nekvalitetnih aplikacija, nego što je to slučaj u Googleovoj Play trgovini. No, u zadnje se vrijeme i Google na tom polju trgnuo pa je počeo bolje kontrolirati situaciju i izbacivati smeće.

Jedna od karakteristika Android platforme je puno širi spektar ponude, tj. dostupnost uređaja po znatno nižim cijenama. S druge strane, takve uređaje prati loš glas zbog slabijih performansi i objektivno lošije kvalitete izrade koji se sasvim neopravdano zna prenijeti i na ostale Android tablete. Budući da su ljudi skloni generaliziranju, Android tableti se još uvijek često znaju poistovjetiti s jeftinoćom i lošim iskustvom. Nije mi namjera dodatno omalovažavati cijenom pristupačne Android tablete, ali je potrebno povući crtu i reći da se ova dva svijeta nikako ne mogu mjeriti.

Povezivanje i prijenos sadržaja



Osobno sam koristio iPad nekoliko mjeseci i jedan od razloga zbog kojih sam se ponovo vratio na Android je povezivanje s ostalim uređajima i prijenos sadržaja. Naime, restrikcije sadržane u samom iOS-u ne dozvoljavaju jednostavnu manipulaciju datotekama. Primjerice, mass storage protokol na iOS-u ne postoji, što znači da iPad ne možete preko USB-a spojiti na računalo i slobodno žonglirati sadržajem. Za ovu disciplinu vam je potrebna Appleova iTunes aplikacija preko koje se odvija sva razmjena datoteka između računala i iPada. Doduše, tu je i osakaćeni MTP protokol, što znači da npr. fotografije s iPada možete izravno odvući na računalo, ali ne i obrnuto.

Sadržaj se također može jednostavno prenositi putem raznih cloud servisa (npr. Dropbox), no to vrijedi samo za manje datoteke.

Nadalje, prikaz video sadržaja, tj. filmova na iPadu je malo kompliciraniji sport. Prvi je problem to što iPad ne podržava popularne video formate kao što su .avi i .mkv, pa je svaku takvu datoteku potrebno rekodirati u Appleu prihvatljiv format. Budući da to zahtijeva dodatni utrošak vremena, malo je vjerojatno da ćete se često baviti ovom disciplinom. Kao logično rješenje nameću se 3rd party aplikacije koje ipak omogućuju reprodukciju spomenutih video formata, no sam prijenos video datoteka ponovo je uvjetovan iTunes aplikacijom.

Kod Androida je stvar dijametralno suprotna, dakle sav sadržaj možete slobodno prebacivati s tableta na računalo i obrnuto. Većina uređaja u startu dolazi s video playerom koji podržava sve popularne video formate i potrebne codece, a na one ostale ih možete sami instalirati.

Također, Android OS ima ugrađenu USB on-the-go funkcionalnost, što znači da uz upotrebu odgovarajućeg adaptera micro USB utor Android tableta možete pretvoriti u klasičan USB utor kao na računalu.

Windows




Kao i u slučaju smartphone uređaja, Microsoft je malo zakasnio na tablet zabavu, no to ne znači da se vremenom neće etablirati kao kvalitetna treća platforma. Uspjeh Windows tableta i nije direktno vezan uz eventualni uspjeh ili neuspjeh Windows Phone platforme, a ono što ga može održati je svojevrsna integracija s desktop računalima i jednostavniji razvoj aplikacija. Sve tri verzije novih Windowsa (Windows 8, Windows RT i Windows Phone 8) dijele zajednički kernel, što znači da developeri ne moraju odvojeno razvijati aplikacije za sve tri vrste uređaja, nego ih samo trebaju prilagoditi.

Premda su Windows tableti već neko vrijeme prisutni na tržištu, u našim je krajevima ponuda vrlo mala ili nikakva. Mnogi web shopovi imaju izlistane cijene Windows tableta, no rijetko koji će ih imati raspoložive na skladištu. Pretpostavljamo da se domaći distributeri ne usude naručivati veće količine ovih uređaja jer je potražnja za njima na globalnom planu još uvijek relativno mala. Vidjeli smo da je Microsoft nedavno na sva zvona objavio kako je početak prodaje njegovih Surface tableta obilježen velikom potražnjom i navalom kupaca, da bi se kasnije ispostavilo da stvarni broj prodanih uređaja ni iz daleka ne odgovara prašini koju je Microsoft dizao.

Windows 8 ili Windows RT?

Windows 8 najnoviji je Microsoftov operativni sustav primarno namijenjen klasičnim računalima, no možemo ga vidjeti i na mnogim tabletima. Sadržava novo „metro“ sučelje, koje Microsoft sada naziva „Modern UI“. Prilagođeno je zaslonima osjetljivim na dodir, a istodobno je moguće koristiti i klasični Desktop iz prijašnjih Windowsa, kao i prijašnje aplikacije. Microsoft već sada forsira razvoj novih aplikacija prilagođenih metro sučelju i vremenom možemo očekivati povećanje njihovog broja.

Ovdje sada do izražaja dolazi namjera brisanja granice između klasičnih računala i tableta, čime bi trebala započeti tzv. „post-PC“ era koju Microfost, pak, naziva PC+ erom. Windows 8 tableti su zamišljeni tako da se računalo u vrlo kratkom vremenu može transformirati u tablet i obrnuto. Ovakav smo koncept vidjeli i u Android svijetu (dodatne tipkovnice i stalci), a koliko će zaživjeti, ostaje za vidjeti.

E sad, uz Windows 8, Microsoft je istovremeno izbacio i Windows RT operativni sustav namijenjen isključivo tablet računalima, odnosno uređajima sa zaslonima osjetljivim na dodir. Windows RT dolazi već instaliran na nova tablet računala i ne možete ga instalirati na neko drugo. Problem kod Windowsa RT je što ne podržava stare Windows aplikacije, već zahtijeva isključivo nove, prilagođene metro sučelju. Pomalo začuđuje činjenica da Windows RT sadrži klasični Windows desktop, poznat iz prethodnih generacija Windowsa, ali na njemu ipak ne možete koristiti desktop aplikacije, već samo nekoliko Microsoftovih. Da bi stvar bila dodatno nelogična, klasični Windows desktop nije prilagođen za upravljanje dodirom, pa se postavlja pitanje svrhe njegovog postojanja na Windowsima RT.

Čak i ako zanemarimo ove nelogičnosti, ostaje problem Windows RT aplikacija. Iako je platforma na tržištu prisutna već nekoliko mjeseci, još uvijek nedostaju aplikacije poput Facebooka, Twittera i sl. Dobra vijest je ovih dana stigla iz npr. Dropboxa koji je upravo izradio aplikaciju namijenjenu novom metro (Modern UI) sučelju, dakle možemo očekivati da će i drugi developeri slijediti ovaj primjer. Treba reći i to da se aplikacije na Windows RT mogu instalirati isključivo putem Windows Storea.

Bilo kako bilo, Windows platforma unutar tablet svijeta tek je u povojima i vremenom bi se trebala razvijati, a ponuda aplikacija popunjavati.

I koji sad Windows tablet kupiti? U ovom je trenutku možda logičniji izbor Windows 8 jer na njemu možete pokretati sve aplikacije koje ste koristili na Windowsima 7. Ovdje se sada ponovo nameće pitanje nije li zato možda logičnije i isplativije kupiti punokrvni laptop/netbook/ultrabook, ali sada s potpuno istim operativnim sustavom? Naravno, sada sve ovisi o cijeni i konfiguraciji koju namjeravate kupiti, a za kvalitetnu usporedbu ipak će biti potrebno uzeti kalkulator u ruke.

U nekom od sljedećih vodiča za kupnju pozabavit ćemo se konkretnim uređajima, njihovim specifikacijama i cijenama.