Android Recenzije

LeEco Le Max 2 - Recenzija

leeco lemax 2 naslovna

Prisjetimo se, LeEco je bivši LeTV, a cijeli rebranding kompanije konačno dobiva svrhu jer ova kompanija polako počinje nalikovati Samsungu. Kad kažem da je slična Samsungu, ponajprije mislim na opseg djelatnosti kojima se bave, a on uključuje sve od Internet televizije, produkcije i distribucije raznih pametnih uređaja poput smartfona i televizora. Najzanimljivija je vijest koja se pročula ovih dana je da LeEco počinje ulagati velike svote u proizvodnju električnih automobila, čine namjerava konkurirati ni manje ni više nego Tesli.

Mi smo specijalizirani za recenzije smartfona i znamo da rade vrlo kvalitetne uređaje, a vjerujemo da će i automobili slijediti istu filozofiju. Dok jednog dana ne dobijemo primjerak LeEco jurilice, zadovoljit ćemo smo se njihovim Le Max 2 smartfonom.

Riječ je o relativno velikom uređaju s 5,7“ QHD zaslonom, pokretanom Snapdragonom 820 u kombinaciji s 4 GB RAM-a, a donosi i 21 MP Sonyjevu kameru. Valja napomenuti da je naš testni primjerak najslabiji dostupan model. To znači da je došao u inačici s 32 GB interne memorije i 4 GB RAM-a, a dostupan je i model s čak 128 GB interne i 6 GB RAM-a.

Po specifikacijama, ovo je u rangu Galaxyja S7, HTC-a 10 i LG-a G5, no je li i u praksi takav ili je ipak s razlogom znatno jeftiniji od njih, potrudili smo se saznati kroz zadnjih par tjedana koliko je proveo s nama.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

156 x 77,6 x 8 mm







Masa

185 grama







Zaslon

5,7″ LTPS IPS LCD 2560 x 1440, 515 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 820







CPU

2x Kryo @ 2,15 GHz + 2x Kryo @ 1,6 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.1, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

eUI 5,3 temeljen na Android 6.0 Marshmallow







Kamera

21 MP/4k, f/2.0, OIS







Prednja kamera

8 MP/1080p







Baterija

3100 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Hardver i performanse

Čitač otisaka prstiju ispod očekivanja







Odličan zaslon

Nema 3,5mm audio utor







Omjer uloženo/dobiveno

Povremeni problemi s Google računom








Nema utor za memorijske kartice







Dizajn, kućište i ergonomija


Le Max 2 je znatno manji od lanjskog Le Maxa koji je bio zaista ogroman. Smanjenje dijagonale zaslona sa 6,3 na 5,7“ uvelike je doprinijelo ergonomiji. Kućište je i dalje izrađeno od vrlo kvalitetnog aluminija, a naš primjerak je došao u tzv. Rose-Gold, odnosno rozo-zlatnoj boji. U ruci ostavlja dojam čvrstoće, a kompletnu izradu kvari tek neobično zveckav zvuk odlaganja uređaja na stol. Igrom slučaja, isprobao sam dva primjerka ovoga uređaja i oba su imala isti problem. Kao da neki dio kućišta nije dobro zalijepljen ili pričvršćen pa ima malo «lufta».



Aluminijsko kućište znači da je vrlo sklizak, pogotovo u ovoj veličini, ali i podložan ogrebotinama. Srećom, u pakiranju s uređajem dobit ćete LeEco zaštitnu silikonsku maskicu. Lijepa gesta, a kamo sreće da se iste dosjete i neki poznatiji proizvođači. U pakiranju ćete dobiti i brzi punjač kao i USB-A u USB-C adapter. Moram napomenuti da je i USB-A strana reverzibilna, odnosno možete umetnuti na bilo koju stranu, bez straha od oštećenja. Male sitnice u pakiranju već i prije prvog uključivanja donose osmijeh na lice kupca.


Nažalost, slušalice ne dolaze u pakiranju, ali dolazi adapter za njih. Naime, Le Max 2 nema 3,5 mm utor, što znači da ćete postojeće slušalice prikopčati na adapter, koji će se pak prikopčati u USB-C utor. Mala gnjavaža, i nekima vjerojatno nedostatak, jer neće moći istovremeno puniti uređaj i slušati glazbu putem slušalica, ali kako stvari stoje, takav trend bi uskoro mogao zahvatiti cijelu industriju.

Nije ovo prvi smartfon na našem testu koji nema 3,5 mm utor, ali zasigurno je i dalje vrlo rijedak slučaj. Tako na dnu uređaja, uz USB-C imamo i dvije rešetke, od kojih jedna skriva glavni zvučnik, a druga mikrofon.



Čitač otiska prstiju smjestio se na poleđinu uređaja, ispod kamere potpomognute LED bljeskalicom. Povrh njih je još i pomoćni mikrofon, vješto skriven u jednu od dvije polikarbonatne trake.
Tipke su se smjestile na desni bok uređaja. Imaju solidan klik, ništa poseban, a volio bih da su smještene malo niže tako da ih je lakše dohvatiti palcem. Lijevi bok ostao je rezerviran za jedinstveni utor za dvije nano SIM kartice. Infracrveni port, koji služi kao univerzalni daljinski, nalazi se na vrhu, a sprijeda je klasični set senzora uključujući i LED-icu za obavijesti.
Ispod zaslona smještene su i tri kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem koje će vam poslužiti samo u unutrašnjem prostoru. Izađete li van na danje svjetlo, vjerojatno nećete ni primijetiti da su osvjetljene.

Zaslon


zaslon

5,7“ LTPS IPS LCD zaslon dolazi u QHD rezoluciji, što rezultira s iznimno oštrih 515 ppi, ali ono što je najvažnije jest to da je da zaslon ima iznimno dobar prikaz. Ima odlične kutove vidljivosti, vrlo lijep prikaz crne, dobar kontrast i realan prikaz boja. Netko će možda primijetiti da su blago naglašene, što je današnji trend na velikoj većini smartfona, ali ne toliko da bismo to mogli uzeti kao nedostatak. Vidljivost na suncu je solidna. Definitivno je nešto lošija nego kod Samsungovih AMOLED-a, ali rekao bih da je negdje u rangu s HTC-om 10 i LG-em G5.

Najveći nedostatak zaslona je to što je presvijetao čak i na najnižoj postavci pa nije baš najidealniji za duga noćna dopisivanja i slično.

Hardver i performanse


Već smo u uvodu rekli da Le Max 2 pogoni trenutno najjači Qualcommov procesor, Snapdragon 820. Prisjetimo se, riječ je o četverojezgrenom procesoru kojega pogone Kryo jezgre. Dvije kucaju na taktu od 1,6 GHz, a dvije na taktu od 2,15 GHz. Za grafički dio posla tu je Adreno 530 GPU, a za potrebe multitaskinga u našem primjerku se našlo 4 GB RAM-a. Ukoliko mislite da vam je 4 GB RAM-a malo, možete uvijek uzeti jači model koji donosi i 6 GB RAM-a. Vidjeli smo već neke uređaje s ovolikom količinom radne memorije i zaključili da nema baš nikakve razlike u odnosu na sve ostale koji raspolažu samo 4 GB. Naravno, to ne znači da u budućnosti nećete osjetiti razliku, već samo da je trenutno nema.

antutu 1 antutu 2

Ono što bi vas više trebalo brinuti jest 32 GB interne memorije koju nećete moći proširiti s memorijskim karticama, a svi znamo da ju mnogi napune vrlo lako i vrlo brzo.
Cijeli hardver svoj posao odrađuje odlično, što je bilo i za očekivati. Nema nikakvih pregrijavanja čak niti kod dužeg igranja zahtjevnih igrica, a sve one odvrtjet će se na najbolji mogući način.

Svi uobičajeni načini povezivanja su prisutni. Razgovori su tekli ugodno, slušalica je pristojne glasnoće, a kod zvuka jedina zamjerka ide na zvučnik kojega je lako prigušiti prstom. Dovoljno je glasan, ali nemojte očekivati ništa spektakularno.

Le Max 2 dolazi i s čitačem otiska prstiju, ali ruku na srce, nije baš precizan. Rijetko kada bi iz prvog pokušaja prepoznao prst, a nerijetko sam morao unijeti PIN da ga otključam.

Softver i sučelje


Kao i velika većina Kineza, pa tako i LeEco Le Max 2 dolazi s poprilično modificiranim Androidom. EUI u inačici 5.6 temeljen je na Androidu Marshmallow i ne dolazi s klasičnim izbornikom aplikacija. Ukoliko vam to nije po volji, lako možete instalirati neki alternativni launcher s Play trgovine.

Naš testni primjerak stigao je iz Honorbuy webshopa, pa u startu dolazi s Play trgovinom i svim Googleovim servisima, a ukoliko svoj primjerak naručite negdje iz Kine, budite spremni na instalaciju istih.

Iako opremljen Googleovim launcherom, Kinez će i dalje uvelike biti Kinez. Brzi prečaci neće vas dočekati na standardnom mjestu „ispod“ statusne trake, već ćete do njih doći pritiskom na multitasking tipku. Lijepo je za vidjeti i mogućnost uređivanja brzih prečaca po vlastitoj želji, što iskreno, u ovom slučaju nisam ni očekivao. Povlačenjem statusne trake imat ćete jedino pristup obavijestima.

columns="4"

I izbornik s postavkama uređaja uvelike se razlikuje od klasičnog Android izbornika. Unutar njega nalaze se dva taba, lijevi, odnosno početni, je za klasične postavke, a onaj desni služi za postavke aplikacija. Tu ćete pronaći sve postavke za aplikacije, a koje se inače nalaze u samim aplikacijama. Primjera radi, postoje postavke za poruke u kojima možete odabrati hoće li se zaslon uključiti kada primite SMS, a u postavkama „Downloada“ možete odrediti limit za bilo kakav pojedinačni podatkovni promet. Tako sam muku mučio prvi dan jer nisam mogao skinuti zip datoteku veličine par megabajta, jer je limit bio postavljen na svega 2 MB.
Postoji tu još dosta čudnih postavki, ali kad se jednom na njih naviknete, shvatit ćete da su većinom vrlo korisne. Mnoge od njih uopće ne postoje na top modelima poznatih proizvođača, a poznajem dovoljno korisnika koji bi voljeli vidjeti neke od njih.

columns="4"

Tijekom korištenja nisam naišao na aplikaciju koju bih mogao instalirati na svoj HTC 10, a da ju ne mogu instalirati na Le Max 2, što znači da nema straha od inkompatibilnosti.
Svi dijelovi sučelja, pa tako i sve aplikacije koje tvornički dobijete s uređajem, poput galerije slika ili file managera, imaju taj neki kineski štih, ali moram priznati da nije pretjerano naglašen. Sve je vrlo uredno posloženo i nema previše aplikacija specifičnih za kinesko tržište. One koje su došle s uređajem, jednostavno sam izbrisao, a tek bi ponekad došla kineska obavijest od samog LeEca. Što je u njoj pisalo, vjerujem da nikad nećemo saznati.

columns="4"

Sve je vrlo fluidno i tu nema posebne priče. Uređaj je Ipak pokretan trenutno jednim od najjačih procesora na tržištu. Najveći problemi javljaju se zapravo sa samim Googleovim servisima. Iz nekog nepoznatog razloga, oni jednostavno prestanu raditi. Sve dok ne resetirate uređaj, za sve Googleove aplikacije, od Chromea do YouTubea, činit će se kao da nemate Internet konekcije. Sve ostale aplikacije, poput Twittera i WhatsAppa, radit će najnormalnije, kao da se ništa nije dogodilo. Jedino rješenje je u restartu uređaja, nakon kojega sve opet radi normalno. U prosjeku mi se ovo događalo svaka dva dana, i nisam uspio otkriti u čemu je problem. Vjerujem da je stvar softverske naravi i da bi uskoro trebala biti riješena nadogradnjom softvera.

Kamera


21 MP kamera je prenesena iz lanjskog Le Maxa, što znači da bi trebao davati približno istu kvalitetu fotografija. Kad kažem približnu, moram napomenuti da novi Snapdragon 820 nosi neka hardverska poboljšanja koja doprinose kvaliteti fotografija, ali sve u konačnici nekako dođe gotovo na isto. Riječ je o Sonyjevom 1/3“ IMX230 senzoru kojeg smo imali prilike vidjeti na dosta starijih modela smartfona poznatijih proizvođača.



Nekad najbolji dostupan senzor, danas je ipak nešto lošiji u usporedbi s konkurencijom. Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je vrlo dobra, s dosta realnim bojama i pristojnim dinamičkim rasponom. Kad su uvjeti osvjetljenja nešto lošiji, pojavljuje se veća količina šuma. Donekle pripomažu optička stabilizacija i f/2.0 otvor blende, ali nemojte očekivati kvalitetu fotografija kao kod ovogodišnjih top modela Samsunga, HTC-a ili LG-a.
Ono što možete očekivati jest kvaliteta kakvu su nudili top modeli prije dvije godine, i to uopće nije loše. Naravno, nije bajno i definitivno bi moglo biti bolje, ali nećemo se previše žaliti. Jedan segment cijelog uređaja je morao biti zakinut.
Video se snima u 4k rezoluciji i solidne je kvalitete, posebno u uvjetima dobrog osvjetljenja. Zvuk je zapravo najkritičniji dio snimke i on bi definitivno mogao biti bolji.


Baterija


Le Max 2 dolazi s baterijom kapaciteta 3100 mAh. Za današnje pojmove, ništa pretjerano puno, posebno kad u obzir uzmemo veličinu zaslona. Ipak, autonomija je bila vrlo dobra. Uz klasičan način korištenja gdje su mi sinkronizirana 2 email računa, Hangouts, Twitter, WhatsApp, te uz klasičnu dozu surfanja i gledanja YouTubea, te uz nekih 30-ak minuta do sat vremena razgovora, baterija bi izdržala od jutra do večeri, s još nekih 15-ak posto.
Ukoliko bih uvečer išao van, obavezno bih ga morao nadopuniti, a srećom tu je priloženi brzi punjač koji bi ga od 15 do 50% napunio za manje od pola sata.

Prosječnom korisniku bi trebao izdržati bez problema od jutra do večeri, a onima malo štedljivijma vjerojatno i cijeli drugi dan. Svi malo zahtjevniji korisnici će punjač potražiti u ranim večernjim satima, ali to je neki normalni ciklus kod većine današnjih smartfona.

Zaključak


Le Max 2 je uistinu top model. Pogoni ga trenutno jedan od najjačih procesora na tržištu, koji ujedno pokreće i veliku većinu ostalih ovogodišnjih top modela. Dolazi u aluminijskom kućištu koje ostavlja odličan dojam, sve dok ga ne spustite na stol. Zaslon je vrlo kvalitetan i bit će gušt obavljati sve zadaće na njemu.

Nema te igrice i aplikacije koju Le Max 2 neće pokrenuti na najvišoj razini, baš kao i top modeli koji su duplo skuplji. Baterija je gotovo u rangu HTC-a 10, što je izvrsno.
eUI nadogradnja sučelja zahtjeva određenu dozu prilagodbe i tu nema posebne diskusije. Tako je to kad se kupuje čistokrvni Kinez, moraju se prihvatiti određeni kompromisi sa softverom, jer on je prilagođen upravo njihovom tržištu. To donekle možete kompenzirati instalacijom drugog launchera, ali promijenit ćete samo početni zaslon. Sve ostalo, ostat će u stilu Le Eca.



Ukoliko vam ovakve stvari smetaju, ovakvi uređaji možda i nisu za vas. Ukoliko su vam OK, budite spremni na manje probleme sa Googleovim servisima i kamerom kao objektivno jedinom slabom karikom ovoga uređaja. Uz to, ne treba zaboraviti niti na izostanak 3,5 mm utora koji bi nekima mogao biti presudna stavka.

Kad sve zbrojimo i podijelimo, Le Max 2 je fantastičan uređaj s daškom Kine. Ukoliko tražite flagship uređaj za relativno malo novca, ovo može biti pun pogodak. Cijena s dostavom iz EU skladišta Honorbuya iznosi oko 320 eura, što u protuvrijednosti iznosi nešto manje od 2500 kuna, a ako prilikom kupovine upišete MOBHR, dobit ćete dodatnih 5 eura popusta.