Android Recenzije

LeTv Le One Pro X800 - Recenzija

LeTv Le One Pro X800 - recenzija

Da će Kinezi u konačnici presuditi zapadnoj (i onoj malo manje zapadnoj) mobilnoj industriji, jasno je već neko vrijeme, ali ono što ni u snu nismo mogli predvidjeti je brzina kojom se cijela priča upravo odvija. U zadnje dvije godine smo svjedočili strelovitom rastu kvalitete kineskih smartfona. Od relativno loših kopija najjeftinijih uređaja pa sve do bacanja rukavice u facu Appleu i Samsungu. Naravno, ovakav napredak je rezultirao i inflacijom proizvođača, odnosno brandova, kojih u Kini ima toliko da ih je nemoguće prebrojati.

Jedan od nama ne toliko poznatih brandova je LeTv, kojeg na našem i općenito EU tržištu prodaje webshop Honorbuy. Kad sam prvi put čuo LeTv ime, u startu sam pomislio da ako skombiniram bilo kakvu riječ od četiri, pet slova, u Kini sigurno mora postojati proizvođač mobitela koji se upravo tako zove.

E sad, koliko god se mi sprdali s kineskim imenima brandova i modela, pogled na specifikacije uređaja koji se nalazi pred nama budi blagi osjećaj nelagode, a otvaranje kutije i uzimanje uređaja u ruke iziskuje posipanje pepelom ili barem ispovjed uz tri očenaša.

Radi se o 5,5” uređaju LeTv Le One Pro X800 (ime ništa više ni manje komplicirano od Samsungovih) i dolazi u aluminijskom kućištu koje ostavlja upečatljiv dojam. Pogonski stroj nije MediaTekov procesor kako biste očekivali, već Qualcommov Snapdragon 810. Sudbina je tako htjela da prvi uređaj s 4GB RAM-a na našem testu bude upravo ovaj Kinez smiješnog imena, a isti je slučaj i s USB-C portom. Trebam li u uvodu spomenuti još i brzo punjenje?

E sad, nakon iznošenja ovih detalja, malo kome će biti do smijeha, jer ovakva konfirguracija u kombinaciji s metalnim kućištem i bijesnim izgledom izaziva određenu dozu strahopoštovanja. No, da se ovaj uvod sada ne bi pretvorio u Tolstojev “Rat i mir”, krenimo s opisom i dojmovima.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

147.9 x 73.5 x 9.5 mm







Masa

177 grama







Zaslon

5,5″ IPS LCD 2560 x 1440, 538 ppi







SoC

Snapdragon 810







CPU

4 × Cortex-A57 + 4 × Cortex-A53







RAM

4 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







3G

HSPA+ DC







4G

LTE Cat 4







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

13 MP/4Kp







Prednja kamera

4 MP







Baterija

3000 mAh











Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo kvalitetno aluminijsko kućište

Zagrijavanje pri igranju igara







Vrhunski hardver (4 GB RAM-a) i performanse

Nema hrvatski izbornik







USB-C

Preslabo osvjetljenje kapacitivnih tipki







Brzo punjenje

Nema utor za memorijske kartice







Cijena


Dizajn, kućište i rukovanje




Za dizajn uređaja LeTv Le One Pro mora se reći da je atraktivan, a možemo ga okarakterizirati kao mješavinu iPhonea 6 Plus i HTC-a One M9, s vidljivo boljim iskorištenjem prostora. Metal sam po sebi ostavlja izvrstan dojam, kao i vrlo mala količina “mesa” sprijeda. 5,5-inčni zaslon tako dominira cijelim prednjim dijelom, a relativno uski rubovi sa strane su obojeni skoro pa u boju isključenog zaslona, što u kontrastu s bijelim rubom daje dojam da se radi o bezel-less kućištu. Čarolija, naravno, traje dok ne uključite zaslon, no ni nakon toga uređaj ne gubi na atraktivnosti, jer su i rubovi sami po sebi dovoljno tanki.

Već smo masu puta konstatirali da se Kinezi, baš kao ni Samsung, ne srame kopiranja Applea, pa tako istu situaciju imamo i ovdje, barem kad je poleđina u pitanju. Naime, LeTv-ovi dizajneri su doslovno kopipejstali dekorativne linije na gornjem i donjem dijelu aluminijske pozadine. Dakle, kad bacite pogled na poleđinu ovog uređaja, mogli biste pomisliti da se radi o iPhoneu 6 Plus, no položaj kamere i bljeskalice će vas vrlo brzo razuvjeriti jer su smještene na sredini. Također, rubovi kućišta nisu zaobljeni kao kod iPhonea, dapače, dosta su oštriji pa je držanje u ruci malo manje ugodno. Ovaj osjećaj će, naravno, nestati nekoliko dana nakon što se priviknete.

columns="4"

Na desnom rubu nalazimo tipku za uključivanje koja je smještena bliže sredini nego vrhu uređaja i to je dobro zbog lakšeg rukovanja. Iznad nje se nalazi ladica s utorima za SIM kartice (jedna micro i jedna nano formata). Na lijevom boku imamo tipku za podešavanje glasnoće i fizički prekidač za postavljanje uređaja na način rada bez zvuka. Ovo potonje je još jedna stavka preuzeta s iPhonea, ali je istovremeno i bolje riješena, jer softver sustava na zaslonu ipak pokazuje da je uređaj utišan, što kod iPhonea nije slučaj.

Iznad zaslona imamo slušalicu, prednju kameru, seznor blizine i lampicu za obavijesti, a ispod njega tri kapacitivne tipke s praktički nikakvim pozadinskim osvjetljenjem, što je ozbiljan propust za uređaji s ovakvim hardverom i koji želi baciti rukavicu u lice predvodnicima top klase.

Na dnu nalazimo rešetke s vanjskim zvučnikom i mikrofonom, ali i novi standard u Android svijetu - USB-C port za punjenje i povezivanje s drugim uređajima. Jedna od glavnih karakteristika USB-C standarda je to što više ne morate paziti koju ste stranu okrenuli i znatno je manja mogućnost oštećenja. Tu je još i brži protok podataka, a za one koji strahuju od kompatibilnosti sa starim punjačima, treba istaknuti da se u prodajnom pakiranju nalazi i mali USB-C -> microUSB adapter.

Više o USB-C standardu možete pročitati ovdje, a proizvođač ovog modela zaslužuje pohvale za njegovu ranu implementaciju. Vidjeli smo da su i neki drugi proizvođači krenuli s uvođenjem USB-C porta, što znači da ga uskoro možemo očekivati kao standard u Android svijetu.

Što se rukovanja i ergonomije tiče, sada su 5,5-inčni zasloni postali “normalni”, a većina korisnika je jednostavno prilagodila hvat i povremeno upotrijebi drugu ruku, tako da o nekim problemima u rukovanju nema govora. Isto vrijedi i za masu od cca. 175 grama, koja je u rangu s Noteom 4 i mnogim drugim uređajima sličnih dimenzija. Ipak, ovdje treba istaknuti da je LeTv Le One Pro vidljivo manji od spomenutog Samsungovog phableta, kao i od iPhonea 6 Plus s kojim dijeli istu dijagonalu zaslona.

Generalno, osjećaj kod držanja ovog uređaja u ruci je odličan, čemu najviše doprinosi vrlo kvalitetno izrađeno metalno kućište.

Ovdje dodajmo da u pakiranju dolazi mali USB-C -> microUSB adapter za lakše povezivanje uređaja sa starim kablovima i punjačima. Isto tako, pakiranje sadrži i originalnu, fino skrojenu plastičnu masku koja uređaju stoji kao salivena i na prvi pogled vjerojatno nećete ni primijetiti da se na njemu nalazi.

Zaslon


5,5” zaslon ovog modela izrađen je u IPS LCD tehnologiji, a rezolucija iznosi 2560 x 1440 točaka, što na spomenutoj dijagonali daje gustoću od približno 538 piksela po inču. Generalno, prikaz sadržaja na zaslonu je vrlo dobar, mogli bismo reći i izvrstan, no ipak nije izravno usporediv s onima na iPhoneu i Samsungu, dakle bilo da se radi o IPS ili AMOLED tehnologiji.

Naime, oštrini ne možemo prigovoriti kao ni prikazu boja koje su realne, ali je u usporedbi s iPhoneom 6 ili Noteom 4 pozadinsko osvjetljenje nešto slabije, pa je zato i vidljivost na danjem svjetlu manja. Da ne bude zabune, zaslon je i dalje iznimno dobar, ali kad ga izravno usporedimo s navedenom konkurencijom, vidjet ćemo da razlika postoji.

Hardver i performanse


Kao što je iz uvoda vidljivo, LeTV Le One Pro X800 je prava poslastica za ljubitelje sirove snage i brojeva. Snapdragon 810, 4 GB RAM-a i 32 GB interne memorije su delicije od kojih će svakom geeku curiti sline. Istina, Snapdragon 810 se grije, ali posebnih problema s pregrijavanjem u ovom modelu nema. U uvjetima ekstremnih vrućina kakve vladaju sada, uređaj je na AnTuTu benchmark testu pokazivao oko 55.000 bodova, dok će u fino klimatiziranoj prostoriji, tj. na temperaturi od oko 20 stupnjeva, postizati oko 60.000.

CLgcCtfUkAAj_1L CLgcCZkUMAAiVnW

Prednost u odnosu na druge uređaje s istim procesorom leži u činjenici što je ovaj potpomognut radnom memorijom od 4 GB, ali dijelom i time što aluminijsko kućište bolje provodi toplinu od plastičnih (npr. LG Flex 2). Dakle, uređaj će se pri upotrebi prilično zagrijati, ali ne treba se bojati da će doći do smanjenja performansi ili da ćete pored njega ispeći janje na ražnju.

Znači, ovdje imamo jedan od trenutno najjačih Android uređaja na tržištu, tako da problema s pokretanjem bilo koje aplikacije ne bi trebalo biti. Kažem ne bi trebalo, jer postoje izvjesni bugovi koji nakon inicijalne instalacije pojedinih aplikacija ne dozvoljavaju njihovo pokretanje, što mi se dogodilo nekoliko puta. Srećom, običan reboot uređaja ovaj problem rješava.

S prijemom signala nismo imali problema. Kad je mobilni internet u pitanju, X800 ima prijem LTE signala na razini iPhonea 6 ili Notea 4, a isto vrijedi i za 2G i 3G mreže. Kvaliteta telefonskog poziva očituje se u zvučniku solidne jačine. Vanjski zvučnik je čak i malo glasniji nego što smo očekivali, ali to ponajprije može zahvaliti položaju na dnu kućišta, što izravno utječe na objektivno bolji doživljaj zvuka od onih sa zvučnikom pozadi, kao npr. Note 4.

O 4 GB RAM-a ne treba puno trošiti riječi. Najviše radne memorije na tržištu oduševit će i najteže ovisnike, te osigurati bezobrazno aktiviranje tone aplikacija bez bojazni da će sustav zaštekati. Naravno, granice fizike postoje i ovdje, ali će sve skupa biti puno lakše.

Prostor za pohranu sadrži 32 GB, no dostupno će vam biti oko 25 GB. Računajte na to da utora microSD kartice nema, ali je podržan USB on-te-go protokol koji će osigurati barem upotrebu vanjskih memorijskih stickova. Za one kojima treba širi spektar povezivanja, napomenimo kako nema NFC ni FM radio.

Softver i sučelje


Kao i mnogi drugi kineski proizvođači smartfona, LeTv svoje uređaje oprema posebnom nadogradnjom sučelja, koja ovdje dolazi povrh Androida 5.0 Lollipop, a nazvao ju je “EUI”. Ne treba ni spominjati da izbornik s aplikacijama ne postoji, budući da i ova nadogradnja slijedi iOS/MIUI politiku postavljanja svih aplikacija na početne zaslone. Naravno, na ovo se nije problem priviknuti, ali će vam na živce vjerojatno ići hrpa predinstaliranih aplikacija namijenjenih kineskom tržištu. Nažalost, ne možete ih deinstalirati, ali ih uvijek možete premjestiti u jednu mapu koju više nikad nećete otvarati. Softver nudi i cijeli niz tema (skinova) koje možete mijenjati ovisno o raspoloženju, a tu je i dosta velik izbor pozadinskih slika.

columns="4" size="medium"

Sučelje kao takvo radi besprijekorno. Fluidno je i nema nikakvih trzavica. Ukoliko vam se ovakav koncept ne sviđa, instalirajte neki od alternativnih launchera, koji će na ovom uređaju raditi čak i nešto bolje nego na Meizuu, budući da je integracija u same korijene Androida nešto manja.

LeTv je jedan od onih proizvođača koji još uvijek ne ugrađuju Googleove aplikacije i servise na svoje uređaje, pa je takav slučaj i na X800. Budući da Honorbuy webshop ove uređaje prodaje na EU tržištu, za očekivati je da ih njemu i prilagode, tj, da ih opreme Google aplikacijama. U slučaju da vaš uređaj ipak dođe bez spomenutih dodataka, sve se rješava u nekakvih 10-ak minuta.

Potrebno je preuzeti Google Installer .apk datoteku, isntalirati ju i otvoriti aplikaciju. Ona će sadržavati popis svega što vam je potrebno, a na vama je da izaberete što vam treba. Napominjem da je prvi put potrebno preskočiti Google Play trgovinu, resetirati uređaj i ponovo pokrenuti Google Installer. Tek tada izaberite instalaciju Play trgovine i još jednom resetirajte uređaj. Sada bi sve trebalo raditi kako treba. Više detalja o ovom postupku potražite ovdje.

Softver ne nudi hrvatski jezik, tako da ćete biti osuđeni na engleski, a ukoliko vam trebaju hrvatski dijakritički znakovi, nađite neku od tipkovnica koje ih podržavaju. Štoviše, alternativnu tipkovnicu ćete poželjeti instalirati već prilikom prvog pogleda na ugrađenu, koja doduše nudi latinična slova, ali je loše izvedena i prepuna zamki na kineskom jeziku.

Što se multimedije tiče, ponuđena je dobro organizirana i brza galerija fotografija koja ujedno prikazuje video i glazbu, a u nju se može integrirati i Instagram.

Kamera


LeTv Le One Pro X800 dolazi s 13 MP kamerom straga, koja je opremljena dvotonskom LED bljeskalicom, optičkom stabilizacijom i mogućnošću snimanja 4K videa, a tu je i f/2.0 otvor blende za dobivanje kvalitetnijih snimki u lošijim svjetlosnim uvjetima. Barem na papiru. Sprijeda se nalazi 4 MP kamera, koja koristi nešto poput HTC-ove UltraPixel tehnologije.

size="medium"

Sučelje kamere donosi već viđen raspored osnovnih stavki inspiriran iOS-om. Načini snimanja se odabiru gestom povlačenja prstom preko zaslona. Tako u startu možete odabrati fotografiranje, video, panoramu i snimanje 2x usporenog videa. Moguće je aktivirati i dodatne postavke. Tako u načinu fotografiranja možete izabrati HDR, noćni način, aktivaciju govorom, odabrati lokaciju pohrane i veličinu fotografije, podesiti ISO osjetljivost, balans bijele boje, kontrast, oštrinu, kompenzaciju ekspozicije, pa čak i zasićenost boja.

Kod videa se može regulirati rezolucija, a ponuđene su 480p, 720p, 1080p i 4K (2160p).

Kad govorimo o kvaliteti fotografija, moramo istaknuti da su one u idealnim uvjetima ništa manje idealne od onih koje dobivamo top modelima proizvođača poput Samsunga ili Sonyja. Ovisno o izvoru svjetla, ponekad se (npr. rano ujutro) može pojaviti problem s lošim dinamičkim rasponom, no kasnije smo utvrdili da je krivac za to autofokus koji nije baš najbolje usklađen s mjerenjem svjetlosti, što je vidljivo i u HDR načinu. Zbog toga se nekad može dogoditi da vam fotografije ispadnu presvijetle ili pretamne, no problem se vrlo lako rješava ručnim fokusiranjem (dodirom prstom po zaslonu).

Treba reći da je bljeskalica vrlo jaka i da će u potpunom mraku izvrsno osvjetliti subjet, a ponekad i previše. Naime, ako postoji i najmanji dodatni izvor svjetla, ili je površina reflektirajuća, fotografije snimljene uz pomoć bljeskalice iz neposredne blizine mogu previše blještati.

Noćne fotografije bez bljeskalice vas neće posebno oduševiti jer su zapravo prosječne. Otvor blende f/2.0 ovdje neće biti od velike koristi, iako smo zbog same brojke očekivali više. Ipak, oštrina i kontrast su na visokoj razini, a optička stabilizacija tu dodatno pomaže. Kao i kod fotografija po danu, i ovdje je najbolje koristiti ručni fokus (prstom po zaslonu).

Kvalitetu videa možemo svrstati u vrlo visoku. 1080p rezolucija obiluje detaljima i zadovoljit će čak i one probirljivije, a isto vrijedi i za 2x usporeni video. Što se 4K videa tiče, možete ga pokretnuti i pogledati na računalu, no za ocjenu njegove stvarne kvalitete bit će vam potreban 4K zaslon.

Sve u svemu, karakteristike kamere su vrlo dobre, u idealnim uvjetima čak i izvrsne, ali opći dojam ipak nije na razini Galaxyja S6, Xperije Z3 ili iPhonea 6, koji nude bolje noćne fotografije i općenito u lošijim svjetlosnim uvjetima.

Primjeri fotografija i videa


Fotografije:



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Selfie (prednja kamera):

IMG_20150809_073521

1080p video:



1080p video (usporeni):

[responsive_youtube UxoP6MIVDp4]

Baterija


LeTv Le One Pro X800 je opremljen baterijom kapaciteta 3000 mAh, a tu je i tehnologija brzog punjenja s odgovarajućim punjačem, koji će osigurati da uređaj napunite u nekih sat vremena, dok će pola kapaciteta postići za otprilike dvadesetak minuta, ovisno o tome koliko je baterija ispražnjena.

S obzirom na rezoluciju zaslona i prilično jak hardver, ne treba očekivati da će X800 postići nekakve natprosječne rezultate glede autonomije, ali će bez problema osigurati uobičajeno cjelodnevno korištenje.

U usporedbi s Noteom 4, baterija mi je na ovom uređaju trajala otprilike isto, naravno, uz otprilike isti režim rada i svakodnevnog korištenja. Oni malo štedljiviji vjerojatno će izvući dan i pol autonomije, no ako često surfate, posebice na 4G mreži i češće se igrate zahtjevnijim igrama, računajte da bi vam punjač (ili powerbank) mogao zatrebati i prije večeri.

Zaključak


LeTv Le One Pro X800 je jedan od onih uređaja koji su nas u velikoj mjeri oduševili. Najveće zasluge za to, naravno, odnose same hardverske specifikacije, ali i kvaliteta izrade aluminijskog kućišta koji ostavlja izvrstan dojam, zbog kojeg uređaj jednostavno izgleda robusno i moćno.

USB-C je još jedan detalj koji ćete poželjeti imati već danas. Uvelike olakšava povezivanje s punjačem i drugim uređajima. Nakon ovoga, teško ćete se vratiti na micro USB i njegove “tri strane”.

X800 je sasvim sigurno uređaj namijenjen najzahtjevnijim korisnicima, osim možda kad je kamera u pitanju, jer u tom pogledu na tržištu postoje objektivno bolji. Ipak, njegov najveći adut je cijena od 528 dolara (oko 3.600,00 kuna) s uračunatim troškovima dostave, po kojoj ga možete kupiti u EU skladištu Honorbuy webshopa, dakle bez dodatnog plaćanja carine i PDV-a.