Android Recenzije

Meizu M2 Note - Recenzija

Meizu M2 Note recenzija

Meizu je jedna od kineskih kompanija koja se na matičnom tržištu proslavila kvalitetom i pouzdanošću svojih uređaja, u što smo se i sami imali prilike uvjeriti s modelima Meizu MX4 i Meizu MX 4 Pro. Veći iskorak na zapadna tržišta tek se očekuje, a jedan od modela koji bi tome mogao dati dobar doprinos je i Meizu M2 Note, s kojim smo se zahvaljujući ekipi iz Hangara 18 družili proteklih desetak dana.

M2 Note nije hardverski nabrijan kao top modeli MX4 i MX4 Pro, ali ipak nudi prilično dobre komponente u lijepo i solidno dizajniranom kućištu, a sve to uz razumnu cijenu. Kako smo zadovoljni s ovim modelom i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

150.9 x 75.2 x 8.7 mm







Masa

149 grama







Zaslon

5,5″ IGZO 1920 x 1080, 403 ppi







SoC

MediaTek MT6753







CPU

8x Cortex-A53 1,3 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da, do 128 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







3G

HSPA+ DC







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP/1080p







Baterija

3100 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Potrebno prvikavanje na Flyme OS sučelje







Izvrstan zaslon

MicroSD kartica koristi drugi SIM utor







Dual SIM








Brzo i fluidno sučelje








Solidna kamera








Dizajn, kućište i rukovanje


Meizu M2 Note dolazi u polikarbonatskom kućištu i u nekoliko boja. Dizajn možemo okarakterizirati kao križanca prvih generacija iPhonea i poneke od novijih Lumia modela. Jasno, M2 Note je sa svojim 5,5-inčnim zaslonom neusporedivo veći. Poleđina i rubovi tvore jedinstvenu cjelinu s blagim zaobljenjima koja osiguravaju ugodno ležanje u ruci. Polikarbonat kao takav nije klizav, tako da nema straha od isklizavanja uređaja iz ruke, a bijela površina na sebe praktički ne privlači tragove prstiju.

Kućište je jednodjelno, dakle nema odvojivog poklopca ni mogućnosti izmjene baterije, a utor za dvije (nano) SIM kartice se nalazi u maloj ladici na desnom rubu. Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće se nalaze da lijevoj strani, što će biti pomalo nezgodno ako ste navikli koristiti ih na desnoj. 3,5 mm audio utor se nalazu na vrhu, a micro USB utor i vanjski zvučnik na dnu.



Kvaliteta izrade i opći dojam su na vrlo visokoj razini i to zahvaljujući čvrstom polikarbonatu kojeg se ne može izravno usporediti s običnom (jeftinom) plastikom. Primjerak koji nam je stigao na test ima kućište u bijeloj boji i djeluje dosta atraktivno. Tragovi prstiju se straga ne vide, ali su zato prisutni na zaslonu i oko njega.

Kod Meizu uređaja smo navikli na minimalnu količinu “mesa” oko zaslona pa je tako i s ovim modelom, a to mu dodatno podiže atraktivnost. Ispod zaslona imamo samo jednu veliku Home tipku (kao na iPhoneu), dakle bez kapacitivnih, a o njenoj funkcionalnosti ćemo malo kasnije.

Zbog svog oblika i fino zaobljenih kutova, Meizu M2 Note će se lako smjestiti u bilo kojem (ne premalom) džepu, a istovremeno je i lakši za rukovanje. Naime, postoji cijeli niz uređaja ovih dimenzija s oštrijim rubovima, kao npr. Note 4, koji je s ergonomske strane lošije izveden.

Masom od 146 grama, ovaj se uređaj svrstava u lakše kad su 5,5-inčni modeli u pitanju, a to dodatno utječe na jednostavnost i lakoću korištenja. Ukupan dojam kod rukovanja je, naime, tako dobar, da ćete vrlo brzo zaboraviti na njegove stvarne gabarite.

Zaslon


Meizu M2 Note dolazi s IGZO zaslonom koji nudi vrlo dobar kontrast, a time i vidljivost pod izravnim udarom sunca. Ukupan dojam bi bio još bolji da na sebe ne prima tragove prstiju. Budući da je uređaj službeno predstavljen prije niti mjesec dana, za sada još nisu potvrđeni detalji o zaštiti zaslona, no sasvim je sigurno da koristi jednu od njih.

Rezolucija iznosi 1080p, što na dijagonali od 5,5 inča daje gustoću od 403 ppi. Dakle, više nego dovoljno i za najveće picajzle kad je oštrina teksta u pitanju. Odaziv i preciznost nismo ni dovodili u pitanje, pa možemo zaključiti kako se radi o visokokvalitetnom zaslonu s vrlo dobrim prikazom boja. Ovdje dodajmo da je Meizu omogućio softversko toniranje boja (hladno-toplo), tako da u postavkama možete mijenjati način prikaza boja kako vam najviše odgovara.

Hardver, performanse i povezivanje


Meizu M2 Note ispod haube krije MediaTekov MT6753 procesor s osam Cortex-A53 jezgri koje kucaju na taktu od 1,3 GHz. Procesor sam po sebi spada u nekakvu srednju kategoriju, ali isporučuje performanse dovoljne čak i nešto zahtjevnijim korisnicima. Grafički teže igre rade praktički besprijekorno, a ukupna igrivost je na visokoj razini. Razlike u odnosu na jače procesore će se primijetiti jedino kod brzine učitavanja, dok će ih kod samog igranja uočiti samo oni s podebljem igraćim iskustvom.

size="medium"

Količina RAM-a od 2 GB osigurat će nesmetan multitasking i vrlo kvalitetno opće iskustvo. Interna memorija sadrži 16 GB prostora, o čega je za pohranu i instalaciju aplikacija dostupno oko 11 GB. Za sve više od toga bit će vam potrebna memorijska kartica koja se može smjestiti u drugi SIM utor, dakle u tom slučaju ćete moći koristiti samo jednu SIM karticu. Za pohvaliti je i podatak da su podržane micro SD kartice do 128 GB kapaciteta.

Prijem signala i kvaliteta poziva odgovaraju najvišim standardima. Zvuk u slušalici je dovoljno jasan i glasan, a u području dobre pokrivenosti signalom, nije bilo pucanja poziva. Vanjski zvučnik je mogao biti i glasniji, ali ga spašava položaj na dnu kućišta, što je objektivna prednost u odnosu na one kod kojih je smješten pozadi.

Kod povezivanja nema nikakvih iznenađenja. Podržane su 2G, 3G i 4G mreže, WiFi sa svim svojim izvedenicama, Bluetooth i USB on-the-go, ali nedostaje NFC. S radom bilo koje od ovih komponenti na testnom primjerku nismo imali problema.

Softver i sučelje


Meizu M2 Note dolazi s Androidom 5.1 Lollipop kao softverskim temeljem. Znači imamo najnoviju verziju ovog operativnog sustava, a povrh njega tzv. Flyme OS nadogradnju sučelja, koju Meizu inače koristi na svojim uređajima. O ovome je već bilo riječi u prethodnim recenzijama Meizu uređaja, a sada je ona donekle prilagođena novom Material dizjanu Lollipopa. Ipak, izmjene u odnosu na “obične” Androide su značajne i ako prvi put koristite Meizu, bit će vam potrebno određeno vrijeme da se prilagodite, jer je integracija Flymea toliko duboka da se ovdje praktički može reći da se radi o posebnom OS-u.

S50718-163320 S50718-163347 S50718-163353 S50718-163405 S50716-165909 S50718-163409

Razlika je vidljiva već kod samog upravljanja uređajem, jer osim fizičke home tipke nema posebnih softverskih i kapacitivnih tipki. Home tipka zato ima dvostruku funkciju. Lagani dodir će vas odvesti na prethodnu radnju (funkcija back), dok će vas dublji pritisak vratiti na primarni početni zaslon. Multitasking izbornik se aktivira gestom i to povlačenjem postom od dna zaslona prema sredini, a moguće je vidjeti samo četiri aplikacije odjednom, listati ih lijevo-desno i jednu po jednu isključiti.

Sve je skupa vidljivo inspirirano iOS-om, a kad se još prisjetimo MIUI-a, vidjet ćemo da je ovakva filozofija sučelja sada već postala sastavni dio kineske tradicije. Isto vrijedi i za posebni izbornik s aplikacijama kojeg - nema. Sve se aplikacije odmah nalaze na početnim zaslonima, s tim da je moguće normalno dodavati widgete i ostali sadržaj.

columns="4" size="medium"

Od temelja je rekonstruiran izbornik postavki i nema puno sličnosti s onima koje smo upoznali na ostalim Androidima. Upravo zato će vam trebati neko vrijeme dok shvatite gdje se koja stavka nalazi, a mnoge su ispremještane po raznim podizbornicima. Naravno, vrijeme će učiniti svoje i kad se jednom priviknete, objektivnih problema ne bi trebalo biti.

Sve Android aplikacije rade normalno, ali će Googleove aplikacije (Hangouts, Gmail, Youtube…) trebati naknadno instalirati jer nisu odmah sadržane. Pomoću Google Instalera koji je na testnom primjerku već bio prisutan najprije je potrebno instalirati Google Play Services i tek nakon toga aplikacije, a cijeli postupak će potrajati koju minutu. Razlog ovome je još uvijek spor između kineskih regulatornih tijela i Googlea.

Što se rada sučelja tiče, ne da nemamo prigovora, već ugodno iznenađuje koliko je ono dobro optimizirano s obzirom na dubinu integracije u sam Android. Zanimljivo je kako su hardverski resursi ovdje vrlo dobro iskorišteni i cijeli sustav zbog toga radi skladno i fluidno.

Softver nudi i mogućnosti upravljanja gestama. Tako imamo brzo buđenje zaslona dvostrukim dodirom, pokretanje određenih aplikacija ili radnji na zaključanom zaslonu unaprijed definiranom gestom, što zna biti dosta zgodno.

Uređaj sadrži nekolicinu aplikacija karakterističnih za kinesko tržište, ali i posebnu aplikaciju za nadogradnju sustava. Tu su još razni alati za organizaciju, kao i uobičajena galerija fotografija, te video player koji će pokrenuti većinu video datoteka 1080p rezolucije, ovisno o korištenim codecima.

Kamera


Uređaj je opremljen 13 MP stražnjom kamerom i dvostrukom LED bljeskalicom, dok se sprijeda nalazi 5 MP kamera. Obje snimaju najviše 1080p video. Sučelje je s obzirom na količinu funkcija prilično zgodno riješeno, ali će ipak trebati neko vrijeme da naučite gdje se koja funkcija nalazi.

Tako, recimo, na primarnom zaslonu imamo osnove stavke kao što su okidanje, snimanje videa, manipulacija bljeskalicom i sl. Gestom povlačenja prstom preko zaslona gore-dolje, mijenjamo, odnosno odabiremo načine. Uz automatski ponuđen je ručni, koji kad je aktivan na zaslonu ponudi i dodatno podešavanje parametara kao što su brzina zatvarača, ISO, kontrast i fokalna duljina. Ovo je prilično dobro riješeno jer postavke ne treba tražiti u dubini izbornika, već su stalno dostupne, što će od koristi biti onima koji se vole igrati kamerom, ali će u mnogim slučajevima isto tako dati i kvalitetnije fotografije od onih snimljenih u automatskom načinu.

size="medium"

Od ponuđenih načina tu je još i usporena snimka, sportski način (snimanje brzih objekata), skeniranje QR kodova, panorama i uljepšavanje lica. Trotočka na desnoj strani otvara dodatne opće postavke gdje možete uključiti HDR, samookidač, birati veličinu fotografije i videa i sl.

Kvaliteta fotografija je općenito na razini koju smo i očekivali od Meizua, i na mnogim poljima nadmašuje konkurente iz istog cjenovnog razreda. U idealnim uvjetima imamo vrlo jasnu situaciju s realnim prikazom boja, vrlo dobrom oštrinom, pa čak i solidan dinamički raspon. U zatvorenom prostoru oštrina je još uvijek na solidnom nivou i gubi se tek pri vrlo slabom umjetnom osvjetljenju. U takvim uvjetima i fokusiranje traje dulje pa mogu nastati i dodatna zamućenja, što znači da će trebati imati mirniju ruku.

Bljeskalica je vrlo jaka i pružit će izvrsno osvjetljenje u mraku, tako da za kvalitetu fotografija u takvim uvjetima ne morate brinuti. Jedino treba pripaziti na produljeno vrijeme fokusiranja i ruku držati što mirnije.

1080p video je također vrlo dobar. Količina detalja je solidna, iako je mogla biti još veća da je smanjen stupanj kompresije, no s obzirom na cjenovni razred uređaja, ovdje zaista nema mjesta bilo kakvim prigovorima.

Primjeri fotografija i videa



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube MkuXPu7QfSs]

Baterija


Meizu M2 Note sadrži bateriju koja nije izmjenjiva, a kapacitet joj iznosi 3100 mAh, što je za uređaj ovakvih dimenzija i veličine zaslona, očekivano. Ne pretjerano gladan procesor i zaslon normalne FHD rezolucije pozitivno utječu na autonomiju.

Upravo zbog toga, autonomiju ovog uređaja možemo svrstati iznad prosjeka. Baterija će izdržati između jednog i dva dana, ovisno o intenzitetu korištenja, što mogu izravno usporediti s Noteom 4 kojeg koristim već dulje vrijeme.

Meni osobno, u mom (vrlo intezivnom) načinu korištenja, baterija je izdržala od 6 ujutro do 21h, što je izvrstan rezultat, ali ako ste prosječan, dakle nešto umjereniji korisnik, autonomija se može produljiti da dan i pol do dva.

Vrijeme uključenog zaslona u postavkama baterije variralo je između 4 i 5,5 sati, ovisno o tome što sam radio (tel. razgovor ili npr. stream videa), jer različite kombinacije korištenja daju različite rezultate.

Zaključak


Meizu M2 Note je najnoviji Meizuov model, predstavljen prošlog mjeseca i drago nam je da smo imali prilike testirati ga već sada. Cijena u Hangaru 18 iznosi 1999,99 kuna, što nije malo, ali treba imati na umu da se radi o kineskom proizvođaču koji spada u top klasu i čiji su uređaji inače skuplji od prosjeka u toj zemlji, a ima i servisnu podršku u Hrvatskoj.

Dakle, za nekih 2000 kuna ovdje imamo smartfon vrlo kvalitetne izrade, s odličnim i velikim 5,5-inčnim zaslonom, procesorom i količinom RAM-a koji osiguravaju vrlo dobre performanse. Tu je brzo i fluidno sučelje na koje će se, istina, trebati neko vrijeme privikavati, vrlo dobra kamera i natprosječna autonomija. Vidjeli smo da dizajn nije baš originalan, ali ne možemo poreći da uređaj ne izgleda lijepo i da vrlo fino leži u ruci.

Sve u svemu, ciljana publika su svi oni kojima veliki zaslon predstavlja potrebu, bilo za igranje i surfanje, bilo za ozbiljan rad, npr. s mailovima. Zadovoljni će biti i oni koji cijene pouzdanost jer se radi o proizvođaču s vrlo dobrim renomeom, a neće razočarati ni one koji ponekad vole zaigrati i pokoju zahtjevniju igru, bez potrebe za dodatnim trošenjem novca.