Android Recenzije

Meizu M6T - Recenzija



Meziu brand nam je već neko vrijeme poznat po svojim nešto skupljim modelima, no danas je ispred nas njihov adut u donjem cjenovnom rangu – Meizu M6T. Radi se o modelu s 5,7-inčnim zaslonom, s plastičnom poleđinom, ali i dvostrukom kamerom.

Pokreće ga osmerojezgreni MediaTekov procesor MT6750 u kombinaciji s 3 GB RAM-a, a donosi 32 GB interne memorije s mogućnošću proširivanja memorijskim karticama, dok baterija ima kapacitet od 3300 mAh.

Kakav je zapravo ovaj cijenom pristupačni uređaj i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

152.3 x 73 x 8.4 mm







Masa

145 grama







Zaslon

5,7" IPS LCD 1440 x 720, 282 ppi







SoC

MediaTek MT6750







CPU

Osmerojezgreni







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.1, microUSB, FM radio







Brzo/bežično punjenje

Ne/Ne







Otporan na vodu

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13 MP, f/2.2, PDAF + 2MP senzor dubine







Prednja kamera

8 MP







Baterija

3300 mAh







Cijena











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Stari micro USB utor







Povoljan omjer zaslona i okvira

Starija verzija Androida







Prilično glasan vanjski zvučnik








3 GB RAM-a








Natprosječna autonomija








Omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje


Meizu M6T dolazi u plastičnom, ali fino izrađenom kućištu, koje uopće ne djeluje jeftino, dapače. U ruci leži odlično zbog nešto manjih dimenzija s obzirom na 5,7-inčni zaslon, koji je ipak donio novi 18:9 omjer, uz relativno mali okvir s gornje i donje strane. Ovaj je okvir zapravo manji nego što to zna biti slučaj i na mnogo skupljim uređajima.



Kućište nema oštrih kutova ni rubova, zbog čega ne „reže“ prste i fino upada u džep ili torbu, a masa od samo 145 grama omogućit će ugodno držanje čak i u džepu košulje.

Fizičke tipke nalaze se na desnoj strani, a vanjski zvučnik u društvu s mikrofonom i micro USB utorom na dnu. Da, ovaj uređaj sadrži stari micro USB utor, iako USB-C već godinama predstavlja standard. No ipak, nedavno smo upoznali i skuplje uređaje, čak nešto zvučnijih imena, koji također u neke modele još uvijek ugrađuju ovaj utor, stoga Meizuu M6T to ne možemo posebno zamjeriti.



Straga imamo dvostruku kameru s bljeskalicom i čitač otisaka prstiju, a na lijevom boku utor za SIM kartice od kojih se jedan može iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Na vrhu uređaja nalazi se 3.5 mm audio utor, što s obzirom na pomodni običaj njegovog izbacivanja od strane mnogih proizvođača, svakako treba pohvaliti.

Zaslon


5,7-inčni zaslon izrađen je u IPS-LCD tehnologiji i već na prvi pogled otkriva svoje kvalitete. Naime, pozadinsko osvjetljenje je čak malo iznad očekivanja, što znači da ćete ga bez problema moći koristiti i na danjem svjetlu, pa čak i pod izravnom udarom sunca.

Na prikaz boja nemamo prigovora, kao ni na kutove vidljivosti, no oni s okom sokolovim mogli bi prigovarati na rezoluciju, koja iznosi 1440 x 720 točaka, što rezultira gustoćom od 282 ppi. Naravno, nije puno, ali za ovu cijenu ni ne trebate očekivati više. Oštrina sama po sebi će zadovoljiti prosječnog korisnika, a ako se smatrate natprosječnim, posegnite malo dublje u džep i kupite skuplji model.

Hardver i performanse


Pokretački stroj ovog uređaja je Mediatekov MT6750 procesor, u kojem kuca osam Cortex-A53 jezgri, no sustav je podijeljen u dva dijela. Jedan set jezgri kuca na taktu 1,5 GHz, a drugi na 1,0. Prvi je zadužen za zahtjevnije radnje, a potonji za tzv. hladni pogon, odnosno održavanje sustava.

size="medium"

Jasno je da se ne radi ni o kakvoj moćnoj zvijeri koja će bespogovorno obavljati grafički zahtjevne procese, ali će svom vlasniku omogućiti sasvim pristojno obavljanje svakodnevnih zadaća. To znači da ćete bez problema moći raditi s mailovima, chatati s prijateljima i poslovnim partnerima, ili zgubidaniti na Facebooku, a problema nećete imati ni ako želite dodatno vrijeme ubiti pokojom jednostavnijom igrom.

Pritom će vam od velike pomoći definitivno biti 3 GB RAM-a, što je za ovaj cjenovni razred izdašno. Znamo da se ista količina može naći i u uređajima jeftinijih brandova, ali Meizu je ipak malo zvučnije ime među kineskim proizvođačima.

32 GB interne memorije bi vam trebalo biti dovoljno ukoliko niste zahtjevan korisnik, ali srećom tu je i utor za memorijsku karticu, što znači da praktički cijelu svoju glazbenu zbirku možete nositi sa sobom.

S prijemom signala i jačinom zvuka u slušalici nisam imao problema, kao ni s bilo kojim drugim segmentom povezivosti. Vanjski zvučnik je jedan, ali je prilično jak za ovaj cjenovni razred, tako da ćete, iako mono, moći ugodno slušati glazbu u omanjem društvu. Naravno, umetanjem slušalica dobivate stereo ugođaj i kud i kamo potpuniji ugođaj.

Softver i sučelje


Meizu je jedan od onih proizvođača koji Android temeljito prerade, i operativni sustav nazovu svojim imenom. Tako Meizu svoju nadogradnju sučelja naziva Flyme OS, i na ovom uređaju dolazi u 6.3.4 verziji, temeljenoj na Androidu 7.0. Da, radi se o nešto starijoj verziji Androida, no nadogradnja je na putu i nadamo se da neće trebati dugo čekati.

Bilo kako bilo, Flyme OS donosi vidno izmijenjeno sučelje u odnosu na klasične Androide, i najviše nalikuje Xiaomijevom MIUI-ju. Sučelje je prilično čisto i fluidno. Iako ga ne možemo svrstati u najbrže na tržištu, treba reći da radi uglađeno i konzistentno, dakle bez zapinjanja. Fascinantno je kako kineski proizvođači poput Meizua, Xiaomija i OnePlusa, znaju i mogu izraditi fluidnije i brže sučelje od daleko zvučnijih imena s neusporedivo većim budžetima na raspolaganju.

columns="4"

Flyme nudi jednostavne i lako prepoznatljive ikonice, ali ne i izbornik s aplikacijama, koje su u startu smještene na početnim zaslonima. Kao i kod većine prilagođenih Androida, i na ovome možete podešavati raspored navigacijskih tipki, koristiti geste, ali i mnoge druge stavke za personalizaciju poput mijenjanja ikonica i tema.

Uređaj nema puno bloatware aplikacija, ali s njim dolaze uobičajeni korisni alati, kao i FM radio za nostalgočare.

Kamera


Glavna kamera sastoji se od 13 MP senzora i leće s f/2.2 otvorom blende, te 2 MP senzora dubine za dobivanje bokeh efekta. Za fokusiranje koristi PDAF tehnologiju, što je također jedna od stavki koje su do nedavno bile dostupne samo u višim cjenovnim razredima.

Aplikacija kamere standardno je temeljena na gestama, ali na početnom zaslonu nudi prečice, među kojima su: bokeh za dobivanje efekta zamućene pozadine, uključivanje HDR načina, upravljanje bljeskalicom i dodavanje efekata.

columns="4"

U ponudi su tri osnovna načina rada: foto, video i uljepšavanje. Sve radi automatski, a u postavkama možete odabrati i ručni način „Pro“, u kojem možete proizvoljno podešavati parametre poput ISO vrijednosti, brzine zatvarača ili kompenzacije ekspozicije. Kamera je u mogućnosti snimiti video maksimalne rezolucije 1080p, a tu su još i 720p i 480p.

Kvaliteta fotografija je iznenađujuće dobra za ovaj cjenovni razred, čak i u nešto slabijim uvjetima osvjetljenja. U zatvorenom prostoru s relativno dobrim umjetnim osvjetljenjem pokazat će zavidnu količinu detalja, naravno, na razumnoj udaljenosti, pa čak i po noći, iako će tada biti potrebna prilično mirna ruka. Padom količine okolnog svjetla, naravno, smanjuje se kontrast kojeg eventualno možete povećati u ručnim postavkama, ali budite spremni na kompromis u vidu povećanja zrnatosti. Ugrađena bljeskalica svakako pomaže kod fotografiranja u mraku, tako i nju moramo pohvaliti.

Selfie kamera će u pravilu postići vrlo dobre rezultate, s prilično velikom dozom oštrine i kontrasta, ali u slabije osvijetljenom ambijentu nemojte očekivati čuda.

Za kvalitetu snimljenog videa možemo reći da je čak malčice iznad razine cjenovnog razreda kad govorimo o idealnim uvjetima, razumnoj udaljenosti i mirnoj ruci, ali je vidljiv nedostatak optičke stabilizacije. Jasno, za ovu cijenu to nismo ni očekivali, tako da je ukupan dojam zapravo vrlo dobar.

columns="4"



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


[responsive_youtube 6z0LAZ_TsQY]

Baterija i autonomija


Meizu M6T dolazi s 3300 mAh baterijom, što je prilično izdašno za uređaj ovih dimenzija, a zahvaljujući ne pretjerano gladnom procesoru, osigurat će natprosječnu autonomiju. Manje zahtjevnom korisniku, tj. upravo onakvom kakvom je ovaj uređaj namijenjen, baterija će izdržati više od jednog dana, možda čak i do dva, ovisno o navikama i potrebama. No čak i da ga malo više „cijedite“, ne morate brinuti da će vas razočarati, jer će i u tom slučaju izdržati od jutra do večeri.

Nažalost, ono što nije podržano je brzo punjenje, no za ovu cijenu to nismo ni očekivali. Tako će priloženom punjaču trebati oko sat vremena da ga napuni do 50% kapaciteta, a do 100% oko 2 sata i 20 minuta, što u konačnici uopće nije loše.

Zaključak


Meizu M6T kao uređaj iz nižeg cjenovnog razreda nije nas razočarao, dapače. U mnogim segmentima se pokazao boljim o očekivanog. Tako za 1199,00 kuna dobivate uređaj s preglednim 5,7-inčnim zaslonom, ali ipak kompaktnih ukupnih dimenzija za lako rukovanje. Nije izostala ni vrhunska kvaliteta izrade, što je inače obilježje ovog branda.

Solidna kamera će poslužiti svrsi i više nego što se nadate, a 3 GB RAM-a osigurati nesmetan rad s većim brojem aplikacija istovremeno. Natprosječna autonomija, naravno, nikome neće smetati, kao ni proširiva memorija, a mane poput starog microSD utora i starije verzije Androida nisu od presudnog značaja.

Kako god okrenemo, Meizu M6T nudi izvrstan omjer uloženog i dobivenog, ali i pouzdanost, budući da se radi o dokazanom brandu.