Android Recenzije

Meizu MX4 Pro - Recenzija

Meizu MX4 Pro - recenzija

Prvi put na našem portalu, a vjerojatno i na ovim prostorima - Meizu smartfoni. Tko je i što je Meizu? Mnogi će reći da je Meizu još jedna kineska firma koja proizvodi mobitele i srodne uređaje, no treba reći da nije baš tako. Istina, Meizu je kompanija koja se bavi proizvodnjom smartfona, ali kvalitetnijih i skupljih od većine na tamošnjim prostorima. Meizu u svoje proizvode ugrađuje komponente poznatijih proizvođača, raspolaže vlastitim centrom za dizajn, a sada se polako počinje širiti i izvan matičnog azijskog tržišta.

Prvi njihov uređaj na našem testu nosi naziv Meizu MX4 Pro, dolazi s 5,5” QHD zaslonom, Samsungovim Exynos 5 Octa procesorom, 3 GB RAM-a, 20,7 MP Sonyjevom kamerom i mnogim drugim stvarčicama, kao npr. čitačem otisaka prstiju po uzoru na Apple. Sve ovo, jasno, ne može biti jeftino kao što smo kod kineskih smartfona do sada navilli vidjeti, no cijena je i dalje manja od one kakvu biste za jedan ovakav uređaj očekivali.

Meizu MX 4 Pro je zapravo malčice uvećana i hardverski osnažena verzija modela Meizu MX4, o kojemu ćemo više reći u posebnoj recenziji koja stiže uskoro.

Osnove karakteristike


Dimenzije: 150.1 x 77 x 9 mm

Masa: 158 grama

Zaslon: 5,5” IPS LCD 2560 x 1536 točaka, 546 ppi, Gorilla Glass

SoC: Samsung Exynos 5430

CPU: 4x Cortex-A7 na 1,5 GHz i 4x Cortex-A15 na 2,0 GHz

GPU: Mali-T628

RAM: 3 GB

Interna memorija: 16 GB

Povezivanje: WiFi , Direct, Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, DLNA, USB on-the-go, IR

4G: LTE Cat 4 (do 150 Mbps)

3G: HSDPA+ DC

Notifikacijsko svjetlo: Da

OS: Android 4.4 KitKat/Flyme OS

Kamera: 20,7 MP/4K

Prednja kamera: 5MP/1080p

Baterija: 3350 mAh

Cijena: 4099,00 kn

Ustupio: Wowshop

Prednosti


Metalni okvir kućišta i kvaliteta izrade

Izvrstan zaslon

Omjer zaslona i okvira kućišta

Odličan čitač otisaka prstiju

Hardver i performanse

Izvrsna kamera

Cijena

Nedostaci


Flyme OS zahtijeva privikavanje

Nema utor za memorijske kartice

Baterija nije izmjenjiva

Dizajn i kućište


Meizu MX4 Pro je po svojoj prirodi fablet (eng. phablet), ali u zadnje vrijeme više volimo koristiti termin veliki smartfon. Radi se u uređaju s 5,5-inčnim zaslonom i odgovarajućim dimenzijama kućišta. Pri izravnoj usporedbi s Galaxy Noteom 4, malo je kraći i uži, otprilike točno za onin 0,2”, koliko mu je manji zaslon, ali i malčice deblji. Ono što odmah upada u oko su znatno manji “bezeli”, tj, okvir kućišta s lijeve i desne strane zaslona nego na Noteu i to mu u startu daje atraktivniji izgled.

Sam oblik kućišta možemo nazvati klasičnim. Zaobljeni rubovi na poleđini rezultiraju dobrim ležanjem u ruci, premda plastični poklopac ne ostavlja nikakav poseban dojam, osim što je dobro uklopljen u ketalni okvir. Ovdje treba reći da je baterija, unatoč odvojivom poklopcu, ostala fiksirana, tako da se njegova svrha praktički svodi na pristup SIM utoru.

columns="4"

Ono što ostavlja izvrstan dojam je metalni okvir koji se proteže oko čitavog kućišta, a obojen je u istu boju kao i spomenuti plastični poklopac. Na donjoj strani sadrži rešetku za vasnjki zvučnik i micro SUB utor, na lijevoj tipku za podešavanje glasnoće, dok se tipka za uključivanje nalazi na vrhu, što je pomalo neobično za uređaj ovih dimenzija. Naime, ovu smo tipku kod većih uređaja navikli vidjeti na boku, što je dosta ugodnije za manipulaciju, no i na ovo ćete se vremenom priviknuti.

Na prednjoj strani ispod zaslona nalazi se Home tipka koja je ujedmo i čitač otisaka prstiju pod nazivom mTouch. Funkcionira slično kao Appleov TouchID i od oštećenja je zaštićena safirnim slojem. Oko sebe ima tanki metalni obrub, što dodatno podiže opći izgled uređaja. Zanimljivo je da Meizu nema kapacitivnih tipki koje smo navikli vidjeti na drugim Androidima, što je opet specifikum njihovog Flyme OS-a, tj, njihove verzije Androida, o čemu će riječi biti nešto kasnije. Iznad zaslona nalazimo prednju kameru i LED svjetlo za obavijesti.

Zaslon


5,5-inčni zaslon ovog Meiuza je izrađen u IPS LCD tehnologiji s QHD rezolucijom (2650 x 1536 točaka). Tako smo dobili gustoću od astronomskih 546 ppi, što nikome ne treba, ali eto, u trendu je pa se i Meizu odlučio po tom pitanju ne “zaostajati” za konkurencijom. Treba primijetiti da je ovdje količina piksela u širini nešto veća nego što je to uobičajeno (1440), čime se dobio omejr stranica 16:10.

Opći dojam je izvrstan. Zaslon izvrsno prikazuje boje, kutovi vidljivosti su iznimno veliki, a na visokoj razini je i kontrast, što osigurava natprosječnu vidjivost, tj. čitljivost na danjem svjetlu. Zato možemo slobodno reći da se radi o jednom od najboljih zaslona na tržištu.

Hardver, performanse i povezivanje


size="medium"

Pogonski stroj Meizua MX4 Pro je Samsunogv Exynos 5 Octa SoC 5430 procesor, kojeg smo već upoznali u nekoliko Samsungovih modela, a najpoznatiji među njima je Galaxy Alpha. Radi se o SoC-u u kojem na big.LITTLE principu kucaju četiri Cortex-A15 na taktu od 2.0 GHz i isto toliko Cortex-A7 jezgri koje kucaju na taktu od 1,5 Ghz. Grafički koprocesor je Mali T628 MP6, a količina RAM-a iznosi 3 GB. Interna memorija na testnom primjerku iznosi 16 GB, što bi s obzirom na nedostatak utora za memorijsku karticu moglo biti ograničavajuće. Zato bi oni koji sa sobom nose diskoteku ili videoteku, trebali razmisliti o 32 GB modelu ili više koristiti cloud servise.

Iako je Exynos 5430 predstavnik starije generacije SoC-ova, rezultati koje ukupna konfoguracija postiže su izvrsni i izravno usporedivi s najjačim modelima na tržištu. Najzahtjevnije igre se vrte besprijekorno. Snažan pogonski stroj u kombinaciji s izvrsnim zaslonom osigurava pravi užitak u naganjanju autima i sličnim igrama. Ništa lošije nije ni izvođenje svih drugih aplikacija.

Napomenimo da se prilikom igranja zahtjevnijih igara uređaj prilično zagrije, posebice metalni dijelovi, što nakon završetka igre može uzrokovati kratkotrajnu ograničenje korištenja drugih aplikacija, kao npr. kamere. Za hlađenje je bilo potrebno možda minuta, dvije i nakon toga sve radi kao i prije.

Prijem signala i opća kvaliteta telefonskog razgovora su također za svaku pohvalu, za što je zaslužan i vrlo jak zvučnik slušalice. Ono što je još upečatljivije je kvaliteta zvuka, što se najbolje može doživjeti ako uključite slušalice, koje nažalost nisu sadržane u prodajnom paketu. Odličan je i vanjski zvučnik, kojeg definitivno možemo svrstati među najjače u svojoj kategoriji, dakle ako izuzmemo uređaje s frontalno postavljenim stereo zvučnicima

Meizu MX4 Pro radi na uobičajenom spektru mreža. Imamo 2G, 3G, i 4G s podrškom za LTE Cat 4, dakle maksimalne brzine downloada do 150 Mbps, koje od nedavno možemo koristiti i u Hrvatskoj (HT). Tu je još uobičajeni WiFi sa svojim izvedenicama WiFI Direct i DLNA, a tu su još Bluetooth 4.0, A-GPS, NFC i USB on-the-go. Ni sa jednom od ovih komponenti nismo zabilježili bilo kakve probleme u radu.

Čitač otisaka prstiju


size="medium"

Meizu je na Home tipku ovog uređaja ugradio čitač otisaka prstiju i nazvao ga mTouch. Kao što je već rečeno, presvučen je safirnim slojem koji ga štiti od oštećenja. Po svojoj prirodi, ovaj čitač je sličan onom na iPhoneu, jer ga je prstom dovoljno samo dotaknuti, a ne povlačiti kao kod Samsunga. Moguće je definirati do pet različitih otisaka i koristiti ih kao lozinku, otključavanje zaslona, te plaćanje preko Flyme računa.

Flyme OS


Ova stavka je ono što Meizu uređaje čini drukčijima. I to poprilično. Mnogi kineski proizvođači smartfona rado pribjegavaju nadogradnji Androida, koje često vole nazvati operativnim sustavom, a ne korisničkim sučeljem (UI). Najprije smo upoznali Xiaomijev MIUI, potom Oppov ColorOS, a nedavno smo sličnu stvar mogli vidjeti i kod Doogeea. Razlika u odnosu na druge nadogradnje (Sense, TouchWiz, Optimus UI…) je utome što je kod ovih, intervencija u sam Android OS dosta dublja, a zajednička karakteristika im je nedostatak posebnog izbornika s aplikacijama. Tako ni Meizu ovdje nije nikakav izuzetak i dolazi s tzv. Flyme OS-om koji za osnovu koristi Android 4.4 KitKat.

columns="4"

U odnosu na druge Androide, ovdje je izmijenjeno doslovno sve. Od zaključanog zaslona, preko samih početnih zaslona koji ujedno sadrže i aplikacije, do izbornika postavki, notifikacijskog centra, tipkovnice i svih pratećih aplikacija. Ako ste navikli na neki od “običnih” Androida, ovo bi vas sučelje u početku moglo prilično zbuniti, no kako vrijeme prolazi, priviknut ćete se bez većih poteškoća.

Ono što je mene osobno u startu bunilo jest nedostatak kapacitivnih navigacijskih tipki, iako ispod zaslona postoji fizička Home tipka. Meizu je svoj sustav upravljanja uređajem koncipirao tako da se na dnu zaslona u pravilu pojavljuje samo “back” tipka, a po potrebi još neke, ovisno o aplikaciji. Nedostatak ovdje predstavlja činjenica što se time oduzima dragocjeni prostor zaslonu, no i tome se može doskočiti tako što u postavkama podesite dodatnu funkciju home tipke kojoj se može pridružiti “back” funkcija. Znači, ako Home tipku baš pritisnete, sustav vas vraća na početni zaslom, a ako ju lagano dodirnete, vraća vas na prethodnu radnju. Ovo je inače odlično zamišljeno, ali će vam trebati neko vrijeme prilagodbe.

Sučelje je u svakom slučaju brzo i fluidno i nikakvog prigovora na njegov rad nemamo, a to će velikoj većini kupaca svakako biti jedna od najvažnijih stavki. Naravno, ako vam se Flyme OS ni nakon nekoliko dana ne svidi, uvijek možete instalirati npr. Apex ili Nova launcher koji će većinu toga “vratiti” na uobičajeni izged.

Za pristup multitasking izborniku potrebno je koristiti gestu povlačenja prstom odozdo prema gore, ali i ovo vas može zavarati jer zapravo postoje dvije vrlo slične geste. Naime, za multitasking prstom morate povući od malo ispod dna zaslona prema gore, ali s lijeve ili desne strane Home tipke. Ako to učinite s nekog nedefiniranog dijela baš na zaslonu, tada će vam se otvoriti prečica za pretraživanje. Kako ovo funkcionira u praksi, pogledaje u video recenziji.

Tu je i nekolicina drugih gesti kojima se može upravljati pojedinim dijelovima sustava, kao npr. pokretanje određenih aplikacija, te mogućnost buđenja zaslona dvostrukim dodirom.

Galerija fotografija je također djelo Meizuovih dizajnera i vrlo je dobro izvedena. Fotografije je moguće organizirati u albume ili kronološki, a prisutan je i uobičajeni jednostavni uređivač za jednostavne preinake. Glazbeni svirač nudi izvrsnu kvalitetu zvuka, a posjeduje i equalizer. Video player omogućuje gledanje videa “iznad” drugih aplikacija, no ukupne mogućnosti mu nisu na razini konkurencije. Naravno, za svaku ozbiljniju rabotu s videom, najmudrije je instalirati neku od alternativnih aplikacija.

Kamera


Meizu MX4 Pro dolazi s 20,7 MP kamerom koja pakira Sonyjev IMX220 Exmor RS senzor s f/2,2 otvorom blende. Sučelje kamere je također izmijenjeno i prilično se razlikuje od svih koje smo do sada vidjeli na Androidima. Srećom, koncept sučelja je logično posložen, tako da se nije problem snaći i manipulirati postavkama.

size="medium"

Na prvom zaslonu s desne strane možemo odabrati fotografiranje ili snimanje videa, pristupiti galeriji, manipulirati bljeskalicom, uključiti prednju kameru i razne filtere. S lijeve strane nalazimo indikator načina snimanja koji se smjenjuju jednostavnom gestom listanja, a ponuđeni su: automatski, ručni način, beauty face, panorama, mjerenje svjetla, noć, skeniranje QR kodova, usporena snimka i macro.

Izborom trotočke koja pokreće opcije, dobivamo dodatne mogućnosti kao što su: HDR, samookidač (3, 5 ili 10 sekundi), te vizualno riješeno podešavanje veličine fotografije i rezolucije videa.

S obzirom na okolnosti, tj. porijeklo modula kamere, ali i očito dobar softver, kvaliteta fotografija nije izostala i otprilike odgovara onima iz najvišeg cjenovnog razreda. Oštrina, kontrast, prikaz boja i količina detalja su na zavidnoj razini, a iznimno dobar je i dinamički raspon. U slabije osvijetljenom ambijentu, logično, raste količina šuma, ali i dalje u razumnim količinama, tj. u rangu najboljih kamera na tržištu.

Svakako treba istaknuti mogućnost snimanja 4K videa, u kojem će malo tko od čitatelja ovih redaka moći zaista uživati zbog još uvijek slabe rasprostranjenosti 4K monitora i općenito hardvera koji podržava njegovu reprodukciju. Ispod imate jedan takav primjer, ali računajte da su vam za ispravan prikaz, odnosno stream potrebni odgovarajući hardver i brza internetska veza. 1080p video je također vrlo dobar i izravno usporediv s najboljima na tržištu. U nastavku pogledajte primjere fotografija i videa:

Primjeri fotografija




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Prijeri videa




[responsive_youtube 6RwE9zT-rqo]

[responsive_youtube igaDpsz2YCE]

Baterija


Meizu MX4 Pro dolazi s baterijom kapaciteta 3350 mAh koja mora servirati veliki 5,5” QHD zaslon, ali i ne pretjerano rastrošan procesor. Ova kombinacija rezultira solidnom autonomijom, ali ne i iznenađujućom. U nekakvom prosječnom načinu korištenja, baterija će izdržati i nešto više od jednog dana, a ako ste malo umjereniji, možda izgurate i dva dana.

Bilo kako bilo, autonomiju ovog uređaja možemo izravno usporediti s onom na Samsungu Galaxy Note 4, dakle, malo iznad prosijeka. Naravno, zahtjevniji korisnici poput moje malenkosti se ipak trebaju pripremiti na jednodnevni ciklus korištenja, što podrazumijeva punjenje svaku večer.

Zaključak


U proteklih pet godina recenzirali smo nekih 300-tinjak različitih smartfona i s vremena na vrijeme se pojave oni koji ostave poseban pečat. Jedan od takvih je i Meizu MX4 Pro, za kojeg se ne može reći da nas je impresionirao performansama više nego neki drugi vrhunski model niti nas je zaslijepio svojom ljepotom. Isto tako nismo ni posebno oduševljeni softverom, odnosno njegovim korisničkim sučeljem. Pa u čemu je onda kvaka?

MX4 Pro

Možda u tome što od jednog kineskog prozivođača možda nismo očekivali ovako dobar uređaj, odnosno kombinaciju vrlo kvaliteno izrađenog kućišta s metalnom osnovom, vrhunskog hardvera i performansi, čitača otisaka prstiju u rangu onog na iPhoneu i iznimno dobre kamere.

E sad, cijena uređaja u slobodnoj prodaji iznosi 4.099,00 kuna, za što ne možemo reći da je malo, ali pobogu, ovo niti nije samo još jedan od “jefitinih Kineza”, već vrh kineske mobilne industrije, za koju je sada već očito da je ravnopravno stala uz bok etabliranim brandovima, od kojih mnogi već neko vrijeme grcaju u gubicima. Upravo zato smatramo da je ova cijena za jedan ovakav uređaj razumna.

Video recenzija


[responsive_youtube XqukXctPGEM]