Android Recenzije

Noa H3 - Recenzija

Noa H3 - recenzija

Krajem prošle godine upoznali smo se s uređajem Noa H5, trenutnim top modelom ovog hrvatskog branda. Sada nam je na test stigao njegov manji brat, model Noa H3, koji donosi slabiji hardver, ali i osjetno manju cijenu. Zadržane i neke stavke sa skupljeg modela, kao npr. Sonyjeva 13 MP kamera, a po prvi puta u ovom cjenovnom razredu imamo i brzo punjenje. Mnoge će razveseliti izmjenjivo kućište po uzoru na nekadašnje Nokije, te prilično izdržljiva baterija.

Noa H3 prodaje se po cijeni od 999,00 kuma, što ga čini pristupačnim i dostupnim širokom krugu kupaca, a dojmove iz prve ruke pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

147 x 70 x 8 mm







Masa

142 grama







Zaslon

5,0″ OGS 1280 x 720, 293 ppi







SoC

MediaTek MT6735







CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,0 GHz







RAM

1 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







SIM

2X nano SIM







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP/720p







Prednja kamera

5 MP + bljeskalica







Baterija

2500 mAh







Cijena








Ustupio










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izmjenjivo kućište i baterija

Kapacitivne tipke bez pozadinskog osvjetljenja







Brzo punjenje

Nema LED svjetlo za obavijesti







Natprosječna autonomija








Vrlo dobar zaslon








Prednja kamera ima bljeskalicu








Cijena (omjer uloženo/dobiveno)








Dizajn, kućište i zaslon


Kutija Noa H3

Noa H3 dolazi u plastičnom kućištu, no usprkos najnovijem trendu fiksiranja baterija, ono nije jednodijelno i baterija ispod njega je izmjenjiva. Ne samo to da je poklopac kućišta odvojiv, nego on obuhvaća kućište sa svih strana izuzev zaslona, naravno, a po potrebi lako možete promijeniti. Plastika djeluje pomalo hrapavo, što mom osobnom ukusu ne odgovara, ali generalno je kvalitetna i dobro sjeda na ostatak kućišta. Fizičke tipke sastavni su dio poklopca i ugodne na dodir, tj. imaju dobro određen hod.

Kamera s bljeskalicom na poleđini odlično se uklapa u cjelinu i nimalo ne strši iz ravnine.
Otvor vanjskog zvučnika nalazi se na pozadini. Uz prosječnu jakost to znači da ne treba očekivati najbolji doživljaj prilikom gledanja filmova, ali u ovom cjenovnom razredu više nismo ni očekivali.

IMG_5795 copy

Dimenzije ovaj uređaj svrstavaju u prosjek 5-inčnih modela, što donekle vrijedi i za masu od 142 grama, mada se sada može naći i lakših. Na prednjoj strani ispod zaslona nalaze se tri odlično označene kapacitivne tipke, ali bez pozadinskog osvjetljenja, pa će za korištenje u mraku trebati dodatno privikavanje.

Sam dizajn je jednostavan, ali i moderan, dok mu živopisne boje kućišta daju priličnu dozu atraktivnosti. Zaobljeni rubovi neće «rezati» prste, što jamči ugodnost držanja u ruci ili u džepu.



5,0-inčni OGS zaslon dolazi u 720p rezoluciji, što daje gustoću od solidnih 293 ppi, dakle u principu dovoljno i očekivano za ovaj cjenovni razred. Kutovi vidljivosti su vrlo dobri, što vrijedi i za prikaz boja, te pozadinsko osvjetljenje. Kontrast je bolji nego kod mnogih skupljih uređaja, pa čak i top modela iz 2014. npr. Nexusa 6, tako da ima vrlo dobru vidljivost na danjem svjetlu.

Zaštita zaslona je riješena folijom, a dodatna se nalazi u prodajnom pakiranju. Naravno, bilo bi bolje imati Gorilla Glass ili neki sličan vid zaštite, ali zbog cijene ovo ne možemo brojati pod nedostatak.

Hardver i performanse


Screenshot_2016-03-07-09-30-23 Screenshot_2016-03-07-09-30-31

size="medium"

Noa H3 pokretan je MediaTekovim MT6735 procesorom, kojeg smo već upoznali u nekoliko različitih uređaja. Sadrži četiri jezgre koje kucaju na taktu od 1,0 GHz i Mali-T720 grafički koprocesor.

Jasno je da se radi o procesoru namijenjenom jeftinijim uređajima, koji u pravilu odrađivati ne pretjerano zahtjevne zadaće. To podrazumijeva besprijekoran rad s većinom aplikacija, uključujući i srednje zahtjevne igre kao što je npr. Riptide GP2. Naravno, grafika zbog manje rezolucije zaslona nije kao na skupljim modelima, ali zastajkivanja nema. To se može dogoditi tek kad pokušate instalirati Asphalt 8 ili neki sličan naslov, no oni koji uređaje kupuju zbog igara, svakako bi trebali potražiti jači uređaj.

1 GB RAM-a nije za pohvalu jer predstavlja minimum za normalan rad. To je na kraju krajeva i ono što ovaj uređaj nudi, ukoliko ne pretjerate s prethodno spomenutim igrama ili otvorite veću količinu tabova unutar web preglednika, uređaj će vas odlično služiti.

Screenshot_2016-03-09-10-19-42

Interna memorija sadrži 16 GB prostora, od čega će vam dostupno biti solidnih 12 GB. Tu je još utor za microSD memorijsku karticu i dva utora za nano SIM kartice. Dobro je što imamo i USB OTG podršku, koja je inače uskraćena mnogim skupljim uređajima. Jačinu zvučnika u slušalici možemo svrstati u prosjek, što znači da je dovoljno glasan za ugodan razgovor u normalnim uvjetima.

Za vanjski zvučnik je već rečeno da bi mogao biti i glasniji, ali je ukupna kvaliteta zvuka solidna, što se osjeti kad stavite slušalice, tako da će uređaj u principu zadovoljiti osnovne potrebe prosječnog slušača glazbe. Naime, mnogi uređaji imaju bolji audio output, ali su u principu i skuplji.

Softver i sučelje


Noa H3 temeljen je na Androidu 5.1 Lollipop, za kojeg sada već možemo reći da je vremešan, jer je Marshmallow dostupan već skoro pet mjeseci. Isto tako smo vidjeli da ni kod drugih proizvođača situacija nije bolja. Kod MediaTekovih procesora situacija je još nepovoljnija jer nadogradnja ovisi i o MediaTeku. Prema posljednjim informacijama kojima raspolažemo, prve nadogradnje na Marshmallow možemo očekivati do kraja ovog mjeseca, pa se nadamo da će ju dobiti i ovaj model.

Što se sučelja tiče, nema puno filozofije. Noa H3 nema vlastitu nadogradnju, već koristi Googleov AOSP, s tom razlikom što mu je na s vrha početnih zaslona uklonjena Googleova traka za pretraživanje. Naravno, na početne zaslone uvijek možete dodati ono što vama treba, ali spomenuti vrh zaslona ovdje nije iskoristiv za ikonice i widgete, nego ostaje prazan, što može izgledati malčice neobično, ali i to je rješivo instalacijom alternativnog launchera.

size="medium"

Sučelje je generalno prilično fluidno i radi bez zastajkivanja. Rušenja sučelja i aplikacija nismo zabilježili, ali kao što je već rečeno, kad je u Internet pregledniku otvoreno previše kartica-prozora, sustav će usporiti. Isto vrijedi i za multitasking s težim aplikacijama. U normalnim uvjetima, dakle ako paralelno koristite web preglednik, chat aplikaciju, email i npr. glazbu, nikakvih usporavanja neće biti.

Kamera


Noa H3 dolazi s 13 MP kamerom čiji senzor potpisuje Sony, a tu je i dvostruka LED bljeskalica. Prednja kamera ima senzor od 5 megapiksela, a zanimljivo je da i ona ima bljeskalicu, što će razveseliti sve ovisnike o selfijima čak i po mraku.

Sučelje kamere je generičko, dakle poznato iz mnogih drugih kineskih uređaja. Ovo je zapravo pozitivna strana sučelja, koje je vrlo dobro organizirano, za razliku od raznih eksperimenata drugih proizvođača. Dakle, sve je prilično logično posloženo i relativno lako dohvatljivo. Ponuđeni su razni načini snimanja, te mnoštvo dodatnih opcija i namještanja parametara.

size="medium"

Tako je moguće podesiti ekspoziciju, namjestiti scenu, balans bijele boje i ISO vrijednost. Autofokus sam otkriva lica i osmjehe, a tu je i «antiflickering» opcija.

Za kamere smo već navikli da i u ovom cjenovnom rangu daju solidnu kvalitetu fotografija, tako da ni Noa H3 nije izuzetak. Ipak, zbog veće rezolucije nego na prethodnim jeftinijim modelima, ipak zaslužuje ocjenu više. Sada smo došli do situacije kad Kinezi u cjenovnom rangu nude objektivno veću kvalitetu fotografija od starih etabliranih brandova. Razlog za ovo vidim jedino u boljem i bržem prilagođavanju tržištu i većoj frekvenciji izbacivanja novih modela, jer su te kompanije realno manje, a time i manje trome.

Kod dnevnih fotografija nemamo prigovora, iako će one snimljene rano ujutro ili prije sumraka patiti od pomanjkanja dinamičkog raspona. U takvim situacijama trebate koristiti HDR opciju, koja je ovom modelu svoj posao odrađuje izvrsno. Ispod imate primjer u kojem se to vrlo dobro vidi.

U zatvorenom prostoru ne dolazi do prevelikog rasta šuma, što je još jedna prednost ove kamere, ali zato poveću količinu očekujte u noćnim uvjetima, jer se ovaj senzor po tom pitanju jednostavno ne može mjeriti sa skupljima. Dvostruka bljeskalica je dovoljno jaka i u principu će solidno osvijetliti premete u mraku do metar i pol udaljenosti.

720p video snimljen ovom kamerom je solidan, iako ne bi bilo zgorega da mu je zvuk nešto glasniji. Količina detalja je na visokoj razini, što može zahvaliti relativno niskom stupnju kompresije. U videu je vidljivo i zasićenje bolja, ali u razumnim granicama. Ostaje nejasno zašto kamera snima najviše u 720p rezoluciji, iako bi senzor i procesor mogli odraditi i 1080p.

Primjeri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Selfie:

columns="1" size="medium"

720p video:


Baterija


Noa H3 dolazi s izmjenjivom baterijom kapaciteta 2500 mAh, što je vrlo obećavajuće s obzirom na rezoluciju zaslona i štedljivi procesor. Posebno zanimljiva i pohvalna stavka kod ovog uređaja je brzo punjenje, što ne nalazimo ni na mnogim višestruko skupljim uređajima.

U prosječnom režimu korištenja s jednom aktivnom SIM karticom, baterija je bez problema izgurala skoro puna dva dana, a ako niste veliki potrošač i ne visite na internetu po cijeli dan, autonomija bi se mogla produljiti i na treći. Čak i ako mu vadite dušu, tj. igrate igre i bjesomučno chatate s prijateljima, baterija će još uvijek izdržati cijeli dan.

Ukratko, autonomija koju ovaj uređaj nudi je natprosječna, a koliko će vam trajati, ovisi o vama i vašim navikama.

Zaključak


Noa H3 sa svojim izmjenjivim kućištem živopisnih boja donosi svježinu na tržište u kojem sada već prevladavaju dosta monotone boje metala i imitacija metala. Ne samo da ne krije da je izrađen od plastike, već to ističe kao prednost. Dakle, nema sumnje da se radi o fizički atraktivnom uređaju i kao takav će zadovoljiti sve one kojima je estetika na visokom stupnju prioriteta.

Neće biti razočarani ni oni koji traže dobar zaslon, jer je ovaj, kao što sam već naveo, bolji od mnogih iz višeg cjenovnog ranga.

Što se hardvera i performansi tiče, vidjeli smo da Noa H3 na tom području ne nudi puno, ali će biti dostatan svima koji na dnevnoj bazi komuniciraju putem WhatsAppa, Vibera, Facebooka ili čitaju vijesti na internetu, zaigraju pokoju jednostavniju igru i povremeno slušaju glazbu. Za kameru smo konstatirali da se može mjeriti sa skupljima i u tom pogledu zaslužuje sve pohvale, osim u onom dijelu koji se tiče snimanja videa, jer je maksimalna rezolucija 720p.

Sve u svemu, Noa H3 je odličan i po tome što po cijeni od 999,00 kuna donosi brzo punjenje, te kao takav predstavlja vrlo dobar omjer uloženog i dobivenog.