Android Recenzije

Noa H4 - Recenzija

Noa H4 Recenzija

Još jedan zanimljivi Noa uređaj nam je stigao na test. Iako nam logika imenovanja Noa modela nikad nije bila potpuno jasna, Noa H4 je praktički najkraće, odnosno najjednostavnije ime jednog smartfona s kojim smo se do sada susreli.

Noa H4 donosi i metalni okivr kućišta, što je donedavno bilo rezervirano isključivo za visoku klasu, a tu je i 720p rezolucija zaslona, četverojezgreni procesor u kombinaciji s čak 2 GB RAM-a i Sonyjeva 16 MP kamera. Detalji i dojmovi o ovom modelu slijede u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

143 x 73 x 9 mm







Masa

135 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 1280 x 720, 293 ppi







SoC

MediaTek MT6582M







CPU

4x Cortex-A7 na taktu 1,3 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth







3G

2100/900 MHz







4G

-







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

16 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2100 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izbor materijala i kvaliteta izrade

Ne podržava USB on-te-go ni NFC







Vrlo dobra kamera

Blješatanje zaslona pri 100% osvjetljenju







Hardver i performanse








Dual SIM








Cijena








Dizajn, kućište i zaslon




Kao što ste u uvodu mogli vidjeti, Noa N4 dolazi s metalnim okvirom kućišta koji zapravo predstavlja rub na desnom i lijevom boku, dok je ostatak izrađen iz plastike, uključujući gornji i donji rub. Isto vrijedi i za fizičke tipke na desnoj strani, kao i okvire oko leće kamere i micro USB utora. Kombinacija bijele boje kućišta zlatnih rubova djeluje profinjeno, no vrlo je izvjesno da se nekima neće svidjeti.

Plastika je matirana i sama po sebi ne djeluje loše, no prilikom držanja u ruci osjetit ćete oštrinu spomenutih metalnih rubova, za što će biti potrebno određeno vrijeme privikavanja.

Relativno mala masa uređaja olakšava korištenje i pozitivno djeluje na ukupni dojam.

Fizičke tipke i utori su razmješteni na uobičajen način, kao i kamera na poleđini u društvu s LED bljeskalicom i vanjskim zvučnikom. Ispod zaslona se nalaze tri skrivene kapacitivne tipke. Tek nakon uključivanja zaslona i dodira samih tipki, uključuje se i njihovo pozadinsko osvjetljenje u trajanju od nekoliko sekundi. Iako bi bilo dobro da se ova stavka može podesiti, ni ovako se nije problem priviknuti. Kao manu možemo navesti i nedostatak LED lampice za obavijesti.

Zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, dakle osigurani su visoki kutovi vidljivosti, a rezolucija od 1280 x 720 točaka rezultira gustoćom od vrlo visokih 293 ppi, dakle velika većina korisnika će biti zadovoljna. Dodatna pohvala ide i na račun ugradnje Gorilla Glass 2 zaštitnog sloja.

Na preciznost i odaziv nemamo prigovora, a kao svojevrsnu digresiju možemo navesti vidljivo jače blještanje svjetlijih boja kad je osvjetljenje podešeno na 100%, što možete riješiti jednostavnim smanjivanjem postotka osvjetljenja.

Hardver, performanse i povezivanje


columns="4" size="medium"

Noa H4 ispod haube krije poznati nam MediaTekov četverjezgreni procesor MT6582M i čak 2 GB RAM-a. Ovdje se može primijetiti pomalo čudna kombinacija sada već osrednje jakog procesora s relativno velikom količinom RAM-a, no nećemo se buniti. Ovaj procesor sam po sebi predstavlja dobar omjer performansi i štedljivosti i kao takav je u stanju pokrenuti praktički sve aplikacije iz Play trgovine, uključujući i zahtjevnije igre.

Naravno, stupanj igrivosti je ograničen u odnosu na uređaje s osjetno jačim proceosrima, no oni koji su baš ovisni o takvim igrama, vjerojatno će posegnuti za skupljim modelima. Jedna od najzahtjevnijih mobilnih igara uopće, Asphalt 8, pokrenula se relativno brzo i nisam primijetio probleme u radu, no kao što sam već rekao, oni koji traže savršenstvo, svakako će morati kupiti skuplji uređaj s boljim procesorom i većom rezolucijom zaslona.

2 GB RAM-a će svakako dobro doći kod težeg multitaskinga, tako da neće biti problem brzo prebacivanje između igara, videa i općenito aplikacija.

Interna memorija ima kapacitet od 16 GB, s oko 13 GB dostupnih krajnjem korisniku. Možda ne bi trebalo posebno naglašavati, ali ovdje svakako valja istaknuti da se sva interna memorija nalazi na jednoj particiji, što je kog mnogih Kineza još uvijek rijetkost.

Prijem signala i kvalitetu poziva možemo svrstati u prosjek, što uključuje i zadovoljavajuću jačinu zvuka u telefonskoj slušalici. Kao što je iz specifikacija vidljivo, uređaj može raditi s dvije SIM kartice. Jedan utor prima običnu, a drugi micro SIM format. Vanjski zvučnik je također prosječne jačine.

Kod povezivanja nema posebnih iznenađenja. Podržani su uobičajeni standardi: Wi-Fi, Bluetooth, 2G/3G, A-GPS/GLONASS, ali ne i USB on-the-go i NFC.

Softver i sučelje


size="medium" columns="4"

Kao i većina Noa uređaja do sada, H4 nema posebnu nadogradnju sučelja. Na praktički čisti Android 4.4 KitKat dodan je poseban set ikonica i nekoliko dodatnih aplikacija. Sve ostalo više-manje odgovara Googleovoj AOSP, tj. goloj verziji Androida.

Samo sučelje, ali i softver općenito su vrlo dobro otpimizirani i možemo reći da zapinjanje Androida čak i na niskobudžetnim uređajima polako ide u ropotarnicu povijesti. Naravno, ne treba očekivati istu razinu fluidnosti nakon instalacije stotine aplikacija, a povremeni hard reset će dobro doći, kao i na svakom Androidu.

Galerija fotografija je dio osnovnog softvera i nudi općenito osnovne funkcije pregleda i brzog uređivanja. Video player sadrži podršku za nešto širi spektar codeca i video formata nego onaj kojeg nalazimo u čistoj Googleovoj verziji Androida. Tu su još filmski studio za obradu videa, svjetiljka, File manager, To-do lista i FM radio. Za sve ostalo ćete, naravno, posjetiti Google Play trgovinu.

Kamera


Već u uvodu ste mogli primijetiti da Noa H4 dolazi sa Sonyjevom kamerom, dakle još jedan model koji kvalitetu fotografije na niskobudžetnim uređajima diže na jednu višu razinu. U ovu je kameru ugrađen senzor od 16 megapiksela, a prisutna je i solidna LED bljeskalica.

Softver, odnosno sučelje kamere je klasika, s uobičajenim mogućnostima postavljanja i podešavanja parametara, namještanja scena, odabira veličine fotografija/videa i sl.

Što se kvalitete fotografija tiče, razlika u odnosu na prošlogodišnje Kineze je očita, ono na što treba pripaziti je auto fokus kojem je, ovisno o situaciji, ponekad potrebno malo duže da fokusira subjekt, što može potrajati sekundu i kusur više nego što je uobičajeno.

Iz priloženih primjera je vidljivo da u idealnim uvjetima kvaliteta odgovara najvišem standardu, a ništa slabije nije ni u zatvorenom prostoru pri umjetnom osvjetljenju. Jedino u mraku prilikom fotografiranja s bljeskalicom, vidljiva je određena doza zamućenja i pomalo prenaglašene boje.

Video sadrži dovoljnu količinu detalja i solidne je oštrine, a neki će možda primijetiti svojevrsnu izblijeđenost boja pri slabijem osvjetljenju.

Sve u svemu, u ovom cjenovnom razredu teško ćete naći bolju kameru, tako da je ukupan dojam više nego zadovoljavajući. U nastavku pogledajte primjere.

Primjeri fotografija


size="medium"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjeri videa


[responsive_youtube http://www.youtube.com/watch?v=bGtSmtWccgw]
[responsive_youtube http://www.youtube.com/watch?v=xJe9hLejuBs]

Baterija


Noa H4 dolazi s izmjenjivom baterijom kapaciteta 2100 mAh i nekih posebnih iznenađenja u ovom segmentu nema. Imamo relativno štedljiv procesor, no s druge strane i HD zaslon, što znači da ne možemo računati na veće uštede.

Baterija će osigurati jedan cijeli dan umjerenog do intezivnog korištenja, tako da možete računati na uobičajeni ciklus upotrebe po danu i punjenja po noći. U najboljem slučaju baterija će izdržati dan i pol, ali uz kompromise pao što je npr. isključivanje podatkovne veze ili dodatno smanjivanje pozadinskog osvjetljenja zaslona.

Zaključak


Noa H4 dolazi kao još jedeno ugodno iznenađenje. Za 1400 kuna nudi solidan četverojezgreni procesor u kombinaciji s 2 GB RAM-a, što osigurava vrlo dobre performanse. Također, malo je modela iz ovog cjenovnog razreda koji se mogu pohvaliti interneom memorijom od 16 GB, HD zaslonom i Sonyjevom 16 MP kamerom, kao ni kućištem s okvirom od nehrđajućeg čelika.

S druge strane, vidjeli smo da su mane uređaja nedostatak LED svjetla za obavijesti, USB on-the-go i NFC standarda, no to ne bi trebao biti deal-breaker, što je opet individualna stvar.

Uređaj kao takav je namijenjen prosječno zahtjevnim korisnicima koji, uz telefoniranje, uređaj primarno namjeravaju koristiti za surfanje, Facebook, gledanje video isječaka, a ništa lošije iskustvo neće pružiti ni u radu s mailovima i fotografiranju. Igranje zahtjevnijih igara je moguće, ali ukupno iskustvo ipak neće biti kao na uređajima s jačim procesorima.

Video recenzija


[responsive_youtube 7jkFXlSrpj8]