Android Recenzije

Noa H5 - Recenzija

Noa H5 - Recenzija

Koprivnička tvrtka Hangar 18 ove je godine zabilježila snažan rast prodaje svojih Noa smartfona, ne samo u Hrvatskoj, već i u susjednim zemljama. Točka na i stigla je u listopadu, kad je Hangar 18 u Hong Kongu objavio spajanje s kineskim Sumvierom, što je rezultiralo zajedničkim nastupom na azijskom i europskom tržištu.
Zahvaljujući ovoj integraciji, Noa brand je dobio novi vjetar u leđa. Uz to što se pojavio na tržištima regije, uskoro možemo očekivati širenje i na druge zemlje EU.

Najnoviji smartfon iz Hangara nosi naziv Noa H5, čiji smo dolazak na tržište nedavno najavili. Radi se o prvom Noa modelu u vrlo tankom (6 mm) i elegantnom kućištu i s čak 3 GB RAM-a. Tu je još osmerojezgreni procesor, 16 MP kamera i možda najvažnija stavka - brzo punjenje.

O svemu ovome, kao i o ostalim detaljima o novom Noa smartfonu, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

145 x 71,3 x 6,55 mm







Masa

124 grama







Zaslon

5,0" IPS LCD, 1080p, 441 ppi







SoC

MediaTek MT6753







CPU

8 jezgri 1,3 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 Gb







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, HotKnot, USB OTG







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

16 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP







Baterija

2350 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Tanko i lagano kućište

Zaštita zaslona riješena folijom







3 GB RAM-a








Jednostavno, brzo i fluidno sučelje








Reverzibilni micro USB priključak








Brzo punjenje








Dizajn, kućište i zaslon


Kao što je u uvodu već rečeno, Noa H5 dolazi u vrlo tankom kućištu debljine svega 6,5 milimetara, što ga svrstava među najtanje na tržištu. Uz to, kućište je izrađeno iz plastike s dodatkom magnezija, što stvara dojam da se radi o metalu. Zbog toga imamo kompromis između premium izgleda ugodnijeg ležanja u ruci, za što su zaslužni i blago zaobljeni rubovi. Danak jednodijelnom kućištu platila je izmjenjiva baterija, ali je ostao utor za memorijske kartice. Općoj eleganciji pridonosi i mala masa od samo 124 grama.

Utor za sve kartice nalazi se na lijevom boku i otvara se priloženom iglom. Prilikom prvog izvlačenja ladice moglo bi vam se učiniti da ima mjesta za samo jednu (micro) SIM karticu, no ovdje je prostor iskorišten maksimalno, tako da drugu SIM karticu umećete sa suprotne strane ladice. Ukoliko vam druga SIM kartica nije potrebna, njen utor možete iskoristiti za microSD memorijski karticu.

columns="4"

Fizičke tipke se nalaze na desnom boku. Imaju relativno kratak hod, ali i ugodan «klik». Kamera s bljeskalicom nalazi se na poleđini i pohvalno je što ne strši iz kućišta kao npr. na iPhoneu. Zbog toga ćete uređaj lakše odlagati na stol, bez straha da ćete oštetiti kameru, a neće se ni ljuljati ako u tom položaju tipkate. Na dnu imamo micro USB utor i vanjski zvučnik, dok se na vrhu smjestio 3,5 mm audio utor.

5,0-inčni zaslon je izrađen u IPS tehnologiji i stiže u standardnoj 1080p rezoluciji, koja na ovoj dijagonali daje gustoću od 441 ppi. Već smo nebrojeno puta konstatirali da je ovo više nego dovoljno i oku sokolovom, pa na neki način predstavlja prednost pred QHD zaslonima koji crpe više energije. Prikaz boja je dosta realan, kutovi vidljivosti su odlični, a vidljivost na suncu prihvatljiva. Preko zaslona ne dolazi poseban sloj kao npr. Gorilla Glass, pa je zato kao vid zaštite korištena zaštitna folija.
Ispod zaslona imamo tri kapacitivne tipke s jasno vidljivim pozadinskim osvjetljenjem, tako da neće biti potrebno privikavanje na njihovu poziciju.

Hardver, performanse i povezivanje


Noa H5 pogonjen je MediaTekovim MT6753 procesorom u kojem kuca osam jezgri na taktu 1,3 GHz. Radi se o solidnom procesoru kojeg možemo svrstati u nekakav srednji razred, a krvnu sliku popravljaju čitava 3 GB RAM-a, koja će osigurati besprijekoran multitasking. Ova konfiguracija omogućuje odlično funkcioniranje uređaja u svim segmentima. Od sučelja, preko aplikacija, surfanja internetom, pa čak i kod nešto zahtjevnijih igara. Interna memorija sadrži 16 GB prostora, od čega vam je na raspolaganju nešto manje od 12 GB.

size="medium"

Noa H5 je zanimljiv uređaj po još jednom detalju. Naime, u prodajnom paketu dolazi punjač, koji, uz to što podržava brzo punjenje, na oba kraja ima reverzibilne USB utore. Kad ga povezujete s računalom, ne morate paziti na koju ćete ga stranu ugurati u USB utor. Isto vrijedi i za micro USB stranu, dakle kraj kojeg gurate u mobitel. Znamo da klasični micro USB priključci mnoge korisnike živciraju zbog straha od mogućih oštećenja nastalih uslijed krivo okrenutog priključka, a mnogi su to već i iskusili.
Reverzibilni Micro USB priključak je prvi put predstavljen još u prvoj polovici ove godine, no eto, tek sada ga imamo priliku prvi put vidjeti u paketu s nekim smartfonom.

Reverzivbilni micro USB prikljucak

Pored uobičajenih načina povezivanja (WiFi, Bluetooth, A-GPS) možemo spomenuti HotKnot protokol za spajanje s drugim uređajima koji koriste MediaTekove procesore. Pohvala ide za USB on-the-go, kojeg dosta proizvođača iz nekog razloga još uvijek izostavlja. Ne smijemo zaboraviti ni FM radio, koji je s mnogih novijih uređaja davno nestao.

Na prijem signala i kvalitetu poziva nemamo prigovora. Zvuk u slušalici je dovoljno glasan i kvalitetan, a isto vrijedi i za vanjski zvučnik. Prednost mu je što je smješten na dnu kućišta jer se tako bolje čuje nego kod uređaja koji ga imaju na poleđini.

Softver i sučelje


Noa H5 dolazi s Androidom 5.1 Lollipop, što nakon dostupnosti najnovijeg Marshmallowa možemo uvrstiti pod nedostatke. S druge strane, budući da bitnije razlike u funkcionalnosti između ove dvije verzije Androida nema, ovaj prigovor možemo promatrati u subjektivnom svjetlu. Istina, dobro bi došla Doze funkcionalnost za dodatnu uštedu energije, no isto tako smo vidjeli da rezultati variraju od uređaja do uređaja.

Nadopuna: prema informacijama koje stižu iz Hangara 18, nadogradnja na Android 6.0 stiže u ožujku. Tada bi, naime, nadogradnju generalno trebali početi dobivati uređaji s MediaTekovim procesorima.

Sučelje nije posebno mijenjano u odnosu na stock Android. Imamo isti izgled početnih zaslona, originalne ikonice, što nam se jako sviđa, a dodana je nekolicina pozadinskih slika. Kretanje kroz početne zaslone i izbornike je fluidno i vidljivo brže nego kod sličnih uređaja s nadogradnjama sučelja.

size="medium"

Od stock Androida preuzete su i osnovne aplikacije, a dodane su one za pregled dokumenata, opsežni upravitelj datoteka te alati za organizaciju. Uređaj posjeduje i posebnu aplikaciju za ažuriranje, odnosno nadogradnju sustava. Za surfanje imamo stari Android browser, ali i najnoviji Chrome, kojeg karakterizira brzina i široke mogućnost i sinkronizacije s Chromeom na računalu i općenito drugim uređajima.

Galerija nudi prikaz fotografija i video datoteka, ali reproducirat će samo one s podržanim codecima. To znači da ćete za mnoge DivX-e i neke druge popularne formate morati instalirati alternativnu aplikaciju.

Kamera


Noa H5 dolazi sa 16 MP kamerom i pripadajućom bljeskalicom solidne jačine. Za selfije je zadužena prednja kamera sa senzorom od 8 megapiksela. Sučelje kamere je ono što softverski dio ovog uređaja najviše razlikuje od Googleovog stock Androida, a to je odlična vijest. Naime, poznato je da je Googleovo sučelje dosta siromašno opcijama, a nije niti najbolje dizajnirano. Noa H5 tako dolazi s poznatim open-source sučeljem razvijenim od strane kineskih kompanija, a upoznali smo ga na mnogim modelima do sada. Njegova glavna karakteristika to što je pregledno i logički organizirano, a ne fali mu ni opcija. Možete podešavati način scene, balans bijele boje, ISO (do 1600), ekspoziciju, uključiti anti-flickering, uključiti samookidač, a tu su i razni filteri. Kod snimanja videa možete uključiti i softversku stabilizaciju slike.

size="medium"

U idealnim uvjetima dobili smo fotografije vrlo visoke kvalitete, što smo i očekivali. Dinamički raspon nije za posebnu pohvalu, kao ni HDR funkcija koju po želji možete uključiti. U takvim specifičnim uvjetima fotografiju dosta može popraviti automatska detekcija svjetla, ovisno koji dio kadra ručno (dodirom) fokusirate.

Čak i fotografije snimljene u sumrak imaju solidnu oštrinu i prihvatljivu dozu šuma, ali ovisno o ambijentu mogu dobiti lagani žućkasti ton. U zatvorenom prostoru također možete računati na solidnu kakvoću fotografija, dok se veća doza šuma primijeti tek u dosta lošije osvijetljenom ambijentu.

Sve u svemu, Noa H5 donosi vrlo dobru kameru, koja opravdava cijenu uređaja. Video snimke su solidne i odgovaraju cjenovnom razredu. Stupanj kompresije nije prevelik tako da je količina detalja zadovoljavajuća, a boje su realne.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija


Noa H5 dolazi s baterijom kapaciteta 2350 mAh, što se za jedan 5-inčni uređaj možda ne čini puno. Ipak, razumna rezolucija zaslona i ne pretjerano gladan procesor omogućili su ovom uređaju normalno funkcioniranje tijekom dana, što znači da će prosječno zahtjevnom korisniku osigurati autonomiju od ujutro do navečer.

Za potrebe testiranja baterije kreirao sam uobičajeni scenarij potrošnje tijekom jednog radnog dana. Stalno je bila aktivna podatkovna veza, bilo putem WiFi-a, bilo putem 3G mreže. Koristio sam jednu SIM karticu, a svjetlina zaslona je bila prilagođena. Tijekom dana bilo je oko 30 minuta poziva, 15 minuta igranja Riptide GP2 igre, 40 minuta surfanja i društvenih mreža, 20 minuta slušanja glazbe, 20 minuta streamanja videa putem YouTubea u 360p rezoluciji, te povremeno chatanje putem Hangoutsa i odgovaranje na mailove.

Nakon ovakvog režima, indikator baterije je u 20:00 pokazivao 14%. Ovo je rezultat kojeg ćete dobiti s većinom Android uređaja ovih dimenzija ili s recimo 4,7'' iPhoneom. Ako se malo opustite i zaigrate, punjač će vam zatrebati i ranije. Oni malo štedljiviji bi ovaj postotak eventualno mogli razvući do kasnih večernjih sati.

Treba reći da je uređaj prilično štedljiv u stand-by načinu, čak i kada mu je aktivan WiFi i pozadinska sinkronizacija. Tijekom osmosatnog mirovanja, baterija bi izgubila tek par postotaka, što je odličan rezultat. Naravno, i ova stavka može ovisiti o mnogim faktorima kao što je količina i vrsta aplikacija koje se u pozadini sinkroniziraju, brzina interneta, broj prispjelih poruka, obavijest i i sl.

Najvažniji dio kod baterije je podrška za brzo punjenje. Tako ćete priloženim kabelom u stvarnom životu do 50% kapaciteta doći za 30-ak minuta, a do 100% za nekih sat i pol. Naravno, ovi brojevi mogu varirati ovisno o tome koliko je baterija bila ispražnjena.

Zaključak


Tanko i lagano kućište znat će cijeniti svi oni kojima dizajn i jednostavnost rukovanja predstavljaju osnovni uvjet. Neće biti razočarani ni oni koji očekuju solidne performanse, da mogu normalno i opušteno surfati, raditi s mailovima ili se provoditi na društvenim mrežama. Kamera će osigurati kvalitetne snimke s tuluma i rođendana, a poslužit će i za artističke snimke avionskih krila, ručka za Instagram, kao i selfija u svim pozama.

Neki bi mogli prigovoriti na kapacitet baterije, no realno, autonomija koju nudi je prosječna. U današnje vrijeme smo na jednodnevnu autonomiju već naučili i oni koji traže nešto više od toga svakako bi trebali potražiti neki drugi uređaj ili se naviknuti na nošenje eksterne baterije ili punjača. Ovdje ne treba zanemariti podršku za brzo punjenje, koja će u vas u mnogim slučajevima spasiti.

Nedostatak može biti sada već starija verzija Androida, pa se nadamo da će nadogradnja na Marshmallow uskoro doći. Isto tako smo vidjeli smo da je zaštita zaslona riješena folijom, što ne možemo pohvaliti, a ako vam to može biti utjeha, u prodajnom paketu nalaze se dvije.

Noa brand polako zalazi u srednji i više cjenovni razred, a model H5, čija cijena iznosi 1899,00 kuna, najnoviji je takav primjer. Naime, vidljivo je da da je cijena nominalno viša od većine njihovih dosadašnjih modela, ali je u svakom slučaju opravdana svim navedenim karakteristikama.