Android Recenzije

Noa MG12 - Recenzija

Noa MG12 Recenzija

Noa smartfoni koje smo do sada testirali pokazali su se odličnima u kategoriji omjera uloženog i dobivenog. Za relativno malu svotu, ovi uređaji nude optimalan hardver, pouzdan softver i što smo kod novijih modela primijetili, osjetno bolje kamere u odnosu na prošlu godinu, ali i mnoge konkurentske modele.

Od ovog ljeta Noa, odnosno Hangar 18, starta s novom linijom smartfona pod nazivom Noa Element. Ove uređaje karakterizira Hangarov vlastiti dizajn, a prvi u ovoj seriji je model Noa MG12. Radi se o tankom, laganom i prilično elegantnom modelu s izmjenjivim stražnjim poklopcem, što će cijeniti kupci sa stilom i oni koji vole mijenjati boje mobitela ovisno o raspoloženju ili iz bilo kojeg drugog razloga.

Nova serija Noa uređaja ne oskudijeva ni kad su pitanju specifikacije jer MG12 dolazi s vrlo dobrim procesorom i 2 GB RAM-a. Tu je i najnoviji Android 5.1 operativni sustav, ali i Samsungova 16 MP kamera koja obećava.

Što sve Noa MG12 ima za pokazati i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

138,2 x 67 x 7,9 mm







Masa

114 grama







Zaslon

4,7″ IPS LCD 1280 x 720, 312 ppi







SoC

MediaTek MT6735







CPU

Četverojezgreni taktu 1,3 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







3G

HSPA+ DC







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

16 MP/1080p







Prednja kamera

8 MP







Baterija

2000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Elegantan, tanak i lagan

Slabo osvjetljenje kapacitivnih tipki







Kvaliteta izrade

Bljeskalica slikama daje ljubičast ton







Izvrstan zaslon








Izmjenjiva baterija








Hardver i performanse








Iznimno brzo sučelje








Dizajn, kućište i rukovanje


Dizajn je ono po čemu se Noa Element serija razlikuje od svih prijašnjih modela. MG12 je vidljivo elegantan uređaj debljine 7,9 milimetara i vrlo male mase od 114 grama. Koncepcija kućišta s izmjenjivim stražnjim poklopcem, koji obuhvaća i bok uređaja, vrlo je zahvalna, jer se brzo može promijeniti, čime uređaj poprima potpuno drukčiji izgred. U ponudi su zelena, bijela, plava i siva boja, odnosno njihove pastelne nijanse.

Usprkos izmjenjivosti pozadine, ukupna konstrukcija nije izgubila na čvrstoći, jer su poklopci vrlo kvalitetno izrađeni. Ne škripe i ne odaju dojam da bi moglo doći do nekakvog krckanja, a za pohvalu je i činjenica što na površini ne ostaju tragovi prstiju. Poklopac je izrađen iz relativno mekanog materijala, što će pozitivno utjecati na otpornost od oštećenja.

columns="4"

Ovi poklopci na sebi sadrže i fizičke tipke, otvore za microUSB, 3.5mm audio utor i rešetku za vanjski zvučnik. Ispod poklopca se nalazi izmjenjiva baterija, te utori za microSD i dvije (micro) SIM kartice.

Uređaj možda ne spada u najmanje kad su 4,7-inčni modeli u pitanju, jer smo na tržištu vidjeli i one s boljim omjerom zaslona i “mesa”, no zato je vrlo tanak i elegantan, i ukupnim dimenzijama otprilike odgovara iPhoneu 6. Zbog spomenute male mase, tankoće i kompaktnih dimenzija, rukovanje uređajem je jednostavno, a većinu operacija možete odraditi jednom rukom.

Napomenimo da se u prodajnom paketu nalaze i lijepo dizjanirane in-ear slušalice i USB kabel.

Zaslon


Zaslon je izrađen u IPS tehnologiji, a izradu potpisuje JDI (Japan Display Inc.). Rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka, što na dijagonali od 4,7 inča donosi gustoću od vrlo visokoih 312 ppi, dakle vrlo blizu tzv. retina granice. Kutovi vidljivosti su vrlo veliki, a ukupan dojam prikaza boja i kontrasta je praktički izvrstan i nadilazi okvire cjenovnog razreda, što također vrijedi za preciznost i odaziv.

Posebno bih istaknuo odlično pozadinsko osvjetljenje koje u kombinaciji s jakim kontrastom daje jednu od najboljih vidljivosti pod izravnim udarom sunca, čak bolje i od nekih uređaja iz najvišeg cjenovnog razreda.

Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke, ali samo središnja ima zadovoljavajuće pozadinsko osvjetljenje, dok su druge dvije slabije osvijetljene, no to ne bi trebalo predstavljati problem kad se naviknete.

Zaslon je zaštićen Gorilla Glass slojem, ali u prodajnom pakiranju dolazi i dodatna zaštitna folija.

Hardver, performanse i povezivanje


Srce uređaja predstavlja MediaTekov četverojezgreni procesor MT6735 na taktu od 1,3 GHz, a radna memorija raspolaže s cijela dva gigabajta. Interna memorija ima 16 GB prostora, a dostupno će vam biti dostupno oko 11 GB, što je vrlo dobro. Ukoliko vam ovo ne bude dovoljno, tu je i podrška za microSD memorijske kartice.

Dakle, imamo konfiguraciju koja će osigurati vrlo dobre opće performanse. Moći ćete igrati i zahtjevnije igre, bez većih razlika u odnosu na osjetno skuplje modele, koji će zbog veće rezolucije možda imati nešto bolju igrivost.

size="medium"

2 GB RAM-a je dovoljno čak i za teži multitasking, tako da u svakoj situaciji možete računati na ovu “rezervu snage”.

S prijemom signala i telefonskim razgovorom nismo imali problema, a zvuk u slušalici je solidne i zadovoljavajuće jakosti. Vanjski zvučnik je čak i malo jači nego što sam očekivao, a općem dojmu doprinosi i njegov položaj na dnu kućišta, čime je automatski u prednosti pred onim uređajima kod kojih se nalazi na poleđini.

Od povezivanja dostupni su uobičajeni načini: WiFi, Bluetooth, A-GPS, te 2G, 3G i 4G mreže s napomenom da su podržani svi europski standardi, odnosno frekvencijski spktri. Podržan je HotKnot protokol kojeg koriste uređaji s MediaTekovim procesorima. Tu je još i USB on-the-go, ali nedostaje NFC.

Softver i sučelje


Novi Noa MG12 dolazi s Androidom 5.1 Lollipop, dakle najnovijom verzijom. Sučelje nije nadograđeno posebnim softverom kao što to zna biti slučaj kod mnogih drugih modela, već koristi skoro čisti Googleov AOSP Android, s dodatkom ili izmjenom određenih aplikacija. Dakle, kad je sučelje u pitanju imamo čistu situaciju, fluidnost i brzinu, koja je u zapravo veća nego što smo očekivali. Tijekom testiranja nismo naišli ni na kakvo zastajkivanje i možemo zaključiti da je softver izvrsno ispoliran.

Od dodatnih aplikacija nalazimo Upravitelj datoteka i Documents To Go, kao i posebnu aplikaciju za ažuriranje softvera. Ovdje moram dodati da je upravo prilikom testiranja stigla manja nadogradnja firmwarea (oko 41 MB).

size="medium"

Galerija fotografija je također vrlo brza, kao i aplikacija za reprodukciju videa, koja će zavrtjeti većinu video formata, ali uvijek možete instalirati i alternativnu aplikaciju.

Android i Chrome preglednik rade vrlo brzo, kako smo i očekivali, a 2 GB RAM-a dolaze do izražaja pri korištenju više otvorenih tabova, ali i u situaciji s više pokrenutih aplikacija.

Na kraju ovog dijela dodajmo da desna kapacitivna tipka nema funkciju multitaskinga kao što je to slučaj kod velike većine uređaja s novijim Androidom, već otvara opcije (kao kod starijih), dok se multitasking pokreće duljim držanjem središnje kapacitivne tipke.

Kamera


Noa MG12 dolazi s kamerom koju potpisuje Samsung, a donosi senzor od 16 megapiksela. Softver, odnosno sučelje kamere poznato nam je s većeg broja prijašnjih Noa modela i dosta je logično organizirano. Kad je fotografija u pitanju, uz 16 MP, možete snimati i fotografije veličine 13, 12, 9.5, 8, 5, 2, 1,3, i 1 megapiskela, ali i VGA. Ponuđeni su i uobičajeni dodatni načini snimanja (HDR, panorama i sl., ali i PIP (slika u slici), koristeći se prednjom i stražnjom kamerom istovremeno.

Postavke nude podešavanje lokacije pohranjivanja, opcije poput uljepšavanja, izbor scena, podešavanje balansa bijele boje, kompenzaciju ekspozicije, ISO osjetljivost, samookidač i cijeli niz dodatka poput snimanja gestom i sl. Video snimač nudi snimanje u nekoliko veličina, najveća je Full HD, a nudi i softversku stabilizaciju.



Fokusiranje u normalnim svjetlosnim uvjetima se odvija relativno brzo, ali je potrebna veća preciznost kod dodirivanja tipke za okidanje. Naime, mnogo puta se dogodilo da sam bio uvjeren da sam ju dodirnuo, no to se nije dogodilo. Dakle, prstom morate kliknuti točno na sredinu i vjerujem da ćete se vremenom ispraksirati, ali kao alternativu uvijek možete koristiti okidanje gestom.

Kvaliteta fotografija je vrlo dobra. U idealnim uvjetima imamo realne boje, dovoljan kontrast i zavidnu razinu oštrine, tako da je kamera u ovom segmentu usporediva s onima sa skupljih uređaja. Prigovor bi eventualno mogao ići na račun nešto slabijeg dinamičkog raspona, no HDR opcija to u čas rješava.

U slabijim svjetlosnim uvjetima doza šuma se povećava, ali je kvaliteta i dalje zadovoljavajuća. U zatvorenom prostoru s dobrim umjetnim osvjetljenjem također dobivamo izvrsne rezultate. Ono što nas nije oduševilo je bljeskalica, koja će solidno osvijetliti subjekt, ali će cijeloj fotografiji dati jedan ljubičasti ton.

Video snimke u 1080p rezoluciji su solidne, ali ne i za posebnu pohvalu. Iako stupanj kompresije nije pretjerano visok, video je malčice mutnjikav, ali generalno zadovoljava standarde cjenovnog razreda.

Primejri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija


Noa MG12 dolazi s baterijom kapaciteta 2000 mAh, koja će vam osigurati solidnu, ali ne i posebno veliku autonomiju. Iako ova brojka sama po sebi ne impresionira, relativno mali zaslon i rezolucija će koliko-toliko pozitivno utjecati na potrošnju, a ni za procesor se ne može reći da je je proždrljiv.

Uz stalnu vezu s internetom, automatsko, odnosno prilagodljivo osvjetljenje zaslona, stalnu vezu s internetom, aktivan jedan email pretinac, Hangouts i WhatsApp, sat vremena surfanja i društvenih mreža, pola sata YouTubea, 20 minuta slušanja glazbe, 50 minuta razgovora i povremeno odgovaranje na poruke, indikator je u 22:00 pokazivao 33%.

Bilo kako bilo, očekujte uobičajeni jednodnevni ciklus, dakle korištenje po danu i punjenje po noći. Znači baterija će uz nekakvo prosječno intezivnu potrošnju u principu izdržati jedan dan, a oni malo umjereniji mogli bi izvući i dan i pol.

Zaključak


MG12 kao prvi predstavnik nove Noa Element linije u startu nas je oduševio izgledom, odnosno elegancijom. Tanko i lagano kućište s izmjenjivim maskama pastelnih boja malo koga će ostaviti ravnodušnim, a posebice će zadovoljiti sve one kojima estetika igra važnu ulogu.

I hardver je ostavio izvrstan dojam. Brz procesor i 2 GB RAM-a osiguravaju performanse koje će zadovoljiti i gejmere, a podrška za memorijske kartice eventualno ovisnike o glazbi i općenito multimediji, a užitku će pridonijeti i izvrstan zaslon.

Ono što nas je najviše oduševilo je brzina softvera, odnosno sučelja, koje zapravo odgovara Googleovom golom Androidu. Kamera se u idealnim i onim malo manje idealnim uvjetima pokazala vrlo dobrom, što ne vrijedi za mrak i bljeskalicu, dok će video kamera svakako poslužiti svrsi.

Cijena uređaja iznosi 1499,00 kuna i s obzirom na viđeno i isprobano, možemo ju nazvati povoljnom.

Noa mobile