Noa X81 – Recenzija
Danas se pred nama nalazi smartfon Noa X81, prvi model domaće tvrtke Hangar 18 proizveden u suradnji s kineskom kompanijom Doogee koja ga prodaje pod imenom Turbo2 DG900. Kako navode u Hangaru, ovo je samo početak, jer u planu imaju i širenje suradnje na druge kompanije. Kako doznajemo, Hangar 18 uskoro planira pokrenuti i proizvodnju jednog high-end modela koji će specifikacijama i kvalitetom odgovarati vrhunskom Meizu MX4 Pro.
Ovime se Hangar 18 sa svojim Noa brandom želi profilirati kao tvrtka koji pokriva i skuplji tržišni segment i postupno izlazi iz domene generičkih low-end uređaja, a model o kojem danas govorimo, Noa X81, predstavlja logičan korak naprijed.
Dakle, Noa X81 je 5-inčni Android smartfon koji donosi jaki osmerojezgreni procesor, 2 GB RAM-a, 16 GB memorije i Sonyjevu 18 MP kameru. Detalji o uređaju i naši dojmovi slijede u nastavku.
Osnovne karakteristike
- Dimenzije: 143 x 72,6 x 6,9
- Masa: 134 grama
- Zaslon: 5″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi
- SoC: MediaTek MT6592
- CPU: 8x Cortex-A7 na taktu 1,7 GHz
- RAM: 2 GB
- Interna memorija: 16 GB
- Micro SD: Da
- Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, HotKnot, USB on-the-go
- 3G: 900/2100 MHz, HSPA+
- 4G: –
- OS: Android 4.4 KitKat
- Kamera: 18 MP/1080p
- Prednja kamera: 8 MP
- Baterija: 2500 mAh
- Cijena: 1999,00 kn
- Ustupio: Hangar 18
Predsnosti
- Dizajn i kvaliteta izrade
- Hardver i performanse
- Vrlo dobra kamera
Nedostaci
- Baterija nije izmjenjiva
- Nemoguće istovremeno korištenje obaju SIM utora u kombinaciji s memorijskom karticom
Dizajn, kućište i zaslon
Dizajn Noe X81, kao i cijelo kućište, ne razlikuje se od Doogeea DG900, jer se zapravo radi o jednom te istom uređaju, ali pod drugim brandom. Radi se o prilično atraktivnom dizajnu sa staklenom površinom na obje strane. Dakle, uz sami zaslon i njegovu okolicu, Gorilla Glass 3 slojem je presvučena i poleđina kućišta. Kombinacija sive boje ruba i crne površine djeluje atraktivno, ali i privlači tragove prstiju.
Kućište je jednodjelno, dakle baterija nije izmjenjiva, a prostor za umetanje SIM kartica, odnosno memorijske kartice, nalazi se na rubu. Mala ladica za kartice se vadi pomoću priložene igle, a u nju je moguće smjestiti dvije micro SIM ili kombinaciju jedne SIM i jedne micro SD memorijske kartice. Znači, moći ćete koristiti ili dvije SIM kartice, ili kombinaciju jedne SIM i jedne memorijske.
Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke za upravljanje. Imaju dovoljno jako pozadinsko osvjetljenje, ali ne i mogućnost regulacije njegovog trajanja. Tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće nalazimo na lijevom boku kućišta, što će zahtijevati određeno vrijeme za prilagodbu. Micro USB utor smješten je na dnu, a 3,5 mm audio utor na vrhu kućišta. Na poleđini se nalazi kamera s bljeskalicom, a na dnu vanjski zvučnik.
Što se zaslona tiče, možemo reći da se radi o jednom od boljih u ovom cjenovnom razredu. Tehnologija izrade je IPS s izvrsnim kutovima vidljivosti, dok rezolucija iznosi razumnih i sasvim dovoljnih 1920 x 1080 točaka, koje na 5” dijagonali daju gustoću od 441 ppi. Odaziv i preciznost su na razini skupljih modela, a vidljivost na danjem svjetlu zadovoljavajuća. Zaslon kao takav će zadovoljiti i nešto zahtjevnije korisnike i malo tko će mu naći objektivnu manu.