Android Recenzije

Nokia 5.1 - Recenzija



Nositelj licence za proizvodnju Nokia uređaja finski HMD Global nastavlja popunjavati skoro svaki cjenovni segment tržišta uređajima, a početkom lipnja tvrtka je predstavila nasljednike uređaja niže klase iz 2017. godine, odnosnu Nokiju 2.1, 3.1 i 5.1. Upravo je Nokia 5.1 tema ove recenzije u kojoj možete saznati koliki je napredak zabilježen u odnosu na prethodnicu i kako konkurira u današnjem pretrpanom srednjem segmentu Android uređaja.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151.1 x 70.73 x 8.27 mm







Masa

-







Zaslon

5,5″, LCD IPS, 2160 x 1080, 18:9, 439ppi, 73,1%







SoC

MediaTek MT6755S (Helio P18)







CPU

4 x 2,0GHz Cortex-A53 + 4 x 1,2GHz Cortex-A53







RAM

2 GB / 3 GB







Interna memorija

16 GB / 32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, A-GPS, FM Radio, MicroUSB 2.0







Otpornost na vodu

Ne







Bežično punjenje

Ne







OS

OS Android 8.0 Oreo (Android One)







Kamera

16MP, f/2.0, PDAF, dvotonska LED bljeskalica







Prednja kamera

8MP f/2.0, fiksni fokus







Baterija

2970mAh, neizmjenjiva







Cijena








Ustupio

HMD Global










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrstan zaslon

2 GB RAM-a i 16GB ROM-a u osnovnoj verziji







Dizajn i kvaliteta izrade

Prisutni manji bugovi







Android One i dvogodišnje jamstvo nadogradnje sustava

Kamera u uvjetima nižeg osvjetljenja je mogla biti bolja




Dizajn, kućište i rukovanje




Nokia 5.1 izgledom je slična Nokiji 5. Dolazi u sličnom jednodijelnom aluminijskom kućištu jastučastog oblika sa zaobljenim strana i kutovima kućišta. Dimenzijama viši, ali i uži zahvaljujući većem zaslonu omjera stranica 18:9, što omogućuje još ugodnije rukovanje uređajem. Prošlogodišnja Nokia 5 imala je zanimljivo riješenu plastiku na kućištu za antene, a HMD je isto rješenje primijenio i na Nokiji 5.1, gdje je plastična linija pogurana na vrh i dno uređaja, tako da obuhvaća i same kutove uređaja i služi kao svojevrsna zaštita za taj dio uređaja prilikom pada jer plastika podnosi udar bolje od aluminija.

Prednjom stranom uređaja dominira 5,5-inčni zaslon iznad kojeg možemo pronaći slušalicu, prednju kameru, senzore i Nokia logo. Hardverske funkcijske tipke koje su se na Nokiji 5 (2017) nalazili ispod zaslona sada su zaslonske, a senzor otiska prsta pomaknut je na stražnju stranu ispod kamere. Iznad kamere je mikrofon sa snimanje zvuka kod snimanja videozapisa i uklanjanja pozadinskih šumova tijekom razgovora. Ispod senzora kamere je dvotonske LED bljeskalica, već spomenuti senzor otiska prsta, a kako idemo prema dnu poleđine nalazimo Nokia logo te laserski printane podatke o certifikatima i proizvođaču uređaja, te Android One oznaku.

size="medium"

Na lijevoj strani nalaze se tipke za pojačavanje i stišavanje glasnoće te tipka za otključavanje. Za razliku od prethodnice koja je imala tipke za snižavanje glasnoće i otključavanje postavljene preblizu jedna drugoj, kod Nokije 5.1 veći je razmak, a same tipke su veće i izdignutije nego kod stare Nokije 5. Kao korisniku stare Nokije 5, lijepo je vidjeti da je HMD uvažio povratnu informaciju korisnika i bočne tipke učinio nešto izdignutijima i površinski većima. Prvotno sam na klik imao osjećaj da su slabije kvalitete jer se mogu blago pomicati lijevo desno, no nakon par dana korištenja taj se osjećaj izgubio. Desna strana uređaja je standardno čista od tipki te na njoj nalazimo isključivo ladice za nanoSIM i MicroSD kartice. Na vrhu uređaja je 3.5mm utor za slušalice, a na dnu su glavni mikrofon, mircoUSB utor i zvučnik.

Zahvaljujući svojoj zaobljenosti i dimenzijama, Nokia 5.1 izuzetno je ugodna za držanje u ruci. Osobno mi nije sklizava, no za svaki slučaj bilo bi dobro zaštiti je nekom maskicom. Aluminij nije hladan na osjet, no to ne umanjuje samu kvalitetu izrade i dobar osjećaj pri držanju u ruci.

Hardver, performanse i povezivost


Niža i srednja klasa mobilnih uređaja puna je kompromisa, a procesor i memorija su upravo kompromisi kod nove Nokije 5.1. HMD je u Nokiju 5.1 ugradio MediaTekov P18 čipset, čiji se SoC sastoji od 8 Cortex A53 jezgri, od kojih 4 kucaju na 2GHz, a 4 na 1,2GHz. HMD tvrdi da je procesor 40% brži od Snapdragona 430 korištenog na Nokiji 5 (2017) i po benchmark aplikacija tako i jest, no zbog zaslona veće rezolucije koji zahtjeva veću procesorsku snagu, same performanse uređaje i nisu 40% bolje, ali je primjetno poboljšanje u odnosu na prethodnika. Nokia 5.1 dolazi u dvije memorijske varijante – s 2GB radne memorije i 16GB interne memorije te sa 3GB radne memorije i 32GB interne memorije, a na našem tržištu u trenutku pisanja recenzije dostupna je samo varijanta s manje memorije, koja nam je ujedno i na testu.

Pri nekoj prosječnoj uporabi, što podrazumijeva korištenje uređaja za društvene mreže, email, pozive, dopisivanje i povremeno surfanje, Nokia 5.1 ponaša se solidno. Otvaranje aplikacija nije trenutno, nego je prisutan kratki „white screen“, a performanse unutar aplikacija su dobre, uz povremeno preskakanje u Facebooku i nekoliko rušenje isključivo Instagram aplikacije. Ako intenzivno koristite mobilni uređaj onda se kratka čekanja i poneko štucanje unutar aplikacija akumulira u popričan vremenski iznos, pa bi pametnije bilo pogled usmjeriti prema nečemu jačeg hardvera. Nokia 5.1 nije namijenjena „gamerima“, iako ima izuzetno dobar zaslon. Možete na njemu igrati većinu igara pa čak i one zahtjevnije poput novog Asphalta 9, no uređaj se, konkretno kod potonje igre, brzo zagrije i prisutan je lag u igri.

size="medium"

Performansama ne pomažu ni samo 2GB radne memorije u osnovnoj verziji, no za nezahtjevne korisnike i zahvaljujući čistom Androidu, ta količina bit će dostatna za svakodnevnu uporabu. Moguće je držanje par aplikacija u pozadini i 3 do 5 otvorenih kartica u Chromeu i upravitelj radne memorije će bez većih problema čuvati aplikacije u memoriji. Veći problem osobno mi je 16GB interne memorije od koje je u startu popunjeno 8GB za sustav. Googleove aplikacije i aplikacije Facebook grupacije koje skoro svaki korisnik koristi zauzmu još 4GB po instalaciji, pa za fotografije, glazbu, igre i druge aplikacije ostaje praktički svega 4GB. Varijanta s više memorije ove probleme rješava, no ona više i košta tako da je moje preporuka uz uređaj kupiti i MicroSD karticu.

Nokia 5.1 nema posljednje standarde povezivosti poput WiFi-ja ac, Bluetootha 5.0 ili USB Tip C utora, što je i očekivano gledajući cijenu, iako bi bar USB Tip C uvijek dobro došao. Bluetooth je u verziji 4.2, što je napredak u odnosu na BT4.1 na staroj Nokiji 5, a LTE radio je isti (Cat.4 150/50). Za punjenje tu je MicroUSB2.0, a prisutan je i 3.5 mm utor za slušalice, ali i FM Radio.

Kvaliteta poziva je veoma dobra, uz nešto tišu slušalicu nego kod ostalih Nokia uređaja, a svaka nova Nokia do sada imala je izuzetno glasnu slušalicu. Glasnoća je u redu, no u dosta bučnim uvjetima bit će teže čuti sugovornika, no on neće imati problema čuti vas jer je kvaliteta glavnog mikrofona na razini, a stražnji mikrofon za izolaciju pozadinske buke obavlja dobar posao u bučnim uvjetima.

Softver i sučelje


Softverska strana Nokia Android uređaja počiva na tri osnovna stupa: Čisti Android, Sigurni Android i Ažurni Android. Svi ovogodišnji Nokia smartfoni, izuzev Nokije 1 i 2, dio su Googleova Android One programa, što znači minimalno uplitanje proizvođača u korisničko sučelje i brže nadogradnje. Nokia 5.1 koristi Android 8.0 Oreo, a do kraja godine bi trebala biti nadograđena na Android 9 Pie. Ne znamo hoće li ta nadogradnja biti direktno s 8.0 na 9.0, ili će 5.1 primiti 8.1 prije 9.0. U svakom slučaju, uređaj će dvije godine primati softverske nadogradnje, a tri godine sigurnosne nadogradnje, što malo uređaja niže i srednje klase nude.

size="medium"

Android na Nokiji 5.1 je kao i na Pixelima, s osnovnim Android značajkama što u jednu ruku pomaže performansama, no nekim mogu nedostajati neke softverske značajke koje drugi proizvođači ugrađuju u svoja sučelja. Neke istaknutije značajke su „ambijentalni zaslon“ za prikaz obavijesti kad je zaslon isključen i dvostruko tapkanja za buđenje zaslona. Od HMD-ovih aplikacija imamo samo aplikaciju „Podrška“, koja je izuzetno korisna i omogućuje praćenje nekih parametara uređaja, kontakt korisničke službe, lokaciju servisnih centara, provjeru jamstva i sl., te aplikaciju za kameru o kojoj će biti riječi u dijelu recenzije o kameri.

Kamera




HMD je također nadogradio i kameru na nasljednici Nokije 5, pa na poleđini nalazimo 16MP kameru s faznom detekcijom (auto) fokusa, f/2.0 otvorom blende te dvotonskom LED bljeskalicom. Prednja kamera veličine je 8MP, istog otvora blende kao i stražnja, no fiksnog je fokusa.

Nokia 5.1 nema ZEISS optiku, pa kamera aplikacija ne posjeduje istinski „ručni“ način rada koji je prisutan na Nokijama od 6.1 pa na više, što umanjuje uporabljivost kamere. Pohvalna je podrška za snimanje „slow motion“ videozapisa (niske 480p rezolucije), time laps videozapisa, kao i mogućnost prijenosa uživo na YouTube i Facebook iz kamera aplikacije. Nokia je nedavno predstavila verziju „9“ svoje kamera aplikacije koja bi za Nokiju 5.1 trebala donijeti animojie, maske te svjetlosne efekte za selfije, a trebala bi biti dostupna kad i Android 9 Pie.

size="medium"

Kvaliteta fotografija stražnje kamere je solidna u vanjskim uvjetima te je poboljšanje u odnosu na Nokiju 5 (2017). Ponekad teže fokusira, softver umjetno previše izoštri neke dijelove fotografija, a u uvjetima unutarnje rasvjete, odnosno uvjetima niskog osvjetljenja, softver koristi prevelike ISO vrijednosti (preko 4000 u nekim slučajevima). To rezultira slabijim fotografijama u uvjetima niskog osvjetljenja, gdje se gubi oštrina i pojavljuje se digitalni šum.

Pri dobrom osvjetljenju, Nokia 5.1 sposobna je uhvatiti dosta dobre fotografije s prirodnom reprodukcijom boja, dobrom oštrinom i kontrastom. Uređaj je sposoban i za solidne „macro“ fotografije, no nedostatak pravog „ručnog načina“ to čini težim.

U nastavku pogledajte primjere fotografija smanjene rezolucije, dok cijelu galeriju fotografija napravljenih Nokijom 5.1 možete pronaći na Flickru ovdje.



Nokia 5.1 snima videozapise do FullHD (1080p) rezolucije. Zbog nedostatka optičke i digitalne stabilizacije, potrebna je mirna ruka prilikom snimanja videozapisa. Boje i kontrast su u redu, no uređaj nešto slabije fokusira od poželjnog.



[responsive_youtube EAWD893ebFQ]

[responsive_youtube 4IIK7L7smmc]

Sve u svemu, riječ o prosječnoj kameri koja će u dobrim uvjetima dati i odlične fotografije, no sa slabijim osvjetljenjem dolaze i dosta lošije fotografije. Zbog nedostatka pravog ručnog načina rada, moje je preporuka da istu fotografiju okinete više puta da bi bili sigurni da je željeni subjekt u fokusu jer uređaj u tom segmentu zna ponekad imati problema.

Baterija


Ugrađena baterija je kapaciteta 2970mAh, što je 1% manje od kapaciteta baterije stare Nokije 5, koja ima manji zaslon niže rezolucije. To u konačnici rezultira slabijom autonomijom od prethodnice, no još uvijek je riječ o industrijskom standardu koji trenutno iznosi jedan dan prosječnog korištenja. Vrijeme korištenja samog zaslona je između 4 i pol i 5 sati, što je nekakav prosjek. Punjenje traje oko 2 sata što je danas dosta dugo, no riječ je o nižoj srednjoj kategoriji u kojoj je takvo vrijeme punjenja uobičajeno.

Iz nekog razloga uređaj se isključuje kada indikator baterije padne na 6%. Poznato je da indikatori napunjenosti baterije nisu potpuno precizni, no ovo je prva Nokia kod koje se na prikazanih 6% uređaj gasi, te trenutak prije gašenja indikator pokaže 0%. Riječ o softverskom bugu koji će vjerojatno biti ispravljen nekom narednom zakrpom.

Zaključak


Nokia 5.1 nasljednik je, po meni, best buy Nokia uređaja u 2017. godini, a donosi poboljšanja na području zaslona i kamere, ali i performansi. Nokia 5.1 cilja nezahtjevne korisnike kojima je na uređaju prioritet dizajn, kvaliteta izrade, zaslon, kao i redovite nadogradnje. Cijena uređaja kod distributera u Hrvatskoj je 1.599 kuna (preporučena cijena iz HMD-a je 189 eura ~ 1.400kn), što je jednako početnoj cijeni Nokije 5 kada je krenula u prodaju. Na tržištu se mogu naći uređaji boljih specifikacija slične cijene, no zaslon, dizajn i Android One, aduti su Nokije 5.1 kojima se razlikuje od, većinom, kineske konkurencije.

Najbolju ponudu Nokije 5.1 potražite na mobis.hr.