Recenzije

Nokia C6 - Recenzija


Na prethodnom testu imali smo zanimljiv uređaj s QWERTY tipkovnicom, a igrom okolnosti nastavljamo u istom tonu. Ovoga puta pred nama je jedan od najnovijih Symbian touch uređaja (S60v5) koji objedinjuje prednosti zaslona osjetljivog na dodir s fizičkom QWERTY tipkovnicom – Nokia C6. S obzirom da ovaj uređaj, barem po nomenklaturi, spada u srednje-niži cjenovni rang očito je da QWERTY postaje trend i da proizvođači ovu koncepciju namjeravaju ponuditi puno širem krugu kupaca. Naravno, model neodoljivo podsjeća na modele N97 i N97 mini, s tim da dimenzijama skoro potpuno odgovara ovom potonjem. Razlike u karakteristikama postoje, ali nisu od presudnog značaja, a ukupni dojmovi koje uređaj ostavlja svakako su više od očekivanja.

Dizajn, hardver, povezivost


S dimenzijama 113x53x16,8, Nokia C6 se u današnjim uvjetima svrstava u uređaje srednje veličine s masom od relativno visokih 150 g, tako da ga baš neće biti ugodno nositi u džepu košulje ili maloj ženskoj torbici. Na prvi pogled mobitel djeluje robusno i pomalo plastično, no ukupna konstrukcija je čvrsta, tako da nema onog iritantnog škripanja. Tri fizičke tipke na prednjem dijelu su praktički iste kao na modelu 5800, dok one sa strane, odnosno za pojačavanje tona nisu najsretnije ukomponirane u kućište i pomalo strše. S desnog boka nalazi se i potezna tipka za otključavanje/zaključavanje zaslona a malo ispod nje tipka za kameru.







ARM 11 procesor takta 434 MHz poznat je iz prijašnjih modela i u odnosu na nove Snapdragone nominalno ne obećava mnogo, ali na iznenađenje publike brzina otvaranja aplikacija je na nivou, a kretanje kroz izbornike je praktički trenutno. U usporedbi s modelom 5800, C6 je objektivno brža.

Rezistivni zaslon dijagonale 3,2“ ima odličan prikaz boja, ali naravno, zbog svoje prirode zaostaje za novijim kapacitivnim zaslonima po drugim kriterijima. Na suncu se nije pokazao, ali istini za volju jako je malo onih koji na tom području blistaju.

Maksimalna brzina prijenosa podataka putem 3G HSDPA mreže je 3,6 mbps, podržan je  Wi-Fi, interna memorija telefona je 240 MB, a podržane su microSD kartice do 32 GB.

Povezivanje uređaja s računalom vrši se pomoću ultra kratkog micro USB kabela, međutim preko njega nije omogućeno USB punjenje jer se uređaj puni pomoću standardnog Nokia punjača.

Tipkovnica


Kada je u pitanju brzina i pouzdanost, nebrojeno puta je dokazano da nikakve inovacije poput T9, swipea i sličnih izuma nisu u stanju kvalitetno zamijeniti fizičku QWERTY tipkovnicu, a pitanje je hoće li se to dogoditi i u budućnosti.

Kod modela N97 i N97 mini pokušano je nametanje tipkovnice s 3 reda, što je rezultiralo  neprirodnim smještajem razmaknice desno od sredine, a reakcije publike bile su prilično negativne. Na C6 greška je ispravljena i ugrađena je, da tako kažem, normalna četveroredna tipkovnica s razmaknicom na sredini. Same tipke su relativno velike i unatoč tome što su međusobno praktički spojene ostavljaju dovoljno prostora za ugodno tipkanje. Zbog same širine tipkovnice količina grešaka pri tipkaju svodi se na minimum. Tipke imaju kratak hod i daju dobar „odgovor“. Općenito kod uređaja koji kombiniraju touchscreen i fizičku tipkovnicu zna se dogoditi da se prsti putem malo „pogube“, no kod ovog modela to neće biti slučaj jer posjeduje peterosmjerni D-pad s desne strane koji često zna biti od velike pomoći pri kretanju kroz izbornike.

Sam klizni mehanizam tipkovnice je solidan i dok je „zatvoren“ ne ostavlja dojam da će se slučajno otvoriti. Pozadinsko svjetlo tipkovnice je dovoljno jako tako da su svi znakovi  odlično vidljiv u mraku. Tipkovnica sadrži i dijakritičke znakove dostupne preko funkcijske tipke.

OS i sučelje


Nokia C6 vrti Symbian 9.4 operativni sustav s S60v5 korisničkim sučeljem.

Prvo što upada u oko je početni zaslon s widgetima. Widgeti su inače prisutni na modelima N97 i N97 mini, ali ne i na 5800 i X6 iako koriste potpuno isto sučelje, što je uzrokovalo dodatnu fragmentaciju unutar jedne te iste platforme. Očigledno je da su widgeti bili rezervirani isključivo za N seriju. Vjerujemo da se ovakvi nepopularni i dokazano loši strateški potezi u budućnosti neće ponavljati, a upravo model C6, po svemu sudeći, probija led. Dakle, widgete je moguće proizvoljno razmještati po zaslonu, a oni se bez problema prilagođavaju površini prilikom rotitranja zaslona.



Po zadanim postavkama tu je widget sa satom, trenutnim profilom, dva widgeta s prečicama aplikacija, kalendar, Facebook i e-mail widget sa stanjem aktivnog mailboxa. Dodatni widgeti se, naravno, mogu skinuti iz Ovi storea. Samo upravljanje widgetima je jednostavno i u dva do tri poteza moguće je s lakoćom mijenjati ili podešavati sadržaje na njima. Widget s kontaktima sadrži četiri mjesta s mogućnošću dodavanja slike kontakta, a ako vam je to malo možete postaviti dodatni widget. Dodirom na svakog od njih otvara se mogućnost upućivanja poziva, slanja SMS poruke ili E-maila.



Otvaranje tipkovnice automatski rotira sadržaj zaslona u vodoravni položaj.

Kako je već navedeno Nokia C6 dolazi s rezistivnim zaslonom i ukoliko ste do sada koristili kapacitivni trebat će vam neko vrijeme za prilagodbu. Rezistivni zaslon zbog svoje prirode zahtijeva nešto tvrđi dodir i malo više koncentracije u početku. Ovdje prvenstveno mislim da dvostruki dodir. Naime, ponekad je određenu stavku u izborniku potrebno „tapnuti“ dva puta. Jednom za selekciju, drugi put za pokretanje. Utješno je što se prsti na ovu radnju relativno brzo naviknu.

Mobilni ured


U ovom segmentu podržane su standardne stavke, a sve je već viđeno u ranijim modelima i ništa spektakularno se nije promijenilo. Tu su preglednik .doc. .xls, .ppt i .pdf dokumenata, iako je za njihovo uređivanje aplikaciju potrebno iz Ovi storea skinuti „pro“ verziju koja se ni nakon 3 pokušaja nije uspjela instalirati.. Jako zgodna i korisna stvarčica je Active Notes koja omogućuje dodavanje multimedisjkih sadržaja u bilješke i to na prilično intuitivan način. U trenutcima nemogućnosti tipkanja tu je mogućnost snimanja glasovnih bilješki. Kalendar je standardno „Symbianovski“ jasan i pregledan. Nudi pregled mjeseca, tjedna i dana, te postavljanje neograničenog broja alarma. Isto kao i bilješke kalendar je moguće sinkronizirati pomoću Ovi Sync servisa i/ili s Google kalendarom. Pod serijsku opremu spada i pretvarač valuta te kalkulator.

Imenik

Telefonski je imenik u Symbian uređajima uvijek bio na nivou, pa je tako i na Nokiji C6. Kontakte je moguće sortirati po grupama, a broj mogućih detalja za svaki od njih zaista je velik. Moguće je dodavati po nekoliko brojeva telefona, adresa, E-mail adresa, brojeva Fax-a, web stranica i raznoraznih detalja. Npr. kod unosa novog kontata, uz uobičajene podatke,  imenik nudi unos detalja za Ovi chat, Internet telefoniju (SIP), Video poziv, Sliku i ton dojave poziva. Za unos dodatnih detalja potrebno je ponovo ući u pojedini kontakt i urediti ga. Na raspolaganju je stvarno širok spektar informacija i detalja.

E-mail klijent

Mogli bismo reći da je ovaj uređaj stvoren za komunikaciju putem elektroničke pošte. Uz tipkovnicu koja osigurava ugodan unos teksta tu je i odličan e-mail klijent. Moguće je definirati više pretinaca/servisa a za one najpopularnije kao npr. Gmail, Yahoo! i Hotmail postoji automatska konfiguracija. Sve ostale POP/IMAP servise moguće je podesiti s osnovnim podacima i unošenjem podataka o mail serverima. Također, tu je i mogućnost korištenja Mail for Exchange servisa koji koristi microsoftov Active Sync protokol, a podržava definiranje samo jednog pretinca.



Aplikacije


Pokušali smo instalirati neke od uobičajenih aplikacija, tako recimo Fring i Nimbuzz rade odlično, dok nažalost, nismo uspjeli instalirati Snaptu jer još nije prilagođena za ovaj model, a prema informacijama dobivenim od proizvođača Snaptu bi u kratkom roku trebao biti dostupan.

Facebook aplikacija dio je operativnog sustava, a sadrži i widget za početni zaslon na kojem je moguće vidjeti zadnja tri događaja. U samoj aplikaciji moguće je pratiti praktički sve objave kao i na desktop verziji Facebooka na računalu. Jednim dodirom na YouTube link otvara se web preglednik i pokreće video, a sve skupa se odvija prilično brzo. Nedostaje integracija s telefonskim imenikom i kalendarom uređaja, što je već neko vrijeme običaj na drugim platformama.

Kako još uvijek ne postoji normalan Twitter klijent za Symbian, a Snaptu i Gravity još nisu prilagođeni za ovaj model, možemo samo Nokiji uputiti kritiku zašto nije sama razvila svoj vlastiti.

Tu je, sada već standardna, Ovi maps besplatna navigacija i nema potrebe da je posebno opisujemo. GPS modul satelite pronalazi praktički u nekoliko sekundi, a uređaj nudi i mogućnost korištenja navigacije u offline modu, ali u tom će slučaju pronalaženje satelita potrajati nešto duže. Uz navigaciju tu je i vodič Lonely Planet s velikom količinom podataka u bazi.

Od ostalih aplikacija tu su još i World Traveler, Bloomberg, CNN i AP mobile s vijestima, MySpace, Shazam te igra Beejeveled Twist.



Galerija

Fotografije se napokon nalaze u svojoj vlastitoj mapi a video isječci u svojoj. Galerija je sama po sebi relativno spora i ukoliko sadrži veću količinu slika otvaranje bi nakon prvog ulaska nakon reboota moglo potrajati. Nakon toga učitavanje ide brže jer galerija ostavlja svoj cache u memoriji. Zadani pogled na slike je okomiti, a za vodoravni pogled dovoljno je otvoriti tipkovnicu. Slike se mogu sortirati i vremenski, tj. za svaki mjesec posebno.

Video player omogućava pregledavanje video isječaka isključivo u vodoravnom načinu, što je s obzirom na odnos i rezoluciju zaslona sasvim razumljivo. Nažalost, pregledavanje video sadržaja u DivX formatu još uvijek nije podržano, ali Nokia PC suite sadrži konverter svih mogućih formata u onaj prepoznatljiv uređaju. Video se vrti u full screen modu, a komande se pojave nakon dodira prstom.

Glazba

Glazbeni svirač se u odnosu na model 5800 vizualno nije izmijenio. Glazbu je standardno moguće sortirati po izvođačima, autorima, žanru, albumu i nazivu, tu je equalizer,m a moguće je kreirati i playliste. Podržavi su svi važniji formati zvučnih zapisa. Odlična je stvar što glazbeni svirač sadrži i widget za početni zaslon te ga je na taj način najlakše kontrolirati ako se glazba vrti u pozadini.

FM Radio

Radio se nalazi u podizborniku Glazba i prilikom starta pretražuje sve dostupne radio stanice na UKV (FM) području te ih automatski memorira. Naravno, potrebno je uključiti slušalice koje služe kao antena, ali nudi i mogućnost preslušavanja na zvučniku. Radio ima RDS funkcionalnost i za one radio stanice koje podržavaju RDS prikazuje i jednostavnu animaciju s nazivom iste.



Web preglednik

Surfanje na 3,2“ zaslonu je ugodno, a web stranice općenito se učitavaju dosta brzo. Tu je dobro poznata mini-map funkcionalnost, kao i podrška za Flash.

Neovisno o tome što se radi o rezistivnom zaslonu doživljaj surfanja je na nivou. Od presudne pomoći je kinetičko skrolanje koje funkcionira odlično i to osjetno bolje u usporedbi s modelom X6 koji, usput rečeno, ima kapacitivni zaslon. Problem je što se tekst ne prilagođava razini zumiranja, pa će zbog toga biti potrebo povlačenje prstom ljievo-desno. Cijelu stvar donekle olakšava prebacivanje u horizontalnu orijentaciju zaslona.

Na uređaju postoji posebna YouTube aplikacija, međutim ona samo otvara YouTube web stranicu u web pregledniku, a sam prikaz video sadržaja radi besprijekorno, bez zastoja i moguće je gledati isječke preko cijelog zaslona.

Kamera


5mpx kamera s autofokusom omogućuje snimanje fotografija u rezoluciji 2952x1944 točaka i video isječaka u VGA rezoluciji.  Oštrina, kontrast i punoća boja su više nego dobri, a s obzirom da slika govori kao tisuću riječi, primjerci su tu pa sami prosudite. Samo sučelje izbornika kamere je relativno kompleksno, no prilično je jasno. Prikaz vidnog polja kamere se ne proteže preko cijelog zaslona, već s desne strane ostavlja prostor za jasan pogled na kontrolne tipke. Tu je i uvijek dostupna posebna tipka za bljeskalicu, stoga neće biti potrebe za kopanjem po izborniku u svrhu uključivanja/isključivanja iste, što je još uvijek slučaj kod nekih drugih uređaja. Prisutan je i Geo tagging, a nedostaju pikanterije poput prepoznavanja lica i osmjeha.





Kamera snima video isječke u VGA rezoluciji (640x480) s framerateom 30 fps (slika u sekundi), a moguće je upotrijebiti i rezoluciju 640x630 što odgovara rezoluciji zaslona.

Kvaliteta snimljenog materijala je za svoju klasu solidna i apsolutno je gledljiva na zaslonu računala. Bolje snimke možemo očekivati jedino od modela s HD rezolucijama snimanja počevši od 720p.


Baterija


1200 mAh je iscurilo za malo više od jednog dana intezivnog korištenja. Situacija je bila sljedeća: 3G, konstantno online, uključen GPS i Google latitude, 10-ak minuta korištenja Ovi navgacije, 10 min. slušanja radija, 30 min surfanja, oko 20 pročitanih pristiglih mailova, 20-ak primljenih/poslanih IM poruka (Fring), 10 minuta telefonskog razgovora i jedan 5-minutni Skype razgovor te uz sve ovo povremeno nasumično „kopanje“ po izborniku tijekom cijelog dana. U nekim normalnim uvjetima baterija bi mogla potrajati više od dva dana, a uz mjere štednje kao što su rad na 2G, gašenje po noći i sl. izdržat će i tri dana.

Zaključak


Nokia C6 nije klasičan gadget, već naprotiv, odličan je komunikator sposoban za ozbiljnu poslovnu upotrebu. Ne sadrži sve tehnološke novotarije kao npr. multitouch, pinch zooming i sl, ali je zato funkcionalan za svoju primarnu namjenu, a to je komunikacija. Naravno, može poslužiti i za zabavu, razmjenu multimedijskih sadržaja i komunikaciju putem društvenih mreža.

Najtočniji kratki opis bi otprilike bio da je C6 križanac modela N97 i 5800, s time da je od oba pokupio ono najbolje.

U trenutcima pisanja ovih redaka Nokia C6 službeno još nije bila u prodaji, tako da o cijeni možemo samo nagađati. Pretpostavljam da bi mogla biti za nijansu skuplja od modela 5800 u trenutku kada se pojavila u prodaji. Bilo kako bilo, Nokia C6 definitivno spada u best buy kategoriju jer za relativno malo novca nudi široki spektar mogućnosti.

Nokia C6 tehničke karakteristike/specifikacije

Uređaj na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska

Nadopuna: (25.08.2010) Nokia C6 pojavila se u prodaji u ponudi Vipnet-a i cijena samog uređaja iznosi 2200,00 kuna.
Advertisement Advertisement