Recenzije

Nokia E5 - recenzija



Nokia E5 još je jedan u nizu mobitela jednostavnog „monoblock“ oblika kućišta s potpunom QWERTZ tipkovnicom. S obzirom da na tržištu već postoji izvrstan model Nokia E72 mogli bismo se s pravom zapitati čemu sada ovaj model s praktički potpuno istim specifikacijama. E5 nikako nije nasljednik modela E72 jer ne donosi nikakve bitne novosti osim izmijenjenog dizajna i S60 3.2 korisničkog sučelja. Prije bismo mogli reći da se radi o nasljedniku modela E63, jer bi trebala pripadati tom cjenovnom razredu. Poučena uspjehom Blackberryja, Nokia je izbacivanjem na tržište modela E61 2006. godine započela sa serijom uspješnih monoblock modela s QWERTY/QWERTZ tipkovnicama, a model E71 je zasigurno najuspješniji od njih. Izlaskom modela E63 započelo je i razvrstavanje ovih uređaja u različite cjenovne razrede. Nokia E5 sa sličnim  specifikacijama, čak štoviše, s više radne memorije od modela E72, svrstava se u nešto niži cjenovni rang, dostupan širem krugu korisnika. Usput rečeno, uskoro izlazi još jedan monoblock model s QWERTY tipkovnicom C3 koji će cijenom biti još pristupačniji.





Podsjetimo da su iz Nokije nedavno najavili QWERTY tipkovnicu kao standard za većinu uređaja.
Kućište i konstrukcija

Nokia E5 već na prvi pogled ostavlja dojam robusnog i čvrstog uređaja. Ovdje dolazi do izražaja jedna od najvećih prednosti o odnosu na model E72. Naime, Nokia E5 puno bolje leži u ruci i nemate osjećaj da će svaki čas iskliznuti kao što je slučaj sa E72, koja je izrađena od prilično klizavog aluminija. Kućište je izrađeno od kvalitetne plastike, a poklopac baterije od aluminija koji dominira i sredinom prednjeg dijela, u čijem se sklopu nalaze se sve navigacijske i funkcijske tipke. Jedan od bitnih detalja je sama navigacijska tipka, koja je kud i kamo bolje izvedena od one na modelu E72 i bez nepotrebnog trackpada. Pomalo je neobično da uređaj ima dvije tipke na donjem bočnom dijelu, koje služe – za pokretanje otvaranja poklopca baterije. Isto tako, (moram ovo jednom izreći) naprosto je fascinantno kako proizvođači izmišljaju sve neobičnije i sve bizarnije načine za umetanje SIM kartice u uređaj. Došli smo do situacije kada je bez upute karticu praktički nemoguće umetnuti, a ni tada nije na odmet veća doza opreza. Konkretno, kod ovog modela smo se vratili u prošlo stoljeće i mehanizam je sličan onome koji su imali modeli iz kasnih devedesetih, s tom razlikom što su ondašnji mehanizmi bili logičniji i intuitivniji. Naravno, ova priča nije karakteristična samo za Nokiju i može se  primijeniti na sve proizvođače odreda. Kao da imaju neki interni dogovor ili su možda razvili kolektivnu svijest?

Smještaj kamere na stražnjoj strani estetski je mogao biti i bolje izveden, dok je prednja  kamera u ovom modelu izostavljena.



Kao što je već rečeno, uređaj se odlikuje iznimnom čvrstoćom, a aluminijske funkcijske tipke su prilično kvalitetne i imaju odličan odaziv. Mogli bismo bez rezerve reći da je Nokia E5 najčvršći uređaj E serije ikad izrađen.

Dostupna je u 5 različitih boja kućišta i to u crnoj, kakve je boje i naš testni primjerak, a u ponudi je još u smeđoj, bijeloj, plavoj i sivoj boji.

Dimenzije uređaja su 115x58,9x13 mm, a masa 126 grama, što otprilike odgovara dimenzijama svih uređaja u „užoj obitelji“.

Što se zaslona tiče ni tu nema novosti. Provjereni 2,4“ TFT zaslon rezolucije 320x240 točaka ugrađen je i u ovaj model. Na vanjskom svjetlu vidljivost je nešto lošija, no još uvijek bolja od  najnovijih AMOLED zaslona.

Tipkovnica

Sama konstrukcija tipkovnice izuzetno je kvalitetna, a tipke daju odličan odaziv. Hod tipki je standardno kraći nego, primjerice, kod BlackBerryja, a ispupčenja su ergonomski dobro oblikovana i prsti se brzo naviknu, neovisno o tome koji ste uređaj prethodno koristili.

Teško je reći je li bolja ova ili neka druga tipkovnica, uglavnom je to stvar navike.

Tipkovnica na E5 je zapravo QWERTZ, odnosno s rasporedom Y i Z tipki kakav je u Hrvatskoj u standardnoj upotrebi. Sadrži sve potrebne dijakritičke znakove, a ukupan raspored je identičan onome na modelu E71, tako da za razliku od modela E63 i E72 ima veću razmaknicu. Razmaknica, isto kao na modelu E63, služi i kao prekidač za uključivanje bljeskalice koja može poslužiti kao svjetiljka.

Nažalost, funkcijske su tipke na ovom modelu osiromašene jer u odnosu na prijašnje modele nedostaju dvije, no to ne bi trebalo predstavljati veći problem.


Memorija, procesor

Kao što je već rečeno, Nokia E5 ima 256 MB RAM memorije što je svakako najviše od svih dosadašnjih modela E serije. Nakon starta i učitavanja svih potrebnih procesa, za upotrebu ostaje oko 170 MB slobodne memorije. Usporedbe radi, model Nokia E72 od ukupno 128 MB, nakon bootanja ostavi slobodno nekih 50-ak MB. Dakle, kad su performanse u pitanju Nokia E5 nadmašuje E72. MicroSD utor za memorijsku karticu omogućuje korištenje kartica do 32GB, a uređaj dolazi s karticom od 2GB. Procesor je ARM11 takta 600 MHz, kao i kod modela E72.
OS, sučelje, aplikacije...

U jednoj od prethodnih recenzija opisali smo model Nokia E72, a kako su skoro sva obilježja  operativnog sustava, sučelja i aplikacija praktički identična, nema potrebe da  ponavljamo. Izdvojit ćemo samo one stavke koje se vidno razlikuju.





Dakle, Nokia E5 temeljena je na Symbian OS-u, s korisničkim sučeljem S60 3.2. Za razliku od verzije 3 koja je prisutna na modelu E72, ovdje je moguće birati više načina rasporeda početnog zaslona. Klasični, sa uobičajenim prikazom, kalendarskih zabilješki, prečica aplikacija, stanja mailboxa i sl. Ako vam se ovaj raspored ne sviđa možete prebaciti na novi s trakom kontakata za brzo biranje, potom s vertikalnim rasporedom ikonica, pa sve to u kombinaciji s onim prvim.



Web preglednik s mini-map funkcionalnošću i podrškom za Flash omogućuje relativno ugodno surfanje, aj ednako dobro vrte se i YouTube sadržaji. Naravno, nije usporediv s preglednicima na uređajima s velikim zaslonima, ali je u svojoj klasi u samom vrhu.

Ovi maps navigacija besplatna je i na ovom modelu.

FM radio s RDS-om i internet radio su u ovom modelu smješteni u zajednički folder, a korištenje je jednako kao i na modelu E72.



Postavke povezivanja na internet tradicionalno su zakomplicirane, no ovisno operateru uređaj sam pronalazi pristupne točke oslanjajući se na podatke iz SIM kartice, s izuzetkom SIM kartica operatera Tele2, za koje je potrebno ručno unijeti postavke.

Stvar će donekle ublažiti korištenje Smart Connect aplikacije koja pojednostavljuje odabir pritupnih točaka, kao i samo spajanje.



Isto tako, Ovi store koji se spaja na onu pristupnu točku koja je definirana u web pregledniku, jer zapravo i funkcionira preko njega. Dakle, ukoliko želite da vas Ovi store pri pokretanju upita preko koje pristupne točke da se spoji, morate prethodno u web pregledniku to definirati.

E-mail

Možda najvažnija razlika između ovog modela i modela E72 svakako su mogućnosti E-mail klijenta.

Da bi izbjegli moguće probleme i zbrku potrebno je napomenuti nekoliko stvari.

Prilikom početnog postavljanja E-mail klijneta (e-mail setup), kada upišete svoju e-mail adresu i lozinku, uređaj će pokrenuti namještanje mailboxa. Nakon par trenutaka zapitat će vas želite li prihvatiti uvjete korištenja „Nokia Messaging“ servisa. Ukoliko odbijete  uvjete korištenja uređaj će vam kreirati željeni mailbox i moći ćete ga koristiti kao klasičan e-mail klijent. Ukoliko pak prihvatite uvjete korištenja uređaj će vam kreirati „Nokia messaging“ račun, dati vam 30 dana besplatnog korištenja i ukoliko ga želite  koristiti i nakon tog roka uputit će vas na Vipnet da potpišete ugovor za uslugu nazvanu „Nokia mail“. Inače, cijena ove usluge je 39,00 kuna mjesečno i nudi potpunu Push E-mail funkcionalnost.





Ukoliko niste zahtjevan korisnik i ne teba vam Push e-mail (trenutno primanje e-mail poruka na mobitel) bit ćete zadovoljni i sa standardnim klijentom, koji omogućuje „ručno“ primanje/slanje e-mail poruka. Ukoliko ga ostavite online, nakon nekog vremena će se bez razloga odspojiti. Gorak okus u ustima ostavlja činjenica da je sam uređaj, po definiciji namijenjen e-mail komunikaciji, a da u paketu ne dolazi s kvalitetnom Push e-mail podrškom, a znamo da je i mnogo jeftiniji uređaji nude u paketu. Usput rečeno, ukoliko želite besplatnu doživotnu licencu za „Nokia messaging“ uslugu kupite Nokiju E72, jer kupnjom tog modela kupujete i doživotnu licencu. Svjesni smo da je ova situacija prilično zbunjujuća, ali nadamo  se da će Nokia u budućnosti izbjegavati ovakvu „incestuoznu“ praksu.



Ukoliko ipak trebate pravi Push e-mail, a ne želite plaćati 39,00 kuna mjesečno, rješenje postoji u vidu 3rd party aplikacija, poput System Seven, Emoze, BlueWhale itd. a više o tome u posebnoj temi Push E-mail.

Od ostalih mogućnosti e-mail klijenta navedimo još da podržava HTML prikaz poruka.

Uz standardne POP/IMAP pretince, Nokia E5 omogućuje i korištenje Mail for Exchage servisa, kojeg je moguće podesiti i za jedan Gmail račun. U tu svrhu će vam biti koristan podatak o nazivu servera m.google.com.

Kamera


5 megapikselna kamera s autofokusom ostavlja dobar dojam i primjerke fotografija možete pogledati ispod ovog teksta. Kvaliteta fotografija u uvjetima dobre vidljivosti je izvrsna, a i one snimljene po oblačnom i kišnom vremenu ne zaostaju puno. Tek nešto slabije, odnosno manje bistre fotografije nastaju  u macro modu, unatoč postojanju autofoukusa. Ono što moramo pohvaliti je prilično jaka bljeskalica. Samo sučelje kamere i izbornik su logično raspoređeni, međutim pri pregledu fotografija i u samoj galeriji nismo naišli na opciju zumiranja, što je svakako nedostatak. Sliku je moguće rotirati, poslati mailom/mms-om, podijeliti na online servisima, uređivati  i spremati u albume.

Klikni na slike za povećanje:





Kvalitetno video snimanje na E seriji Nokiji nikada nije bilo prioritet, stoga i na ovom modelu imamo polu-upotrebljivi framerate od 15 sličica u sekundi.
Baterija

Danak nižoj cijeni platila je i baterija. Umjesto standardne baterije kapaciteta 1500 mAh koja je ugrađena u modele E63, E71 i E72, Nokia E5 je dobila nešto slabiju verziju sa 1200 mAh. No ipak, baterija će pri umjerenom korištenju izdržati do 3 dana. Ovdje podrazumijevamo oko sat vremena razgovora, stalnu vezu s internetom, primanje/slanje e-mailova i instant poruka, povremeno surfanje i otprilike pola sata slušanja glazbe.
Zaključak

Uređaj solidne izrade, čvrst i robusan, a što je najvažnije iznimno brz. Rekorder po količini raspoložive radne memorije u svojoj klasi. Vrlo jednostavnog dizajna s naglaskom na ergonomiju.

Kao što smo vidjeli, nije bez mana, ali jamči odličnu upotrebljivost. Ako vam treba šminkerski uređaj zaobiđite ovaj model. Nokia E5 je namijenjena, kako poslovnim korisnicima, tako i svima onima koji žele komunicirati putem poruka svih vrsta te društvenih mreža. Tu je i besplatna navigacija čije prednosti ne treba posebno opisivati. Napominjem da je Nokia E5 ujedno i prvi uređaj koji podržava tzv. HD zvuk, uslugu koju je nedavno uveo Vipnet.

Kako Nokia E5 u Hrvatskoj još uvijek nije u prodaji, cijenu bismo mogli samo gatati iz nečijeg dlana. Međutim, uspoređujući cijene u nekim drugim zemljama dolazimo do zaključka da bi E5 trebala biti 15-20% jeftinija od modela E72.

Tehničke karakteristike pogledajte ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: Nokia Hrvatska

Update: Uređaj je stigao u prodaju.