Windows Phone Recenzije

Nokia Lumia 1320 - Recenzija

IMG_5914

Phableti su prošle godine krenuli u pohod na tržište, a širenje u niže cjenovne razrede započelo je nedavno. Nakon prvog ovakvog uređaja u Windows Phone svijetu, 6-inčne Lumije 1520 koja karakteristikama i cijenom spada u najviši razred, na test nam stiže model Lumia 1320, s istom dijagonalom zaslona, slabijim hardverom, ali i nižom cijenom. Koncepcija kućišta je također malo drukčija i omogućuje izmjenu plastičnog poklopca.

S ovim Nokijim phabletom smo se družili proteklih desetak dana, a kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 164.2 x 85.9 x 9.8 mm

Masa: 220 grama

Zaslon: 6,0” IPS 720p, 245 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: Qualcomm Snapdragon S4

CPU: 2x Krait na taktu 1,7 GHz

GPU: Adreno 305

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB

Utor za memorijske kartice: Da, do 64 GB kapaciteta

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, DLNA

3G: HSPA+ DC do 42 Mbps

4G: LTE do 150 mbps

OS: Windows Phone 8

Kamera: 5 MP/1080p

Prednja kamera: VGA

FM radio: Da

Baterija: 3400 mAh

Cijena: 3099,00 kn

Prednosti


Dizajn i kvaliteta izrade

Fluidnost sučelja i performanse

Natprosječna autonomija

Nedostaci


Relativno mala interna memorija

Baterija nije izmjenjiva

Windows Phone OS još uvijek zaostaje za iOS-om i Androidom

Dizajn, kućište i rukovanje


IMG_5892 IMG_5891 IMG_5892 IMG_5893 IMG_5894 IMG_5902

Dobar dizajn Nokiji nikad nije bio stran pa tako ni Lumia 1320 nije izuzetak. Iako se radi o uređaju povećih gabarita, možemo reći da je prilično skladno dizajniran. Za razliku od Lumije1520 koju smo recenzirali nedavno, Lumia 1320 ima malo pravilniji oblik i u velikoj mjeri nalikuje na uvećanu Lumiju 625. Straga je izmjenjivi poklopac, no unatoč tome baterija je ostala fiksirana, dakle nije ju moguće izmijeniti bez odlaska u servis. Svrha odvojivog poklopca je prvenstveno mogućnost postavljanje onih u drugim bojama, a služi i za umetanje SIM i microSD kartica.

6-inčni zaslon fino je uklopljen u cjelinu i zauzima prilično veliku površinu na prednjem djelu, što osigurava veliku iskoristivu površinu u odnosu na ukupne dimenzije kućišta. Ispod zaslona nalazimo tri kapacitivne tipke koje, nažalost, nemaju pozadinsko osvjeljenje, što znači da ćete se na njihov položaj u mraku morati privikavati.

IMG_5902 IMG_5895 IMG_5896 IMG_5897 IMG_5898 IMG_5899 IMG_5900 IMG_5901 IMG_5902 IMG_5903 IMG_5905 IMG_5906 IMG_5908 IMG_5909 IMG_5915

Sve fizičke tipke nalaze se na desnom boku. Nisu puno izdignute iznad površine kućišta, ali su ugodne na dodir, s vrlo dobrim odazivom.

Uređaj u ruci djeluje čvrsto, unatoč izmjenjivom poklopcu i nema tragova bilo kakvom šuškanju i krckanju. S obzirom da se radi o phabletu suvišno bi bilo prigovarati na njegove gabarite, a onaj tko ga ima namjeru kupiti, vjerojatno zna da ga većinu vremena neće moći koristiti jednom rukom, čemu pridonosi i ne baš mala masa od 220 grama.

Prednosti ovakvog (6-inčnog) uređaja se očituju u osjetno manjim dimenzijama od većine 7-inčnih tableta, a istovremeno nude samo malo manju zaslonsku površinu. U početku su ovakvi uređaji dolazili isključivo s jačim hardverom i po višim cijenama, a Nokia Lumia 1320 popunjava redove srednjeg razreda u kojem predstavlja Windows Phone platformu.

Zaslon


Ako do sada još niste shvatili, Nokia Lumia 1320 dolazi sa 6-inčnim IPS zaslonom, ali za razliku od starije sestre, Lumije 1520, rezolucija je smanjena na 1280 x 720 točaka, što daje gustoću od 245 ppi. Dakle, manje od famozne “retina” granice (320 ppi), ali još uvijek sasvim dovoljna velikoj većini korisnika. Također, phablet se u pravilu gleda s malo veće udaljenosti od “običnog” smartfona, tako da će i oni s okom sokolovim teže primijetiti pojedini piksel.

Čitljivost na dnevnom svjetlu je izvrsna, a isto vrijedi za kutove vidljivosti, preciznost i odaziv. Treba spomenuti i poznatu Nokijinu ClearBlack tehnologiju s polarizirajućim filterom koja smanjuje blještanje, a ne treba zaboraviti ni pojačanu osjetljivost za korištenje u rukavicama. Za zaštitu zaslona, Nokia Lumia 1320 koristi Gorilla Glass 3 sloj, dakle najbolji trenutno dostupan.

Hardver i povezivost


Nokia Lumia 1320 je pokretana Qualcommovim dvojezgrenim procesorom Snapdragon S4 koji kuca na taktu od 1,7 Ghz. 1 GB RAM-a ne predstavlja nikakav posebni nedostatak u odnosu na modele s 2 GB RAM-a, iz razloga što je OS tako koncipiran. Iako pojedini benchmark testovi pokazuju do 40% slabije performanse od Lumije 1520, što je i logično s obzirom na specifikacije, u praksi će se razlika teško uočiti.

Ono gdje Nokia Lumia 1320 definitivno zaostaje je interna memorija. 8 GB prostora (dostupno oko 6 GB)  je zaista malo, pogotovo za uređaj s ovako velikim zaslonom jer krećemo od pretpostavke da ćete na njemu često gledati filmove i ostali multimedijski sadržaj. Dakle, ako ste filmoljubac ili uređaj koristitie kao foto album, svakako ćete morati koristiti i memorijsku karticu.

Nokia Lumia 1320 podržava sve trenutno dostupne standarde bežičnih mreža i to 2G, 3G i 4G, a najveća brzina prijenosa podataka u iznosi 150 Mbps (LTE), s napomenom da hrvatske mreže podržavaju do 75 Mbps, a u praksi očekujte između 30 i 50 Mbps. U 3G mreži najveća podržana brzina je 42 Mbps i to na onim područjima gdje je izgrađena HSPA+ DC infrastruktura. U suprotnom računajte na uobičajenu HSPA brzinu do 21 Mbps.

Kad govorimo o bežičnom povezivanju, treba spomenuti i uobičajeni WiFi te njegove derivate WiFi Hotspot i DLNA. Ne treba zaboraviti ni Bluetooth 4.0 koji sada podržava i razmjenu sadržaja.

Povezivanje s računalom odvija se putem microUSB utora koji služi i za punjenje. Uređaj podržava protokol masovne pohrane i nakon inicijalnog povezivanja s Windows računalom instalira se driver nakon čega je moguće razmjenjivati sadržaj. USB on-the-go nije podržan.

Softver i performanse


wp_ss_20140314_0001 wp_ss_20140314_0002 wp_ss_20140314_0003 wp_ss_20140312_0002

Operativni sustav koji pokreće Nokiju Lumiju 1320 je Windows Phone 8, s GDR3 nadogradnjom. Nekih bitnih razlika u odnosu na druge Windows Phone modele nema, osim mogućnosti postavljanja većeg broja pločica na početni zaslon, što je uzrokovano većom zaslonskom površinom. Sada je moguće postaviti tri stupca pločica srednje veličine ili ih na bilo koji način kombinirati s većim, odnosno manjim pločicama.

Jedan od vrlo korisnih detalja na novijim Windows Phone uređajima je i buđenje zaslona dvostrukim dodirom. Ipak, mnoge druge stavke još uvijek su u zaostatku s vodećim platformama (Android i iOS), kao npr. nedostatak obavjesnog centra, file managera i sl. Kako ne bismo nepotrebno ulazili u detalje oko sučelja, preporučam da pročitate neku od prethodnih recenzija Windows Phone uređaja, kao npr. Lumije 1520.

Windows Phone sučelje je poslovično fluidno i vidljivih razlika u odnosu na skuplji model (Lumia 1520) nema, unatoč slabijem procesoru i manjoj količini RAM-a. Kad su zahtjevnije aplikacije u pitanju (čitaj igre), situacija je slična. lsprobao sam Asphalt 8 za kojeg se može reći da doslovno “šiba”, što znači da ni jedna druga igra ne bi trebala stvarati poteškoće.

wp_ss_20140312_0001

Jedna od loše riješenih stavki na Windows Phoneu općenito je tipkovnica. Ne toliko u smislu rasporeda tipki, koliko u nemogućnosti podešavanja vibracije i načina na koji je riješena hrvatska tipkovnica. Dakle, u startu se pomirite s činjenicom da vam tipkovnica neće vibrirati dok pritiskate znakove, ali nakon nekog vremena ćete se vjerojatno priviknuti. Veći problem od toga je hrvatska tipkovnica, dakle ona s dijakritičkim znakovima, čiji je raspored u najmanju ruku, nelogičan. Određeni znakovi (ć i đ) su prisutni na primarnom prikazu, dok su drugi skriveni “ispod” odgovarajućih znakova bez crtice/kvačice (čak i u vodoravnom načinu), što je prilično nezgodno u svakodnevnom korištenju. Ako pak izaberete englesku tipovinicu, tada ne možete koristiti dijaktitičke znakove. Ne kažem da se ovo nije moguće priviknuti, ali zaista frustrira spoznaja da Microsoft ni nakon četiri godine razvoja platforme nije u stanju izraditi normalnu tipkovnicu ili barem omogućiti instalaciju alternativne.

S druge strane, 6-inčni zaslon omogućuje izniman komoditet kad je tipkanje u pitanju i vrlo je mala vjerojatnost pogrešaka. S obzirom na širinu tipkovnice u okomitom prikazu, vodoravni način u praksi vjerojatno nećete puno koristiti.

Naravno, kao i svaka druga Nokia, Lumia 1320 donosi uobičajeni set aplikacija među kojima su Here mape i besplatna navigacija, a na velikom 6-inčnom zaslonu izgledaju još bolje. Podsjetimo da su Nokijine mape trenutno jedine koje mogu konkurirati Googleovim, a u mnogim područjima su detaljnije i preciznije.

Kamera


wp_ss_20140314_0004 wp_ss_20140314_0005

Nokia je davno postala poznata po svojim izvrsnim kamerama, no kad je Lumia 1320 u pitanju, ipak su malo prišparali i ugradili onu sa senzorom od “samo” 5 megapiskela. Ipak, budući da znamo da nije sve u piksleima, o čemu ste na našim stranicama mogli u nekoliko navrata čitati, oko toga se ne treba previše zabrinjavati, ali krenimo redom.

Lumia 1320 dolazi sa standardnom Windows Phone Kamera aplikacijom koja dolazi s osnovnim mogućnostima podešavanja i s prilično spartanskim sučeljem, a prednost je brzina rada, naravno, kada se jednom priviknete. Možete birati scene, podešavati ISO osjetljivost, vrijednost ekspozicije, balans bijele boje, omjer fotografija (16:9 ili 4:3) i pomoćno svjetlo za fokusiranje. Ako pak želite nešto naprednije, iz Windows Phone trgovine si instalirajte Nokia Camera aplikaciju koja je ipak sofisticiranija i nudi više mogućnosti. Od vizualnog podešavanja parametara do serijskog okidanja i samookidača. Nezgodno je što za ove dodatne mogućnosti morate otvarati posebnu aplikaciju, što je još jedan ograničavajući faktor Windows Phone OS-a. Svojevrsna utjeha leži u tome što u standardnoj Kamera aplikaciji postoji prečica prema drugim aplikacijama kamere, a tu spada spomenuta Nokia Camera, Nokia Cinemagraph i Bing očitavanje QR kodova.

Vrlo korisna je fizička tipka za kameru koja se duljim pritiskom uključuje čak i kad je zaslon zaključan. Ima uobičajeni dvostruki hod, gdje prvi dio služi za fokusiranje, a drugi za okidanje.

Kvaliteta fotografija za jedan 5 MP senzor je zapravo odlična, premda ih nije uputno izravno uspoređivati s onima više rezolucije. Na vanjskom svjetlu oštrina je neupitna, s prilično velikom količinom detalja za 5 MP senzor, premda se ponekad fotografije mogu činiti pomalo ispranima. Kako pada osvijetljenost ambijenta, tako se povećava i šum, što je sasvim logično, no ovdje je on i dalje na relativno niskoj razini.

Kamera snima 1080p video pri 30 fps-a i s kontinuiranim autofokusom kojeg je po želji moguće isključiti. Kvaliteta videa je na vrlo visokoj razini. Količinom detalja, oštrinom i prikazom boja na video, ova se kamera definitinvno može mjeriti i s onima na skupljim modelima.

Primjeri fotografija


WP_20140312_015 WP_20140312_006 WP_20140312_008 WP_20140312_017

1080p video



Baterija


Nokia Lumia 1320 dolazi s baterijom kapaciteta 3400 mAh što za jedan 6-inčni uređaj predstavlja optimum. Ipak, zbog nešto manje gladnog procesora i manje rezolucije zaslona, Nokia je ovdje uspjela osigurati natprosječnu autonomiju. Gledajući po stavkama, Lumia 1320 će vam osigurati između 10 i 11 sati konstantnog surfanja ili otprilike isto toliko reprodukcije videa, što je zaista sjajan rezultat.

Uz neku normalnu upotrebu (stalna veza s internetom, sinkronizacija mailova i umjereno korištenje ostalih mogućnosti), autonomija ovog uređaja može potrajati i čitava dva dana, što je za današnje pojmove izvrstan rezultat.

Zaključak


Phableti polako, ali sigurno ulaze u naše živote i nameću se kao neka vrsta kompromisa između smartfona i klasičnog tableta, a budući da se navike korisnika mijenjanju, telefoniranje ovakvim uređajem više se neće činiti ridikuloznim kao što je bio slučaj do prije godinu dana.

Cijenom od 3099,00 kuna Nokia Lumia 1320 predstavlja prvi 6-inčni Windows Phone phablet u srednjem cjenovnom razredu i kao takva je dostupna puno širem krugu kupaca od modela 1520 koji je dvostruko skuplji. Dakle, ako vam treba veliki zaslon, a ne i ultimativne specifikacije, Lumia 1320 se čini kao razuman izbor. Naravno, pod pretpostavkom da vam Windows Phone i njegovo sučelje nisu strani.

Video recenzija




Uređaj na testiranje ustupio: Mobis