Pipo P1 - Recenzija

Pipo P1 review

Nakon izvjesne pauze, Pipo uređaji ponovo su se nalaze u našim rukama. Ovoga puta na testu imamo model Pipo P1, 9,7-inčni tablet s visokorazlučivim zaslonom i novim procesorom u kojem kucaju najnovije Cortex-A17 jezgre koje karakterizira mogućnost reprodukcije 4k videa. Što ovaj uređaj ima za pokazati i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 243 x 190 x 10 mm

Masa: 645 grama

Zaslon: 9,7” IPS LCD, 2048 x 1536, 264 ppi

SoC: Rockchip RK3288

CPU: 4x Cortex-A17 na taktu 1,8 GHz

RAM: 2 GB

Interna memorija: 32 GB

Utor za memorijske kartice: Da

Povezivanje: WiFi, WiFi direct, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go

3G: putem vanjskog modema

OS: Android 4.4.2

Kamera: 8 MP/720p

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 10.000 mAh

Ustupio: Chipoteka

Prednosti


Visokorazlučivi zaslon

Najnovija generacija procesora

Hardver i performanse općenito

Mogućnost reprodukcije 4k videa

Nedostaci


Poveća masa

Tražilo kamere nije usklađeno s objektivom

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Već prilikom vađenja iz kutije, Pipo P1 će vas neodoljivo podsjetiti na iPad i to prve četiri generacije iz razloga što koristi njegov oblik i odnos zaslona (4:3). Isto se može reći i za debljinu, kao i za poveću masu u odnosu na konkurenciju, s tom razlikom što je kućište izrađeno iz plastike. Pozadina se sastoji od velikog središnjeg dijela s uzorkom brušenog metala, dok su na rubovima plastični držači za ruke i sadrže točkastu teksturu protiv klizanja. Poveća masa ne predstavlja problem ako uređaj držite dvjema rukama, ali će se jedna ruka nakon kratkog vremena prilično umoriti.

Na desnom boku uređaja imamo popriličnu gužvu kad su gumbi i utori u pitanu, pa krenimo redom: 3,5 mm audio utor, mikrofon, DC utor za punjač (ne puni se preko USB-a), microUSB utor, HDMI utor, utor za memorijsku karticu i tipka za uključivanje. Na gornjem rubu se nalazi dvodjelna tipka za podešavanje glasnoće i “ESC” tipka koju nalazimo i na drugim tabletima kineskih proizvođača, a ima funkciju Android “back” tipke. U početku će se događati da ovu tipku zamjenite s onom za uključivanje koja joj je praktički susjedna na desnom boku, ali nakon nekog vremena ćete se priviknuti.

Vanjski zvučnici se nalaze s prednje strane i prilično su dobro “skriveni” u crnom kućištu. Zahvaljujući prednjem položaju, igranje i gledanje videa će svakako biti ugodnije, ali ćete morati paziti da ih ne prekrijete rukama dok držite uređaj.

Straga imamo 8 MP kameru i LED bljeskalicu, dok se prednja kamera nalazi u gornjem desnom kutu.

Jedna od glavnih značajki ovog uređaja je svakako njegov zaslon koji dolazi u “retina” rezoluciji (termin posuđen od Appela) od 2048 x 1536 točaka, što na dijagonali od 9,7 inča daje gustoću od 264 ppi. Prikaz je općenito vrlo dobar, kutovi vidljivosti su zbog IPS tehnologije na visokoj razini, a vidljivost na danjem svjetlu također vrlo dobra, no tada postaju vidljivi i tragovi prstiju što na u konačnici kvari dojam. Preciznost i odaziv također odgovaraju najvišim standardima i možemo zaključiti da se radi o najboljem zaslonu u ovom cjenovnom razredu, koje smo do sada imali prilike isprobati.

Hardver, povezivanje i performanse


Screenshot_2014-07-30-14-53-37

Pipo P1 za pogonski stroj koristi Rockchip RK3288 SoC, prvi s novim Cortex-A17 jezgrama novije generacije koje će zamijeniti postojeće A7 jezgre s fokusom na štedljivost, ali neke naprednije funkcije kao što je reprodukcija 4k videa.

Dakle, radi se o procesoru koji će osigurati izvrsne multimedijske performanse, ali i doživljaj kod igranja zahtjevnijih igara, no krenimo redom.

Što je 4k video? Rezolucija od 1920 x 1080 točaka dugo je predstavljala paradigmu u svijetu tehnologije, no vremenom se i to moralo promijeniti. Proizvođači su na tržište počeli izbacivati i veće rezolucije pa smo tako najprije upoznali rezoluciju od 2048 x 1536, koliko ima i ovaj uređaj, pa sve do tzv. 4k ili 4kx2k koja iznosi 4096 x 2160 točaka. E sad, ova rezolucija se još uvijek nalazi na prilično uskom krugu TV uređaja ili monitora, no pitanje je vremena kada će i ona postati standard, a Pipo P1 podržava reprodukciju upravo ovog videa. Na njemu samom možda i neće imati toliko smisla, ali ga putem HDMI protokola možete povezati s nekim zaslonom koji ju podržava i na njemu reproducirati.

Kad govorimo o procesoru, treba dodati da je AnTuTu benchmak test pokazao rezultat od čak 40.000 bodova što za ovakav procesor baš i nema smisla pa se postavlja pitanje služi li se Rockchip varanjem ili je problem u AnTuTu-u. Bilo kako bilo, performanse ovog uređaja su na zavidnom nivou i oko toga ne bi trebalo previše polemizirati.

Nadalje, 2 GB RAM-a u kombinaciji s ovim procesorom osigurava izvrsne performanse. Nakon instalacije Asphalta 8 bilo je potrebno resetiranje uređaja da bi igra nakon toga doslovno letjela. Dakle, jedna od grafički najzahtjevnijih igara radi odlično i ne treba sumnjati da će tako biti i s drugim naslovima.

32 GB interne memorije će zadovoljiti i one najzahtjevnije, premda kao digresiju možemo navesti njezinu razdijeljenost na dvije particije. Prva sadrži oko 2 GB slobodnog prostora, a druga 26 GB.

Kad je povezivanje u pitanju, Pipo P1 podržava spajanje na WiFi mreže, ali ne i na 3G jer nema utora za SIM kartice. Ipak, uređaj nudi povezivanje s mrežama operatera preko vanjskog USB modema, ali za sada nemamo informaciju koji su sve modeli podržani. Naravno, modem je potrebno posebno kupiti, kao i adapter za microUSB utor.

Uz već spomenuti HDMI, imamo USB on-the-go, Bluetooth i A-GPS za koji možemo reći da radi odlično (testirano na Google mapma).

Softver i sučelje


Screenshot_2014-07-31-17-17-54

columns="4"

Pipo P1 dolazi s Androidom 4.4.2 KitKat, dakle jednom od zadnjih verzija ovog operativnog sustava. Za veći dio sučelja se može reći da je identičan AOSP iliti golom Googleovom Androidu, premda su prisutne i određene izmjene. Tako na dnu početnog zaslona, uz tri uobičajene kapacitivne tipke imamo i dvije za podešavanje glasnoće, a moguće je dodati i onaj za okidanje screenshotova.

Izbornik s aplikacijama je također malo izmijenjen i to na način da bolje iskorištava prostor, što je pohvalno.

Screenshot_2014-07-31-17-18-24

Screenshot_2014-07-31-17-19-42

Kretanje kroz izbornike se odvija prilično brzo, fluidnost je na vioskom nivou i s te strane posebnih nekih zamjerki nemamo, premda se ponekad može primijetiti usporenost određenih animacija sučelja i zastajkivanje prilikom izlaska iz određenih apliakcija. Tijekom testiranja znalo se dogoditi da se poneka aplikacija sruši, ali to je sasvim prirodna pojava.

Prisutan je dobar izbor vlastitih i lijepo kreiranih widgeta, a što se aplikacija tiče, ponuđena je osnovna galerija fotografija, glazbeni svirač i poseban video player s podrškom za prilično širok spektar video formata i codeca.

Kamera


Stražnja kamera snima fotografije u rezoluciji 8, 5, 3 i 1 megapiksela, a koristi i autofokus, što će biti od koristi kod fotografiranja dokumenata ili općenito teksta. Naime, do sada smo se susretali s mnogim tabletima koji u kameri nisu imali ugrađen autofokus pa je sama njena svrha dodatno bila izgubila na smislu.

Sučelje kamere je krajnje jednostavno, mogli bismo reći spartansko i nudi najosnovnije mogućnosti. Možete birati između fotoaparata, video kamere i panoramske snimke, a nudi još geooznačavanje, samookidač, podešavanje kontrasta i odabir prednje kamere.

Problem kod kamere je to što prikaz na zaslonu ne odgovara baš najbolje onome što vidi objektiv, a to se najviše osjeti pri fotografiranju dokumenta ili bilo kakvog teksta na papiru. Bljeskalica je dobro usklađena s autofokusom, ali je ispodprosječne jakosti.

U nastavku slijedi nekoliko primjera

columns="4"

Baterija


Za zahtjevne zaslona visoke rezolucije bilo je potrebno ugraditi i jaču bateriju, tako da smo na Pipu P1 dobili čitavih 10.000 mAh, što je praktički najviše utjecalo na masu. Ovo će osigurati do nekih pet ili šest sati igranja ili isto toliko reprodukcije videa. U uvjetima umejrene potrošnje svih resursa uređaja podjednko, računajte na nekih dva dana autonomije.

Zaključak


Pipo P1 je uređaj koji obećava, ali se u mnogim segmentima i dokazuje kao vrlo dobar za svoj cjenovni razred. Za cca. 2000 kuna dobivate solidan uređaj, vrlo dobrog zaslona visoke rezolucije, opremljenog najnovijim procesorom, a široke je ruke kad su RAM i interna memorija u pitanju.

Nedostatak izravne mogućnosti spajanja na 3G (osim preko USB modela) mu ne ide u prilog, ali sada kad praktički svi mobiteli pordžavaju mobilne hotspotove, to i ne bi trebao biti problem.

Uređajem će biti zadovoljni i zahtjevniji korisnici, a s obzirom na hardver i općenito karakteristike, nudi dobar omjer uloženog i dobivenog.