POCO F4 GT - Recenzija



Gaming industrija jedna je od najjačih na svijetu, a e-sportove, prema nekim istraživanjima, prati više nego klasične sportove. Igrice u svijetu smartfona uzimaju sve više maha, a gameri nerijetko potroše jednako novca na razne dodatke u igrama koliko i na sam smartfon.



Poco serija smartfona započela je kao “ubojica flagshipa”, a prvi Poco, tada Pocophone, bio je upravo to. Nevjerojatno povoljan smartfon s najsnažnijim procesorom i određenim setom kompromisa, da bi se danas brendirao kao Xiaomijev odjel upravo za gore spomenutu skupinu kupaca.

No čak i da ne igrate igre, Poco F4 GT vrlo je interesantan uređaj sam po sebi, jer donosi trenutno najsnažniji Snapdragon 8 Gen 1 procesor, 12 GB RAM-a i 256 GB interne memorije za tek nešto više od 4500 kn, tj. upravo toliko, odaberete li ga u početnoj izvedbi s 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije.

Gamerima će vjerojatno biti interesantno to što je kućište potpuno prilagođeno gamingu, ima dodatan set tipki koje opet oni koji nisu gameri mogu iskoristiti za neke druge radnje. Tu je i vrlo sposobna 64 MP kamera, ali i izgled koji ne vrišti na gaming već tek diskretno upućuje na to.

Kakav je Poco F4 GT, saznajte u nastavku.

Glavne karakteristike


Dimenzije 162.5 x 76.7 x 8.5 mm
Masa 210 grama
Zaslon 6,67″ AMOLED, 120 Hz, 1080 x 2400, 395 ppi, Gorilla Glass Victus
SoC Snapdragon 8 Gen 1 (4nm)
CPU 1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510
GPU Adreno 730
RAM 8/12 GB
Interna memorija 128/256 GB
Micro SD Ne
3,5 mm audio utor Ne
Otporan na vodu Ne
Brzo/bežično/reverzibilno punjenje 120W/50W/10W
OS MIUI 13 (Android 12)
Primarna kamera 64 MP, f/1.9, 24mm, 1/1.73″, 1.4µm, DP PDAF, Laser AF, OIS
Ultraširokokutna kamera 8 MP, f/2.2, 12mm
Telefoto kamera nema
Macro kamera 2 MP
Prednja kamera 20 MP, 26mm, f/2.4
Baterija 4700 mAh
Cijena 4499,00 kuna (8/128 GB)
Ustupio Xiaomi Hrvatska

Prednosti


Najsnažniji hardver
Odlični zvučnici
Kvaliteta izrade
Dodatni set tipki
Dizajn prilagođen gamingu
Najbrže punjenje na tržištu
Bogato pakiranje uređaja
Cijena

Nedostatci


Samo IP53 certifikat
Nema senzor blizine
Kamere su mogle biti malo bolje

Dizajn, kućište i ergonomija


Na prvi pogled, Poco se doima kao običan smartfon. Prednja strana s velikim 6,67” AMOLED zaslonom i tek rupicom za selfie kameru na vrhu nisu ništa posebno u današnjem svijetu i lako će se na stolu stopiti s drugim smartfonima.

Tek kad ga odignete od stola i vidite poleđinu ili bočne linije, shvatite da je ipak tu nešto drukčije. Ravne linije s oštrim kutovima polirane završene obrade razbijaju monotoniju matirane poleđine na vrlo atraktivan način. Gamerski, ali diskretno. Pažnja je uložena i u okvir kamere koji je pomalo nesvakidašnji, a bljeskalica je praktički skrivena u obliku munje pokraj samih kamera. Unutar tog okvira kamere smjestile su se i dvije LED trake koje tako lijepo prate cijeli taj dizajnerski smjer, a svijetle po primitku obavijesti.

Na desnom boku imamo tri tipke i dva slidera. Centralno je smještena ona za uključivanje uređaja koja je ujedno i čitač otiska prstiju, a uz pomoć dva slidera magnetno otključavate ili zaključavate dvije dodatne tipke koje su primarno namijenjene za gaming, ali ih u postavkama uređaja možete programirati da pozovu određenu radnju, primjerice uključe kameru ili bljeskalicu.



Tipke za kontrolu glasnoće tako nisu pronašle mjesta na desnom boku, a što bi inače klasičnom smartfonu i zamjerili jer je prirodnije sve kontrole imati na dohvat palca dok ga držite u desnoj ruci. No ovoga puta to ne možemo učiniti jer zapravo su smještene taman tamo gdje trebaju biti dok igrate igrice tako da vam ne smetaju. Uz njih je smješten i mikrofon jer onaj glavni na dnu uređaja dlanom prekrijete za vrijeme igranja. Prvi vrhu lijevog boka smješten je i utor za dvije nano SIM kartice, ali ne i proširivu memoriju.

Zvučnici su također pažljivo dizajnirani i baš kao i na Xiaomi 12 Pro modelu, imamo ih 4, dva viša i dva niža, po jedan par smješten na dno i na vrh uređaja, ali na desnu stranu. Tako kad primite uređaj vodoravno, dlanom opet ne prekrivate zvučnike.



Vjerujem da ste do sad shvatili da je ovaj uređaj od samog starta posebno dizajniran kako bi gamerima omogućio najbolje iskustvo i upravo ono što svi oni godinama traže, konačno mogu pronaći upravo u ovom smartfonu.

Jednu stvar doduše ne mogu, a to je 3,5 mm izlaz za slušalice, no Xiaomi je poznat po bogatim pakiranjima unutar kojeg ćete pronaći i USB-C na 3,5 mm izlaz, odnosno adapter uz pomoć kojeg možete na ovaj uređaj spojiti i klasične analogne slušalice.



Cijelo pakiranje odiše tim jednim premium iskustvom jer osim smartfona ćete dobiti i maskicu, također dizajniranu tako da možete bez problema koristiti i dodatne tipke, ali i 120W punjač i iznenađujuće kvalitetan 1,5 m dug kabel za punjenje koji s jedne strane ima pravilni USB-A, a s druge strane tzv. L-bracket USB-C. Premda kabel sugerira da možete igrati igrice i puniti ga, to nipošto ne savjetujemo, ali objasnit ćemo i to malo kasnije.

Aluminijski okvir i staklena poleđina u ruci ostavljaju odličan dojam, ali i dobro odvode toplinu vrućeg procesora. Teško je riječima reći koliko nas je ovaj uređaj dizajnom i kvalitetom izrade iznenadio jer konačno možemo reći da ponovno imamo smartfon koji je dizajniran primarno funkcionalno, a onda tek još dodatno vizualno. Nije se štedjelo na materijalima i kao što su mnogi poznanici ostali ugodno iznenađeni nakon kratke probe, vjerujem da ćete i vi takvi ostati.

Zaslon


AMOLED tehnologija zaslona danas je sveprisutna od najnižeg do najvišeg cjenovnog ranga i danas je zapravo iznimno teško pronaći smartfon s lošim zaslonom. To ne umanjuje činjenicu da Poco F4 GT dolazi s fantastičnim AMOLED-om, 120 Hz stopom osvježavanja slike i 480 Hz stopom osvježavanja na dodir. Sve to samo za što bolje gaming iskustvo, ali i ono prilikom skrolanja po društvenim mrežama, web stranicama ili sličnim radnjama.

Rastegnut je na 6,67” i donosi rezoluciju od 1080x2400 piksela. U prijevodu, omjer stranica je malo izdužen 20:9, a oštrina je 395 ppi. Nije najoštrije što smo vidjeli, ali je isto tako sasvim dovoljno.

Voljeli bismo da je svjetlina možda malo viša, premda mu preko 700 nitsa ne možemo zamjeriti jer su do nedavno toliko nudili tek najskuplji smartfoni na tržištu. Dovoljno dobro je vidljiv na suncu, a opet i u mraku se svjetlina da pristojno spustiti da vam ne smeta niti noćno gledanje filmova i serija.

Ima i podršku za HDR10+, a što će cijeniti svi oni koji vole uživati u takvom sadržaju, a zapravo jedina zamjerka je što 120 Hz stopa osvježavanja slike nije potpuno adaptivna već se prebacuje između 60 i 120 Hz. U prijevodu, zaslon je teoretski mogao biti malo štedljiviji s takvim načinom rada, ali kao što ćete saznati i u odjelu baterije, to zbilja nije problem.

Hardver i performanse


Snapdragon 8 Gen 1 već smo susreli u nekoliko smartfona od kojih smo Xiaomi 12 Pro i detaljno testirali. Od ovakvih smartfona očekuje se da je hlađenje izvedeno najbolje moguće jer će se duži vremenski period koristiti vrlo intenzivno, a Poco je i tu napravio dobar posao.

No nekim redom, čisto da se prisjetimo kakav je ovo osmerojezgreni procesor. Najnovija generacija proizvodnog procesa, 4nm s glavnom Cortex-X2 jezgrom koja kuca na 3GHz. Tu su još tri dodatne Cortex-A710 na 2,5 GHz i još četiri štedljive Cortex-A510 na 1,8 GHz.

Kao što smo u uvodu napomenuli, naš primjerak došao je s 12 GB RAM-a i 256 GB intrene memorije, a s obzirom na to da internu memoriju ne možete proširiti, toplo savjetujem da upravo i taj model izaberete ako možete. Jer početni model od 128 GB je s par noviji igraćih naslova vrlo lako napuniti. Primjera radi, Genshin Impact nakon svih dodatnih paketa koji su potrebni zauzima više od 15 GB, a s vremenom će još mnoge igrice zauzimati ovoliko ili više prostora.

No svatko sebi bira smartfon po svojim potrebama i možda vam je presudno tih par stotina kuna razlike tako da ćete se ipak odlučiti na 128 GB interne i 8 GB RAM-a. Nismo isprobali kako radi točno taj model, ali vjerujemo da se performanse ne razlikuju previše jer je ostatak hardvera identičan.

Adreno 730 je iznimno snažan grafički čip ugrađen u ovaj smartfon, ali ono što je bitnije od njegove snage je to što se igrice nerijetko optimiziraju upravo za njega. Samim tim gaming iskustvo bit će bolje na njemu nego na usporedno snažnim grafičkim čipovima drugih proizvođača.

Ali da bi sve to dobro radilo, vrlo je važno imati dobro riješeno hlađenje. Na tržištu postoje smartfoni koji imaju čak i aktivne hladnjake i koliko god se to nekima čini kao pretjerivanje, u današnje vrijeme kad su na tržištu sve vrući procesori, to se čini kao jedino pouzdano rješenje.

Na sobnoj temperaturi nisam imao baš nikakvih problema s pregrijavanjem ovog uređaja čak niti nakon 2-3 sata igranja vrlo zahtjevnih igara poput spomenutog Genshin Impacta, COD-a, Apex Legends ili PUBG-a. U ruci bi se smartfon osjetno zagrijao, pogotovo gornja strana uređaja, ali ne toliko da bi ga bilo neugodno držati u rukama. Problem bi se pojavio tek kad bih istu radnju ponovio u toplijem okruženju u sobi bez klima uređaja za vrijeme toplijih dana kad bi temperatura dosegla 27-28 stupnjeva. Tih 5-6 stupnjeva razlike u sobnoj temperaturi ipak je nakon dužeg gaminga uspjelo natjerati i Poco da popusti s vrhunskim performansama.

Da vam budem iskren, očekivao sam da će i ranije popustiti tako da u svakom slučaju smatram da ovaj procesor ima zbilja odlično hlađenje i da će gameri biti zadovoljni. Generalno je pravilo dok god vama nije pretoplo u sobi, neće niti njemu biti vruće.

S kvalitetom prijama signala nisam imao problema, a moram pohvaliti da mi je i WiFi mrežu hvatao odlično. Dapače, upravo je dobar prijam WiFi-ja bio ključan da se smartfon tijekom zahtjevne sesije igranja ne zagrijava previše jer na varijabilnom 5G-4G signalu to bi bilo lakše postići.

Xiaomi ne odustaje od infra crvenog koje je vrlo zgodno i može poslužiti kao univerzalni daljinski, a isto tako moram pohvaliti i fantastične stereo zvučnike. Nisu najglasniji koje smo isprobali, ali su među najboljima. Toliko su dobri da sam bez problema igrajući FPS igre znao s koje strane mi prilazi protivnik i gdje su ispaljeni hitci.

Veća zamjerka slijedi vezana uz pozive, a ona je uzrokovana nedostatkom proximity senzora. Xiaomi već godinama ima neku čudnu politiku kompenzirati nedostatak proximity senzora uz pomoć pametnih algoritama koji mjere akceleraciju uređaja na razne načine i time prepoznaju kad ste uređaj stavili na uho. I dok radi, to radi vrlo dobro, ali onda kad napravite “čudan” pokret glavom, algoritam će prepoznati kao da ste odmaknuli uređaj s uha i uključit će zaslon. To je tijekom posljednjih desetak dana testiranja uzrokovalo slučajno pozivanje drugih kontakata ili češće isključivanje mikrofona slučajnim dodirom na “mute” tipku.

Softver i sučelje


Xiaomijev MIUI 13, temeljen na Androidu 12 poznat nam je već iz spomenutog Xiaomi 12 Pro modela, a isti takav nalazi se i u ovom Poco F4 GT modelu. U startu moramo još jednom napomenuti da Xiaomi nije pogođen sankcijama tako da ima puni pristup svim Google servisima, a što i oni sami napominju s natpisom na kutiji ovog smartfona.

MIUI je iznimno bogat raznim dodatcima, pomalo neobičnima svima koji nisu isprobali Xiaomije, ali je isto tako dizajnirano da se svi oni koji se prvi put susretnu s njim, vrlo lako i brzo snađu. Znam provjereno jer imam u obitelji starijih članova koji su se odmah snašli s njim.

columns="4"

Ukratko, na izbor vam je ponuđeno želite li set početnih zaslona po želji uredno prilagoditi ili sve nabacati na njih i eliminirati ladicu s aplikacijama. Isto tako imate na izbor razdvojiti centar za obavijesti i kontrolni centar tako da jednom pristupate povlačenjem prsta s lijevog vrha zaslona, a drugom s desnog, ili pak želite imati sve to u jednom i ne zamarati se s koje strane trebate spustiti traku. A u statusnu traku možete primjerice ubaciti i izbaciti iz nje ime operatera ili trenutnu brzinu s kojom se vrši podatkovni promet.

Pocovo sučelje se minimalno razlikuje od klasičnih Xiaomija pa tako par sitnica nedostaje poput one da posložite stavke u multitasking izborniku horizontalno recimo. To su sve neke sitnice koje vjerojatno prosječnog korisnika neće zamarati uopće jer u 99% slučajeva uopće ne znaju da tako nešto i postoji.

columns="4"

Ali isto tako imate i poseban dio u postavkama koji uključuje podešavanje dodatnog seta tipki s kojim možete recimo dvostrukim klikom pozvati recimo kameru, a dužim klikom uključiti snimač zvuka. Isto tako imate na izbor iskoristiti i LED-icu za obavijesti koju toliko rijetko danas viđamo, samo ovoga puta ona nije smještena na prednji dio zaslona jer je lagano kroz godine uz Always-On zaslon izgubila smisao pa je ona tako možda čak i logičnije smještena na stražnju stranu unutar kamera.

Možete podesiti kojom bojom želite da vam svijetle određene obavijesti iz određenih aplikacija i tako dok je zaslon polegnut na zaslon na stolu odmah znati kakvu novu obavijest imate.

columns="4"

Dodatne tipke unutar igrica možete isprogramirati za neke određene radnje, ovisno o igri koju preferirate i time poboljšati svoje rezultate. Pitamo se broji li se to kao varanje u igrama samo zato jer imate drukčiji smartfon ili ne? Jer isto bi vrijedilo i za kvalitetniji gamepad, miš ili tipkovnicu, no to je već neka druga rasprava.

Unutar MIUI-a pronaći ćete i Gaming boost aplikaciju koja ima mogućnost prikazivanja povrh igrica. Tako unutar nje možete podesiti na koji način će se koja igrica izvoditi i određenoj dati više ili manje snage, ovisno o vašoj želji i što želite postići s tim. Ali isto tako ono prikazivanje unutar igrice omogućit će vam da brzinski pokrenete snimanje zaslona, uključite do-not-disturb način rada ili čak da promijenite vaš glas dok pričate s nekim unutar igrice! Tako možete zvučati kao muškarac, žena ili recimo robot. Prikazat će vam se i zauzeće procesorske i grafičke snage i koliko FPS-a imate u tom trenutku. Zgodan dodatak u svakom slučaju.

Kamere


Realno bih za ovu cijenu uređaja i sve navedeno do sad Poco ima određen kompromis negdje, a pretpostavka je bila da će to biti upravo na kamerama. I donekle sam u pravu, ali ne baš kako sam očekivao.

Sučelje je Xiaomijevo, vrlo jednostavno, sve na svom mjestu osim eventualno macro načina fotografiranja koje je malo skriveno tamo gdje inače podešavate rezoluciju u gornjem lijevom kutu sučelja. Ali ostatak je dobro posložen s tim da moram napomenuti da Xiaomi nudi zaista širok spektar zgodnih dodataka za fotografiranje i snimanje uz pomoć kojih možete dobiti određene fotografije za koje bi vam inače trebao stativ i malo znanja u nekom od alata za uređivanje fotografija naknadno.



Primarna kamera broji 64 MP, a riječ je o Sonyjevom IMX686 1/1.7" senzoru s f/1.9 otvorom blende. Ultraširokokutna 8 MP kamera je logično tu da upotpuni priču u svim onim uvjetima kad želite uhvatiti drukčiju perspektivu ili se jednostavno ne možete dovoljno odmaknuti od subjekta kojeg snimate ili fotografirate. Tu je još jedna, već spomenuta macro kamera koja je više tu da s njom uhvatite sitne etikete i onda ih povećate preko cijelog zaslona nego za neko umjetničko fotografiranje jer broji tek 2 MP.

Telefoto kamere nažalost nema, a za svrhu uvećanja Poco će iskoristiti višak od 64 MP i ponuditi vam isti kadar digitalnim putem. Nije najsretnije rješenje, ali za minimalna uvećanja će pristojno poslužiti svrsi.

Primarna kamera vrlo je sposobna uhvatiti dobru fotografiju s mnoštvom detalja i odličnim dinamičkim rasponom u dobrim uvjetima. Boje su otprilike na mjestu s taman toliko dodane atrakcije da fotografije izgledaju vrhunski kad ih objavite na društvenim mrežama.



Ultraširokokutna se u ovim uvjetima dobro snalazi. Vidi se razlika u odnosu na primarnu kameru, ali to je bilo i očekivano. Svejedno, hvata vrlo širok kut i ima solidan dinamički raspon i pristojnu količinu detalja.

U lošijim uvjetima osvjetljenja se automatski uključuje noćni način koji uvelike pripomaže tu, a zahvaljujući iznimno snažnom procesoru on radi vrlo dobro. Neistrenirane oči ćete vjerojatno zavarati i mogli bi pomisliti da ste te fotke dobili duplo skupljim smartfonom. Ipak, nije to na razini recimo Xiaomija 12 Pro koji nas je tu naprosto oduševio, ali svejedno su rezultati vrlo pristojni jer se koriste isti algoritmi i određen dio hardvera zadužen za hvatanje fotografija je identičan.



Ultraširokokutna kamera nažalost nema automatski noćni način iz nekog nepoznatog razloga tako da ćete u lošijim uvjetima kad želite fotografiju uhvatiti s njom morati uključiti taj noćni način ručno. Dodatni korak, bespotreban definitivno, ali barem je omogućen za tu kameru tako da će se i ona u takvim uvjetima barem donekle snaći. Iskreno nisam očekivao da će ju noćni način izvući jer su fotke bez njega gotovo neiskoristive, a uz pomoć njega i ovisno o uvjetima, čak možete nešto i dobiti.

Video algoritmi su također preneseni iz Xiaomijevog top modela tako da sam ugodno ostao i s 4k videom, maksimalno u 60 fps-a, ali sam isto tako ostao začuđen jer nema mogućnost snimanja 8k videa. Nije da je on sad prijeko potreban i da će ga puno ljudi uopće iskoristiti, a još manje njih i na nečemu danas pogledati, ali svejedno. Vjerojatno je to ograničenje Sonyjevog senzora jer procesorske snage ima i više nego dovoljno da ga snimi. Nije toliki problem zaista jer je 4k video vrlo dobar, za ovaj cjenovni rang sasvim korektan.



Selfiji su vrlo pristojni iako sam očekivao da će se na njima u određenim uvjetima aktivirati HDR način fotografiranja. Točnije, on se uključi, ali nije toliko agresivan. Svejedno, vjerujem da ćete biti zadovoljni i sa selfie kamerom jer odlično posluži svrsi, a ima i pristojno širok kut. Opet kažem, ništa spektakularno, ali na svom mjestu za ovaj cjenovni rang.

Generalno smo možda malo više očekivali od kamere, ali moguće da je i to zbog činjenice da nas je ostatak hardvera ponio.

Baterija


Moj najveći problem kod Xiaomija i njihovih baterija, pa tako i ovog Poca je u onom trenutku kad ga moram vratiti i staviti svoj smartfon na punjenje. Upravo to je bilo i s ovim Pocom jer toliko se lako naviknuti na ultra brzo punjenje da je prelazak na bilo koji drugi smartfon kao silazak s autoputa na lokalnu jedva asfaltiranu cestu.

4700 mAh je realno vrlo velik kapacitet baterije, tek 300 mAh manje u odnosu što nude top modeli danas. Opet, sukladno toliko manjem kapacitetu tako je i autonomija bila možda malo kraća nego što sam očekivao od top modela. Nemojte me krivo shvatiti, autonomija i dalje odlična i vjerojatno će vas poslužiti cijeli dan, ili možda barem do podne.

Štos je u tome što je ovo gamerski smartfon i kolika god da bila baterija, bit će mala jer ju realno u 4 sata hard-core gaminga možete potrošiti gotovo u potpunosti ako ga koristite u toplijem okruženju s maksimalnom svjetlinom zaslona. Opet je ovo odličan rezultat, samo kažem da s ovim smartfonom autonomija može varirati od 4 sata pa do cijelog dana, ovisno o načinu korištenja. Teoretski može tako i s bilo kojim drugim smartfonom, ali ovaj je namijenjen za gaming.

No u trenutku kad vam baterija dođe do recimo 5% kapaciteta i priključite ga na punjač, doslovno će za 5 minuta ona preći 50%. Prije pune šeste minute bit će vrlo blizu 60%!
Od 0-100% uspio sam ga napuniti za 19 minuta, a od 5-100% za manje od 16 minuta!

Toliko brzo punjenje je takav spektakl da ga je teško riječima opisati, a svaki put mu se ponovno veselim iako sam ga do sad već nekoliko puta isprobao na raznim njihovim modelima.

Xiaomi je to postigao tako da bateriju razdvoji na dva dijela, a čime je smanjio njeno zagrijavanje drastično, poboljšao brzinu punjenja i produljio broj ciklusa punjenja tako da joj kapacitet opada nakon većeg broja nego nekim konkurentnim modelima koji se pune doslovno 4 puta sporije.

Zaključak


Poco F4 GT je, vjerujem, san mnogih gamera, da ne kažem svakog. Ako volite igrice na smartfonu, trenutno nema boljeg od ovog. Naravno, postoje oni koji će igrice gurati na istoj razini kao i ovaj uređaj, ali svi oni će koštati više od njega.

Nije savršen i najveća mana mu je kućište koje ima tek IP53 certifikat, što bi ga vjerojatno trebalo spasiti ako ga poprskate vodom ili se nađete negdje na kiši. Drugi problem vezan je uz proximity senzor kojeg nema, već se oslanja na razne algoritme koji znaju zakazati, tako da pozivi na njemu nisu baš najugodniji.

No, ovo je gamerski smartfon s odličnim sustavom hlađenja, koji jako dobro odvodi toplinu od procesora i disperzira je po kućištu tako da procesoru ne opada snaga na duže staze. Moguće je čak i njega natjerati da povremeno spusti broj framea u igricama jer ipak je riječ o smartfonu koji ima samo pasivno hlađenje. Igrice su danas sve zahtjevnije, a mnoge od njih traže više prostora nego što je nekad DVD mogao pohraniti. Nisam doduše do sada isprobao smartfone s aktivnim hlađenjem, tako da ne mogu reći koliko su oni bolji od ovoga i koliko je aktivno hlađenje u ovakvom tipu uređaja zapravo dobro ili loše, ali znam da me ovaj pozitivno iznenadio.



Za vrijeme igranja, a kao što sam već i objasnio, gornji dio uređaja se zna lijepo ugrijati, ali ne toliko da smeta u ruci, pogotovo ne ako ga koristite u klimatiziranom prostoru na sobnoj temperaturi. Za korištenje u okruženju na 30 stupnjeva se čak i ja rastopim vrlo lako.

Naš model bio je onaj snažniji s 12 GB RAM-a i 256 GB interne memorije od kojih sam gotovo 100 GB napunio bez većih problema s tek 5-6 igrica i nekoliko aplikacija, tako da toplo savjetujem kupnju snažnijeg modela ako vam to vaš budžet dozvoljava. Vjerujem da onaj slabiji neće biti ništa lošiji po performansama jer ipak je identičan hardver unutra s razlikom što ima 8 GB RAM-a i 128 GB interne.

Kamere su se pokazale vrlo dobrima, otprilike očekivanima za ovaj cjenovni rang, a uzevši u obzir dobar procesor, u nekim situacijama su nas čak i iznenadile. Ali ono što je najveće iznenađenje nije čak niti 120W punjenje jer njega smo već isprobali i nema boljeg od ovog na našem tržištu. To je spektakl za sebe. Ali najveće iznenađenje je njegova cijena od 4500 kn, istina akcijska i istina, za 128 GB model. Svejedno, ako ste u prilici kupiti ga, ovo je vjerojatno jedna od najboljih kupnji danas.