Android Recenzije

POCO M3 - Recenzija



Xiaomijev podbrend Poco svijetu se predstavio prije više od dvije godine uređajem Pocophone F1, koji je za povoljnu cijenu nudio flagship specifikacije, odnosno najbolji procesor tada na tržištu. Duže vrijeme se čekao „pravi“ nasljednik Poca F1, pa smo tako za globalno tržište vidjeli Poco F2 Pro i Poco X3 NFC. F2 Pro zadržao je „top“ procesor, no uz povećanje cijene u odnosu na originalni F1, dok je X3 NFC ponudio nešto pristupačniji uređaj s odličnim specifikacijama.

Najnovije širenje portfelja Poco proizvoda donijelo nam je Poco M3 model, koji cilja na cjenovno pristupačni razred od 150 eura. Za ovu cjenovnu kategoriju, Xiaomi se potrudio upakirati dosta dobre specifikacije poput zaslona FullHD+ rezolucije, solidnog procesora, ogromne 6000mAh baterije, a tu je i oku ugodan dizajn, kao i uključivanje zaštite za zaslon i maske u prodajnom pakiranju uređaja. I punjača također.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

162,3 x 77,3 x 9,6 mm







Masa

198 grama







Zaslon

6,53″ LCD, 1080 x 2340 piksela, Gorilla Glass 3







SoC

Qualcomm Snapdragon 662







CPU

CPU 4x Kyro Gold 2,0 GHz + 4x Kyro Silver1,8 GHz







RAM

4GB / 6GB







Interna memorija

64GB / 128GB







Micro SD

Da







Povezivanje/Senzori

WiFi 5, A-GPS, Bluetooth 5, USB Tip C, IR Blaster







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

18W/Ne/Ne







Otpornost na vodu

Ne







OS

Android 10 (MIUI12)







Kamere

48 MP + 2MP makro + 2MP senzor dubine







Prednja kamera

8 MP







Baterija

6000 mAh







Cijena















PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i solidna kvaliteta izrade

Nema NFC







Autonomija

Zaslon je mogao bit svijetliji







Punjač i silikonska maska dolaze u pakiranju





 

Dizajn, kućište i ergonomija




Poco M3 dolazi u plastičnom kućištu, što i nije tako čudno za ovu cjenovnu klasu. Ono što je „čudno“ i ujedno pohvalno jest što se Xiaomi nije odlučio imitirati staklo na poleđini poliranjem plastike, što rezultira magnetom za otiske prstiju, nego se odlučio za teksturu na poleđini koja podsjeća na imitaciju kože. Osim što je manje klizava, hrapava tekstura je dosta ugodna prilikom korištenja uređaja, a i izgleda atraktivno podsjećajući na kožu.



Ono što nije toliko ugodno je plastični okvir koje je pomalo nazubljen, pa daje neki oštar dojam pri podizanju uređaja. Tu je vidljivo da nedostaje neka finija obrada koju na primjer ima Nokia na svojim jeftinim uređajima, ali s druge strane ogromna većina korisnika upotrijebit će uz uređaj dobivenu masku i praktički tu staju svi ergonomski problemi s kućištem.



Na prednjoj strani uređaja nalazimo 6,53-inčni zaslon sa suzom na vrhu i malim rubovima oko zaslona. Na desnu stranu Xiaomi se odlučio ugraditi bočni senzor otiska prsta koji služi i kao tipka za otključavanje uređaja, a iznad se nalaze tipke za pojačavanje i smanjivanje glasnoće. Senzor otiska prsta, odnosno tipka za otključavanje ima baš plastičan klik, što se moglo za očekivati i nije toliko brz ni precizan koliko sam očekivao. Naime, u dvotjednom korištenju često sam iskusio da kada koristim opciju da senzor radi na pritisak moram dvaput pritiskati jer često prvi pokušaj na očita, a kad je otključavanje na dodir susreo sam se sa previše slučajnih dodira. Za ovu cjenovnu kategoriju ne mogu nazvati ovo nekim problemom, ali gledajući recimo Huawei uređaje s bočnim senzorom, vidljivo je da je riječ o jeftinijem rješenju kod Poca.

Na lijevoj strani uređaja nalazimo utor za dvije nano SIM kartice i microSD karticu. Na vrhu uređaja ugrađen je 3,5mm izlaz za slušalice, IR blaster te mikrofon. Na dnu imamo USB Tip C port za punjenje i prijenos podataka, kao i zvučnik. Pohvalno je što Poco M3 zapravo ima stereo zvučnike, odnosno prilikom slušanja glazbe zvuk producira i slušalica za pozive, kao i vanjski zvučnik na dnu uređaja. Na dnu uređaja još je i mikrofon za pozive.



Osim fine obrade na poleđini, Xiaomi je ugradio i trostruku kameru, o čemu će nešto više biti riječi u zasebnom dijelu recenzije. Zanimljivo je dizajnersko rješenje okupiranja praktički cijele širine uređaja velikom crnom plohom na kojom je velikim slovima istaknuto „POCO“. Malo kičasto, ali zapravo daje neku jedinstvenost uređaju i sviđa mi se čisto jer je Xiaomi ovdje htio biti drugačiji. Ta crna ploha blago je izdignuta od ostatka poleđine, no tu je i dalje prisutna grba kamere. Pri korištenju na stolu, uređaj se izuzetno malo klacka, a ako koristite masku, eliminirate klackanje u potpunosti.

Dimenzija Poca M3 iznose 162,3 x 77,3 x 9,6mm, uz masu od 198 grama. Dakle riječ je o relativno velikom uređaju, sa solidnom masom. U ruci lijepo leži, izuzev nazubljenih bočnih strana, koje eliminiramo korištenjem zaštitne maske. Sve u svemu, uređaj se doima solidno izrađen bez ikakvih škripanja ili šuškanja prilikom jačeg stiskanja, a dostupan je u atraktivnim bojama što ostavlja još bolji dojam.

Zaslon




Zaslon dijagonale 6,53 inča ima FullHD+ rezoluciju, što je odlična stvar u ovom cjenovnom segmentu. Rezolucija od 1080 x 2340 piksela na dijagonalu od 6,53 inča daje gustoću od 395 piksela po inču. Zaslon je IPS LCD tipa, uz deklariranu maksimalnu svjetlinu od 400 nita, a prekriven je Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem.

Sam prikaz boja ok je za ovu cjenovnu klasu, a zahvaljujući „visokoj“ rezoluciji veliki zaslon poprilično je ugodan za konzumiranje sadržaja. Boje se čine malo isprane, na nakon par dana lako se naviknete. Prelazak sa nekakvog flagship OLED zaslona na ovaj svakako će se osjetiti, ali nakon par dana isključivo korištenja ovog zaslona zapravo je riječ o poprilično dobrom prikazu za ovu cjenovnu kategoriju. Umjesto prikaza boja, veći problem bi mogla predstavljati maksimalna svjetlina koja je negdje na granici uporabljivosti pri jakoj sunčanoj svjetlosti.



M3 nema notifikacijski LED ni AlwaysOn zaslon, no korisnika o pristigloj obavijesti može obavijestiti buđenjem zaslona. Osim toga, Xiaomi je ugradio geste poput dvostrukog tapkanja za buđenje i zaključavanje zaslona, te podizanje uređaja za buđenje zaslona.

Hardver i performanse


Poco serija poznata je po dobrom hardveru, pa tako ni M3 tu ne zaostaje u svojoj kategoriji. Odabrani procesor je Qualcommov Snapdragon 662 u 11nm izvedbi, koji radi u kombinaciji sa 4GB LPDDR4X radne memorije, te 64GB (UFS2.1) ili 128GB (UFS2.2) interne memorije, od kojih oko 14GB zauzima sustav. CPU Snapdragona 662 sastoji se od 4 Kryo 260 Gold jezgre koje kucaju na 2.0GHz i 4 Kryo 260 Silver jezgre na radnom taktu od maksimalnih 1,8GHz.

Procesor je dovoljno jak za pokretanje popularnih igara i igranje uz solidne performanse. Tu i tamo u zahtjevnijim igrama poput Asphalta 9 ili Cilivilizacije 6 može se osjetit malo usporavanja, ali u svakom slučaju izdrživo.

Performanse u svakodnevnom korištenju za ovu kategoriju uređaja očekivane. Drugim riječima, doimat će vam se malo usporen u početku. Točnije, sama navigacija kroz sučelje je fluidna, no prilikom otvaranja aplikacija potrebno je malo sačekati, pogotovo ako je prvo otvaranje, odnosno aplikacije nisu aktivne u pozadini. Nakon inicijalnog otvaranja svako sljedeće je trenutno, tako da je topla preporuka držati aplikacije u radnoj memoriji, pogotovo jer uređaj ima dovoljno veliku bateriju da neće toliko utjecati na autonomiju, a daje ugodnije korisničko iskustvo. Ovdje valja pohvaliti aplikaciju za kameru koja je brza i stabilna, a zna na nekim uređajima niže cjenovne kategorije biti problematična. Popularne aplikacije na uređaju su ponašale se skoro sve „normalno“, osim Facebook Messenger aplikacije kojoj su obavijesti znale kasniti.



Po pitanju povezivosti, Poco M3 ima Bluetooth 5.0 i WiFi 5. 5G nije tu, što je i očekivano za ovu cjenovnu kategoriju, a najveći minus je nedostatak NFC-a. Plaćanje mobilnim uređajima sve je popularnije, tako da nedostatak NFC-a može prevagnuti nekim kupcima u odlučivanju, odnosno neodlučivanju za ovaj uređaj.

M3 ima stereo zvučnike, što je vrhunski dodatak za ovu cjenovnu klasu. Sama reprodukcija zvuka je dobra uz pristojnu glasnoću, uz standardnu pojavu distrozije kako se približavamo maksimalnoj glasnoći. Jedna zanimljivost što sam pronašao u postavkama je opcije „Očisti zvučnik“, gdje Xiaomi savjetuje da pri maksimalnoj glasnoći uključite opciju „čišćenja“ koja pušta zvuk nešto veće frekvencije (zvuke sirene), što navodno pomaže u slučaju prašine. Čišćenje radi i na slušalici za pozive i na vanjskom zvučniku. Koliko je efikasno, ne znam, ali je zanimljiva opcija.

Sam prijem signala je dobar, tako gdje inače imam 4G signal s Huaweijeom P40 Pro, imao sam i sa Pocom. Primijetio sam razliku u dosegu WiFi mreže, no logično je da je na skuplji uređaj ugrađena bolja WiFi antena, tako da to ne mogu uzeti za neki minus. Prilikom razgovora, Poco se pokazao kao dobar izolator okolne buke tako da uz bučnu prometnicu sugovornik nije imao problema čuti i razumjeti što govorim, a slušalica je i više nego dovoljno glasna.

Softver


Xiaomi je tijekom ljeta prošle godine isporučio novu verziju svog MIUI 12 sučelja, koje smo isprobali na Poco X2 Pro uređaju. Poco M3 također dolazi sa MIUI-jem 12, temeljenim na Androidu 10. Točna verzija softvera je MIUI 12.0.6 (za POCO), a razina sigurnosne zakrpe na testnom modelu je prosinac 2020.

MIUI12 objektivno je napredno Android sučelje u koje je Xiaomi upakirao hrpu mogućnosti, a isto tako u verziji 12 mnogo se poradilo na dizajnu i pristupačnosti. Otključavanjem uređaja koristeći bočni senzor otiska prsta dolazite na početni zaslon gdje možete kombinirati widgete i ikonice, kao i na svim ostalim Androidima posljednje desetljeće. Potez lijevo dovodi nas do „Google Discover“ feeda koji se može isključiti u postavkama početnog zaslona, gdje se isto tako mogu postaviti detalji oko izbornika aplikacija koji omogućuje kategoriziranje aplikacija. Treba pohvaliti segment pristupačni gdje je moguće povećati tekst i prikaz na način da se cijelo sučelje, uključujući ikone aplikacija, lijepo skalira, odnosno konzistentno prilagođava veličinu.



Pogled u postavke otkriva koliko toga se može prilagoditi korisniku, a jedna od zanimljivosti, odnosno posebnosti MIUI-a 12 u Android svijetu jest novi „Kontrolni centar“, kojeg je potrebno uključiti u postavkama. Riječ je u suštini o kopiji Appleovog kontrolnog centra, odnosno povlačanje prema dolje sa desne strane vrha zaslona otvara prečace i razne sistemske kontrole, dok ista gesta s lijeve strane otvara posljednje obavijesti. Osobno mi se ne sviđa, ali je pohvalno da je Xiaomi dao na izbor korisniku da odabere kakav kontrolni centar želi koristiti.

Kamera




Na poleđini Poca M3 ugrađena je trostruka kamera koja se pomalo i gubi u velikoj crnoj plohi postavljenoj duž širine uređaja. Primarni senzor rezolucije je 48MP (1/2.0") uz f/1.8 otvor blende i pojedine piksele veličine 0.8µm. Ovaj senzor, kao i ostatak primarnih senzora u industriji, koristi pixel binning tehniku spajanja, u ovom slučaju, 4 piksela u 1, što rezultira boljim fotografijama rezolucije 12MP. Uz primarnu kameru, Xiaomi je ugradio 2MP makro senzor i 2MP senzor dubine.

Kvaliteta fotografija napravljenih primarnom kamerom je dobra za cjenovnu klasu. Kamera voli scene s dobrim dinamičkim rasponom i bez obzira ima li upaljen HDR ili ne, rezultirajuće fotografije imaju HDR „efekt“ i dosta izražajne boje. U zatvorenim prostorima, vidljiv je gubitak oštrine i ponekad se dogodi fotografija izvan fokusa. U noćnim uvjetima, uz dovoljno vanjske rasvjete mogu se dobiti iskoristive fotografije, ali zumiranjem vidljiv je velik šum. Ugrađeni noćni način pomaže ako ste baš u uvjetima bez svjetla, dok je automatski dovoljno dobar u scenarijima s uličnom rasvjetom. Postavka za uključivanje makro kamere skrivena je u sučelju zajedno s ostalim brzim postavkama načina „fotografija“ (umjesto da je zaseban način fotografiranja), a sami rezultati zapravo ne opravdavaju ugrađivanje te kamere. Osim makro, tu je i dubinski senzor za pomoć kod fotografiranja u portretnom načinu. Na prednjoj strani imamo 8MP kameru koja daje ok fotografije.



Po pitanju videozapisa, maksimalna rezolucija je FullHD (1080p) u 30 sličica po sekundi. Uređaj nema optičku (a čini se ni digitalnu) stabilizaciju slike tijekom snimanja, tako da je potrebno imati izuzetno mirne ruke. Sama kvaliteta je ok za klasu, ali primjetan je šum dok o zumiranju ne treba pomišljat.



Snimke zaslona sučelja kamere


Baterija


Jedan od aduta ovog uređaja je baterija, a riječ je o bateriji kapaciteta čak 6000mAh. Uz uređaj isporučuje se punjač izlazne snage 22,5W, dok sam Poco podržava brzo punjenje snagom od 18W. Zašto se jači punjač isporučuje uz Poco? Vjerojatno zbog logističkih razloga, odnosno Xiaomi može isti punjač isporučivati uz više uređaja, što je vjerojatno jeftinije nego proizvoditi 18W punjač. Samo punjenje od 0 do 100% traje nekih 3 sata, što je za današnje standardne dosta, ali imajući u vidu kapacitet baterije, ovo i nije loše. U pola sata napuni se naka četvrtina kapaciteta, što je otprilike dosta za pola dana rada.

Osobno mi je uređaj bez problema izdržavao 2 dana intenzivnijeg korištenja, dok je jednom dobro ušao i u treći. U svakom slučaju baterija je jedan od glavnih prodajnih aduta ovog uređaja.

Zaključak




Ako tražite smartfon u kategoriji od 1000 do 1400kn, Poco M3 će vjerojatno biti jedan od kandidata za izbor. Uređaj dolazi s velikim FullHD+ zaslonom, velikom 6000mAh baterijom te pruža prihvatljive performanse i daje solidne fotografije za svoju cjenovnu kategoriju. Najveći nedostatak mu je vjerojatno neimanje NFC-a. Nema ni danas ustaljenu širokokutnu ili telefoto kameru, ali možda i bolje jer uređaji ove cijene koji imaju navedene kamere ne daju toliko dobre rezultate, pa bi osobno svakako izabrao jednu relativno dobru kameru, nego tri poluiskoristive.

Iako je početno Poco bio zamišljen kao svojevrsni "flagship killer", Poco M3 to definitivno nije i zapravo se u istom cjenovnom razredu (ili malo skuplje) mogu pronaći odlični smartfoni od samog Xiaomija ili Realmea. Neki aspekti gdje u kojima se Poco M3 ističe su velika baterija, zaslon FullHD+ rezolucije i dizajn. U svakom slučaju, realna je cijene koja se za njega traži, što je nekih 1200kn.