Nove tehnologije Top teme

Projekt Ara - prava (r)evolucija smartfona

 

DSC_4848-2040_verge_super_wide

Cijela priča oko projekta Ara je počela davno, vjerojatno u nekoj od glava tadašnjih izvršnih direktora Motorole negdje početkom 2011. godine. Nit vodilja je bila izraditi smartfon koji će se sastojati od kostura u koji će se moći umetati komponente prema preferencijama korisnika. Konkretno, ako je jednom korisniku važnija mobilna fotografija izabrat će komponentu koja će omogućiti fotografije najbolje moguće kvalitete, komponentu umetnuti u mobitel i – fotografirati.

No, nekom drugom korisniku se ideja o fotografiranju na mobitelima ne mora nužno svidjeti, već na svom mobitelu želi što duže razgovarati, bez dodatnog punjenja uređaja. I za to nema problema – dovoljno je umetnuti napredniji modul baterije i razgovarati se može do mile volje.

Ovo su naravno odlične ideje, ali Motorolin problem u to vrijeme nisu bile ideje, već tehnološka ograničenja zbog kojih tada ovaj projekt nije bio izvediv.

Premotavanjem dvije godine unaprijed, dolazimo do 2013. godine i Googleove kupovine Motoroline podtvrtke za proizvodnju mobilnih uređaja. Nakon revizije starih i novih Motorolinih planova, Google je zaključio kako ideja modularnog smartfona ima potencijala te je odobrio dodatna financijska sredstva za odjel koji je unutar Motorole nosio ime – grupa za napredna istraživanja, a koja je bila osnovana s ciljem izrade upravo ovakvih naprednih projekata.
Grupa se zbog većih financijskih sredstava odmah pozabavila izradom osnovnog prototipa modularnog mobitela, ali i nekim drugim stvarima kao što je autentifikacija pomoću nevidljivih tetovaža i slično. Pretpostavljamo da će se o ostatku tih naprednih projekata vremenom čuti više.

Zanimljivost je da je i trenutna Internet stranica – MotoMaker, koju Motorola koristi za prilagodbu svog smartfona Moto X u stvari i proizašla iz ove grupe, a upravo je ona i bila predviđena za prilagodbu prvog komercijalnog primjerka Are.

 

motorola-ara-header1 motorola-project-ara-moto-x

 

No nakon što je Motorola još jednom promijenila vlasnika, Google je odlučio da će grupa za napredna istraživanja ostati pod njegovim okriljem nakon čega je uskoro i predstavljen prvi konkretni prototip modularnog smartfona, odnosno projekta Ara.

Nakon podužeg uvoda u problematiku, vrijeme je da proanaliziramo što je uopće projekt Ara i koje ćemo prednosti mi kao krajnji korisnici uopće i imati.

Ideja Are je da se ona sastoji od jednog fiksnog dijela koji se naziva endoskeleton. To je u stvari metalni okvir u kojeg se s jedne strane umeće modul ekrana, a s druge strane se umeću pločice koje sadrže razne hardverske komponente uređaja. Prvi komercijalni primjerak Are će imati 3 različite veličine endoskeletona – mini varijanta koja će sadržavati 10 blokovskih mjesta, srednji s 18 blokovskih mjesta i veliki s 28 mjesta. Pločice će se izrađivati u 3 veličine – 1x1, 2x1 ili 2x2.

project-ara project-ara-01-100262005-primary.idge
Za spoj pločica s endoskeletonom će biti zadužen elektro-permamentni pasivni magnet koji ne troši energiju dok se nalazi u spojenom / odspojenom stanju, već troši manju količinu prilikom spajanja ili odspajanja. Kada se nalazi u spojenom stanju omogućuje čvrstoću spoja preko 30 N, što je svakako veće od sile koju mogu proizvesti prsti prilikom pokušaja vađenja pločica.

Bilo koja tvrtka će moći izrađivati module i prodavati ih preko budućeg Stora za pločice, a zanimljvo je da je i protokol za komunikaciju pločica otvorenog tipa, a podržava brzine od uistinu velikih 20 Gbps.
Dok ovo čitate traje i natječaj u kojemu je nagrada 100 000 dolara za tvrtku koja će izraditi najinovativniji modul.
Ovo je možda i najzanimljiviji dio projekta, jer ako će se početi izrađivati inovativni moduli za razne primjene (uzmimo na primjer fitnes, zdravlje) projekt Ara praktički donosi nevjerojatne mogućnosti. Zamislimo samo da svi korisnici Samsunga S3 mogu izvaditi svoj procesor i zamijeniti ga s najnovijim chipsetom koji je direktno proizveo Qualcomm. Što ako se korisniku Sonya Z1 ne sviđa kvaliteta stražnjeg zvučnika? Nakon što ovaj projekt zaživi, bit će dovoljno prijaviti se u Store i kupiti zvučnik direktno od Beats Audija i zamijeniti ga.

Project-ara (1) project-ara-theverge-2_1020

I dok su ovo ideje koje će raširenih ruku dočekati proizvođači hardvera kao što je Intel, Qualcomm, Beats i još nebrojeno drugih, gotovo je sigurno da proizvođači mobitela neće biti ravnodušni na ovako nešto. Kako će oni odreagirati ne možemo pretpostaviti, ali svakako ćemo s velikim interesom pratiti. Ono što su iz Motorole, odnosno sada Googlea jamčili je to da će projekt zaštititi od telekom operatera i ostalih proizvođača mobitela koji bi bili najsretniji da ovaj projekt uopće i ne postoji.

Ali da se još malo vratimo endoskeletonu...
Endoskeleton će osim pinova i magneta na sebi sadržavati i bateriju malog kapaciteta koja će služiti kao pričuvni izvor energije prilikom zamijene pločica.
Prema riječima voditelja napredne grupe, endoskeleton ne bi trebao biti koštati više od 15-ak dolara, a za razliku od pločica njega će moći izrađivati jedino Google.

Project-Ara-prototype-behind-the-scenes Project-Ara-Verge-Video

Iz Grupe govore da će prilikom predstavljanja komercijalne verzije Are predstaviti i "Sivu verziju" mobitela koja bi trebala imati samo osnovne module – WiFi, slabiji procesor, bateriju i ekran te bi se trebala prodavati za 50 dolara po primjerku.

A kada?
Prvi komercijalni uređaj bi se trebao pojaviti na tržištu u siječnju 2015. godine, a do tada ćemo sa zanimanjem pratiti razvoj ovog projekta i o svakom novitetu vas pravovremeno obavijestiti.