Otkrivanje novih dimenzija oduvijek je zauzimalo posebnu mjesto u ljudskoj mašti. Nakon što su otkrili da zemlja nije ravna ploča, dakle dvodimenzionalna ploha, ljudi su shvatili da postoji mogućnost gibanja i prema gore, odnosno u treću dimenziju što im je otvorilo potpuno novu percepciju stvarnosti. Nekoliko stotina godina kasnije, kada je otkriveno da svemir nije statičan već da se širi i to u svim smjerovima podjednako počelo se postavljati pitanje postojanja četvrte, nama nedostupne dimenzije, u koju bi trebao biti smješten centar širenja. Znanost trenutno barata hipotezama o postojanju 10 dimenzija, a u koju će nas u dogledno vrijeme povesti za sada još ne znamo.
Ono što mi znamo i čime se ovdje bavimo je otkrivanje novih dimenzija u smartphone uređajima, a jedan takav epohalni događaj nedavno je otkriven u uređaju LG Optimus 3D.
Nakon kina, televizora, monitora i igraćih konzola 3D tehnologija polako kroči i na mobitele, odnosno smartphone uređaje, no ono što je kod ovog uređaja od posebne važnosti jest mogućnost doživljaja stereoskopske projekcije, odnosno trodimenzinalne slike, bez upotrebe posebnih 3D naočala.
LG Optimus 3D prvi je uređaj koji donosi 3D tehnologiju na mobilne telefone i kao takav zaslužuje da mu pridamo posebnu pažnju. Iz tog razloga ova će se recenzija donekle razlikovati od onih na koje ste do sada navikli čitati pa ćemo odmah na početku krenuti s onim što većinu najviše zanima, a to su 3D mogućnosti ovog uređaja.
Naravno, LG Optimus 3D, osim što ga odlikuje treća dimenzija, obiluje i drugim kvalitetama tako da ga slobodno možemo svrstati u sam vrh ponude smartphone uređaja općenito.
Zaslon i 3D prikaz
LG Optimus 3D za stereoskopsku projekciju koristi dodatni sloj na zaslonu i to na način da svakom oku omogućuje pogled na točno određene točke zaslona. Iz ovog je razloga 3D sliku najbolje promatrati s razdaljine 30 do 40 cm i to isključivo kada je uređaj u vodoravnoj orijentaciji. Za kvalitetan prikaz, odnosno dojam stereoskopske slike zaslon je potrebno gledati pod točno određenim kutom, koji ćete brzo pronaći i relativno brzo se naviknuti.
Važno je reći da je LG u ovaj uređaj ugradio softver koji jednostavnim pritiskom 3D tipke postojeću 2D sliku pretvara u 3D. Ova se tipka nalazi na desnom boku, odnosno na onom mjestu na kojem smo na nekim uređajima navikli vidjeti tipku za kameru. Dakle, ukoliko LG Optimus 3D prenesete svoje postojeće 2D fotografije moći ćete ih vidjeti u tri dimenzije. Softver za konverziju postojećim slikama dodaje dubinu i na zaslonu izgledaju otprilike isto kao da su i snimljene s 3D kamerom.
Sam zaslon je izrađen u LCD tehnologiji i za svoju klasu ima izvrstan prikaz, kontrast i dubinu boja. Naravno, to još uvijek nije na razini AMOLED zaslona, ali izvoljevanje oko toga u ovom slučaju ne bi bilo korektno.
Odaziv zaslona je dobar, ali mogao je biti i bolji ili, možda bolje reći, precizniji, no vremenom ćete mu ući u „štos“. Posebna pohvala ide odličnoj čitljivosti pri izravnoj izloženosti suncu koja je na najvišoj razini.
3D Prostor
Termin “3D Prostor” rezultat nespretnog prijevoda izvornog pojma “3D Space”, a zapravo objedinjuje sve radnje vezane za 3D tehnologiju na uređaju. Tako imamo 3D vodič koji u kratkim crtama objašnjava osnovne pojmove i savjetuje na koji je način najbolje koristiti 3D zaslon, kameru i prikaz snimljenog sadržaja na drugim 3D uređajima.
Primjerice, kada snimljeni 3D video zapis želite prenijeti na YouTube, on će automatski prepoznati da se radi o 3D sadržaju i dodati mu 3D ikonicu.
YouTube aplikacija automatski prepoznaje 3D video zapise i u trenutku će naći odgovarajući 3D kanal s mnoštvom drugog 3D sadržaja. Sama kvaliteta prikaza 3D videa s YouTubea iznenađujuće je dobra, ali naravno, ovisi i o kvaliteti snimljenog materijala.
3D prostor sadrži 3D galeriju i 3D kameru iako se ovim stavkama može pristupiti i na uobičajen način.
LG je pripremio i nekoliko 3D aplikacija, odnosno igara, a među njima je Nova, Let’s Golf i Aphalt 6. Također, tu je i nekoliko kraćih video zapisa.
Za izravno prikazivanje 3D sadržaja na kompatibilnim uređajima LG Optimus 3D donosi HDMI i DLNA povezivost.
3D Kamera
3D Fotografija
Možda bi ovdje bilo prikladnije koristiti množinu jer LG Optimus 3D na poleđini ima ugrađene dvije kamere što je preduvjet za snimanje 3D fotografija i videa. Kamere same po sebi imaju senzor od 5 megapiksela, no 3D fotografije su snimljene u rezoluciji od 3 megapiksela. Zgodno je što u samom sučelju kamere imate jednostavnu mogućnost prebacivanja između 2D i 3D načina snimanja. Kada je kamera u 3D modu i pogled kroz tražilo prikazan je u tri dimenzije, a sučelje sadrži nekoliko izmjena u odnsou na 2D način rada. Dakle, kao dodatak tu je mogućnost određivanja dubine stereoskopske slike kao i 3D fokus. Idealan razmak između kamere i objekta iznosi 0,5 do 2 metra i u tom rangu doživljaj 3D fotografije postižu optimalnu kvalitetu.
3D fotografije spremaju se u .jps formatu i moguće ih je dijeliti u izvornom 3D, ali i u 2D obliku.
3D Video
LG Optimus 3D, uz snimanje uobičajenih 2D Full HD 1080p (1920x1080) video zapisa, ima mogućnost snimanja i 3D videa, no u tom slučaju rezolucija iznosti 720p (1280x720). Što se razdaljine tiče vrijedi isto pravilo kao i za fotografije. 2D i 3D video zapis snimljen je u MP4 formatu, s frekvencijom od 30 sličica u sekundi. Kao što je već rečeno snimljeni sadržaj moguće je izravno dijeliti na YouTube servisu koji nudi razne varijante 3D prikaza.
Video snimljen Optimusom 3D možete gledati na različitim 3D uređajima, neovisno o tome kakvu tehnologiju 3D prikaza koriste. Na primjer, za uređaje koji ne koriste naočale video je prikazan kao dvostruka slika, dok u suprotnom koristi zeleno-crvene nijanse.
Sučelje kamere je prilično zgodno organizirano i jednostavno za upotrebu. Tu su još i uobičajene mogućnosti poput prepoznavanja lica, geo-tagginga te dodirnog i kontinuiranog autofokusa.
Kad govorimo o uobičajenim (2D) fotografijama treba reći da spadaju u prosjek, dakle nisu spektakularne, ali svakako će poslužiti svrsi. Isto vrijedi i za video kameru. HD video zapisi 1080p i 720p, snimljeni u MP4 formatu mogu se ugodno gledati na bilo kojem većem monitoru ili TV uređaju, a kvalitetom od većine koju smo vidjeli.
Video reprodukcija
Gledanje filmova ili bilo kakvog drugog snimljenog materijala na Optimusu 3D predstavlja odlično iskustvo. Uz to što možete uživati u gledanju 3D filmova LG Optimus 3D ima mogućnost trenutne konverzije 2D filmova u 3D i to pomoću već spomenute fizičke tipke na boku uređaja. Istina, kvaliteta ovako konvertiranog filma nije na razini izvornog 3D uratka, ali eto, još uvijek se može provući i proizvest željeni 3D efekt.
Podržani video formati su 3GP, MP4, WMV i razni DivX-i, dok je podrška za x.264, odnosno MKV izostala. Tek nakon instalacije vPlayera MKV film se uspio pokrenuti, no treba imati na umu da probna verzija vPlayer-a traje 7 dana, a nakon toga je potrebno platiti punu verziju.
Dizajn, kućište
Eto, sad kad sam nadrobio više-manje sve o 3D mogućnostima red je da se dotaknem i ostalih aspekata uređaja.
Dimenzijama 128.8 x 68 x 11.9 mm i masom od 168 grama LG Optimus 3D slobodno možemo nazvati komadom mobitela. Za nijansu je veći ostalih uređaja s 4,3” zaslonima, ali je vrlo skladno i ravnomjerno oblikovan. Treba reći da dimenzije kod uređaja s 4,3-inčnim zaslonima ne predstavljaju nedostatak jer kupac u startu zna koje sve prednosti on donosi.
Vrlo kvalitetna izrada ostavlja dojam iznimne čvrstoće, a posebno mi se sviđa poleđina izrađena iz gumirane plastike koja sprečava klizanje.
LG Optimus 3D prvi je uređaj čiju poleđinu krase dvije kamere što također izaziva određen vizualni efekt. Kamere su fino uklopljene u metalni dio, a između njih nalazi se LED bljeskalica. Na lijevom boku nalazimo microUSB i HDMI utore, a na desnom tipke za podešavanje glasnoće te “3D” tipku čiju sam funkciju već opisao. Na vrhu uređaja, kao i kod većine drugih nalazi se tipka za uključivanje i 3,5 mm audio utor.
Prednjim dijelom dominira ogromni zaslon, a ispod njega četiri kapacitivne Android tipke na čiju smo prisutnost navikli kod velike većine novijih uređaja. Problem kod ovih tipki nije njihova softverska priroda već način na koji je regulirano osvjetljenje. Naime, njihovo pozadinsko svjetlo gasi se ubrzo nakon što ste jednu od njih otpustili, neovisno o politici gašenja zaslona, stoga ukoliko uređaj koristite po noći ili u uvjetima slabijeg vanjskog osvjetljenja morat ćete ih gađati “na slijepo”. Ova će disciplina zahtijevati izvjesno vrijeme privikavanja pa u međuvremenu budite spremni na česte zabune.
Hardver, performanse i - Froyo
Prema tehničkim karakteristikama LG Optimus 3D spada u sam vrh ponude smartphone uređaja i po nekoj ljestvici koju uskoro planiramo izraditi svakako ga treba svrstati među 5 najboljih. Dvojezgreni ARM Cortex-A9 procesor takta 1GHz u kombinaciji s PowerVR SGX540 grafičkim procesorom nije nikakav hendikep u odnosu na uobičajene 1,2 GHz procesore na koje smo već navikli u ovoj klasi. Quadrant benchmark performanse ovog uređaja svrstava malo ispod Samsunga Galaxy S II, ali iznad HTC Sensationa. Istina, benchmark testovi nisu baš precizni i ne treba ih uzimati kao mjerodavne, no neku generalnu sliku ipak si možemo predočiti.
Uređaj je opremljen s 512 MB RAM memorije što možda i nije impresivan podatak, no vidjeli smo da se bez problema nosi s najtežim zadaćama, kao što su npr. 3D igre. Nekon reboot-a System panen prijavljuje oko 180 MB slobodnog RAM-a
LG Optimus 3D dolazi s 8 GB interne memorije za pohranu sadržaja, što je u stvari minimum koji bi jedan ovakav uređaj trebao imati, a s obzirom na činjenicu da uređaj proizvodi HD i 3D video zapise još koji gigabajt više ne bi škodio.
Mala kritika ide na račun operativnog sustava, jer se na Optimusu 3D vrti, sada već vremešni, Android 2.2 Froyo. LG je najavio skoru nadogradnju na Gingerbread, a znamo da on osjetno bolje iskorištava prednosti dvojezgrenih procesora pa možemo očekivati da nakon toga Optimus 3D pokaže još bolje performanse.
Sučelje se sastoji od 7 početnih zaslona na koje je moguće proizvoljno dodavati prečice aplikacija, widgete, mape, kontakte i sl. Dužim pritiskom na praznu površinu zaslona aktivira se način za uređivanje koji nudi widgete, prečice, mape i pozadine. Moram naglasiti kako je ova funkcija iznimno lijepo i funkcionalno izvedena, bez nepotrebnog kompliciranja.
Traka u vrhu zaslona sadrži uobičajene indikatore i obavijesti, a potezanjem prema dolje otvara se mogućnost pogleda na detalje obavijesti, pristup prečicama za manipulaciju WiFi-jem, Bluetoothom, podatkovnim podacima i GPS-om. Kao šećer na kraju dolazi i kratki prikaz pjesme koja se trenutno izvodi s mogućnošću pauziranja/pokretanja i prebacivanja na slijedeću, odnosno na prethodnu.
Mobilni ured
LG Optimus 3D dolazi s aplikacijom Polaris Office koja omogućuje pregled i uređivanje uobičajenih formata dokumenata (doc, xls i ppt). Radi se o jednoj od najboljih aplikacija za obradu dokumenata na mobitelima jer nudi zaista širok spektar funkcija i mogućnosti. Pohvalno je što je LG omogućio besplatno korištenje ove aplikacije jer vidjeli smo da je na mnogim drugim uređajima omogućen samo pregled.
Kalendar se vizualno donekle razlikuje od većine onih koje viđamo na Androidima, dok je funkcionalnost na jednakoj razini. Posebno nam se svidjela vizualna izvedba namještanja datuma, koja je vrlo slična onoj na iPhoneu, no imam neki loš predosjećaj da bi i zbog ovog mogla pasti tužba od strane Applea.
Zahvaljujući velikom zaslon virualna tipkovnica je prostrana i ugodna za tipkanje. Sadrži dijakritičke znakove specifične za južnoslavenske jezike, a pristupa im se dužim pritiskom na odgovarajući znak bez kvačice odnosno scrice.
Web preglednik
LG Optimus 3D donosi standardni Android web preglednik s pomalo izmijenjenim sučeljem i nekim korisnim dodacima. Naime, u LG-u su se odlučili da pregledniku dodaju 5 stalno vidljivih tipki na dnu zaslona koje dodatno olakšavaju snalaženje i upravljanje. Radi se o tipkama: naprijed, natrag, prikaz tabova, novi tab i direktan pristup postavkama. Istina, moglo se i bez ovoga kako bi radna površina ostala veća, no na 4,3” zaslonu kao što je ovaj to ne predstavlja nikakav gubitak, dapače. Ostale funkcije na pregledniku rade kao što je to uobičajeno, dakle pritiskom na tipku izbornika otvaraju se uobičajene opcije.
Surfanje je organizirano u tabove koji se gestama jednostavno izlistavaju, a zabilješke je moguće pregledavati u obliku malih sličica.
Ukupan dojam je izvrstan, sve teče glatko i fluidno, naravno, ovisno o kvaliteti internet veze. Zumiranje je omogućeno putem dvostrukog dodira i “štipanjem” (pinch-to-zoom), a prilagodba teksta zumiranom nivou moguća je samo putem dvostrukog dodira. Ipak, ako ste tekst zumirali štipanjem možete ga dodatno prilagotiti dvostrukim dodirom, neovisno o razini na koju je tekst povećan.
Tu je još i puna podrška za Flash na koju smo već navikli vidjeti na svim Androidima. Ukoliko je internetska veza kvalitetna YouTube aplikacija će bez problema zavrtjeti veliki broj HD video zapisa, a vidjeli smo da bez problema vrti i prikzuje 3D sadžaj.
Galerija
Fotografije i video zapisi smješteni su u galeriju koju viđamo inače viđamo na Android uređajima. Fotografije su organizirane po mapama, a svaku je moguće trenutno podijeliti putem svih mogućih servisa, npr. Bluetoothom, mailom, na Facebooku, Twitteru, Picasi i sl.
3D sadržaj nije odvojen od 2D sadržaja, ali zato svaka 3D slika ili video u kutu dobije mali 3D logo. Inače, postoji posebna aplikacija “3D galerija” u kojoj je moguće pregledavati isključivo 3D sadržaj i s gore opisanim “3D prostorom” čini zajedničku cjelinu.
Glazba
Svirač glazbe je oku ugodan, pregledan i jednostavan za korištenje. Kao i većina današnjih aplikacija ove vrste omogućuje razvrstavanje glazbe po izvođaču, naslovu i albumu, dok recimo, nedostaje mogućnost pregleda po žanru. Reprodukcija glazbe na zvučniku uređaja nije na nivou koji smo očekivali jer zvučnik jednostavno nije dovoljno glasan. Uključenjem slušalica doživljaj zvuka penje se na prihvatljivu razinu.
Baterija
LG Optimus 3D dolazi s baterijom kapaciteta 1500 mAh, što je za uređaj s 4,3” zaslonom i dvjezgrenim procesorom minimum. Kada govorimo o autonomiji treba uzeti u obzir da je internet veza stalno uključena (WiFi ili 3G) kao i sinkronizacija barem jednog mailboxa te Google talk aplikacija, a osvjetljenje zaslona podešeno na 100%. Uz dosta intezivno korištenje svih mogućnosti uređaja, posebice reprodukcije i streaminga videa računajte na autonomiju od jednog dana. Više od toga možete postići isključivanjem sinkronizacije, pozadinskih podataka ili prebacivanjem rada na GSM mrežu.
Zaključak
Budući da je 3D tehnologija već ušla u druge segmente potrošačke elektronike logično ju je očekivati i na smartphone uređajima te tabletima. LG Optimus 3D prvi je i za sada jedini smartphone na tržištu s mogućnošću snimanja i prikazivanja 3D sadržaja. Ukupan 3D dojam na ovom je uređaju definitivno iznad očekivanja iako ima prostora za određena poboljšanja.
Ukoliko već posjedujete 3D televizor i/ili monitor LG Optimus 3D će vam upotpuniti doživljaj na najbolji mogući način.
Neovisno o 3D mogućnostima LG Optimus 3D svrstava se u sam vrh ponude smartphone uređaja općenito. Značajke kao što su 4,3” zaslon, dvojezgreni procesor, Full HD video snimanje, 8 GB interne memorije, HDMI i DLNA povezivost same po sebi daju dovoljno razloga za zadovoljstvo.
Ono što baš i nije za pohvalu jest relativno zastarjeli Android 2.2 Froyo, koji ne iskorištava sve prednosti dvojezgrenih procesora, no ipak, performanse uređaja na zavidnom su nivou.
Kada uskoro bude dostupna nadogradnja na Gingerbread od Optimusa 3D možemo očekivati još više.
Konkurencija u punom smislu, kao što je već rečeno, još ne postoji, a HTC Evo 3D kao jedini rival pojavit će se u prodaji tek na jesen. Po prvim informacijama Evo 3D neće imati toliko široku podršku za 3D sadržaj niti kvalitetu prikaza kao što to ima LG Optimus 3D, ali za potvrdu ovih teza morat ćemo još malo pričekati.
Primjeri 2D fotografije
Primjer 3D video zapisa (720p)
Primjer Full HD video zapisa (1080p)
Potpune specifikacije pogledajte ovdje.
Uređaj na testiranje ustupio: LG Hrvatska