Android Recenzije

Recenzija: LG Optimus L3 II



Prošlogodišnjom serijom Optimus L, LG je znatno širem krugu potrošača približio Android platformu jer je bio jedan od prvih koji je ponudio prilično kvalitetne uređaje po razumnim cijenama. Tako smo vidjeli Optimus L3, L5 i L7 te nešto kasnije i L9 koji su pokrili prilično širok raspon dijagonala zaslona, ali i hardverskih karakteristika.

Ove godine LG nastavlja s lani započetom tradicijom i Optimus L seriju obnavlja novim komponentama i karakteristikama te im u naziv jednostavno dodaje rimski broj II. Uređaj koji je pred nama nosi naziv LG Optimus L3 II E430 i izravni je nasljendik prošlogodišnjeg Optimsua L3. S ovim smo se uređajem družili proteklih tjedan dana, a u nastavku pročitajte dojmove.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 102,6 x 61,1 x 11,9 mm

Masa: 107 grama

Zaslon: 3,2”,IPS LCD, 320 x 240 (4:3), 125 ppi,

SoC: Qualcomm MSM7225A Snapdragon

CPU: 1,0 GHz

GPU: Adreno 200

RAM: 512 MB

Interna memorija: 4 GB (dostupno 1,5)

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, Micro USB

3G: HSPA do 7,2 mbps

OS: Android 4.1.2 Jelly Bean

Kamera: 3,2 MP

Video kamera; VGA

Prednja kamera: Nema

FM Radio

Baterija: 1540 mAh

Prednosti


IPS zaslon

Izdržljiva baterija

Video player podržava DivX

Cijena

Nedostaci


Mala rezolucija zaslona

Nema automatsku regulaciju osvjetljenja zaslona

Nema prednju kameru

Od 4 GB interne memorije dostupno samo 1,5 GB

Dizajn, kućište i rukovanje








I





Zanimljivo, LG Optimus L3 II dimenzijama je identičan prethodniku. U milimetar. Slično je i s dizajnom, no ipak su vidljive promjene koje ga čini različitim. Novi L3 II ima nešto zaobljenije rubove, a što je najvažnije, nema onaj jeftini plastični izgled kao što je bio slučaj s prethodnikom. Naravno, i ovaj je izrađen iz plastike, no ona izgleda nešto kvalitetnije i s vidljivo boljom završnom obradom. Jedina joj je mana osjetljivost na otiske prstiju koji su vidljivi iz svakog kuta.

Sam dizajn je tradicionalan LG-evski, dakle - klasika, a zbog omjera zaslona 4:3, uređaj izgleda lagano “kockast.” Bilo kako bilo, kompaktne dimenzije osigurat će priličnu lakoću korištenja jednom rukom i prenošenje u svakom džepu, unatoč 11,9 mm debljine.

Od fizičkih tipki imamo home tipku ispod zaslona koja reagira prilično brzo. Čak osjetno brže nego na najskupljim Samsungovim uređajima kojima ova tipka predstavlja boljku. Pomalo je nezgodno što su tipke za podešavanje glasnoće, kao i ona za uključivanje,  premalo izdignute iznad kućišta pa će u početku biti potrebno privikavanje.


Zaslon




Prva značajnija stavka koja LG Optimus L3 II razlikuje od prethodnika je IPS zaslon. Dakle, IPS LCD je tehnologija superiornija relativno zastarjeloj TFT LCD tehnologiji i kao takva nudi nešto bolji prikaz sadržaja i veće kutove vidljivosti. Ipak, ne očekujte situaciju kao kod najskupljih modela, no razlika u odnosu na TFT je vidljiva.

Preciznost i odaziv su također poboljšani, posebice ako se sjetimo nekih starijih LG-evih modela koji su patili od loše kalibracije zaslona. Optimus L3 II ovakvih problema nema i u ovom segmentu može parirati i skupljim modelima.

Rezolucija od 320 x 240 točaka, kao što je već rečeno, daje omjer stranica 4:3, što je za današnje Androide pomalo neuobičajeno jer većima odavno koristi omjere koji “izdužuju” zaslon. Spomenuta rezolucija na 3,2” dijagonali daje gustoću točaka od 125 ppi što je neka vrsta donje granice za današnje smartfone. Oni s malo boljim vidom mogli bi prigovoriti na zrnatost prikaza, posebice kad su u pitanju crna slova na bijeloj podlozi.

Kritika ide na račun nedostatka senzora za osvjetljenje zaslona, što znači da ako u uvjetima slabijeg svjetla želite uštedjeti na bateriji, morat ćete ručno smanjivati stupanj svjetline.

Operativni sustav, sučelje i performanse






Napokon možemo konstatirati da je era ICS-a na novim Android uređajima završila. LG Optimus L3 II tako stiže Jelly Beanom, doduše 4.1.2 verzijom, no razlike u odnosu na 4.2 ionako nisu od presudne važnosti. Dakle, famozni Project Butter stiže i na uređaje nižeg cjenovnog ranga i omogućuje bolje i brže renderiranje sučelja, što rezultira većom fluidnošću i u konačnici ugodnijim radom.

Naravno, boljim performansama doprinosi i Qualcommov 1 GHz procesor koji u kombinaciji s 512 MB RAM-a odlično obavlja posao. Treba napomenuti kako je ovo osjetan napredak u odnosu na prethodnika jer je isti imao 800 MHz procesor i 384 MB RAM-a.

Uz Android 4.1, LG je na ovom uređaju isporučio i svoju prepoznatljivu nadogradnju sučelja koja je čak popraćena i ponekim vizualnim efektima. Sučelje je prilično fluidno i kretanje kroz izbornike se odvija bez zastajkivanja, što govori o tome da je LG naučio lekciju i svoj Optimus UI dodatno optimizirao i ispolirao, čak i za slabije procesore. Naravno, poneka že se dogoditi da neka aplikacija zastane, ali to su normalne pojave i često ovisne o samim aplikacijama.



 

Ukupno je ponuđeno pet početnih zaslona na koje možete dodavati sadržaj u obliku widgeta, prečica aplikacija, mapa i sl. Područje za obavijesti je obogaćeno prečicama prema često korištenim postavkama, ali se zbog skučenosti prostora zna dogoditi da pritisnete krivu. Naravno, ako ste do sada koristili veći zaslon, trebat će vam par dana za privikavanje. Na raspolaganju je i nekoliko tema koje možete mijenjati, a ako vam se sučelje ne sviđa, uvijek možete instalirati alternativni launcher. (Nova, Apex…)

Za upravljanje uređaj koristi fizičku Home tipku i dvije kapacitivne tipke. Ovakav koncept je u pravilu bolji nego s virtualnim tipkama na zaslonu, a kod ovog modela nas posebno raduje mogućnost podešavanja trajanja njihove osvijetljenosti, što je na mnogim drugim uređajima onemogućeno i ograničeno na nekoliko sekundi.

Aplikacije




LG Optimus L3 II dolazi s pozamašnim brojem dodatnih aplikacija iz LG-eve radionice. Imamo već uobičajeni Quick memo za uzimanje zabilješki povlačenjem prsta po zaslonu, ali ovu funkciju možete unaprijediti ako kupite odgovarajući stylus. Ako vam ova metoda iz nekog razloga ne odgovara, možete koristiti i klasičan unos teksta.

LG na svojim uređajima donosi i kvalitetan File manager za rad s datotekama, a na ovom imamo i Polaris viewer za pregledavanje (ne i uređivanje Word, Excel i PowePoint dokumenata).

Za pregledavanje interneta imamo čak dva preglednika, klasični Android Internet browser i Googleov Chrome. Prvi je donekle prerađen od strane LG-a i na dnu sadrži alatnu traku s funkcijama (naprijed, natrag, home i dodavanje bookmarka). Premda je ovu traku zgodno imati, ona će često samo smetati na ionako skučenom zaslonu, no srećom, u postavkama ju je moguće ukloniti. Zgodno je što je podržan automatski text reflow, što znači da nakon zumiranja teksta na željenu razinu dvostrukim dodirom ga u trenutku možete prefotmatirati, odnsono prilagoditi zaslonu.

Chrome, s druge strane nudi unaprijed određenu veličinu fonta za prikaz na web stranicama i pri učitavanju ih sam prilagođava. Druge prednosti Chromea sadržane u su u nešto bržem radu i širokom spektru mogućnosti sinkronizacije s Chrome preglednikom na vašem računalu.

Telefonija i povezivanje


Prijem signala nije upitan i najviše ovisi o stanju mreže, a jačinu zvučnika možemo svrstati u prosječnu. Za čistoću zvuka je nemoguće dati neku univerzalnu ocjenu jer i ona ovisna o trenutnom stanju mreže, no generalno dobiva prolaznu ocjenu.

LG Optimus L3 II podržava uobičajene načine povezivanja na 2G i 3G mreže s maksimalnom brzinom prijenosa podataka do 7,2 Mbps. Od bežičnih načina povezivanja podržani su još WiFi, WiFi Hotspot i Bluetooth, a od kabelskih micro USB s nekoliko protokola (USB tethering, MTP, LG softver i PTP). Kritika ide na račun nedostatka USB on-the-go povezivanja.


Multimedija






Galerija fotografija ima oku ugodan prikaz i sadržava sve slikovne sadržaje na uređaju, ali i one na online servisima poput Picase. Izravno iz galerije fotografije možete poslati MMS-om ili mailom te podijeliti na društvenim mrežama. Galerija sadrži i jednostavan alat za uređivanje fotografija s izrezivanjem i rotiranjem.

Za video reprodukciju zadužena je posebna aplikacija, no video sadržaj moguće je pokrenuti i izravno iz galerije. Vrlo pohvalno je što Video player bez ikakvih problema reproducira DivX datoteke, posebice kada znamo da je u mnogim skupim uređajima za gledanje DivX-a potrebna kupovina dodatnih aplikacija.

Aplikacija za preslušavanje glazbe nudi jednostavni pregled i uobičajeno sortiranje sadržaja. Od vanjskog zvučnika ne očekujte puno i za ugodnije slušanje glazbe svakako je potrebno koristiti slušalice koje dolaze u prodajnom paketu.

Baterija


LG Optimus L3 II ispod poklopca sadrži bateriju kapaciteta 1540 mAh, što će mu omogućiti nadprosječnu autonomiju kad su Androidi u pitanju. Naime, relativno malen zaslon i jedna procesorska jezgra nisu veliki potrošači i takav je uređaj automatski u prednosti pred većima i jačima. Koristeći se ovim uređajem proteklih nekoliko dana, stalno sam imao aktivnu podatkovnu vezu putem WiFi-a ili 3G mreže, aktivnu sinkronizaciju dva mailboxa i  Google Talk. Uz uobičajeno svakodnevno korištenje svih funkcija uređaja, baterija je znala izdržati nešto manje od dva dana. Treba spomenuti i to da je osvjetljenje stalno bilo podešeno na 100%. U situaciji kada sam uređaj isključio po noći, baterija je izdržala i puna dva dana.

Dodatne uštede možete postići isključivanjem automatske sinkronizacije mailova i ostalih aplikacija koje koriste push obavijesti, spajanjem na internet po potrebi i eventualno prebacivanjem rada na 2G mrežu.

Kamera


LG Optimus L3 II dolazi s 3 MP kamerom koja, nažalost, nije opremljena bljeskalicom. Ovdje napominjem i to da uređaj nema prednju kameru, što će vam uskratiti korištenje video poziva.

Sučelje kamere je izvedeno jednostavno s većinom opcija dostupnim na lijevoj alatnoj traci. Sustav nudi snimanje 3 MP i 1 MP fotografija te maksimalno VGA (640 x 480) videa. Što se parametara kamere tiče, imamo izbor scena, podešavanje ISO osjetljivosti, balans bijele boje, dodavanje uobičajenih efekata (sephia, crno-bijelo i negativ), samookidač i geo označavanje. Zanimljiva opcija je glasovna aktivacija okidača, ali ćete morati pravilno izgovoriti npr. cheese, smile, viski ili LG.

Što se kvalitete fotografija tiče, ne treba očekivati čuda, no za ovaj cjenovni razred one su prilično kvalitetne. Poslužit će za dijeljenje na društvenim mrežama i raznim online servisima, što je zapravo i namjena kamera kod ovakvih uređaja. U nastavku pogledajte nekoliko primjera: (kliknite za uvećanje)






Zaključak


LG Optimus L3 II je jedan od prvih Androida iz nižeg cjenovnog razreda koji, na neki način, pripadaju novijoj generaciji. Naime, u startu dolazi s Jelly Bean operativnim sustavom, što mu automatski osigurava prednost pred konkurencijom. Novi procesor i više RAM-a samo upotpunjuju odlično ispeglani softver, a u odnosu na prethodnika je kud i kamo bolje konstruiran te izrađen iz kvalitetnije plastike. Vidjeli smo da mu je i kamera za ovaj cjenovni razred više nego solidna, no samo u uvjetima dobre i srednje osvijetljenosti jer nema bljeskalicu.

U trenucima pisanja ovog teksta, LG Optimsu L3 II još nije bio u prodaji, no cijena mu ne bi trebala iskakati iz okvira cijene prethodnika kad se lani pojavio na tržištu.

Uređaj je namijenjen svima koji tek ulaze u svijet smartfona, ali i svim ostalim manje zahtijevnim korisnicima. Poslužit će za ugodnu komunikaciju, povremeno surfanje, igranje jednostavnijih igara i ležerno fotografiranje.