Android Recenzije

Recenzija: LG Optimus L9



Serijom L, LG je ove godine postigao priličan tržišni uspjeh, a mogli bismo reći da je i otvorio novi segment Android tržišta, barem kad je u pitanju uređaj o kojem govorimo u ovoj recenziji ali i Optimus L7 kojeg smo testirali nekoliko mjeseci ranije. LG Optimus L9 tako dolazi s velikim 4,7-inčnim zaslonom i dvojezgrenim procesorom čime će uz razumnu cijenu pokušati pridobiti čak i zahtjevnije korisnike.

Osnovne karakteristike


- Dimenzije: 131.9 x 68.2 x 9.1 mm
- Masa: 125 grama
- Zaslon: 4,7“ IPS 540 x 960 točaka, približno 233 ppi
- SoC: Texas Instruments OMAP 4430
- CPU: 2X ARM Cortex-A9 takta 1 GHz
- GPU: PowerVR SGX540
- RAM: 1 GB
- OS: Android 4.0 Ice Cream Sandwich
- Interna memorija: 4 GB
- Utor za memorijske kartice
- Kamera: 5,0 MP
- Video kamera: 1080p @ 30fps
- FM Radio s RDS-om
- Baterija: 2150 mAh

Prednosti

- Vrlo dobar 4,7” IPS zaslon
- Mala masa
- Dvojezgreni procesor
- Video kamera
- Obična SIM kartica
- Cijena

Nedostaci

- Plastični look
- Dolazi s ICS-om, umjesto Jelly Beanom

Dizajn, kućište i ergonomija


IMG_2067

 



Kod LG-evih uređaja već smo navikli na klasičan dizajn i to sada već možemo opisati kao pravilo. S klasikom i bez nepotrebnog eksperimentiranja u dizajnu jedan dio kupaca je u startu osiguran. Tako i kod modela Optimus L9 imamo pravilne i simetrične linije koje od uređaja čine pravilan pravokutnik s blago zaobljenim kutovima. Pogled otpozadi otkriva blagi kosi prijelaz na bočnim rubovima poklopca baterije, zbog čega se uređaj doima tanjim nego što zapravo jest.



Kad je izbor materijala u pitanju, nemoguće se otrgnuti dojmu da se radi o jeftinoj plastici, posebice kada pogledamo stražnji poklopac. Istina, dorađen je s teksturom koja sprečava klizanje iz ruku, ali i dalje izgleda prilično “plastično”. Dojam donekle popravlja imitacija kroma na rubovima, no pitanje je kako će izgledati nakon mjesec dana korištenja. Ipak, unatoč plastičnom looku, kućište djeluje čvrsto i u desetak dana korištenja nisam zapazio bilo kakovo krckanje i šuškanje.





Sa svojih 125 grama uređaj je prilično lagan, pogotovo ako u obzir uzmemo dimenzije. Dakle, ona plastika o kojoj sam govorio malo ranije i nije toliko loša jer pozitivno utječe na masu uređaja.

LG Optimus L9 je u svakom slučaju poveći uređaj i ako ste do sada koristili bilo kakav manji, trebat će vam određeno vrijeme kako biste se prilagodili. Manipulacija jednom rukom može biti otežana za osobe s manjim rukama, no ukoliko vam je ovako veliki zaslon zaista potreban, vrlo brzo ćete se priviknuti žrtvujući donekle praktičnost.

Zaslon


LG je uvidio da postoji jedan dio korisnika koji preferiraju velike zaslone, ali pritom ne žele plaćati najskuplje komponente koje inače dolaze s takvim uređajima. Upravo takvim kupcima namijenjen je ovaj uređaj s 4,7-inčnim IPS LCD zaslonom. Rezolucija iznosi 540 x 960 točaka što daje gustoću od solidnih 234 ppi.
Budući da se radi o IPS-LCD zaslonu, kut vidljivosti je prilično visok, što je inače odlika i najskupljih modela.
Premda se u prošlosti nekim LG-evim uređajima mogla prigovoriti nedovoljna preciznost zaslona, to sada više nije slučaj. Isto vrijedi i za odaziv koji je na razini primjerenoj cjenovnom rangu, a možda i bolja.
Negativna strana zaslona je iznadprosječna osjetljivost na otiske prstiju, pa nakon jedne seanse surfanja može poprimiti prilično mastan izgled.

Operativni sustav, sučelje




Unatoč činjenici što je Android 4.1 Jelly Bean dostupan već pola godine, mnogi novi Android uređaji u trgovine dolaze s prošlogodišnjim ICS-om, s obećanjem kako će nadogradnja na višu verziju uslijediti uskoro. To “uskoro” se zna protegnuti i po nekoliko mjeseci, a kad je LG u pitanju, vidjeli smo da se može potrajati i dulje (primjer Optimusa 2X). S druge strane, LG je ovogodišnji Googleov partner u Nexus programu, što daje naslutiti da bi se situacija s nadgoradnjama LG-evih uređaja općenito mogla popraviti, no ponovo ostaje gorak okus u ustima jer je uvijek potrebno nešto čekati.



Dakle, Android 4.0 Ice cream Sandwich, kao što smo već nekoliko puta konstatirali, predstavlja svojevrsnu prekretnicu u razvoju ovog operativnog sustava. Uz to što je donio mnoge novosti u sučelju te dodatno poboljšao funkcionalnost, mnogi proizvođači novijih aplikacija upravo ovu verziju postavljaju kao graničnu za mogućnost instalacije najnovijih aplikacija, a kako vrijeme bude prolazilo, takvih će aplikacija biti sve više.

Upravo taj ICS imamo na Optimusu L9, za kojeg opet pretpostavljamo da bi mogao dobiti nadogradnju na Jelly Bean, no pitanje je kad.



Uređaj je opremljen LG-evom nadogradnjom Android sučelja Optimus 3.0 koja dopušta korištenje do sedam početnih zaslona gdje je moguće dodavati ikonice aplikacija, widgete i mape. Glavni izbornik, uz tabove s aplikacijama i widgetima, donosi dodatni tab koji sadrži preuzete aplikacije, što će olakšati snalaženje.
Uz uobičajenu mogućnost izmjene pozadina, Optimus UI nudi i izbor tema koje sadrže različite pozadine i setove ikonica.



Traka s obavijestima i indikatorima na vrhu zaslona povlačenjem prema dolje otkriva prečice prema često korištenim postavkama te onu za aktivaciju QuickMemo aplikacije. Ova aplikacija podsjeća na Samsungov S Pen, samo što je dosta jednostavnija i s manje mogućnosti. Svrha joj je kreiranje brzih bilješki pisanjem prstom po zaslonu što u mnogim trenucima može biti zgodno i korisno.



Kao sastavni dio operativnog sustava dolazi cijeli niz standardnih Android aplikacija kao što su Gmail, Google Talk, Chrome preglednik itd. Što se ostalih aplikacija koje dolaze s uređajem tiče, svakako treba izdvojiti FileShare, koja putem Wi-Fi direct veze omogućuje razmjenu sadržaja s drugim uređajima koji podržavaju ovaj standard. Wi-Fi direct je jednostavan protokol koji već sad polako može zamijeniti  Bluetooth, barem kada je razmjena sadržaja u pitanju. Pored ove, tu je još jedna aplikacija za dijeljenje sadržaja putem WiFi direct protokola, pod nazivom SmartShare.



Naravno, tu je još  cijeli set aplikacija za organizaciju poslovnog i privatnog života, a posebno izdvajamo Porasi Office koja dolazi u punoj verziji, bez potrebe plaćanja za mogućnost uređivanja i stvaranja novih dokumenta.

Performanse i upotrebljivost


LG Optimus L9 dolazi s dvojezgrenim Cortex-A9 procesorom kojeg inače možemo pronaći na mnogim uređajima višeg cjenovnog ranga. Uz respektabilne opće performanse, ovaj procesor Optimusu L9 osigurava i snimanje Full HD (1080p) videa, no o tome malo kasnije.

Procesor u kombinaciji s 1 GB RAM-a osigurava prilično fluidno sučelje koje je inače opremljeno raznim animacijama, a ukoliko vas iste iritiraju, u postavkama ih možete isključiti.
Interna memorija od 4GB malo će koga oboriti s nogu, ali zato postoji mogućnost korištenja memorijskih kartica.

Središnja “Home” tipka je prilično “brza” i reagira prije nego na Samsungovim uređajima, kako pri otključavanju zaslona, tako i kod vraćanja na početni. Hardverske tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće djeluju kvalitetno i imaju dobro izračunat hod, što omogućuje ugodan i precizan pritisak.

Brzina otvaranja aplikacija također je zadovoljavajuća i možemo konstatirati da i u tom segmentu LG Optimus L9 ispunjava očekivanja.

Internet




LG Optimus L9 još je jedan uređaj koji dolazi s dva web preglednika. Dakle, uz standardni ICS browser imamo još i Chrome koji je u svakom slučaju brži, a nudi i veće mogućnosti sinkronizacije s Chrome preglednikom na računalu. Oba preglednika omogućuju pregled mobilnih i desktop verzija web stranica, no za razliku od standardnog, Chrome ne podržava automatsku text-reflow funkciju, već je u postavkama potrebno podesiti željenu veličinu teksta.

Kod oba preglednika imamo uobičajene mogućnosti kao što je surfanje u više prozora te zumiranje pinch-to-zoom gestom, tj. „štipanjem“.

Multimedija




Na Optimusu L9 nalazimo galeriju koja objedinjuje foto i video sadržaj, ali ga ipak dijeli po albumima. Kao i kod većine Androida, fotografije je izravno iz albuma moguće podijeliti na društvenim mrežama te poslati MMS-som ili e-mailom.



Video player postoji kao posebna aplikacija, ali video sadržaj se može pokrenuti i iz galerije. Podržani su svi popularni video formati, uključujući DivX i H.264. Većina .avi datoteka reproducira se bez problema, što nije slučaj sa svim .mkv filmovima, što je opet ovisno o podržanim codecima. Titlovi također nisu podržani, barem ne oni u .srt formatu, a niti sam video player ne nudi bilo kakvu opciju koja bi upućivala na mogućnost podešavanja titlova.

S obzirom da ćete na 4,7“ zaslonu svakako poželjeti tu i tamo pogledati pokoji film, možda ćete poželjeti instalirati alternativni video player koji podržava sve codece i video formate. Preporuka svakako ide za vrlo kvalitetni i mogućnostima bogat vPlayer.



Ovaj uređaj dolazi s dva svirača glazbe. Jedan je LG-ev s jednostavnim sučeljem koji nudi uobičajeni raspored i glazbu razvrstava po naslovu, izvođaču, albumu i žanru te omogućuje kreiranje playlista. Tu je još i Googleova Play Music aplikacija s nešto zanimljivijim sučeljem i dodatnim mogućnostima kao što su ručni equalizer s pojačanjem baseva i 3D efektima.
Vanjski zvučnik nudi dobru kvalitetu zvuka uz prosječnu glasnoću, pa ćete za bolji dojam svakako morati koristiti slušalice.

Kamera


LG Optimus L9 dolazi s 5 MP kamerom koja je opremljena LED bljeskalicom i autofokusom. LG je sučelje kamere dodatno prilagodio, stoga se ono prilično razlikuje od mnogih koje smo upoznali na drugim ICS uređajima. Što se opcija tiče, podržano je ručno podešavanje ISO osjetljivosti, balansa bijele boje, trajanja ekspozicije i scena te uobičajeno prepoznavanje lica, samookidač i geo označavanje. Uz normalni način snimanja imamo još i serijsko okidanje (burst mode) i panoramu.

Kvalitetu fotografija na Optimusu L9 moguće je okarakterizirati prosječnom koja u svakom slučaju odgovara cjenovnom razredu. Fotografije snimljene na dnevnom izgledaju odlično, dok se na onima snimljenim pri lošijem osvjetljenju primijeti određena doza šuma. Slijedi nekoliko primjera, na otvorenom, u zatvorenom prostoru te u potpunom mraku uz pomoć bljeskalice. (Kliknite za uvećanje)



Video kamera zahvaljujući dobrom senzoru i dvojezgrenom Cortex-A9 procesoru snima prilično dobar video u 1080p rezoluciji pri frekvenciji od 30 sličica u sekundi. Nizak stupanj kompresije osigurava velik broj detalja, a općem dojmu doprinosi i kontinuirani autofokus.
U nastavku pogledajte jedan takav primjer: (u YouTube postavkama odaberite 1080p)


Baterija


LG Optimus L9 dolazi s 2150 mAh baterijom i može se reći da su očekivanja glede njene izdržljivosti ispunjena. Veliki 4,7” zaslon u svakom je slučaju najveći potrošač, no uređaj se s općom potrošjnom dobro nosi. Ako ne pretjerate, nema straha da neće izdržati od ujutro do navečer. Možda je bitno napomenuti kako u postavkama zaslona ne postoji opcija za automatsko prilagođavanje osvjetljenja, pa ćete ga morati sami podešavati.
Osobno preferiram konstantnu 100-postotnu osvijetljenost zaslona i mogu posvjedočiti da mi je i u takvim uvjetima, uz razumno korištenje svih resursa, baterija u pravilu izdržala između 15 i 16 sati. Kao i uvijek, ovdje porazumijevam stalu vezu uređaja s internetom putem 3G ili WiFi veze te aktivnu sinkronizaciju barem jednog mailboxa.

Zaključak


U trenucima pisanja ovih redova, a prema našim saznanjima, LG Optimus L9 još nije bio u ponudi domaćih operatera niti drugih trgovina, no sudeći prema najavama cijena bi mu trebala biti znatno povoljnija od konkurencije. Da ne bi bilo zabune, ovdje se ne nipošto radi o nekom “jeftinjaku” jer 4,7” IPS zaslon, dvojezgreni procesor i 1 GB RAM-a nikako nisu karakteristike koje se mogu okarakterizirati jeftinima. S druge strane, imamo kućište izrađeno iz plastike za koje je teško vjerovati da će vas oduševiti, no ono jednim dijelom osigurava nižu cijenu uređaja, ali i prilično malu masu za jednu 4,7” mrcinu.
Kome je namijenjen LG Optimus L9? Bilo bi neodgovorno kazati da su ciljana publika oni koji tek ulaze u Android svijet, jer on objektivno nudi puno više. Svojim raskošnim zaslonom i općim performansama zadovoljit će i zahtjevnije korisnike, a što je najvažnije, uz manju cijenu nego što bismo inače očekivali.

Uređaj na testiranje ustupio: LG Hrvatska