Android Recenzije

Recenzija: LG Prada 3.0


LG uređaji s Pradinim potpisom poznati su nam već nekoliko godina i kao takvi odlično su se uklapali u životni stil modno osviještenog dijela populacije. S druge strane, ta linija proizvoda nije se mogla mjeriti s tadašnjim modelima koji su predvodili višu klasu.
Sada, nakon nekoliko godina, kada se LG posvetio i high-end segmentu smartphone uređaja nova Prada se pokušava uvući i u geekovski Android svijet što joj u velikoj mjeri i uspijeva. Čak i ako zanemarimo činjenicu da se radi uređaju brendiranom Prada modnom markom on i dalje spada u sam vrh tehnoloških delicija.

Osnovne tehničke karakteristike:


Dimenzije: 127.5 x 69 x 8.5 mm
Masa: 138 grama
Zaslon: 4,3” IPC LCD rezolucije 800x480
Procesor: Dvojezgreni 1 GHz Cortex-A9 na TI OMAP 4430 čipsetu
RAM: 1GB
Interna memorija: 4/8 GB
microSD utor
NFC
Operativni sustav: Android 2.3.7 Gingerbread
Kamera: 8 Mpx
Video kamera: 1080p, 30 fps
Prednja kamera: 1,3 Mpx
FM stereo radio
Baterija: 1540 mAh

Dizajn, kućište, zaslon...


Kad govorimo o uređaju kao što je LG Prada 3.0 dizajn je posebna kategorija i kao takav igra presudnu ulogu u prihvaćanju od strane ciljane klijentele.
Budući da već neko vrijeme smartphone uređaji sve više nalikuju jedan drugome LG Prada 3.0 se na prvi pogled pretjerano ni ne razlikuje od ostalih uređaja iz ove klase. Tek kada na prednjem dijelu ili poleđini pročitate natpis “Prada” koji i nije pretjerano napadan shvatite da se ipak ne radi o još jednom uređaju s oznakom “Google”.

Pravilan oblik pravokutnika i relativno oštri kutovi Pradi daju dojam ozbiljnosti, no ipak su dovoljno zaobljeni za ugodan rad i držanje u ruci.

 

Posebna pohvala ide za poklopac baterije, odnosno poleđinu uređaja koja je izrađena od rebraste plastike, ali s toliko krupnim teksturama da zapravo podsjeća na tkaninu. Iako je iz daleka vidljivo da se radi o plastici, s dizajnerske je strane ipak zanimljivo, a s ergonomske strane korisno jer sprečava neželjeno klizanje uređaja iz ruku. 8 Mpx kamera s bljeskalicom fino se smjestila u gornjem lijevom kutu, a pri dnu dvije rupice unutar kojih se nalazi zvučnik. LG logo ovdje je samo izgraviran, odnosno udubljen u površinu poklopca jer ovdje ipak radi o posebnom Prada brandingu.

Prednja strana uređaja prati najnovije trendove u dizajnu, dakle imamo jednu cjelinu unutar koje se dominira veliki zaslon iznad kojeg se nalazi Pradin logo i kamera za video pozive. Lijevi bok sadrži tipke za podešavanje glasnoće, dok je desni potpuno prazan isto kao i dno uređaja. Na vrhu zato nalazimo sve ostale tipke i utore koji su s dizajenerske strane odlično ukomponirani u kućište, ali je neobično što se i tipka za kameru našla na tom dijelu kućišta.

 

IPS LCD zaslon koristi “NOVA” tehnologiju koju smo premijerno vidjeli na modelu Optimus Black. Radi se o poboljšanom načinu prikaza boja, čitljivosti na dnevnom svjetlu i boljem kontrastu.
Odaziv i preciznost zaslona na visokom su nivou, što se od vrhunskog uređaja i očekuje.

Na dnu zaslona nalaze se četiri upravljačke kapacitivne tipke svojstvene većini Androida. Iako su izvrsno uklopljene u cjelinu nedostatak može biti preuranjeno isključenje njihovog osvjetljenja, što će u vrijeme privikavanja (dok im pozicije na naučite napamet) često uzrokovati pritiskanje neželjene funkcije. Ovaj nedostatak smo već zabilježili kod još nekih LG uređaja i čekamo dan kada će to biti ispravljeno.



Operativni sustav, sučelje, preformanse






LG Prada 3.0 pokretana je Androidom 2.3.7 (Gingerbread), a za razliku od ostalih LG-evih Androida koje smo do sada vidjeli dolazi s posebno dizajniranim crno-bijelom sučeljem ili preciznije rečeno - temom. Iako se sučelje zbog svoje jednoličnosti na prvi pogled može činiti zamornim nakon kratkog privikavanja je moguće da promijenite mišljenje. Ikonice aplikacija, osim Googleovih te onih koje sami instalirate, koriste crno-bijelu paletu boja što u početku može rezultirati nesnalaženjem, ali kao što rekoh, nije se problem naviknuti. Ovdje treba podsjetiti da mnogi korisnici drugih Android uređaja često tragaju upravo za sučeljem ovakvog tipa čemu po raznim forumima svjedoči mnoštvo sličnih rješenja nastalih u kućnoj radinosti.
Kao dodatak tu je i izvjesna količina crno-bijelih widgeta koji se odlično uklapaju u ovakvu vrstu sučelja.
S obzirom da svaka aplikacija koju instalirate sa sobom donosi vlastitu (šarenu) ikonicu na ovako jednoobraznom sučelju to bi došlo kao šaka u oko pa je LG je na Pradi u tu svrhu instalirao i alat koji dozvoljava dodjelu posebne crno-bijele ikonice svakoj aplikaciji.



Ako pak spadate u onu skupinu kojoj se opisano sučelje iz bilo kojeg razloga ne sviđa imate punu slobodu da si instalirete launcher, skin ili temu po vlastitoj želji kojih u Android Marketu ima koliko vam srce zaželi. Uostalom, ta mogućnost raznih izmjena te prilagodbi i jest glavna prednost Androida u usporedbi s drugim platformama.

Što se tiče ostalih značajki sučelja, one su uobičajene i ne odstupaju od već ustaljenih rješenja na Gingerbreadu. Dakle, dodavanje prečica aplikacija i widgeta na površinu te izmjena pozadinskih slika i sl. ostalo je jednako jednostavno. Jedina posebnost je “edit mode” početnog zaslona u kojem se nalaze jasno vidljiva polja za smještaj sadržaja.
Pradine performanse u startu su zajamčene podatkom da u njoj kuca dvojezgreni Cortex-A9 procesor takta 1 GHz. Istina, takt procesora je nešto ispod sada već uobičajenih 1,2 ili 1,4 GHz, no ovaj underclock ipak donekle jamči manje pregrijavanje i potrošnju energije. 1 GB RAM-a svakako pridonosi uglađenijem radu te u kombinaciji sa spomenutim procesorom čini jednu kvalitetnu cjelinu. Uz neupitnu fluidnost sučelja i izvrstan odaziv zaslona rad na uređaju je ugodan i bez većih zamjerki.

LG Prada 3.0 donosi nam i nešto veći izbor stiliziranih dodataka. Tako imamo cijelu plejadu crno-bijelih widgeta koji se izvrsno uklapaju u sučelje. Najzanimljiviji među njima savkako je onaj za vrijeme, ali i razni analogni i digitalni satovi. Primjerice, tu je i widget koji prikazuje potrošnju podatkovnog prometa što na mnogim drugim Androidima zahtijeva instalaciju dodatnih aplikacija. Također, LG Prada 3.0 ima i widget nazvan App manager koji je u stvari task manager. Naime, sam widget pokazuje količinu slobodnog RAM-a i broj pokrenutih aplikacija, dok se pritiskom na njega otvaraju postavke u kojima je moguće prisilno zaustaviti svaku pojedinu aplikaciju.

Traka s obavijestima na vrhu zaslona pokazuje uobičajene stavke poput jačine signala, vremena, obavijesti o porukama i nadogradnjama iz Marketa, a povlačenjem prema dolje otvara se polje s prečicama za postavke zvuka, WiFi-a, bluetootha, NFC-a i podatkovnog prometa. Neposredno ispod nalazi se prečica za upravljanje glazbenim sviračem te popis obavijesti ukoliko ih ima.



Virtualna tipkovnica


Tipkovnica zajedno s ostatkom sučelja dijeli crno-bijelu shemu. Štoviše, ovdje su tipke dodatno zacrnjene pa se bijeli znakovi sada još bolje ističu, što je prednost u odnosu na većinu ostalih Androida gdje ne nalaze na sivoj podlozi. Budući da je odaziv zaslona iznimno dobar funkcionalnost tipkovnice je neupitna. Nažalost, na testnom modelu nije bio instaliran hrvatski jezik pa su izostali i dijakritički znakovi. Naravno, očekujemo da se u konačnoj verziji to promijeni.

Aplikacije


Telefon, imenik, poruke... sve sistemske aplikacije poznate su nam iz ostalih LG-evih Androida i tu nema većih iznenađenja. E-mail klijent podržava kreiranje višestrukih pretinaca, a tu je i uobičajena Gmail aplikacija kao serijska oprema svih Androida.
Od svih ovih stavki posebno želim istaknuti kalendar jer dolazi sa zanimljivim widgetom koji ima mogućnost brze izmjene mjesečnog i agenda prikaza tj. popisa stavki.



Za rad s dokumentima brine se aplikacija Polaris Office koja uz pregledavanje dopušta i uređivanje .doc, .xls i .ppt dokumenata. Bilo da uređujete Word ili Excel dokumente na raspolaganju vam je niz alata koji na drugim sličnim aplikacijama jednostavno ne postoje. Znam da je malo vjerojatno da ćete se dublje upustiti u uređivanje dokumenata na mobitelu, ali je u svakom slučaju zgodno uza se imati ovako dobru aplikaciju. Bitno je napomenuti kako Polaris Office nudi integraciju s Box.net cloud servisom koji je nedavno postao popularan po tome što svim Andorid i iOS korisnicima besplatno nudi 50 GB prostora za pohranu podataka.

Web preglednik


Na 4,3 inčnom zaslonu teško da ćete biti nezadovoljni prostorom raspoloživim za pregled web stranica. Minimalistički Android web preglednik omogućuje dodatni komoditet i maksimalnu preglednost sadržaja, a u LG-evoj verziji dobio je i nekoliko vrlo korisnih funkcija i dodataka. Prvo što ćete primijetiti su fiksirane tipke pri dnu zaslona koje nalazimo samo na 4,3” uređajima iz LG-a (Optimus 3D). S obzirom na veličinu zaslona ove tipke ne predstavljaju nikakvu smetnju, dapače vrlo su korisne i znatno olakšavaju snalaženje unutar preglednika.



Pregled otvorenih prozora, odnosno tabova izuzetno je lijepo dizajniran, a funkcionalnošću nadilazi mnoge konkurente. Dodavanje bookmarka je također jednostavno, a tu je i “read it later” funkcija za kasnije offline čitanje.
Posebna pohvala ide za već opjevani text reflow, tj. prilagodbu veličine fonta zumiranom nivou sadržaja web stranice. Uostalom, nije mi jasno zašto u drugom destljeću 21. stoljeća ovu mogućnost nemaju svi uređaji. Možda bi je EU komisija trebala zakonom propisati?
Tu je još i podrška za Flash koji unutar preglednika bez problema vrti 720p video.

Ukratko, Pradin web preglednik jedan je od najkompletnijih mobilnih preglednika dostupnih na tržištu i kao takav zaslužuje najvišu ocjenu.

Multimedija


Uz uobičajeni music player i FM Radio (doduše bez RDS-a) LG Prada 3.0 dolazi i s izvanrednim video playerom koji je u stanju pokrenuti doslovno sve najpopularnije formate video zapisa. Uz standardne MP4 i 3GP formate Prada bez problema pokreće većinu AVI (DivX) datoteka, kao i najnovije MKV formate video zapisa pa čak i one u 1080p rezoluciji. Naravno, video player će ovu rezoluciju prilagoditi stvarnoj rezoluciji zaslona. Nadalje, ugrađena je podrška za titlove koja omogućuje izbor veličine i boje fonta. Titlovi rade na istom principu kao i kod nekih desktop playera, npr. BS Player. Datoteka s titlovima mora biti istog naziva (ne računajući ekstenziju) kao i naziv filma i smještena u istoj mapi.


Povezivost


Dobar dio uređaja iz gornjeg cjenovnog razreda već neko vrijeme dolazi s DLNA povezivošću pa tako ni Prada nije izuzetak. U ovu svrhu LG je izradio SmartShare aplikaciju koja kad je uključena automatski traži kompatibilne uređaje. Za one koji preferiraju kabelsko povezivanje tu je HDMI protokol koji funkcionira preko MHL utora (microUSB i HDMI zajedno). Nije izostao ni WiFi direct koji na vrlo dobar način praktički zamjenjuje bluetooth, barem u segmentu izmjene podataka.

Kamera




LG Prada 3.0 dolazi s 8 megapikslenom kamerom opremljenom LED bljeskalicom i autofokusom. Naizgled jednostavno sučelje zapravo je prilično kompleksno, no važnije funkcije u pravilu su uvijek dostupne bez previše kopanja po izborniku. Iako je dobra stvar što je LG u ovaj model ugradio fizičku tipku za kameru pomalo je čudno što je smještena na vrh, između 3.5mm audio i MHL utora. Dakle, ukoliko niste lijevak morat ćete se malo priviknuti okidanje prstom lijeve ruke.
Kvaliteta fotografija još je jedan segment u kojem LG Prada 3.0 pobjeđuje velik broj konkurenata. Treba naglasiti kako auto-fokus odlično odrađuje posao pa su forografije učinjene iz blizine izuzetno kvalitetne i jasne. Slijedi par primjera:


Video kamera


Očekivano, dvojezgreni procesor sa sobom donosi i Full HD (1080p) snimanje videa. Većinu snimljenih isječaka tijekom testiranja Prada je snimila točno u 1920x1080 rezoluciji pri vrlo visokih 29 sličica u sekundi. Naravno, softver kamere omogućuje i manje rezolucije (720p itd) ukoliko želite uštedjeti na prostoru. Kao i kod fotografija,  kvaliteta video isječaka snimljenih Pradom na vrlo je visokoj razini što zaslužuje svaku pohvalu. Jedan takav primjer slijedi:


Baterija


Ako ste do sada pratili testiranja Android uređaja s dvojezgrenim procesorima i 4,3” zaslonima mogli ste vidjeti da se po trajanju baterije međusobno ne razlikuju previše. Dakle i ovdje imamo sličnu situaciju gdje će uz intezivno korištenje baterija u prosjeku izdržati jedan cijeli dan. Naravno, ovdje se podrazumijeva da je stalno aktivna internetska veza preko 3G ili WiFi mreže. Kao i kod ostalih uređaja produljenje autonomije može se ostvariti prebacivanjem na 2G mrežu, isključivanjem automatske sinkronizacije podataka ili jednostavnim spajanjem na internet po potrebi.

Zaključak


Tko bi rekao da se ispod imena Prada krije ovako dobar i funkcionalno potpun Android uređaj? Iskreno, i sam sam u startu bio sumnjičav jer mi je na pameti bila stara rimska izreka “Nomen est omen” gdje ime “Prada” sugerira naglasak na stilu, dizajnu i vanjskom imidžu.
Nakon nekoliko dana korištenja Prada me svojom funkcionalnošću prilično iznenadila jer uopće nisam očekivao da se ispod šminke krije prava unutarnja ljepota.
Brzina rada, fluidnost  i opća upotrebljivost na visokoj su razini. Čak i neovisno o imidžu kojeg uživa, LG Prada 3.0 je jedan iznimno kvalitetan i potpun uređaj koji će se odlično uklopiti u dizajnersku garderobu vlasnika, a istovremeno osigurati maksimalnu upotrebljivost i funkcionalnost najboljih smartphonea dostupnih na tržištu.

Tehničke detalje potražite ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: LG Electronics.