Android Recenzije

Recenzija: Motorola RAZR i


Siguran sam da će mnogi čitatelji reći – napokon. Napokon da možete pročitati recenziju i nekog Motorolinog mobitela na Mob.hr-u.

Motorola – kompanija od nedavno u vlasništvu Googlea pionir je mobilne tehnologije, vlasnik najvećeg broja (bitnih) patenata na ovom području, no u novije vrijeme je zbog niza loših i nelogičnih poslovnih odluka u potpunosti marginalizirana, barem na europskom tlu. Motorola sada pokušava pronaći svoj put do novih kupaca s nekoliko inovativnih modela.

Jedan od njih je nastao u suradnji s Intelom i nazvan je RAZR i (XT890).

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 122.5 x 60.9 x 8.3 mm

Masa: 126 grama

Zaslon: 4.3” Super AMOLED Advanced, 540×960, 256 ppi

SoC: Intel Atom Z2460

CPU: 1x 2 GHz sa Hyper-Threadingom

GPU: PowerVR SGX540

RAM: 1 GB

Interna memorija: 8 GB (dostupno 5 GB)

Utor za microSD memorijske kartice

Povezivanje: WiFi a/b/g/n, WiFi Hotspot, micro USB, Bluetooth, NFC

3G: HSDPA, 21.1 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps

OS: Android 4.1.2 JB

Kamera: 8 MP / LED flash + HDR

Prednja kamera: VGA

Baterija: 2000 mAh

Prednosti


Kompaktne dimenzije

Baterija

Performanse

Izrada

Otpornost na vodu

Nedostaci


Neizmjenjiva baterija

Loša kamera u mraku

Pentile matrica zaslona

Nedostatak HDMI izlaza





Pakiranje i dodatna oprema – fotografirana Motorolom RAZR i

Dizajn, kućište i ergonomija


Svatko tko je držao neki od nedavnih Motorolinih modela u rukama svakako će posvjedočiti da im je jedna karakteristika zajednička, a ona je odlična izrada pa ni RAZR i od ovoga ne odstupa.

Držanjem u ruci mobitel daje dojam trajnosti i kvalitetne izrade što i ne čudi ako malo proanaliziramo materijale od kojih je izrađen.



Prednjom stranom naravno dominira 4.3 inčni ekran izrađen od Gorilla stakla. Motorola ovaj model reklamira kao "edge to edge" mobitel što znači da su praznine oko ekrana uistinu svedene na minimum. Zbog toga, prvi dojam koji ovaj mobitel ostavlja je da je iznimno malen uz svejedno velik ekran. Zanimljivo je da se zbog smanjenih praznina oko ekrana Motorola odlučila na ugradnju zvučnika slušalice ispod svog loga, tako da mobitel nema primjetnih rupa na prednjoj strani.


Oko ekrana se nalazi aluminijski okvir koji ojačava konstrukciju uređaja. Na stražnjoj strani nalazi se kevlar vlakno koje pokriva neizmjenjivu bateriju. Osim kevlara na pozadini uređaja se nalazi i zvučnik te 8 megapikselna kamera i LED bljeskalica.

Na svakoj strani uređaja nalaze se i tri vijka koji po mojem mišljenju podižu izgled uređaja. Osim vijaka na stranicama možete pronaći i tipke za uključivanje/isključivanje uređaja, za podešavanje glasnoće, kameru te klasičan micro USB port za punjenje i sinkronizaciju s računalom.

6

Utori za micro SIM i microSD karticu se nalaze ispod plastičnog pokrova s lijeve strane uređaja.



Iako ovaj mobitel u svom modelu nosi naziv RAZR treba napomenuti da on nije ekstremno tanak kao što je bio slučaj s modelom XT910, već mu debljina iznosi 8.3 mm, dakle slično kao i kod konkurencije.



Osim vanjskih karakteristika, svakako moramo istaknuti i nano premaz kojim je Motorola presvukla unutrašnjost uređaja te je time RAZR i otporan na prskanje vode, uz napomenu da se ipak ne može uroniti u vodu i držati ispod površine.

Što se same ergonomije tiče treba istaknuti da mobitel odlično leži u ruci. Sve radnje je moguće obavljati jednom rukom jer se palcem može dohvatiti svaki dio ekrana.

Zaslon


Zaslon je dio uređaja koji bi se zbog specifikacija na papiru mogao lako proglasiti najslabijim dijelom uređaja. Naime, matrica zaslona je izrađena u Pentile tehnologiji što pojednostavljeno znači da bez obzira na visoku gustoću piksela po inču (256) slika može gubiti na oštrini – posebno kod čitanja tekstova. Ipak, u praksi nisam primijetio bitne nedostatke ekrana.

 



                                                   Vidljivost pod direktnim suncem

 

Ono što je pozitivno, kao i kod svakog AMOLED-a je u tome što ima vrlo visok kontrast i vrlo široke kutove gledanja.

Telefonija, poruke, email, tipkovnica


RAZR i se odlikuje možda i najglasnijim zvukom slušalice koji sam ikada imao priliku čuti. U većini situacija dovoljno je pojačati jačinu zvučnika i na ispod 50%, jer je iznad jednostavno preglasno. Pozitivno je da i na najglasnijim jačinama nije primjetna distorzija zvuka, već je on čist i prirodan. Signal je kao i na većini Motorolinih mobitela iznimno dobar.

-mail, kao i većina Android telefona je odlično pokrivena standardnim Gmailom te dodatnom e-mail aplikacijom kojom je moguće čitati bilo koji POP/IMAP ili MS Exchange mail.

Tipkovnica na ovom uređaju priređuje malo iznenađenje. Iako ovaj mobitel nije namijenjen našem tržištu, on dolazi s hrvatskom tipkovnicom (i hrvatskim rječnikom) pa je podržano ispravljanje krivo utipkanih riječi i treba napomenuti da to radi jako dobro.


Povezivanje


Povezivanje s računalom ostvaruje se pomoću micro USB utora, a kroz ovaj utor uređaj se i puni.

Za streamanje multimedijalnih sadržaja zadužen je DLNA standard, dok je za slušanje glazbe putem žičanih slušalica tu 3.5mm utor, a za bežično slušanje i nezaobilazni Bluetooth, nažalost starije verzije – 2.1.

Osim toga, uređaj ima i ugrađeni NFC čip te klasični set ostalih dodataka kao što je WiFi (s WiFi hotspotom) i brzu 3G vezu HSDPA (do 21.2 Mbps).

Operativni sustav i sučelje


OS koji originalno dolazi s ovim mobitelom je Android u verziji 4.0.4, a od prije nešto više od 2 mjeseca dostupna je i nadogradnja na Jelly Bean.

Čitatelji koji pomnije prate Motoroline modele znaju da je u starijim verzijama OS-a bilo ugrađeno i custom sučelje nazvano MotoBlur koji nije bio naročito dobro primljen od strane korisnika zbog toga što je primjetno usporavao rad uređaja.

No, od Blura na RAZR-u i nema niti B. Motorola je izbacila skoro sve svoje dodatke iz OS-a, pa mobitel praktički dolazi s AOSP Androidom.

Ipak, ima nekoliko dodataka – najvidljiviji je početni ekran. On se sastoji od maksimalno 7 panela, a specifičnost je u tome što se scrolanjem u krajnje lijevu stranu prikazuje panel s opcijama:


Početni panel                                Panel s opcijama


Skrolanjem u krajnje desnu stranu prikazuje se panel za uređivanje početnog ekrana:



U ovim je stranicama moguće dodavati nove panele na početni ekran, brisati ih ili im premještati raspored. Korisna je i opcija kreiranja novog panela iz templatea koji ovisno o odabranoj temi (glazba, mail, navigacija,..) postavlja za tu temu vezane ikone i widgete.

Dostupan je i Motorolin "Circle widget" koji se sastoji od tri kruga koje je moguće okretati. Na prvom krugu se nalazi digitalni sat (okretanjem widgeta on postaje analogni) unutar kojeg se i prikazuju svi propušteni pozivi, poruke ili mailovi. Drugi krug je za vrijeme (okretanjem je moguće mijenjati vrijeme u više unaprijed definiranih gradova), a treći pokazuje status baterije.

 



Okretanje widgeta

 

Osim ovih dodataka, u listi svih programa dodan je i "favorite" tab u koji je moguće smjestiti proizvoljni broj omiljenih aplikacija.

Ostatak sučelja je jednak kao i na Googleovim Nexus mobitelima.

 

Treba istaknuti i Motorolinu aplikaciju koja se naziva SmartActions. U ovoj aplikaciji je moguće definirati razne okidače koji postavljaju neke akcije. Kako slika govori više od tisuću riječi, na primjeru ću pokušati objasniti što se s ovom aplikacijom može....



Ulaskom u aplikaciju moguće je odabrati neke predefinirane akcije, ili kreirati svoje. Pa krenimo..





Ulaskom u okidače (triggere) može se birati jednostavniji okidač, kao što je određeno vrijeme, lokacija, statusa baterije, pa do nešto kompliciranijih kao što su zauzetost (prema statusu Google kalendara), uparivanje s određenim Bluetooth uređajem i slično.

Odabirom željenog okidača treba postaviti i određenu akciju. Iz te liste moguće je odabrati jako puno toga (napomena: na screenshotovima je samo mali dio dostupnih opcija) kao što je npr. slanje SMS poruke, prilagodba glasnoće, gašenje WiFi-ja/podatkovne veze i slično.

 

Ova aplikacija je iznimno moćna i prije svega može jako povoljno djelovati na ukupno trajanje baterije.

Navest ću nekoliko akcija koje sam podesio:

1)     isključivanje sinkronizacije kada uređaj detektira da se nalazim kod kuće

2)     isključivanje podatkovne veze po noći

3)     automatsko uključivanje GPS-a i ulazak u vehicle način ako se uređaj upari sa Bluetooth zvučnikom kojeg koristim u automobilu.

Dakle, kao što je vidljivo, aplikacija je iznimno fleksibilna i možemo reći da njezina uporabljivost ovisi ponajprije o mašti korisnika. :)

Multimedija


RAZR i dolazi sa standardnom Android aplikacijom za pregledavanje fotografija i video sadržaja. Aplikacija radi iznimno fluidno te su u pregledima fotografija moguće neke ograničene opcije, kao što su rotacija, cropanje i slično. No ulaskom u opciju uređivanja, omogućene su brojne druge opcije kao što su dodavanje raznih efekata, uklanjanje crvenih očiju i još mnogo toga.

11



Aplikacija za slušanje glazbe je Googleov Play Music. Ona nudi standardne opcije – reprodukcije playlisti, pretragu po izvođaču, pjesmi, albumu i žanru. Dostupna je i mogućnost mijenjanja equilizera sa nekoliko predefiniranih postavki.

Kamera


RAZR i dolazi s 8 megapikselnom kamerom koja podržava HDR način snimanja. Od bitnih karakteristika treba napomenuti da mobitel ima fizičku tipku kamere koja služi za instantno uključlivanje aplikacije kamere, čak i ako je uređaj u stand by modu. Nažalost ta tipka nije dvostupanjska pa je njome nemoguće fokusirati sliku.

Kamera aplikacije je iznimno jednostavna. S desne strane se nalaze tipke za snimanje i prebacivanje video-foto moda, a u donjem dijelu se nalazi vrpca s opcijama.

13a



U opcijama foto kamere je moguće mijenjati rezoluciju, efekte (crno-bijelo, negativ, sephia), scene (auto, portret, krajolik i noćni portret), načine (jedan snimak, panorama, više snimaka, timer i HDR). Također je moguće mijenjati i osvijetljenost te postavke uključenja LED bljeskalice.

U video kameri moguće je mijenjati rezoluciju (do 1080p), efekte (crno-bijelo, negativ, sephia), modove (normalni i time lapse), osvjetljenost i postavke LED bljeskalice.

Motorola je podosta reklamirala funkcije kamere, posebice njezino instant uključenje te praktički trenutno fokusiranje i snimanje. Od ostalih stvarčica tu su HDR način kojeg je moguće ručno uključiti. U slučaju da on nije uključen, a softver kamere detektira da bi trebao biti ikonica HDR moda bliješti. U multi shot modu je moguće snimiti 10 fotografija pune rezolucije (u vremenu manjem od sekunde).

A kakvi su rezultati?

U uvjetima dobrog osvjetljenja fotografije ispadaju odlične – s puno detalja i visokim kontrastom te pravilnim tonom boja, a do problema dolazi kada se svjetla ugase.

U uvjetima slabijeg osvjetljenja fotografije imaju vidljiv šum zbog automatskog postavljanja ISO osjetljivosti na čak 800. No to ima i određenih prednosti. Povećanjem ISO-a na tu razinu, omogućena je i nešto veća brzina okidača što rezultira fotografijama koje nisu zamućene, tako da mi je možda i draže vidjeti nezamućene fotografije koje su malo zrnatije.

Primjer fotografija:



Bez HDR-a                                                                S HDR-om


     

Macro mod



Performanse


Ono što vjerojatno većinu vas zanima su upravo performanse uređaja. Naime, RAZR i je prvi uređaj nakon potpisane suradnje između Motorole i Intela, a ujedno i predstavlja prvi mobitel s dvogigahercnim procesorom. Ugrađeni procesor je Intelov Atom, a mobitel radi na Atom Z2460 SoC-u. Ova Intelova platforma Medfield ima ugrađen jednojezgreni procesor koji se odlikuje Intelovom Hyper-Threading tehnologijom koja pomaže da procesor radi na sličan način kao i ostatak dvojezgrenih rješenja.

Ipak, to je sve na papiru, a kako to izgleda u praksi?

Pa, jako dobro! Na sučelju nije primjetno niti najmanje zastajkivanje. Skrolanje kroz početne ekrane ide izuzetno glatko, a i ostatak sučelja se ponaša na sličan način. Za multitasking također imamo sve pohvale, jer 1 GB DDR2 memorije (na 800MHz) svoj posao radi odlično.

 


Quadrant benchmark


U benchmark testovima konkurentskih SoC-ova primjetna je velika prednost Intela u brzini renderiranja javascripta. Ona se najbolje vidi u velikoj brzini učitavanja zahtjevnijih web stranica.

Baterija


Osim dobrih performansi, Intelov SoC briljira i u ovom području. Medfield u ovisnosti o opterećenju skalabilno podešava frekvenciju glavnog procesora, pa je tako područje rada od 200MHz do 2 GHz. Osim toga, Intel je u suradnji s Motorolom i razvio potpuno novi modem koji prema tvorničkim specifikacijama omogućuje 20 sati razgovora s jednim punjenjem baterije.

Tu je također i "deep sleep" stanje u koje procesor ulazi nakon određenog vremena neaktivnosti.

To je sve dovelo do ovoga...


Dakle mobitel je nakon skoro 3 dana korištenja bio na oko 55% napunjenosti. Treba napomenuti da sam u tom razdoblju razgovarao oko 4 sata, poslao nekoliko SMS poruka, a sinkronizacija je bila uključena tokom dana (preko noći se podatkovna veza i sinkronizacija gasila, zahvaljujući SmartActions appu).

Prema ovim rezultatima mogu slobodno reći da će velikoj većini, čak i najzahtjevnijih korisnika baterija u mobitelu trajati najmanje dan i pol.

Zaključak


RAZR i je prvi mobitel koji je trebao prezentirati Intelov SoC širim masama. No, nažalost zbog kresanja troškova Motorola ovaj mobitel nije predstavila globalno, već samo na tržištima Zapadne Europe. Od Motorole i Intela u bližoj budućnosti očekujemo još modela, za koje se nadamo da će biti dostupni u većem broju zemalja.

U svakom slučaju kompaktne dimenzije RAZR-a i, uz ne tako malen ekran čine ga privlačnim korisnicima koji vole manje mobitele. Osim dimenzija, veliki plus je odlična izrada i korišteni materijali te dugotrajna baterija.

Ono što ovaj mobitel, pomalo i nezasluženo može gurnuti u ligu mobitela srednje klase je procesor. S obzirom na trenutnu količinu mobitela sa četvero, pa čak i osmerojezgrenim procesorima automatski govori da su jednojezgreni procesori stvar prošlosti.

No, nakon 10 ak dana korištenja ovog mobitela moram reći da je uređaj nevjerojatno brz te da se na nigdje ne osjeti da je u uređaju zapravo jednojezgreni, osim naravno na bateriji koja traje i traje....