Windows Phone Recenzije Windows

Recenzija: Nokia Lumia 620



Nakon predstavljanja Nokia Lumia 920 i 820 u rujnu 2012 godine, osjetilo se kako će uskoro uslijediti uređaji niže klase koji bi trebali prvenstveno biti kompaktnijeg dizajna te niže cjene kako bi bili pristupačni širem krugu kupaca. Nakon tri mjeseca od predstavljanja top modela Lumia uređaja, Nokia je na LeWeb konferenciji održanoj u Parizu početkom prosinca predstavila jedan takav uređaj. Na pozornicu se popeo Marko Ahtisaari, jedan od glavnih dizajnera Nokije s foteljom u izvršnom odboru te svijetu predstavio Nokiju Lumia 620, prvog predstavnika nižeg cjenovnog ranga Lumia uređaja koja je po svojim hardverskim specifikacijama još uvijek dostojna starijih sestara Lumije 820 i 920, a opet dostupna većem broju kupaca. Kompaktnim dizajnom i šarenim bojama vanjske maske odmah je uočena namjena ovog uređaja, a to je da proširi Windows Phome platformu i, što je ključno, da konkurira Android uređajima istog cjenovnog razreda. U recenziji koja slijedi pokušat ćemo vam predočiti Lumiju 620 sa svim svojim manama i vrlinama.

Karakteristike


Dimenzije: 115.4 x 61.1 x 11 mm,

Masa: 127 grama

Zaslon: TFT LCD, Nokia Clear Black, 480 X 800, 3,8“, 246 ppi

SoC: Qualcomm MSM8960 Snapdragon

CPU: 2x 1 GHz Krait

GPU: Adreno 305

RAM: 512 MB

Interna memorija: 8 GB, proširivo sa microSD memorijskim karticama (do 64 GB)

Kamera: 5 MP, LED bljeskalica, autofokus

Prednja kamera: VGA (640 x 480)

Video kamera: HD, 720p pri 30fps, snimanje zvuka s 2 HAAC mikrofona

Senzori: Akcelerometar, digitalni kompas, senzor blizine

Povezivanje: 3G, 2G, WiFi, NFC, A-GPS, Bluetooth 3.0, micro USB, 3,5mm utor

Baterija: Li-Ion 1300 mAh (BL-4J

Dodaci: Aktivno poništavanje buke sa dodatnim mikrofonom, Dolby Sound

SIM: micro SIM

Operativni sustav: Windows Phone 8 (1030.6407.1308.0001)

Prednosti


Dizajn

Izvrstan zaslon

Izmjenjive maske

Izmjenjiva baterija

Micro SD kartice

Trajanje baterije

Odlična kamera za 5MP senzor

HAAC mikrofoni

Cijena

Nedostaci


Zaslon nema Gorilla zaštitu

Nedostaje FM radio

Nema TV-Out



Kućište


Premda je Lumia 620 uskraćena za određene hardverske opcije, ipak joj je Nokia podarila izvrstan dizajn. Prednja strana uređaja je kompletno posvećena zaslonu, a zahvaljujući nešto manjim dimenzijama, kompaktnom kućištu sa zaobljenim bočnim linijama od zaslona put stražnje plohe, Lumia 620 lijepo sjeda u ruku te je ugodna za držanje i korištenje. Manja veličina zaslona nije prepreka i pokretom palca uređajem se lako upravlja, što nije slučaj kod Lumije 920 ili 820 gdje je potrebno istegnuti palac do krajnjih granica. Uređaj nije lagan poput većine iz svoje klase ali je masa prihvatljiva i dobro izbalansirana.

Prava je šteta što nam je Mobis poslao uređaj sa crnom bojom izmjenjive maske, jer nov način naglašavanja boja putem dvoslojnih stražnjih maski nije toliko primjetan kao što bi bio u živopisnim bojama.



S prednje strane uređaja je smješten 3.8 inčni TFT zaslon, iznad kojega je centralno postavljen nešto veći prorez za zvučnik. S lijeve strane se nalazi prednja VGA kamera a odmah do nje desno smješteni su senzor blizine i automatskog osvjetljenja zaslona. Ispod zaslona se nalaze tri kapacitivne Windows tipke za upravljanje uređajem. Za razliku od Lumije 820 i 920 tipke imaju slabašno pozadinsko osvjetljenje, ali je ipak dovoljno ugodno za upravljanje uređajem po mraku. Vidljivo je kako se ispod tipki nalazi jedno ili maksimalno dva led svjetla jer su tipka za povratak i tipka za traženje slabije osvijetljeni od centralne Windows tipke.



S desne strane se nalaze tri funkcionalne tipke, pri vrhu tipka za kontrolu glasnoće zvuka, ispod nje tipka za otključavanje odnosno pokretanje uređaja te u dnu tipka za pokretanje kamere i okidanje fotografije. Hod tipki nije idealno riješen, što se najviše primijeti na tipki za kameru gdje su dva stupnja te tipke loše raspodijeljena pa je ponekad moguće okinuti fotografiju bez prethodnog fokusiranja. Sva sreća je što fotografirati možete dodirom na zaslon, no opet Nokia bi trebala poboljšati hod tipke na budućim uređajima. Nismo imali prilike testirati druge maske pa ne možemo sa sigurnošću reći da se radi o možda lošijim tipkama na izmjenjivim maskama.

Lijeva strana uređaja je oslobođena tipki i služi za oslanjanje uređaja za vrijeme korištenja. Sa donje strane je centralno smješten micro USB utor a do njega s desne strane rupica za jedan od dva HAAC mikrofona. Drugi HAAC mikrofon se nalazi na gornjoj lijevoj strani uređaja, a nasuprot njega je 3,5 mm audio utor. Stražnja strana uređaja je rezervirana za Nokia logo iznad kojega je u gornjoj polovici smješten modul kamere koji ne nosi Carl Zeiss logo, ali ima LED bljeskalicu. U donjem lijevom dijelu se nalazi poprilično duboka rupa za vanjski zvučnik, koju je lako prekriti pa je moguće totalno utišati vanjski zvučnik.

Maska uređaja se skida jednostavno, podupiranjem desnog palca na modul kamere te pritiskanjem kažiprsta obje ruke put natrag. Nakon nekoliko uzastopnih skidanja maska i dalje odlično prianja te nema neugodnog škripanja kod držanja uređaja u ruci. Maske su dostupne u mat (plava, bijela i crna) i sjajnoj (crvena, limeta zelena) obradi a napravljene su dvoslojno, od unutrašnje neprozirne plastike te vanjske prozirne u drugoj boji, zbog čega se dobivaju odlične nijanse crvene, limeta zelene te drugih boja. Maske u bijeloj, crnoj i plavoj varijanti imaju matiranu završnu obradu.

Dizajn i ergonomija




Nokia Lumia 620 je svojevrstan nastavak dizajna Lumije 820, koji je opet utjelovljen na konceptu započetom kod Nokije N9. Prednjim dijelom dominira zaslon, dok ostalim dijelovima uređaja dominiraju vesele boje maski kojima je očito cilj ponuditi Lumiju 620 kao svojevrstan nakit i uređaj u jednom. Tu namjenu otkriva i posebno dizajnirana stražnja maska čija dva sloja obojane plastike čine zanimljiv spoj boja ali i daju laganu trodimenzionalnost Nokia logu na poleđini i poseban sjaj maski uslijed loma svjetla. Definitivno ne preporučamo kupnju uređaja sa crnom maskom jer je dizajnerska namjena uvelike izgubljena uslijed pretjeranog crnila i jednoličnosti.

Lumia 620 je zbog svojih manjih dimenzija vrlo ugodna za surfanje ili telefonske razgovore, a uslijed veće širine od 11 mm uređaj jako lijepo leži u ruci. Rubovi su blago zaobljeni čime se dodatno dobilo na ergonomiji. Prednost nešto manjeg zaslona koji bitno odstupa od današnjeg standarda je u iznimno lakom rukovanju, gdje palcem vrlo lako pristupate svakom dijelu zaslona bez potrebe za istezanjem istog.

Funkcionalnost uređaja


Glavni zvučnik Lumije 620 lagano iskrivljuje boju glasa pozivatelja, ali su razgovori jasni te razumljivi. Vanjski zvučnik je potpuno funkcionalan i dovoljno jak za obavljanje razgovora i u bučnijoj okolini.

Tipkovnica uređaja je unatoč manjim dimenzijama zaslona potpuno iskoristiva čak i za pisanje duljih tekstova. Ukoliko vam primarni uređaj ima zaslon veće dijagonale, bez ikakve posebne prilagodbe ćete vrlo lako moći koristiti Lumiju 620 za pisanje dužih poruka ili elektroničke pošte. Hrvatska tipkovnica je i dalje po mišljenju mnogih recenzenta loše koncipirana te su slova s dijakritičkim znakovima nepotrebno dodatno natiskana što donekle otežava snalaženje. Na žalost, još nije dostupna funkcija automatskog predviđanja teksta na hrvatskom jeziku, dok je ista dostupna za engleski jezik.

Zaslon


Kako bi smanjila cijenu i uređaj učinila kompaktnim, Nokia je u Lumiju 620 postavila zaslon dijagonale 3.8 inča, koji podržava rezoluciju od 800x480 točaka. U današnje vrijeme prenapuhanih dimenzija zaslona, ova dijagonala je poput relikta prošlosti, no postignuta je visoka oštrina zaslona sa približno 246 točaka po inču, te je Windows Phone na njoj poprilično funkcionalan. Vidljivost zaslona na jakom svjetlu ili suncu je izvrsna zahvaljujući Clear Black polarizirajućem filteru, dok ova Lumia također ima dodatnu opciju pojačavanja pozadinskog osvjetljenja zaslona kada senzor osjeti veći jačinu svjetla.  Zaslon ima dobar kontrast, kao i prikaz boja, a za pohvalu je odlična vidljivost pod visokim kutovima gledanja.

Najveća zamjerka ide na zaštitni površinski sloj zaslona koji nije pretjerano čvrst i lako ga se može ogrebati ako se uređaj nađe u džepu zajedno s kovanicama ili ključevima, ali i na hrapavoj podlozi. Stoga pripazite gdje ostavljate uređaj.

Kamera


Nokia je već u starim Symbian modelima poput Nokije N95 razvila poprilično kvalitetan 5 MP senzor koji je bio sposoban napraviti jako dobre fotografije. Tijekom godina Nokia je usavršila tehnologiju izrade senzora te u Lumiju 620 ugradila također 5 MP senzor koji daje fotografije iznimno visoke kvalitete. Kamera će odlično poslužiti u bilježenju svih vaših trenutaka u raznim uvjetima osvjetljenja, premda je razlika u odnosu na 8.7 MP kameru Lumije 920 velika i primjetna.

Noćne fotografije će dobro ispasti zahvaljujući LED bljeskalici, premda se treba ograničiti samo na fotografiranje bližih objekata i portrete. Kamera ipak nije opremljena Carl Zeiss optikom, te je Nokia ovoga puta sam svoj majstor što se nije pokazalo tako loše.

Osim fotografija, kamerom Lumije 620 možete snimiti video u 720p kvaliteti pri 30 sličica u sekundi. Snimanje zvuka će biti iznimne kvalitete te kud i kamo bolje od konkurentnih uređaja zahvaljujući dvama HAAC mikrofonima ugrađenim u kućište.

Prednja kamera je VGA rezolucije i posve je dovoljna za video razgovore putem Skype aplikacije, ali samo kada je osvjetljenje dovoljno jako. U uvjetima slabijeg osvjetljenja slika je poprilično zrnata, ali dovoljna za raspoznavanje vašeg lika sugovorniku. Ista stvar vrijedi i za fotografiranje prednjom kamerom.

Dobra stvar kod specifikacija izrade uređaja je Microsoftovo inzistiranje na postojanju fizičke tipke za okidanje fotografija, ali ona posluži i za pokretanje kamere. Kada je uređaj zaključan, nešto duljim pritiskom fizičke tipke dodijeljene kameri pokreće se sučelje kamere koje je potpuno jednako kao i kod ostalih Lumia uređaja. Windows Phone platforma ne nudi mnogo opcija na početnom prikazu kamere, a dodatne funkcije za fino namještanje opcija skrivene su u izborniku do kojeg se dolazi pritiskom na tri točkice u gornjem desnom dijelu zaslona. Tu se kriju postavke za fotografije i video, a moguće je namjestiti osvjetljenje, ISO osjtljivost, ekspoziciju, balans bijele boje, balans bijele boje, način fokusiranja i kvalitetu snimanja videa. Iskreno se nadamo promjeni sučelja kamere jer je kod sadašnjeg vrlo naporno postavljati dodatne opcije kamere.

U nastavku pogledajte nekoliko fotografija i videa snimljenih kamerom Lumije 620.



Noćna bez bljeskalice

Dnevni video



Noćni video



Baterija

Baterija je blago iznenađenje kod Lumije 620 jer je unatoč slabašnom kapacitetu od 1300 mAh, uz umjereno maltretiranje, znala izdržati dulje od jednog i pol dana. Sam ciklus punjenja je iznimno brz te će se baterija napuniti do punog kapaciteta za manje od 2 sata, dok se uz 30 minutno punjenje razina baterije popne do 45-50 % kapaciteta. U nastavku pogledajte naš test trajanja baterije:

Test baterije

Svjetlina zaslona postavljena na automatsko podešavanje, konstantno uključen WiFi

07:00 Baterija 100%

09:26 Baterija 97%

Nekoliko fotografija, 20 poruka putem Whatsapp, instalacija jedne aplikacije, provjera mailova

14:58 Baterija 83%

Nekoliko poziva u trajanju 5 minuta, pregledavanje mailova, poruke putem Whatsappa, 10 fotografija

16:32 Baterija 79%

Pregledavanje pošte, nekoliko fotografija

18:00 Baterija 77%

Pozivi u trajanju od 5 minuta, čitanje mailova, instalacija aplikacije

23:30 Baterija 57%

Pozivi 3 min, Provjera mailova, slanje nekoliko poruka, slušanje glazbe 10 min

Uređaj tijekom noći ide u offline način rada

09:00 Baterija 52%

14:00 Baterija 35%

Nekoliko poziva u trajanju do 10 min, pregledavanje poruka, surfanje 5 min, slanje poruka putem whatsappa

16:00 Baterija 25 %

Pozivi u trajanju 7 min, poruke putem whatsappa, surfanje 10 min, pregledavanje pošte

17:26 Baterija 13 %

Surfanje internetom 10 min, pregledavanje pošte, Whatsapp, Facebookiranje  i Twitteriranje

Battery Saver nije bio uključen pa je sada uključen

17:36 Baterija 9 %

Nakon pregledavanja nekoliko Internet stranica se pojavila obavijest o visokoj ispražnjenosti baterije

21:10 Baterija 6 %

Malo surfanja internetom te pregledavanje pošte

22:00 Baterija 0 %

Baterija Nokije Lumije 620 je izdržala 39 sati s jednim punjenjem. „

Operativni sustav




Unatoč pretpostavci većine korisnika kako će manja količina memorije znatno utjecati na funkcionalnost WP8 platforme to se nije dogodilo. Dapače Lumia 620 pogonjena dvojezgrenim 1GHz procesorom, uz pomoć Adreno 305 grafičkog procesora te 512 MB RAM-a je vrlo brz i učinkovit uređaj. To se uvelike može zahvaliti arhitekturi Windows Phone platforme koja jako dobro iskorištava resurse uređaja te za njezin rad nisu potrebne mnogobrojne jezgre procesora kao ni gigabajti radne memorije. Također, Nokia je jamčila kako će tek manji broj aplikacija biti nedostupan Lumiji 620 zbog hardverskog ograničenja. Većina tih aplikacija su neke zahtjevnije igre koje je trebalo naknadno posebno preraditi kako bi se mogle koristiti na slabijem hardveru Lumije 620. No, polagano su sve popularne igre više-manje dobile nadogradnju s kojom ih je moguće koristiti na ovoj kompaktnoj Lumiji. Microsoft je imao namjeru ponuditi jednaku mogućnost korištenja WP8 platforme na uređajima različitog hardverskog kapaciteta, te je za razliku od WP7 platforme u tome poprilično uspio.



Na testnoj Lumiji 620 se nalazila posljednja verzija WP8 OS-a 1030.6407.1308.0001 koja je donijela poboljšanja kamere, ali i dodatne opcije poput provjere stanja memorije uređaja. U usporednom testu brzine WP platforme sa Lumijom 920 je primjetan nešto slabiji odaziv određenih aplikacija, premda je ta razlika gotovo neprimjetna i zanemariva u svakodnevnom korištenju uređaja.

Lumia 620 će sve zadatke, poput surfanja internetom, korištenja određenih aplikacija poput Skypea, Vibera ili Whatsappa, prelistavanje pošte, ali i uređivanje Office dokumenata obaviti zavidnom brzinom bez zastajkivanja što se i očekuje od jednog pametnog telefona.

Doživljaj korištenja WP8 platforme na Lumiji 620 je potpuno jedak onom na znatno skupljim Lumia uređajima, a u WP trgovini je dostupan gotovo jednak broj aplikacija koje se mogu koristiti na ovoj Lumiji..

Nokia aplikacije


Ono po čemu se ova, kao i ostale Lumije, razlikuje u odnosu na druge Windows Phone uređaje jest skup kvalitetnih Nokia aplikacija unutar Windows Phone trgovine. Naime, sve Nokia aplikacije su dostupne kako za Lumiju 920 tako i za Lumiju 620 te funkcioniraju jednako brzo i stabilno.

Lista aplikacija je impresivna a tu su Here kolekcija navigacijskih aplikacija Maps, Drive +, City Lens i Transit koje će znatno olakšati putovanje u nepoznatim urbanim sredinama ali isto tako i u područjima van grada.

Nokia Lumia 620 unutar sučelja kamere također podržava Nokia lenses aplikacije poput Panorama, Glam Me, Place Tag, Smart Shoot te #2InstaWithLove aplikaciju.

Također su dostupne aplikacije poput Xpress Browsera, odnosno web preglednika koji će znatno umanjiti troškove ali i povećati brzinu surfanja na internetu. Nokia je ponudila i Nokia Music aplikaciju koja omogućava besplatno preslušavanje glazbe te kreiranje vlastitih glazbenih lista. Kako Lumia 620 posjeduje NFC tehnologiju dostupna je i NFC Tag Writer aplikacija za programiranje NFC tagova ali i korištenje dodatne Nokia opreme sa NFC tehnologijom spajanja.

Završna misao


Napraviti potpuno funkcionalan uređaj srednjeg ranga s dobrim hardverskim specifikacijama je vrlo teška zadaća bilo kojem proizvođaču mobilnih uređaja, ali je Nokiji to dobro pošlo za rukom. Lumia 620 je ključan uređaj koji je dobio težak zadatak podržavanja Windows Phone platforme u nižem segmentu pametnih telefona u čemu se za sada čini uspješnim zahvaljujući pozitivnom omjeru uloženog i dobivenog. Osim iznimnih hardverskih specifikacija, solidne kamere, izvrsnog zaslona, HAAC mikrofona, NFC-a te dugog trajanja baterije, Lumia 620 ima i odličan dizajn kojim se ističe unutar svog segmenta, a što će zasigurno doprinijeti boljoj prodaji. Ono što smo zamjerili je slaba zaštita zaslona te loše definirane hardverske tipke uređaja s posebnim naglaskom na tipku kamere. Međutim, ukupno gledajući Lumia 620 je za nešto više od 2000 kn definitivno najbolja kupovina u odnosu na ostale uređaje sličnog ranga poput ZTE Blade, HTC 8S ili Sony Xperia E. Jedini kvalitetan konkurent mu je Samsungov Galaxy S III Mini premda ćete za taj uređaj trebati izdvojiti od 700 do 1000 kuna više. Ukoliko ne želite izdvojiti puno novca, a želite imati kvalitetan pametni telefon sa pregršt opcija Lumia 620 je svakako dobar odabir.

Video:


Kratki osvrt:



Usporedba brzine s Lumijom 920:


Uređaj na testiranje ustupio: Mobis