Android Recenzije

Recenzija: Samsung Galaxy S Advance



Još u vrijeme izlaska prvog Samsunga Galaxy S postalo je jasno da se radi o ozbiljnoj namjeri osvajanja Android tržišta od strane ove kompanije, a njegovi prodajni rezultati to su i potvrdili. Nedostatak adekvatnog odgovora od tada najjačeg konkurenta, HTC-a, dao je naslutiti tko će uskoro voditi glavnu riječ na ovom području. Naravno, glavnu ulogu u cijeloj je priči  međuvremenu odigrao Samsung Galaxy S II te je nakon njega serija manjih i cjenovno pristupačnijih modela.

Jedan od njih je Samsung Galaxy S Advance, za kojeg ne možemo reći da ima puno toga zajedničkog s prvim Galaxy S modelom, s kojim dijeli nazivlje. Uz vidljivo izmijenjen dizajn, Galaxy S Advance je i hardverski ojačan dvojezgrenim procesorom te nešto većom količinom RAM-a.

Osnovne karakteristike


- Dimenzije: 123.2 x 63 x 9.7 mm
- Masa: 120 grama
- Zaslon: 4,0“ Super AMOLED, 800 x 480 (233 ppi), odnos 16:10
- Procesor: Dvojezgreni 1 GHz Cortex-A9 na STE U8500 čipsetu
- Grafički procesor: Mali-400MP
- RAM: 768 MB
- Interna memorija: 8 GB (4 GB dostupno korisniku)
- Utor za memorijske kartice (do 32 GB)
- Kamera: 5 MP, autofokus, bljeskalica
- Video kamera: 720p
- OS: Android 2.3 Gingerbread
- FM radio s RDS-om
- DLNA povezivost
- Baterija: 1500 mAh

Prednosti

- Super AMOLED zaslon
- Dobar dizajn i kvalitetno kućište
- Odlične multimedijske karakteritike
- Dobra kamera

Nedostaci

- Starija verzija Androida
- Pomalo usporeno TouchWiz sučelje
- Video kamera snima samo 720p video

Dizajn, kućište i zaslon






Kao što je već rečeno, Samsung Galaxy S Advance s dizajnerske strane nema dodirnih točaka s originalnim Galaxyjem S za kojeg smo još tada konstatirali da previše podsjeća na iPhone prve tri generacije. Galaxy S Advance ima izražen četvrtasti dizajn i s prednje strane zapravo podsjeća na umanjeni Galaxy S II. Poleđina uređaja, odnosno poklopac baterije izrađen je od plastike s blagom teksturom koja sprečava klizanje. Rub kućišta izrađen je od izvjesne imitacije tamnog kroma i odlično se uklapa u cjelinu.
Ukupan dojam izrade je solidan, uređaj djeluje čvrsto i nema tragova škripanju. Poleđina i zaslon standardno privlače otiske prstiju, no na to smo već navikli.





Na sam spomen termina “Super AMOLED” znamo da se radi o vrhunskom zaslonu koji u Samsungovim uređajima sada već ima tradiciju. Dijagonala od 4 inča danas se redom ugrađuje u uređaje srednjeg cjenovnog razreda, jer su oni skuplji već odavno “prešli” na 4,3 i 4,7” dijagonalu. Rezolucija ovog zaslona iznosi 800x480 točaka što daje odnos stranica 16:10 i gustoću od otprilike 230 ppi.
Samsung Galaxy S Advance koristi PenTile matricu, što u teoriji znači nešto lošiji prikaz subpiksela od RGB matrice. Ipak, mjesta panici nema jer je to u praksi praktički nemoguće primijetiti. Više o tehnologijama izrade zaslona i njihovim matricama pročitajte ovdje.

Ergonomija


Postoji određeni dio korisnika kojemu gore navedene dimenzije predstavljaju pretjerivanje pa se dijagonala od 4,0 inča nameće kao optimalan izbor. Ono što treba naglasiti je da ova dijagonala zapravo predstavlja izvjesnu gornju granicu za manipulaciju cijelim zaslonom jednom rukom. Ovdje krećemo od pretpostavke da imate prosječno velike ruke i u tom slučaju ćete bez problema palcem dotaknuti gornji suprotni kut zaslona. Možda nije toliko bitna spomenuta radnja, ali može poslužiti kao svojevrstan test za manipulaciju uređajem jednom rukom.

Samsung Galaxy S Advance nudi i cijeli niz mogućnosti upravljanja gestama i pokretima. Tako primjerice, ako ovu mogućnost aktivirate moći ćete naglim uređaja i polaganjem ravnu površinu isključiti zvuk dolaznih poziva, nagibom zumirati slike i sl. Neke od ovih funkcija rade savršeno, dok će za neke trebati malo vježbe.


Operativni sustav, sučelje, prerformanse...






Samsung Galaxy S Advance za operativni sustav koristi Android 2.3 Gingerbread. Budući da je javnosti predstavljen još u siječnju, a na police trgovina stigao negdje u svibnju, ovaj podatak niti ne čudi previše. Ono što je u cijeloj priči važnije je činjenica da vrlo vjerojatno neće dobiti nadogradnju na Ice Cream Sandwich. Nažalost, neki su uređaji osuđeni na stariju verziju softvera, jer se proizvođač zbog niže cijene unaprijed odriče daljnjeg razvoja.
Inače, Gingerbread je još uvijek dominantna verzija Androida s udjelom na postojećim uređajima većim od 60%.

Neovisno o tome što će vjerojatno ostati uskraćen za ICS, Samsung Galaxy S Advance odlično obavlja zadane mu poslove i uz pomoć dvojezgrenog procesora općenito osigurava fluidnost sučelja, ali u okvirima Samsungove TouchWiz nadogradnje koja se ne odlikuje prevelikom brzinom. Ovdje treba reći da u Google Play trgovini postoje kud i kamo brži i još fluidniji launcheri koji će vam osigurati bolje i potpunije iskustvo.





Samsung Galaxy S Advance ima nešto veću količinu RAM-a od prvog Galaxyja S, točnije, 768 MB. Od ovih 256 MB “viška” ne treba očekivati čuda, ali svakako ih je dobro imati u situaciji kada se više aplikacija vrti u pozadini. Isto vrijedi i u slučaju pokretanja zahtjevnijih aplikacija, a najčešće igara.

Korisničko sučelje sadrži uobičajene stavke koje inače nalazimo na Samsungovim Androidima. Sustav dopušta maksimalno sedam početnih zaslona na koje je moguće dodavati sadržaj u obliku prečica aplikacija, mapa i widgeta.

Telefon i poruke


Nekih posebnih napomena glede telefonskih poziva nema, sve funkcionira onako kako treba i po tom pitanju nismo imali poteškoća. Naravno, pretpostavka kvalitetnog razgovora je da se nalazite u zoni dobre pokrivenosti signalom, što vjerojatno neće biti problem. Jačina zvučnika je izvrsna, tako da ćete sugovornika bez problema čuti i u bučnijim uvjetima. Prilikom približavanja uređaja uhu senzor blizine će isključiti zaslon, da bi ga nakon odmicanja ponovo uključio.

Uz SMS i MMS poruke na uređaju možete koristiti i E-mail klijent koji podržava POP i IMAP pretince s automatskim postavkama za sve popularne servise, uključujući Gmail. Naime, E-mail klijent, za razliku od Gmail aplikacije, nudi zajednički inbox, što je kud i kamo praktičnije ako koristite više računa istovremeno.


Aplikacije za organizaciju






Kao i svaki Android, Samsung Galaxy S Advance sadrži set aplikacija za organizaciju koji uključuje vrlo funkcionalan kalendar s mogućnošću sinkronizacije s Google kalendarima. Tu su još i aplikacije kao npr. lista zadaća i bilješke.
Polaris Office je zadužen za kreiranje, uređivanje i pregled Office 97-2003 i Office 2007 te pregled PDF dokumenata. Za razliku od mnogih drugih Androida, na ovom su uređaju ove funkcije dostupne u startu, znači ne trebate kupovati aplikaciju.
Kao i svaki Samsungov Android, Samsung Galaxy S Advance sadži i File manager te Task manager pomoću kojeg je moguće upravljati pokrenutim aplikacijama

Web preglednik






Ni u ovom segmentu nema posebnih novosti. Standardni Android Web preglednik s minimalističkim sučeljem osigurava vrlo kvalitetno iskustvo mobilnog surfanja. Preglednik je brz i funkcionalan, no brzina učitavanja web stranica najviše će ovisiti o kvaliteti i brzini internetske veze. Zumiranje je podržano dvostrukim dodirom i “štipanjem” (pinch-to-zoom), ali ne i “text reflow” funkcija koja tekst prilagođava zumiranom nivou.
Web preglednik također podržava Flash, no budući da je isti nedavno povučen iz Google Play trgovine, rješenje za njegovu instalaciju potražite ovdje.

Multimedija




Galerija fotografija poznata je priča i ne razlikuje se od već viđenih na Gingerbreadu. Uz to što automatski pronalazi svaku sliku na uređaju, neovisno o njenoj stvarnoj lokaciji, omogućuje instantno dijeljenje putem DLNA veze, slanje MMS i E-mail porukama te podjelu na društvenim mrežama i mnogim drugim online servisima (Flickr, Dropbox i sl.) ukoliko su instalirani. Uređaj dolazi i s alatima za jednostavno uređivanje fotografija što baš i nećete često raditi na samom uređaju, ali je dobro znati da su pri ruci.

Za razliku od mnogih drugih uređaja kod kojih se video sadržaj pokreće iz galerije, Samsung Galaxy S Advance u startu nudi poseban Video player. Od podržanih video formata svakako je najvažnije spomenuti DivX (.avi) i x.264 (.mkv), no kvaliteta prikaza i fluidnost ovisit će o njihovoj rezoluciji i o bitrateu. Što veća rezolucija, tim manja vjerojatnost kvalitetnog prokaza. Avi datoteke u 480p rezoluciji uređaj reproducira besprijekorno, dok bi 720p mogle imati problema.
Video player podržava 5.1 kanalni zvuk i titlove kojima je moguće mijenjati veličinu fonta. Titlovi se pokreću automatski, s tim da im naziv mora odgovarati nazivu datoteke filma. Jedna od korisnih mogućnosti Video playera je pamćenje zadnje gledanog isječka i pozicije gdje je reprodukcija prekinuta.





Reprodukcija glazba odvija se na standardnom sviraču kojeg nalazimo i na drugim Samsungovim Androidima. Uz uobičajenu mogućnost listanja glazbe po naslovu, albumu, izvođaču i playlistama, imamo dodatke kao što je equalizer i podrška za 5.1 kanalni zvuk. Opcije koje se još nude su pretraga pjesama putem Googlea i YouTube servisa.
Kad je kvaliteta zvuka u pitanju, treba reći da se radi o dobrom zvučniku i ukupan dojam odgovara cjenovnom rangu uređaja.


Kamera








Samsung Galaxy S Advance dolazi s 5 MP kamerom s dodatkom LED bljeskalice koju originalni Galaxy S nije imao. Sučelje je isto kao na većini modela temeljenih na Gingerbreadu, jednostavno i funkcionalno. Sve dodatne opcije kriju se unutar izbornika s postavkama i zaista ih je mnogo. Podržano je snimanje prednjom kamerom, scene, panorama, detekcija lica i osmjeha te geotagging. Fokus je moguće podesiti na automatski način rada i Macro. Uz podešavanje ekspozicije tu je još i ISO osjetljivost s maksimalnom vrijednošću 400.

U nastavku slijedi nekoliko primjera fotografija snimljenih u različitim svjetlosnim uvjetima:
Otvoreni prostor, zatvoreni prostor te potpuni mrak uz upotrebu bljeskalice.



Video kamera, premda inače vrlo dobra, snima isječke samo u 720p rezoluciji. Naime, na uređajima s dvojezgrenim procesorima navikli smo vidjeti mogućnost snimanja 1080p videa, no ovdje je iz nekog razloga izostalo. Kvaliteta snimljenog videa sasvim je zadovoljavajuća, no izostala je i funkcija kontinuiranog autofokusa.

Baterija


Samsung Galaxy S Advance dolazi s baterijom kapaciteta 1500 mAh, dakle nešto slabijom od one na Galaxyju S II. Budući da je i zaslon manji, za očekivati je otprilike iste rezultate. U uvjetima kada je uređaj stalno spojen na internet (WiFi, 3G), uz 100% osvjetljenje zaslona, sinkronizaciju jednog mailboxa i aktivan Gogole Talk, baterija će uz umjereno korištenje svih funkcija uređaja bez problema izdržati cijeli dan. Ako vam je što duža autonomija od iznimne važnosti, uvijek se možete prebaciti na 2G mrežu, svjetlinu zaslona postaviti na automatsku, isključiti sinkronizaciju i na internet se spajati po potrebi.

Zaključak


Samsung Galaxy S Advance je uređaj koji se svrstao u srednji cjenovni razred Androida. Malo je manji od legendarnog Galaxyja S II, ali je za toliko jeftiniji i praktičniji. Njegov prilično klasičan dizajn trebao bi zadovoljiti svakoga, a hardver kojim raspolaže omogućuje vrlo dobre performanse koje će biti dovoljne velikoj većini kupaca. Oni koji uvijek moraju imati najjači i najskuplji model svakako će mu naći cijeli niz mana. Ipak, mi ostajemo samo pri jednoj, a to je starija verzija Androida i vrlo mala vjerojatnost da će dobiti službenu nadogradnju na ICS.

Općenito, Samsung Galaxy S Advance nije uređaj koji će plijeniti poglede niti ćete njime impresionirati širi krug ljudi. Dakle, nije šminker niti demonstrira silu kao njegova veća braća. On je tu da radi ono što od njega tražite i u tom pogledu bit će odličan sluga.