Android Recenzije

Recenzija: Sony Ericsson Xperia Mini i Xperia Mini Pro



Prošlo je nešto više od godinu dana od naše recenzije tadašnjeg modela Sony Ericsson X10 Mini Pro, kada smo vidjeli da se Android vrlo dobro snašao u prilično malom kućištu i na malom zaslonu. Ipak, verzija Androida (1.6) koja je pogonila modele X10 mini i X10 mini pro u startu je bila zastarjela čime su korisnici bili uskraćeni za mnoge mogućnosti koje su kod konkurencije odavno bile dostupne.
Ove godine situacija je potpuno drukčija, u Sony Ericssonu su vrlo ozbiljno shvatili kritike tako da su nasljednici ovih modela u startu isporučeni sa zadnjom dostupnom verzijom operativnog sustava.
Za razliku od prošle godine kada smo na testu imali model X10 Mini Pro, ove godine raspolažemo s oba modela. tj. Sony Ericsson Xperia Mini i Sony Ericsson Xperia Mini Pro, što je prilično zgodno tako da odmah možemo nabaciti i usporedbu. S druge strane, radi se o dva softverski identična uređaja pa smatram nepotrebnim pisati dvije odvojene recenzije tako da će ova, uz usporedbu, sadržavati opis, iskustva i dojmove vezane uz oba modela.

Iako smo posljednjih godinu dana svjedočili stalnom rastu dimenzija Android uređaja, minimalizam upakiran u kućišta Sony Ericssona Xperia Mini i Mini Pro ostao je iznimno atraktivan. Štoviše, ovaj put je u praktički iste dimenzije upakirana i nova, superiornija tehnologija.
Sony Ericsson Xperia Mini i Xperia Mini Pro osnovne karakteristike:

- Android 2.3 Gingerbread
- Scorpion 1 GHz proceor, Qualcomm QSD8255 Snapdragon chipset
- 512 MB RAM-a
- 320 MB interne memorije (Mini) 400 MB (Mini Pro)
- Utor za micro SD memorijske kartice (2GB uključena u paket)
- 3,0” LCD Sony Mobile BRAVIA Engine zaslon, Gorilla Glass
- 5,0 MP kamera
- HD video kamera (720p)
- DLNA povezivost
- Radio s RDS-om
- HSPA 7,2/5,76 Mbps
Dizajn, kućište, zaslon...





Xperia Mini s dimenzijama 88 x 52 x 16 mm najmanji je Android uređaj dostupan na tržištu, a dobar dizajn na kojeg smo kod Sony Ericssona već navikli odlično se uklopio u cjelinu. S druge strane, Xperia Mini Pro, s dimenzijama 92 x 53 x 18 mm, tek je nešto duži, dok je razlika u širini i debljini praktički zanemariva. Također je zanimljivo da su, neovisno o zaista malim dimenzijama, oba modela opremljena baterijom kapaciteta 1200 mAh.



Kućište je najvećim dijelom izrađeno iz plastike s dodatkom kromiranih dijelovima na bokovima. Posebno oduševljava gumirani poklopac baterije koji osigurava da uređaj ne isklizi iz ruku.

Za razliku od svojih prethodnika koji su imali 2,55-inčni zaslon Sony Ericsson Xperia Mini te njegova Pro verzija nešto su raskošniji po tom pitanju i donose zaslone dijagonale 3 inča. Nadalje, tehnologija izrade LCD zaslona u međunvremenu je evoluirala pa tako naši novi mališani koriste Sony Mobile BRAVIA Engine, što smo vidjeli kod modela Xperia Arc i Neo. Ova tehnologija omogućuje bolji kontrast i dubinu boja, a čitljivost pri izravnoj izloženosti suncu na najvišem je nivou.
Jedan od većih nedostataka svih prošlogodišnjih Xperia modela bio je izostanak podrške za multitouch, što sada više nije slučaj.
Rezolucija zaslona također je narasla i sada iznosi 320 x 480 točaka, no ukoliko vam vid nije najbolji to bi mogao biti problem, jer je u nekim slučajevima tekst sada još sitniji.





Odaziv zaslona je izvrstan, no imam osjećaj da je nekako previše precizan. Zvuči smiješno, ali pretpostavljam da je posrijedi kalibracija, odnsono izračun putanje prsta. Primjerice, za skrolanje lijevo-desno potrebna je gesta pod točno određenim kutom. Dakle, tolerancija nepreciznih gesti manja je nego što je to slučaj kod nekih drugih modela na koje sam se navikao. Ovo ne bi trebalo smatrati lošom osobinom, dapače, jer će smanjiti neželjene promjene po zaslonu, no svakako je potrebno vrijeme privikavanja.

Što se tiče fizičkih tipki, kod oba modela situacija je takva da je home tipka ostala fizičke prirode, dok su ostale dvije postale kapacitivne. S desne strane imamo uobičajene tipke za podešavanje glasnoće i fizičku tipku za kameru, na čemu Sony Ericsson (na sreću) još uvijek ustraje.

Kod modela Mini micro USB i 3.5 mm audio utor nalaze se na donjoj strani, dok je kod modela Mini Pro to prebačeno na vrh uređaja.

Fizička QWERTY tipkovnica (Mini Pro)



Dakle, model Xperia Mini Pro sadrži fizičku QWERTY tipkovnicu “na izvlačenje”. Odmah treba napomenuti da je raspored tipki zapravo QWERTZ, znači s položajem tipki Y i Z koji smo navikli koristiti u Hrvatskoj (i regiji). Kritiku upućujemo nedostatku podrške za dijakritičke znakove svojstvene južnoslavenskim jezicima pa je za uporabu istih potrebno aktivirati virtualnu tipkovnicu.
Hardverske karakteristike tipkovnice izvrsne su. Tipke su iznimno čvrste i daju odličan odaziv. Osobno bih volio da je hod tipki nešto kraći, no očito se radi samo o navici. Za razliku od uređaja s monoblock formom kućišta, kao što su razni BlackBerryji ili Nokije serije E, Xperia Mini Pro ima širu tipkovnicu i otprilike milimetar praznog prostora između njih što omogućuje lakše i brže privikavanje te manju mogućnost pogrešaka.
Mehanizam povlačenja se doima prilično čvrstim kao i opruga koja ga zadržava u otvorenom položaju. Kako će se ponašati kroz nekoliko mjeseci teško je predvidjeti, no čisto sumnjam da će tek tako oslabiti.
OS, sučelje, performanse







Android 2.3 (točnije 2.3.3) iliti Gingerbread operativni je sustav koji pokređe ova dva uređaja i upravo bi ovih dana trebao dobiti nadogradnju na verziju 2.3.4. Dakle, ne samo da su novi Xperia modeli u startu došli s najnovijom verzijom Androida, već je vidljivo je da je Sony Ericsson sada osjetno ažurniji glede nadogradnji.
Druga poslastica kod ovih mališana je Scorpion procesor, koji se “vrti” na taktu od 1 GHz, što je u ovoj kategoriji i cjenovnom razredu rijetkost.

Početni zaslon poznat nam je iz prijašnjih Sony Ericssonovih modela iz serije Xperia, s prepoznatljivim prečicama u kutovima, no za razliku od njih tu je sada puno širi spektar mogućnosti. Naime, prečice iz kutova mogu se izmjenjivati jednostavnom gestom, odnosno dužim pritiskom i povlačenjem, a umjesto samo jedne svaki kut sada može sadržavati do četiri prečice. Na prvi se pogled možda doima kompliciranim, no izbor među višestrukim prečicama zapravo je vrlo jednostavan. Pritiskom na kut sa više prečica dobijemo njegovu ekspanziju i mogućnost odabira željene aplikacije. Ukoliko pak ne želite kutne prečice možete ih izbjeći na način da na njihovo mjesto jednostavno dovučete jedan od ponuđenih widgeta.



Također, na površinu početnih zaslona sada je moguće dodati više widgeta, što je na prošlogodišnjim modelima bilo nemoguće. Naravno, zbog prirode malog zaslona i rezolucije koja je ipak manja nego kod starije braće, sloboda razmještaja sadržaja ipak je ograničena.

Unutar glavnog izbornika nalaze se aplikacije koje je sada moguće organizirati prema raznim kriterijima: po abecedi, učestalosti upotrebe, vremenu instalacije ili po vlastitom odabiru.
Instalirane aplikacije moguće je vrlo jednostavno deinstalirati i to pritiskom na za to određenu ikonu. U trenutku sve ikone počinju “lebdjeti”, a one koje nisu dio operativnog sustava dobiju crvenu oznaku “X” što pokreće deinstalaciju. Sličan način deisntalacije aplikacija vidjeli smo na iPhoneu.

Kao i svi noviji Androidi Sony Ericsson Xperia Mini i Mini Pro podržavaju izmjenu običnih, ali i tzv. živih pozadinskih slika. Izbor zadanih sadržaja je vrlo uzak, no tu je uvijek Android Market ili kamera za proizvoljno podešavanje pozadine.





Scorpion procesor takta 1 GHz, potpomognut Adreno 205 grafičkim procesorom u kombinaciji s 512 MB RAM memorije na ovim je uređajima pun pogodak. Uostalom, istu kombinaciju hardvera nalazimo i na skupljim modelima kao što su Xperia Arc i Neo. Sučelje je brzo i fluidno, aplikacije regiraju trenutno i nema kašnjenja. Ponekad će se dogoditi zamrzavanje određenih aplikacija, no to nema toliko veze s hardverom koliko s prirodom Androida kao operativnog sustava.

Timescape, kao zaštitni znak Sony Ericssonovih modela prisutan je i na modelima Xperia Mini te Mini Pro. Ova aplikacija omogućuje pregled svih događaja vezanih uz pozive, poruke, kontakte i statuse na društvenim mrežama na jednom mjestu. Sama ideja je izvrsna, ali kao što sam i u ranijim recenzijama naveo, izvedba je mogla biti i bolja. Naime, zbog imperativa dizajna upotrebljivost aplikacije je upitna, što dolazi do izražaja na widgetu za početni zaslon. Kombiniranje statusnih poruka kontakta s njihovim slikama profila dovodi u pitanje čitljivost što ne ostavlja najbolji dojam.

Virtualna tipkovnica





Vlasnici modela Xperia Mini Pro ovim neće previše razbijati glavu, no oni koji izaberu Mini, dakle model bez fizičke tipkovnice brzo će uvidjeti da tipkanje po ovako malom zaslonu nije baš ugodno. Naravno, vremenom će se i ovdje stvoriti određena navika, ali ukoliko baš puno tipakte radije izaberite Mini Pro.
U vertikalnoj orijentaciji moguće je bitati kakvu tipkovnicu želite, tj. potpunu ili kombiniranu alfanumeričku. Zbog malog zaslona ova potonja će svakako biti češće korištena, dok je u vodoravnom položaju potpuna tipkovnica sasvim pristojna. Dijakritički znakovi dostupni su na uobičajen način, dakle dužim pritiskom na odgovarajući znak bez kvačice/crtice.
Mobilni ured

E-mail klijent standardno podržava POP, IMAP i MS Exchange pretince, a automatske postavke osigurane su za najpoznatije servise kao npr. Gmail, Yahoo i Hotmail. Slično kao i na modelima s većim zaslonima E-mail klijent sadrži mogućnost isntantnog pregleda poruka (preview pane), no zbog malog zaslona ova će funkcija u praksi vjrojatno biti malo korištena.
Tu je još i uobičajena Gmail apliakcija koja podržava definiranje višestrukih Gmail računa.

QuickOffice aplikacija zadužena je za pregled Word, Excel i Powerpoint dokumenata, dok je za njihovo uređivanje i kreiranje potrebno kupiti Pro verziju.

Kalendar je također preuzet iz modela Neo i Arc. Dizajnom ne previše primamljiv, ali zato pregledan i jasan. Ponuđen je mjesečni, tjedni i dnevni pregled događaja te onaj u obliku popisa. Kalendar je moguće sinkronizirati s postojećim Goolge kalendarima, a ponuđen je i jednostavan widget za početni zaslon. Ukoliko vam se ovaj widget ne svidi u Android Marketu imate pravo izobilje beplstnih widgeta.



Web preglednik





Iako se radi o standardnom Gingerbread web prregledniku koji se ne odlikuje s pretjeranim brojem funkcija i mogućnosti kao neka 3rd party rješenja, mogu reći da je zahvaljujući jakom procesoru i manjoj rezoluciji zaslona učitavanje web stranica izuzetno brzo. Naravno, brzina učitavanja ovisi i o kvaliteti internet veze te o svakoj pojedinoj web stranici, odnosno njenoj optimizaranosti.
Zumiranje je omogućeno na tri načina: štipanjem, dvostrukim dodirom i putem virtualne tipke. Prilagodba teksta zumiranom nivou funkcionira samo putem dvostrukog dodira. Dakle, ako npr. tekst štipanjem zumirate na željnu veličinu bit će potreban još jedan dvostruki dodir kako bi se blokovi teksta prilagodili zaslonu.
Kao šlag na kraju tu je i puna podrška za Flash s najnovijim Adobe Flash 10.3 playerom, kojeg je moguće skinuti ili nadograditi iz Android Marketa.
Tu je i posebna YouTube aplikacija, koja će pokrenuti većinu sadržaja pa čak i one u HD rezoluciji.

Galerija



Galerija fotografija i video isječaka ne razlikuje se od onih na ostalim Androidima. Tu su poznati vizualni efekti, zumiranje štipanjem (pinch-to-zoom) i mogućnost dijeljenja sadržaja bluetootho-om kao i putem svih vrsta poruka, online servisima (Picasa) i na društvenim mrežama (Facebook i Twitter)
Glazba



Oba modela imaju lijep i funkcionalan audio player s mogućnošću pregleda sadržaja prema naslovu, izvođaču, albumu i playlistama. Tu je i poseban widget za početni zaslon na kojem je moguće vidjeti trenutno izvođenu pjesmu s osnovnim upravljačim funkcijama
Video reprodukcija

Sve video isječke snimljene samim uređajima moguće je bez problema reproducirati, a mali zaslon ograničene rezolucije nikako nije smetnja. S druge strane, podrška za popularne video formate kao što su DivX, Xvid i MKV izostala je što i ne čudi jer je zaista malo vjerojatno da ćete na ovako malim zaslonima poželjeti gledati filmove. No, ukoliko ipak želite, playere s podrškom za spomenute formate potražite u Marketu.
Kamera

Sony Ericsson Xperia Mini i MIni Pro imaju ugrađenu 5 MP kameru s LED bljeskalicom. Za razliku od konkurencije Sony Ericsson i dalje ustraje na ugradnji fizičke tipke za kameru pa ju tako nalazimo i na naša dva Minija. Prvi dio hoda tipke fokusira objekt i eventualno uključi bljeskalicu, a drugi okida.

Sučelje nam je poznato iz Arca i Nea, dakle s lijeve strane imamo pet prečica prema glavnim operacijama, a s desne brzi pogled na već snimljene fotografije. Jednostavnom gestom po zaslonu otvaraju se nove funkcije čiji je raspored jasan i logičan.
Kvaliteta fotografija zadovoljavajuća je iako ova dva modela nemaju ugrađen Exmor R senzor kojeg imaju Arc i Neo. U nastavku slijede primjeri:





Video kamera

Zahvaljujući ugrađenom Scorpion procesoru takta 1 GHz kamera ima mogućnost snimanja i obrade HD videa u rezoluciji 720p pri 30 fps. Zahvaljujući kontinuiranom autofokusu kvaliteta snimljeng video materijala je zadovoljavajuća i svakako iznad očekivanja za ovaj cjenovni rang. Stupanj kompresije u rangu je s ostalim uređajima koje smo recenzirali tako da nema odstupanja u prikazu detalja.
U nastavku slijedi primjerak snimljen modelom Xperia Mini.

Baterija

Zahvaljujući kapacitetu od 1200 mAh i relativno malom zaslonu očekivao sam i veću autonomiju nego na uređajima s većim zaslonima, no to ipak nije slučaj. Uz intezivnu upotrebu u uvjetima stalne povezanosti na internet (WiFi/3G) i uključenom sinkronizacijom barem jednog mailboxa baterija modela Xperia Mini nije izdržala puna dva dana. Naravno, uz isključivanje automatske sinkronizacije i gašenjem uređaja po noći autonomija se može osjetno produžiti. Što se tiče modela Xperia Mini Pro situacija je potpuno ista.

Zaključak

1 GHz procesor, HD video kamera, zadnja verzija Androida, i osjetno poboljšano korisničko sučelje glavni su razlozi za zadovoljstvo ovim modelima.

Slatki mali Androidići, zapravo najmanji Androidi dostupni na tržištu oduševit će svakoga. Bilo da se radi o onima koji tek ulaze u smartphone svijet ili onim nešto iskusnijima, a s obzirom na pristupačnu cijenu mnogima će zasigurno poslužiti i kao sekundarni uređaj.
Naravno, mali zaslon ima svoje nedostatke, no kompenzirat će ih ostale karakteristike.

Model Xperia Mini Pro dodatno će oduševiti sve ovisnike u tipkanju SMS i instant poruka, a poslužit će i za e-mail komunikaciju. Naravno, kao kruna svega tu je komunikacija putem društvenih mreža što će uz fizičku tipkovnicu biti osjetno lakše.
Cijene:

Sony Ericsson Xperia Mini

Tele2

Sony Ericsson Xperia Mini Pro

T-Mobile

Tele2

Tehničke detalje pogledajte na sljedećim linkovima:

Mini

Mini Pro

Uređaje na testiranje ustupio: Sony Ericsson Hrvatska