Android Recenzije

Recenzija: Sony Xperia Ion



Sony Xperia Ion javnosti je predstavljen još u siječnju, na sajmu potrošačke elektronike CES, u Las Vegasu. Tada je bilo planirano da se ovaj uređaj pojavi u prodaji samo na američkom tržištu, dok se europsko trebalo zadovoljiti modeom Xperia S. Ipak tijekom ljeta iz Sonyja stiže vijest da će Xperia Ion biti dostupan i na ostalim tržištima, među kojima se nalazi i naše.

Osnovne karakteristike


- Dimenzije: 133 x 68 x 10,8 mm

- Masa: 144 grama

- Zaslon: 4,6″ IPS-LCD 1280 x 720 točaka, 323 ppi

- Procesor: Dvojezgreni Qualcomm MSM8260 Snapdragon takta 1,5 GHz

- Grafički procesor: Adreno 220

- RAM: 1 GB

- Interna memorija: 16 GB (dostupno 12)

- Utor za memorijske kartice

- Kamera: 12 MP

- Video kamera: 1080p

- Operativni sustav: Android 4.0 Ice Cream Sandwich

- Stereo radio s RDS-om

- Baterija: 1900 mAh

Prednosti:

- Izvrstan zaslon

- Performanse

- Utor za memorijske kartice

- Kamera

Nedostaci:

- Neprecizne kapacitivne tipke

- Nemogućnost izmjene baterije

Dizajn i kućište






Dakle, prva razlika u odnosu na Xperiju S je dizajn. Premda Ion prati prepoznatljivu dizajnersku notu cijele Xperia serije koju karakteriziraju oštri rubovi, vidljivo je da se radi o malo većem uređaju. Primjerak kojeg imamo na testu dolazi s tamno crvenom pozadinom, a u ponudi je još i potpuno crni. Pozadina je, gledano s boka, izvedena ovalno, kako bi uređaj što bolje ležao u ruci, dok se oštri rubovi nalaze na prednjem dijelu.
Kućište je izvedeno kao jednodjelno, dakle ne možete ga otvoriti kako biste izvadili bateriju. Mnogima se ovaj koncept izvedbe kućišta ne sviđa, no s druge strane osigurava veću čvrstoću konstrukcije.





Na stražnjem dijelu imamo kameru, a ispod nje LED bljeskalicu te vanjski zvučnik. Vrh uređaja točno u sredini sadrži 3.5 mm audio utor, a desni bok mala vratašca koja skrivaju micro USB i HDMI portove. Prilikom otvaranja ovih vrata trebalo bi malo pripaziti jer bi se spomenuta vratašca mogla lako polomiti.
Desni bok je sadrži tipku za uključivanje uređaja, odnosno otključavanje/zaključavanje zaslona, dvodjelnu tipku za podešavanje glasnoće te, za Sonyjeve modele uobičajenu, fizičku tipku za kameru.
Na vrhu kućišta nalazi se i poklopac koji skriva utore za SIM i memorijsku karticu. Utor za micro SIM karticu sadrži mali narančasti adapter u kojeg se ubaci micro SIM i potom sve zajedno ugura u utor. Ovo doživljavam kao perverziju, jer je sam adapter jednakih dimenzija kao i normalna SIM kartica, no proizvođač je ipak odlučio da podrži isključio micro SIM. Da, znam, micro SIM je u glavama mnogih sada već standard, premda mu je rok trajanja zbog najnovijeg (nano SIM) standarda već istekao.



Opći dojam držanja uređaja u ruci je dobar, djeluje profinjeno, ali ujedno i robusno. Naime, Xperia Ion sa svojih 10.8 mm debljine odstupa od tanjih modela kao što su Samsung Galaxy S3 ili HTC One X, no to nam niti malo ne smeta. Treba reći da je debljina od 10,8 mm izmjerena na najdebljem dijelu, tj. po sredini, dok je poleđina uređaja sa strane zaobljena i samim time na većem dijelu površine tanja, čime uređaj dodatno dobiva na eleganciji.

Zaslon i kapacitivne tipke


Kao i kod Xperije S, zaslon Xperije Ion je izrađen u LED-backlit LCD tehnologiji s rezolucijom 1280 x 720 točaka, a jedina je razlika u malo većim dimenzijama, dakle 4,6 naspram 4,3 inča.
Ista rezolucija na nešto većoj površini rezultirala je nešto manjom gustoćom točaka, no razlika je zanemariva. (323 naspram 342 ppi).

O dojmu i doživljaju zaslona ne treba previše filozofirati, jer se radi se o samom vrhu ponude na tržištu uopće. U usporedbi sa Super AMOLED-ima novi LCD zasloni su nešto blještaviji, no nikako lošiji. Vidljivost na dnevnom svjetlu također odgovara najvišim standardima, a isti slučaj je s preciznošću kao i odazivom.

Prigovor možemo uputiti ne baš najbolje izvedenim kapacitivnim tipkama na dnu zaslona, koje su prilično sitne. Budući da same po sebi predstavljaju jedini osjetljivi dio na dotičnoj površini, za pogodak i reakciju je potrebna stroga preciznost, što opet zahtijeva određeno vrijeme privikavanja. Druga stvar koja pomalo živcira je način na koji je izvedeno njihovo osvjetljenje. Naime, tipke same po sebi nemaju pozadinsko osvjetljenje, a ta je funkcija dodijeljena crticama koje se nalaze ispod njih. U uvjetima lošijeg osvjetljenja nemoguće je vidjeti o kojoj se tipki radi, dakle jedino vam preostaje da ih nabadate na slijepo. Naravno, vremenom ćete njihov položaj i raspored naučiti napamet, no ostaje nejasno zašto proizvođač ovo nije malo pametnije izveo.

Operativni sustav, sučelje i performanse






Kad je Sony Xperia Ion prvi puta predstavljen javnosti, za operativni sustav je koristio Gingerbread, dok novije izvedbe ovog uređaja u startu dolaze s ICS-om. Budući da je Sony i u ovaj model ugradio svoju verziju Androida, odnosno preinake koje ga čine specifičnim, samo sučelje u odnosu na prethodne modele s Gingerbreadom nije se puno izmijenilo.

Na raspolaganju je pet početnih zaslona s mogućnošću dodavanja sadržaja u vidu prečica aplikacija, widgeta, mapa i bookmarka. U Sonyjevoj verziji ICS-a dodavanje sadržaja na zaslon odvija se malčice drukčije nego što smo vidjeli kod Samsunga ili HTC-a, no to je jedan od onih segmenata gdje svaki proizvođač želi ostaviti svoj pečat. Bespredmetno je raspravljati čiji je način bolji, logičniji ili intuitivniji, jer se sve praktički svodi na pitanje ukusa.
Statusna traka na vrhu zaslona sadrži uobičajene indikatore i obavijesti. Povlačenjem prema dolje otkriva površinu s detaljima obavijesti, no za razliku od mnogih konkurentskih uređaja, Xperia Ion u ovom polju ne nudi prečice za pristup često korištenim postavkama (WiFi, Bluetooth, GPS...). U tu svrhu koristite mali widget koji dolazi s uređajem ili instalirajte neki drugi iz Google Play trgovine.



Kad su performanse u pitanju, Sony Xperia Ion zapravo se ne razlikuje od svoje manje sestre, Xperije S. Na oba uređaja imamo isti 1,5 GHz Snapdragon procesor, isti Adreno 220 grafički procesor i jednaku količinu RAM-a (1 GB). Sav posao odvija se očekivano brzo, fluidno i bez bilo kakvih zastajkivanja.

Web preglednik




Sony Xperia Ion opremljen je standardnim ICS preglednikom minimalističkog i jednostavnog sučelja. Pored adresne trake koja se nakon upisivanja adrese povuče, smještena je tipka za pristup pregledu otvorenih prozora, odnosno tabova preglednika, a kada su prikazani, ista tipka otvara bookmarke. Sve se ostale postavke i opcije nalaze u izborniku kojeg aktiviramo lijevom kapacitivnom tipkom.

Čim se prijavite u sustav sa svojoim Google (Gmail) računom i ukoliko odaberete u tu opciju, web preglednik će sinkronizirati vaše bookmarke s Chrome preglednikom kojeg koristite na računalu.

Od ostalih karakteristika napomenimo da za svaku web stranicu možete birati između mobilnog i klasičnog (desktop) prikaza te podršku za text reflow, odnsono prilagodbu formata teksta zumiranoj razini web stranice.

Web preglednik je općenito moćan i funkcionalan, a zahvaljujući moćnom procesoru u stanju je streamati praktički svaki HTML5 video u HD rezoluciji. Naravno, ukupan dojam ovisit će i o kvaliteti i brzini internetske veze.

Multimedija




Kad je galerija fotografija posrijedi, Sony Xperia Ion je potpuno drukčija priča. Aplikacija nazvana Album prikazuje fotografije drukčije nego što smo navikli vidjeti kod ostalih ICS modela. Ulaskom u samu aplikaciju dočekuje nas oku ugodan i ergonomski dobro razrađen raspored sadržaja. Aplikacija je razdijeljena u tri cjeline. Prva pod nazivom “Slike” objedinjuje sve fotografije i video zapise. Druga cjelina, “karta” prikazuje lokacije na mapi gdje su slike snimljene, naravno, ukoliko na njima postoji geo oznaka. Treća cjelina “na mreži” prikazuje vaše fotografije koje se nalaze na Googleovom Picasa servisu.

Kako bi sve bilo dovoljno pregledno, gaelrija nudi i jednostavan popis svih albuma gdje su fotografije i videozapisi odvojeni.

Ovakav koncept galerije svakako je zanimljiv i predstavlja odmak od, sada već  pomalo dosadnog, klasičnog albuma u Android uređajima. Kao i kod drugih Androida, fotografije je u trenutku moguće podijeliti na društvenim mrežama i drugim online servisima te poslati mailom ili MMS-om.

Video reprodukcija na ovom uređaju pomalo zbunjuje. Naime, bez ikakvih problema smo uspjeli pokrenuti i reproducirati H.264 video (.mkv) i to u 720p rezoluciji, no naišli smo probleme s DivX formatom. Neke od njih video player uopće nije htio pokrenuti, dok je kod drugih primjera video uredno reproduciran, ali bez zvuka. Ovo pripisujemo nedostatku određenih codeca u video playeru, tako da za potpunu funkcionalnost ipak pokušajte instalirati jedno od alternativnih rješenja. (Mobo player, vPlayer i itd.)



Reprodukcija glazbe odvija se putem aplikacije Walkman, koja se u osnovi ne razlikuje od ostalih koje nalazimo na Androdima. Nudi uobičajeni raspored po izvođačima, naslovima i albumima te razvrstavanje u favorite i playliste. Za svaku pjesmu na uređaju postoji opcija za pretraživanje informacija o njoj samoj na Wikipediji i općenito na webu, kao i mogućnost pretraživanja sličnog sadržaja na YouTubeu.
Kvaliteta audio reprodukcije općenito zadovoljava kriterije koje od ovakvog uređaja očekujemo.

Ostale aplikacije




Sa samim uređajem dolazi uobičajeni set aplikacija za organizaciju kao što su Kalendar i Bilješke. Za pregled dokumenta zadužena je aplikacija OfficeSuite koja u ovom modelu, nažalost, ne nudi mogućnost uređivanja istih, već je potrebno doplatiti za punu verziju.

„Povezani uređaji“ aplikacija zadužena za povezivanje putem DLNA veze sa kompatibilnim uređajima, a ne treba zaboraviti ni Sonyjev tradicionalni TimeScape koji objedinjuje pridpjele događaje vezane uz svaki pojedini kontakt i statuse s društvenih mreža.

Povezivost


Ovo poglavlje ne treba posebno opisivati jer su prisutni svi popularni načini povezivanja: micro USB, Wi-Fi, Wi-Fi direct, Wi-Fi Hotspot, HDMI, DLNA i, naravno, 2G/3G. Ono što ovaj uređaj čini drukčijim od Xperije S, ali i mnogih drugih, je podržana brzina prijenosa podataka u 3G mreži. Naime, Xperia S podržava standardne 3G HSPA brzine do 14,4 mbps u downloadu, dok Xperia Ion ima ugrađen čip s podrškom za HSPA Dual Carrier mrežu s brzinama do 42 mbps.

Realno, malo je vjerojatno da ćete ostvariti tolike brzine prijenosa jer jednostavno nisu podržane od svih operatera. Također, oni operateri koji ih podržavaju, imaju ograničen broj baznih stanica s dual carrier podrškom.

Kamera




Sonyjevi smartphone uređaji slove kao jedni od najboljih kada je kvaliteta snimljenih fotografija u pitanju. Veliki senzor od 12 megapiksela već smo upoznali na modelu Xperia S, a isti takav imamo i u ovom uređaju. Sony Xperia Ion u ovom pogledu predstavlja sam vrh i to je nesporno, no prigovor ide na račun nedostatka određenih opcija koje su uobičajene na Androdima sa standardnim softverom. Premda je samo sučelje jednostavno i jasno, nedostaju opcije poput podešavanja ekspozicije, balansa bijele boje i ISO osjetljivosti. Od ostalih mogućnosti kamera nudi prepoznavanje osmjeha, geo označavanje i samookidač.

Fotografije je moguće snimiti u rezoluciji 12 MP (odnos 4:3), 9 MP (16:9) te u rezoluciji od 2 MP u oba odnosa.

Jedna od važnijih stavki je i fizička tipka za kameru koja znatno olakšava upotrebu fotoaparata na uređaju. Funkcionira kao i većina drugih, dakle pritiskom do pola puta fotoaparat izoštrava, tj. fokusira predmet, a pritiskom do kraja, snima fotografiju. Zgodno je što ova tipka može aktivirati kameru i kada je zaslon zaključan, no da bi se izbjeglo slučajno pokretanje, tipku je potrebno držati malo dulje.

U postavkama je također moguće podesiti način snimanja tako da prstom dodirnete bilo koji dio zaslona, odnosno kadra. Budući da se fotografija snimi tek kad otpustite prst, ovaj je način dobar ako želite fokusirati nešto što nije u središtu kadra.

U nastavku slijedi nekoliko fotografija snimljenih u 9 MP rezoluciji (vanjsko svjetljo, zatvoreni prostor i potpuni mrak uz upotrebu bljeskalice). Kliknite za uvećanje:



Slike na vanjskom svjetlu u 2 MP (16:9) rezoluciji. Kliknite za uvećanje.


Video kamera




Kao većina uređaja s dvojezgrenim procesorom, Sony Xperia Ion ima mogućnost snimanja HD video zapisa u 1080p rezoluciji, pri frekvenciji od 30 fps-a. Kvaliteta snimljenog video zapisa je iznimna, što možemo zahvaliti odličnom senzoru i prilično visokom bitrateu (oko 20 Mbps) koji osigurava maksimalan broj detalja. Napomenimo da jedna minuta ovakvog video zapisa zauzima oko 150 MB prostora. Naravno, smanjivanjem rezolucije snimanja na 720p, smanjit ćete bitrate, a samim time i veličinu datoteke.
Ono što je također zaslužno za kvalitetu video zapisa je vrlo dobro izvedena funkcija kontinuiranog autofokusa.

Općenito, moguće je birati između 1080p, 720p, VGA i MMS veličine video zapisa.
U nastavku slijedi jedan prijmer video zapisa snimljen u 1080p rezoluciji.


Baterija


Za razliku od Xperije S koja dolazi s 1750 mAh baterijom Xperia Ion ima nešto veći kapacitet, tj. 1900 mAh. Neovisno o tome, iznenađenja nema. Pri punom osvjetljenju zaslona i stalnoj povezanosti s internetom (Wi-Fi/3G), Sony Xperia Ion će uz razumnu upotrebu bez problema izdržati cijeli dan. Sve preko toga predstavlja kompromis u vidu prebacivanja osvjetljenja na automatsko, rada na 2G mrežu, kao i spajanja na internet po potrebi.

Zaključak


Po čemu se Sony Xperia Ion razlikuje od Xperije S? Prvo treba naglasiti da oba uređaja predstavljaju trenutni vrh ponude ovog proizvođača i ako bilo koji od njih odaberete neće puno pogriješiti. Što se konkretnih razlika u tehnikalijama tiče, one su sljedeće:






































Sony Xperia Ion Sony Xperia S
Dimenzije 133 x 68 x 10,8 mm 128 x 64 x 10,6 mm
Zaslon 4,6“ 323 ppi 4,3“ 342 ppi
Int. memorija 16 GB (dostupno 12) 32 GB
Mem. kartice Da Ne
3G (HSPA) 42 mbps (dual carrier) 14,4 mbps
Baterija 1900 mah 1750 mAh

Općenito, Sony Xperia Ion je poveći uređaj, no ništa posebno veći od ostalih u klasi. Dizajniran u klasičnom Sonyjevskom stilu, opremljen dvojezgrenim procesorom s odličnim preformansama i iznimno dobrom kamerom, ovaj će uređaj zainteresirati mnoge geekove, ali i one s izraženijim osjećajem za estetiku. Mogli bismo reći da ovaj uređaj zapravo spaja ova dva svijeta.

U trenucima pisanja ovog teksta Sony Xperia Ion još nije stigao u prodaju, no prema riječima ljudi iz hrvatske podružnice Sonymobilea, ne bismo trebali dugo čekati. Također, nadamo se da će cijena biti u skladu s dosadašnjom politikom cijena ove kompanije na našem tržištu koja je, za razliku od mnogih drugih, razumna.

Detaljne specifikacije pogledajte ovdje.