Android Recenzije

Samsung Galaxy A5 - Recenzija

Samsung Galaxy A5 - Recenzija

Era plastičnih Samsungovih smartfona je iza nas. Nakon Galaxy Alphe i Notea 4, dakle predstavnika visokog cjenovnog ranga, Samsung se za metalni okvir odlučio i na jefininijm uređajima. Jedan od takvih je i Samsung Galaxy A5, član najnovije obitelji Galaxy A, smjestivši se u sredinu ponude, tj. između modela A3 i A7 koje također očekujemo na testu.

Jasno, s obzirom na cijenu od 3,359,00 kuna, teško ga možemo nazvati jeftinim, no imajući u vidu opći raspon cijena na našem tržištu, ovog slobodno možemo svrstati u srednji cjenovni razred.

Zahvaljujući HGspotu, s ovim smo se ljepotanom družili nekih tjedan dana, a što ima za pokazati i kakav je dojam na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

139.3 x 69.7 x 6.7 mm







Masa

123 grama







Zaslon

5.0″ Super AMOLED, 720p, 294 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 410







CPU

4x Cortex-A53 na taktu 1,2 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

do 64 GB







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC







3G

HSPA+ do 42 Mbps







4G

LTE do 150/50 Mpbs







OS

Android 4.4 KitKat







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

2300 mAh







Cijena








Ustupio










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn

Baterija nije izmjenjiva







Kvaliteta izrade

Ne podržava USB on-the-go ni MHL







Izvrsna kamera

Relativno visoka cijena







Autonomija








Dizajn i kućište


columns="4"

Kao što vam je vjerojatno već poznato, Samsung je prošog ljeta napravio zaokret u politici dizajna i uveo novi pristup kod odabira materijala za svoje uređaje. Umjesto tradicionalne plastike i imitacije metala, kućišta sada imaju upravo metalni okvir kao osnovu.

Ukupna konstrukcija kućišta je također iznimno visoka. Uređaj u ruci djeluje ozbiljnije i opći dojam je puno bolji nego što je to slučaj bio do nedavno, pa čak i kod najskupljih modela. Vidljivo je da je Samsung kod ove serije dao naglasak na kvalitetu izrade i računa na kupce koji su spremni izdvojiti nešto više sredstava upravo za tu stavku.

Budući da je metalni rub na dijelu gdje se spaja sa zaslonom pomalo oštar, svakako će biti potrebno određeno vrijeme privikavanja. Osobno sam se vrlo brzo priviknuo na sličnu situaciju na Noteu 4, tako da mi ovo ne predstavlja ni najmanji problem.

Mnogi će primijetiti da se u samom dizajnu ništa posebno nije promijenilo. Naime, ovaj bi vas model na prvi pogled mogao podsjetiti na nebrojeni niz dugih iz Samsungove radionice. I dalje imamo simetričan oblik, Home tipku na dnu i senzore s prednjom kamerom na vrhu, ali kad uređaj pogledate izbliza i kad ga malo provrtite kroz ruke, vidjet ćete da je u dizajn uloženo mnogo, ali na decentan način. Nikakav radikalni zaokret u dizajnu ne bi bio mudar potez, čega su svjesni i u Samsungu, pa se drže provjerenih dizajnerskih smjernica s fokusom na detalje.

columns="4"

Samsung Galaxy A5 je najtanji smartfon proizašao iz ove kompanije i sa svojih 6,7 milimetara debljine zaista djeluje elegantno, posebie u bijeloj boji, kakve je naš testni primjerak. U ponudi su još crni, plavi, rozi i zlatni, no pitanje je hoće li baš svi biti dostupni na našem tržištu.

Masom od 123 grama Galaxy A5 se smjestio među lakše 5-inčne smartfone, dok ukupnim gabaritima spada u one manje, što znači da ima vrlo dobar odnos zaslona i “mesa”.

No ipak, nije sve tako savršeno. Zbog nove koncepcije kućišta, stradala je jedna od poznatijih Samsunogovih komparativnih prednsoti - izmjenjiva baterija. Stražnji poklopac više nije odvojiv, a SIM i memorijske kartice umeću se u male ladice na desnom boku. Odmah pored njih nalazi se i tipka za uključivanje, a na suprotnoj strani dvodijelna za podešavanje glasnoće. Micro USB i 3,5 mm audio utor smjestili su se na donjem rubu, zajedno s mikrofonom.

columns="4"

Ispod zaslona imamo uobičajenu Home tipku s kapacitivnim tipkama s lijeve i desne strane. Ove tipke imaju i fino pozadinsko osvjetljenje, čiju je duljinu trajanja moguće podesiti u postavkama, dakle mogu biti stalno uključene.

Pozadina je posebno zanimljiva jer dolazi s matiranom, tj. fino “brušenom” obradom i blagim sjajem, što baš i nije moguće dočarati na fotografijama. Uz to što je vizualno atraktivna, ova pozadina donekle sprječava i klizanje iz ruku i nije magnet za tragove prstiju kao što je to slučaj kod nekih drugih modela.

Zaslon


Kao što je već rečeno, Samsung Galaxy A5 dolazi s 5-inčnim zaslonom u 720p rezoluciji, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom točaka od solidnih 294 ppi. E sad, ovdje bi mnogi mogli prigovoriti na “malu” rezoluciju i konstatirati da je Samsung mogao ugraditi i 1080p zaslon. Istina, 294 pp je manje od 320, koliko iznosi “retina” granica, ali će većini ipak biti i više nego dovoljna. S druge strane, manja rezolucija znači i manju potrošnju energije, što automatski utječe na dulje trajanje baterije.

A5 zaslon

Samsung već dugo u svoje modele višeg i onog malo manje visokog cjenovnog razreda oprema Super AMOLED zaslonima, tako da ta tehnologija izrade nije izuzetak ni na ovom modelu. Tradicionalno izvrsni kutovi vidljivosti, izvrstan prikaz tamnijih boja, te preciznost i odaziv, tvore izniman ukupni dojam. Istina, neki će reći da AMOLED zasloni ne prikaziju boje prirodno, odnosno da su prezasićene u odnosu na IPS, što je djelomično točno, no nakon 24 sata upotrebe, većina će se korisnika adaptirati i zaboraviti na IPS.

Ne treba zaboraviti ni na Samsungvo softversko rješenje za kombiniranje i podešavanje boja kao na TV-u, čime se problem s gore navedenim zasićenjem (ovisi kako tko doživljava) bez poteškoća može riješiti.

Hardver i performanse


Screenshot_2015-01-31-13-13-48 Screenshot_2015-01-31-13-14-03

Screenshot_2015-01-31-13-14-10 Screenshot_2015-01-31-19-55-57

Iako još uvijek nemamo adekvatan 64-bitni operativni sustav na kojem bi nova generacija procesora pokazala što zna i umije, trend njihove ugradnje u najnovije uređaje prisutan je još od jeseni. Nemamo razloga sumnjati da će Google uskoro ponuditi 64-bitnu verziju Androida, a tada bi se se uređaji s podrškom za rad u 64 bita trebali automatski naći u prednosti.

Jedan od takvih je i Samsung Galaxy A5, koji dolazi s Quacommovim Snapdragon 410 SoC-om u kojem kucaju četiri Cortex-A53 jezgre nove generacije. Ovdje treba reći da ove jezgre na neki način nasljeđuju starije Cortex-A7 jezgre, koje su bile poznate po štedljivosti, odnosno po dobrom omjeru performansi i potrošnje.

Dakle, imamo procesor koji po specifikacijama i osobinama odgovara srednje nižoj kategoriji, bez obzira na podršku za rad u 64 bita. Na AnTuTu benchmark testu postiže oko 21000 bodova, što sada nude i daleko jeftiniji uređaji, no to je opet priča za sebe. U praksi ćete teško primijetiti veću razliku u odnosu na uređaje s jačim procesorima, osim kod najzahtjevnijih igara gdje do izražaja može doći i manja rezolucija zaslona.

2 GB RAM-a sada predstavljaju svojevrstan standard i u srednjem cjenovnom razredu, pa tako A5 u tom poglednu ne zaostaje. Ovo će biti i više nego dovoljno za doslovno sve uobičajene radnje i problema s multitaskingom neće biti. Interna memorija iznosi 16 GB, od čega je krajnjem korisniku dostupno oko 12 GB. Za one kojima je to malo, na raspolaganju imaju utor za memorijske kartice s podrškom za one do 64 GB kapaciteta.

Kod povezivanja navedimo uobičajeni WiFi, Bluetooth i A-GPS/GLOANSS. Podržan je i NFC protokol, no nedostaju MHL i USB on-the-go, što pomalo začuđuje kad je u pitanju uređaj iz ovog cjenovnog razreda.

Imamo i uobičajeno povezivanje na 2G, 3G i 4G mreže, na kojima nismo primijetili ništa posebno, dakle sustav radi onako kako se od jednog ovakvog uređaja i očekuje. Isto vrijedi i za ostale načine povezivanja. Za kvalitetu poziva i zvuk u slušalici možemo reći da su na vrlo visokom nivou, kao i vanjski zvučnik koji je prilično jak s općenito vrlo dobrom kvalitetom zvuka.

Softver i sučelje


columns="4" size="medium"

Iako je Android 5.0 Lollipop već neko vrijeme dostupan, a nadogradnju su dobili i pojedini Samsungovi modeli, Galaxy A5 dolazi sa staijom verzijom, KitKatom. No, to je u neku ruku i razumljivo s obzirom da je razvoj modela počeo prije predstavljanja zadnje verzije Androida.

Povrh Androida 4.4 imamo dodatno popeglanu verziju Samsungovog TouchWiza, koja je donekle brža i fluidnija od one koju smo upoznali na prošlogodišnjim modelima srednje klase. Što se samog dizajna sučelja tiče, nema većih razlika u odnosu na npr. Galaxy Alphu, osim što je dodana nova stavka u izborniku postavki početnog zaslona. Radi se mogućnosti izmjena tema ili kako neki vole reći, skinova. Znači, moguće je mijenjati pozadine, u kombinaciji s različitim setovima ikonca, što će dobro dođi onima koji često vole prćkati po uređaju i mijenjati izgled sučelja. Naravno, oni zagriženiji će instalirati alternativne launchere s puno širim spektrom mogućnosti prilagodbe i personalizacije.

columns="4" size="medium"

Uz uobičajeni raspored početnih zaslona, stigao je i “Briefing” dodatak kojeg Samsung već neko vrijeme forsira na svojim skupljim modelima. Radi se o svojevrsnom RSS čitaču vijesti kojeg izrađuje Flipboard, no sadržaj je ograničen na unaprijed izabrane izvore. Dakle, sve dok se ova stvarčica ne lokalizira i ne dobije mogućnost izravnog dodavanja izvora, od nje ne vidim posebne koristi. Mnogima će “Briefing”, koji se inače ponaša kao krajnji lijevi početni zaslon, prilično ići na živce i zato ga je moguće isključiti u postavkama početnog zaslona.

Zanimljivo je da je Samsung i kod ovog modela dodao softversku mogućnost podešavanja prikaza na zaslonu koje omogućuje lakše upravljanje jednom rukom. Nadalje, dodana je i Multiwindow funkcija koju smo već upoznali na mnogim drugim Samsungovim modelima, a omogućuje prikaz i korištenje dviju aplikacija odjednom.

columns="4" size="medium"

TouchWiz donosi i vlastitu galeriju koja se do sada već iskazala na mnogim drugim uređajima, kao i poseban video player s podrškom za titlove. Ipak, svi video formati nisu podržani i u tom je slučaju najbolje koristiti neki od alternativnih playera.

Uređaj sa sobom donosi uobičajeni Samsungov set aplikacija i Galaxy Apps trgovinu, a tu su još FM radio, Flipboard, Dropbox, Chrome, File manager i TouchWiz glazbeni svirač.

Kamera


size="medium"

Samsung Galaxy A5 dolazi s 13 MP kamerom, opremljenom LED bljeskalicom. Radi se o vrlo dobrom modulu koji proizvodi izvrsne fotografije, usporedive čak s onima iz najvišeg cjenovnog razreda, barem kad je Samsung u pitanju.

Softver nudi uobičajeni prikaz zaslona, izbor postavki, načina sniamanja i podešavanja parametara. Dakle, imamo klasični način, panoramu, selfie sa srtažnjom kamerom, noć i kreiranje GIF-ova, a što se tiče postavki, možemo mijenjati duljinu ekspozicije, podešavati ISO osjetljivost, balans bijele boje, mjerenje svjetla i uključiti samookidač.

Kvaliteta je praktički u svim svjetlosnim uvjetima na izuzetno visokoj razini. U određenim situacijama smo primijetiti nešto slabiji dinamički raspon, no to se vrlo lako rješava uključivanjem HDR opcije.

Fotografije pokazuju izuzetnu oštrinu, veliku količinu detalja i realan prikaz boja. Šum, naravno, raste kako osvijetljenost ambijenta pada, no ukupan dojam i dalje ostaje iznad prosjeka. Jaka bljeskalica isto tako osigurava izvrsne fotografije u mraku, premda će u tom slučaju trebati koja sekunda više za fokusiranje.

Prednja kamera dolazi sa senzorom od 5 megapiskela i osigurat će vrlo kvalitetne selfije ili ugodan video razgovor.

Video se snima u 480p, 720p i 1080p veličinama i nudi iznimno visoku kvalitetu zapisa. Relativno nizak stupanj kompresije rezultira većom količinom prikazanih detalja, ali i zauzima puno prostora. Generalno, ova je video kamera upsoredia s onima na Samsungovim top modelima i kao takva zadovoljava najviše standarde kad je snimanje smartfonima posrijedi.

Primjeri fotografija


columns="4"

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

Primjeri videa




[responsive_youtube 0065uaI82Vw]

Baterija


Samsung Galaxy A5 dolazi s baterijom kapaciteta 2300 mAh, što uopće nije loše s obzirom na tankoću kućišta. Zaslon u 720p rezoluciji i Snapdragon 410 nisu veliki potrošači, tako da će ovom uređaju osigirati dan do dan i pol autonomije, uz umjereno do intezivno korištenje svih resursa. To podrazumijenva do sat vremena surfanja, isto toliko video reprodukcije, pola sata razgovora i pozadinsku sinkronizaciju chat aplikacija i mailova. Iznimno, ako ste nešto umjereniji potrošač, baterija će izdržati i do dva dana.

Ove brojke, naravno, treba uzeti s rezervom jer mogu ovisiti o samom intenzitetu surfanja, količini prenesenih podataka, brzini internetske veze, jačini sigala itd. Isto vrijedi i za video, jer nije isto radi li se o HD ili nekom zapisu manje rezolucije.

Dakle, baterija se generalno ponaša u navedenim okvirima, što opet može odstupati ovisno o navikama i ponašanju svakog pojedinog korisnika. Više od ovoga možete postići jedino ako isključite podatkovnu vezu i/ili dodatno smanjite osvijetljenost zaslona.

Zaključak


Galaxy A5 je još jedan Samsungov smartfon koji nas je oduševio, ponajprije kvalitetom izrade i izborom materijala, ali i izvrsnom kamerom. Uređaj je izrađen po najvišim standardima i mogao bi posramiti mnogu skuplju braću koja su prethodnih godina bila izrađena od vidno lošije plastike.

Cijenom od 3359,00 kuna, Galaxy A5 se svrstava u srednji cjenovni razred, no za taj će iznos konkurencija ponuditi više od Snapdragona 410, pa čak i od 2 GB RAM-a, u slučaju kineskih proizvođača.

Naravno, Samsung ovdje računa na kupce odane provjerenom brandu, ali i one malo izbirljivije, koji su spremni platiti više za eleganciju, tj. vizualni dojam, vrhunsku kvalitetu izrade i još bolju kameru.

Video recenzija


[responsive_youtube gSIF-wB5hgc]
Advertisement Advertisement