Android Recenzije

Samsung Galaxy K Zoom - Recenzija

DSCF3654

Jedno od rijetkih područja današnjih smartfonova koje svakom novom generacijom ne vide značajniji napredak su baterija i kamera. Sve moćniji uređaji, odnosno sve bolje i naprednije komponente traže i veću bateriju koja bi duže vremena mogla napajati uređaj. Popularizacijom društvenih mreža i kamere na mobitelima vide sve više zahtjeva za poboljšanjem kvalitete fotografija koje one snimaju. Kod kamere je i trenutno glavni problem fotografiranje po mraku i fotografiranje objekata na većim udeljenostima, odnosno zumiranje.

Oba problema su tu zbog sve manje i manje raspoloživog prostora za komponente mobitela, a što je direktna posljedica smanjivanja i stanjivanja svakog sljedećeg uređaja. Također, oba bi problema bila rješiva da imamo neograničeno prostora u koji bismo mogli urtpati vrlo veliku bateriju ili vrlo velike leće s xenon flashevima koji bi nas riješili svih muka. No, to naravno nije moguće, pa će zbog toga baterija kaskati na mjestu sve dok se neka od novih tehnologija njihove izrade ne probije u masovnu proizvodnju, a kamera sve dok se ne smisli učinkovit način fotografiranja u mraku i zumiranja objekata na većim udaljenostima.

Samsung je pokušao riješiti jedan od ova dva problema predstavljanjem uređaja maštovito nazvanog Galaxy K Zoom. K Zoom je u stvari nasljednik prošlogodišnjeg modela Galaxy S4 Zoom i kao i on predstavlja svojevrsnog križanca između tradicionalnog smartfona i kompaktnog fotoaparata s naprednijim mogućnostima fotografiranja.

Glavni nedostatak prošlogodišnjeg modela je bio u dimenzijama koje su jednostavno bile prevelike za normalno korištenje uređaja kao smartfona, ali i ako bismo ga direktno uspoređivali s kompaktnim fotoaparatima, razlike su također bile podosta velike. Ovogodišnji model donosi kompaktnije kućište koje je puno bliže dimenzijama ostalih smartfona. Iako treba napomenuti da one i dalje nisu na razini ostatka konkurencije, ali obzirom na količinu foto tehnologije koja je smještena u ovaj uređaj, ovakve dimenzije niti ne čude.
A kakav je Galaky K Zoom smartfon te kakve fotografije snima pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 137 x 70,8 x 16,6 mm

Masa: 200 grama

Zaslon: 4,8” Super AMOLED 1280 x 720 točaka, 306 ppi

SoC: Exynos 5260

CPU: 4x Cortex A7 na taktu 1,3 GHz I 2x Cortex A15 na taktu 1.7 GHz

GPU: Mali-T624

RAM: 2 GB

Interna memorija: 8 GB

MicroSD kartice: Da, do 64 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, GPS, Bluetooth, NFC

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.4.2 KitKat

Kamera: 20.7 MP, 10x optički zoom, OIS, xenon flash, 1080p pri 60 fps

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 2430 mAh

Cijena: još nije u prodaji

Info: Samsung

Prednosti


Optički zoom

Xenon flash

Dobre performanse

Dobre kamere

Nedostaci


Zaslon kaska za ostalim uređajima više klase

Poveće dimenzije

Dizajn, ergonomija


S obzirom da ovaj model ipak nosi “Galaxy” u svom imenu, za očekivati je da vizualno podsjeća na ostatak ove serije smartfona.
Ako ga gledate sprijeda to uistinu i jest tako. Galaxy K Zoom ima prednju stranu dizajniranu kao i ostatak Galaxy serije. Njome domninira ekran veličine iznad kojeg su se smjestili tradicionalni setovi senzora blizine i osvjetljenosti, kao i video kamera te zvučnik slušalice.

DSCF3682 DSCF3681 DSCF3684

Ono što definitivno nedostaje u odnosu na ostale Galaxy mobitele je notifikacijska LED dioda čija je prisutnost izostala na lijevoj strani. Samsung je pokušao nadomijestiti nedostatak notifikacijske diode softverskom funkcijom koja u slučaju da postoji neki propušteni događaj, uzimanjem uređaja u ruku, odnosno pomicanjem on lagano zavibrira što signalizira da je potrebno otključati zaslon i pogledati propušteni događaj. Ali bez obzira na to, svakako bi bili sretniji da se Samsung odlučio ugraditi notifikacijsku diodu.

Ispod se nalazi glavna tipka za povratak na početni ekran te dvije kapacitivne tipke za pregled uključenih aplikacija i povratak nazad. Trebamo pohvaliti tipku za povretak na početni ekran jer je njezin put puno kraći u odnosu čak i na Galaxy S5, čime je rukovanje tipkom puno ugodnije.

DSCF3670 DSCF3669 DSCF3672

Na desnom boku se nalaze tipke za promjenu glasnoće, tipka za uključenje i isključenje uređaja te dvostupanjska tipka kamere. Prvi stupanj služi za fokusiranje, dok se pritiskom tipke do kraja fotografija i snima. Veličina tipke kamere je odlično pogođena, kao i njezin hod koji je – taman.
Dno uređaja skirva micro USB utor za sinkronizaciju i punjenje te rupu ispod koje se nalazi glavni mikrofon.

DSCF3648 DSCF3641 DSCF3640

Okretanjem na lijevi bok vidimo samo vratašca ispod kojih se umeće micro SD kartica i prostor za umetanje vrpce koja služi za lakše nošenje mobitela. Vrpca ne dolazi s mobitelom, pa je treba naknadno kupovati.

DSCF3650 DSCF3649 DSCF3652

Vrh uređaja rezerviran je za audio 3.5mm utor i drugi mikrofon koji služi za stereo snimanje, odnosno uklanjanje smetnji prilikom telefonskih razgovora.

DSCF3675 DSCF3673 DSCF3674

Okretanjem uređaja na stražnju stranu stvari postaju zanimljivije. Cijelu gornju polovicu zauzimaju leće koje su se smjestile u kružnom prstenu. Uključenjem kamere leće se podižu za oko 2 cm, dok se zumiranjem do najvećeg povećanja dodatno povećavaju za još 1.5 cm. Sam prsten oko leća je nakošen pa se vizualno čini manji nego što doista i jest. Sukladno novim trendovima u izgledu Galaxy mobitela i K Zoom se može podičiti “rupičastim” uzorkom pozadinske plastike. Ta plastika je poklopac koji je moguće skinuti, a čijim skidanjem možemo pristupiti izmjenjivoj bateriji i utoru za SIM karticu.

DSCF3633 DSCF3631 DSCF3630

Na stražnjoj strani mjesto je pronašao i xenon blic.

DSCF3699 DSCF3697 DSCF3696

Iznad leća se nalazi i otvor za mono zvučnik koji je dovoljno glasan za gotovo sve situacije. Kvaliteta zvuka svakako nije na razini HTC-a One M8 ili Xperije Z2, ali je za povremene Youtube filmiće i više nego dovoljna.

DSCF3702 DSCF3704 DSCF3700

Stražnja strana uređaja ima dobar grip, pa obzirom na dimenzije I dobro ležanje u ruci male su šanse da će mobitel slučajno iskliznuti iz ruku.

Primanjem mobitela u ruku svakako se odmah osjeti njegova veća masa, koja iznosi za današnje pojmove velikih 200g. Drugo je što se primjeti je da suprotno od trenutnih trendova potpuno anoreksičnih mobitela, Galaxy K Zoom je mobitel koji je na svom najtanjem dijelu debel oko 1.5 cm, dok je na najdebljem dijelu (dok je kamera isključena) debel više od 2 cm. Treba napomenuti da je Samsung značajno uspio smanjiti dimenzije u odnosu na izravnog prethodnika ovog modela koji je po svojim gabaritima bio u skoro svim dimenzijama puno veći.

DSCF3679 DSCF3678 DSCF3677

Tako je potrebno kratko privikavanje na masu i dimenzije uređaja, posebno ako dolazite s nekog od prethodno spomenutih anoreksičnih modela. Ipak, ove poveće dimenzije mogu biti čak i ugodnije za duže korištenje, u odnosu na recimo kockaste bridove Sony Xperia Z uređaja.

Prošlogodišnji model je imao veliki nedostatak zbog veličine i smještaja leća koje su uistinu onemogućavale ugodno držanje uređaja u rukama. Galaxy K Zoom zbog leća koje rubove imaju postavljene pod određenim kutom omogućuju puno ugodnije držanje uređaja, a leće postaju mjesto gdje se prsti mogu postaviti te služe kao oslonac za držanje mobitela.

Ipak, treba napomenuti da i ovako smanjen uređaj (u odnosu na prethodnika) će biti odbojan velikom broju potencijalnih korisnika, jer današnji trend mobitela koji su debljine 7 ili 8 mm je svakako privlačniji od uređaja čija najveća debljina iznosi 20.8 mm.

Ali, ovaj uređaj i njegove ukupne dimenzije treba promatrati sa gledišta da je ovo u stvari pokušaj prvog hibrida između napredog smartfona i komapktnog fotoaparata koji nudi optičko uvećanje slike od 10x i pravi xenon flash. Zbog toga ovaj smartfon svakako nije namijenjen svakome, već kupcima kojima je mobilna fotografija jako važna, bez žrtvovanja performansi uređaja.

Zaslon


Galaxy K Zoom ima 4.8 inčni ekran rezolucije 1280x720 piksela. Izrađen je u Super AMOLED tehnologiji. Kritike bi odmah mogle ići na ekran jer bez obzira na veliku dijagonalu on nije u punoj HD rezoluciji. Pravo stanje stvari je da se pikseli golim okom teško mogu raspoznati, ali u slučaju da gledate ekran Galaxya S5 pokraj K Zooma razlike će u kvaliteti fotografija zbog veće gustoće piksela Galaxya S5 biti primjetne. Također treba napomenuti da ekran ima pentile matricu čime se gubi određeni broj subpiksela pa i tekstovi ne izgledaju savršenima, već su malo zamuljani na ekranu K Zooma. Ali bez obzira na rezoluciju, ekran ima sve dobre i loše karakteristike AMOLED ekrana. Prva dobra su nešto življe boje (iako je velik broj korisnika kojima je ovo u stvari negativna stvar), veliki kontrast, ali i dobru vidljivost na suncu. Zbog pentile matrice zaslon K Zooma će biti nešto trajniji I trošiti manje energije u odnosu na klasične RGB rasporede piksela.

Hardver i povezivost


Unutar Galaxy K Zooma kuca Samsungov Exynos 5 Hexa (5260) SoC koji se sastoji od ukupno 6 jezgri glavnog procesora. Sadrži dvije ARM Cortex-A15 jezgre s maksimalnom frekvencijom od 1.7 GHz i četiri Cortex-A7 jezgre maksimalne frekvencije 1.3 GHz. Zanimljivost je da ovaj SoC podržava i HPM (Heterogenous Multi-Processing) mod koji omogućuje rad svih šest jezgri istovremeno i u procesorski zahtjevnim operacijama. Ovakva arhitektura omogućuje da se uštedi energija, čime se i vrijeme trajanja baterije produljuje.
Osim toga, u mobitelu se nalazi i Mali-T624 GPU te 2 GB RAM memorije.

Za pohranu fotografija i video zapisa je raspoloživo nazivnih 8 GB interne memorije, od kojih je za to dostupno svega 5 GB. Srećom, kao i ostatak Samsungovih uređaja i K Zoom se odlikuje utorom za micro SD kartice u koji je moguće postaviti karticu kapaciteta do 64 GB. Nejasno je zbog čega ovaj uređaj ne podržava kartice do 128 GB, no sigurni smo da će se ovo promijeniti i u nekoj od budućih nadogradnji softvera. Također nam nije jasno zašto Samsung nije ponudio opciju uređaja sa 16 GB integrirane memorije, čime bi se značajnije produljio vijek trajanja uređaja zbog sve većih nadogradnji kojima je za instalaciju potrebna i veća količina unutarnje memorije.

Što se povezivosti tiče, kao i svaki bolji smartfon, Galaxy K Zoom je opremljen s praktički svime što vam padne na pamet – prisutan je HSDPA do 42 Mbps, LTE s maksimalnom brzinom 50/150 Mbps, WiFi u a/b/g/n verziji, WiFi Direct, DLNA, USB on the go, Bluetooth u verziji 4.0 i NFC.

Baterija


U uređaju se nalazi izmjenjiva baterija kapaciteta 2430 mAh što je kapacitet nešto manji u odnosu na ostatak današnjih uređaja više i visoke klase. Ako uzmemo u obzir i xenon flash koji crpi nešto više energije u odnosu na LED varijante ostaje žal za time što Samsung nije ugradio veću bateriju. Ipak, ako uzmemo u obzir napore koji su napravljeni da se dimenzije mobitela smanje što je više moguće, opravdanje nalazimo upravo u tome.

Bilo kako bilo, autonomija na naše iznenađenje nije loša. Odnosno, kao i kod većine današnjih smartfona pripremite se na punjenje uređaja svaku večer. U slučaju velikog broja fotografija ona se naravno brže troši, iako ne dramatično. Pa ćete tako s jednim punjenjem mobitela moći snimiti od 100 do 150 fotografija, uz 10ak minuta video materijala i normalnim korištenjem K Zooma kao smartfona.

S obzirom da dugo vremena koristim mobitele koji imaju xenon flash svakako treba istaknuti da trošenje baterije ovog izvora svjetla nije dramatično veće u odnosu na LED blic. Tako da ćete s uređajem moći napraviti velik broj snimaka i s xenon blicom, bez bojazni da ćete ostati bez dragocjene energije prerano. Ono što će puno brže potrošiti bateriju je snimanje video isječaka. Pa u slučaju da idete na nekakav izlet i nosite Galaxy K Zoom kao glavni fotoaparat, preporučam izbjegavanje snimanja video zapisa, jer će se baterija potrošiti puno prije vremena.

Za sve korisnike Galaxya S5 treba napomenuti da on ima veću bateriju, odnosno kapacitet baterije kod S5 iznosi 2800 mAh, ali S5 ima i veći ekran s puno više piksela, pa će autonomija baterije između S5 i K Zooma biti približno jednaka.

Softver, sučelje i performanse


Kao i njegov veliki brat S5, tako i K Zoom ima Android u verziji 4.4.2 koji dolazi s Touch Wizom. Na samu fluidnost sučelja nismo imali nikakvih zamjerki, jer je sve radilo bez zastajkivanja – pa čak i ulazak u aplikaciju telefona.

Ekran zaključavanja se sastoji od ikonice za otključavanje koje se izvršava njezinim povlačenjem u bilo kojem smjeru. U donjem kutu je ikonica kamere koja omogućuje pokretanje aplikacije na jednak način kao i otključavanje.

Screenshot_2014-06-12-00-13-46 Screenshot_2014-06-12-00-13-52 Screenshot_2014-06-10-22-40-11

Nakon otključavanja nas dočekuje početni ekran koji se sastoji od maksimalno 7 panela na koje je moguće postavljati widgete i prečace.

Štipanjem se prikazuje mod uređivanja početnog ekrana u kojemu je moguće dodavati ili uklanjati pojedini panel, dodavati widgete ili upravljati opcijama početnog ekrana.
Ove opcije omogućuju uključenje ili isključenje opcije “mog časopisa” i efekta tranzicije panela koje omogućuju odabir od 3 animacije.

Screenshot_2014-06-12-08-48-54 Screenshot_2014-06-12-08-49-50 Screenshot_2014-06-12-08-49-45

Popis aplikacija se sastoji od mreže 4x5 ikonica čiji redoslijed je moguće mijenjati ulaskom u mod uređivanja. U ovom modu je moguće dodavati mapu unutar koje se mogu postaviti dodatne ikonice.
Također je omogućeno i sakrivanje pojedinih aplikacija, koje se neće obrisati iz uređaja, već se samo neće prikazivati u popisu aplikacija.

Screenshot_2014-06-10-22-40-32 Screenshot_2014-06-10-22-40-45 Screenshot_2014-06-12-08-51-45

Gornja ladica sadrži sve što od nje i očekujete – povlačenjem jednim prstom se prikazuju sve propuštene obavijesti i prečace na najčešće korištene postavke uređaja.
Povlačanjem ladice s dva prsta prikazuju se veći broj postavki uređaja čijim se redoslijedom i sadržajem može upravljati.

Screenshot_2014-06-10-22-40-26 Screenshot_2014-06-10-22-43-24 Screenshot_2014-06-10-22-43-12

Aplikacija za pregled fotografija uključuje pregled fotografija prema datumu snimanja, a štipanjem po ekranu količina prikazanih fotografija, kao i njihov raspon se povećava, odnosno smanjuje. Fotografiju je moguće uređivati u sučelju unutar aplikacije galerije. Moguće je primjenjivati standardni set filtera koji uključuju promjenu tona boje, kontrasta, osvjetljenosti i naprednijih efekata kao što su vintage, vignette, crno bijelo i slično. Povlačenjem prsta lijevo, odnosno desno po fotografiji se mijenja i intenzitet pojedinog efekta.

Screenshot_2014-06-12-08-59-19 Screenshot_2014-06-12-08-59-04 Screenshot_2014-06-12-09-03-11

Screenshot_2014-06-10-22-45-32 Screenshot_2014-06-10-22-45-23Screenshot_2014-06-12-08-58-33

Na raspolaganju je osim Samsungove aplikacije galerije i ona Googleova koja između ostaloga nudi i mogućnost automatskog uploada fotografija i njihovog poboljšanja na Googleovima serverima.

Ostatak aplikacija su potpuno jednake kao i na ostalim novijim Samsung uređajima, o kojima ste mogli čitati u ostalim recenzijama na našem blogu.

Screenshot_2014-06-12-00-14-20 Screenshot_2014-06-12-00-14-12 Screenshot_2014-06-10-22-43-35

Screenshot_2014-06-10-22-44-35 Screenshot_2014-06-10-22-43-54 Screenshot_2014-06-12-08-52-03

Kamera


Kako god da okrenemo, cijela priča oko K Zooma se vrti oko kamere. Kamera se služi 20.7 megapikselnim pozadinski osvjetljenim CMOS senzorom veličine ½.3 inča. Veličina senzora je jednaka kao i na prošlogodišnjem modelu, uz napomenu da se rezolucija povećala s 16 na 20.7 megapiksela čime se smanjila veličina piksela s 1.34 mikrona na 1.12.

DSCF3637 DSCF3638 DSCF3642

Integrirani je i 10x optički zoom te puni xenon flash. Xenon flash je nažalost postao velika rijetkost u današnjim smartfonovima, pa u zadnjih 3-4 godine na prste jedne ruke možemo izbrojati modele koji su dolazili s njim. To je upravo prošlogodišnji Galaxy S4 Zoom, Nokijina Lumia 1020 i Motorolin Milestone XT720. Obzirom na kvalitetu snimaka u uvjetima slabijeg osvjetljenja koju xenon pruža, žao nam je što se više proizvođača ne odlučuje ugrađivati ovaj izvor osvjetljenja na svoje uređaje.

Kako što smo prethodno i napomenuli, pokretanjem aplikacije kamere leće se izdižu za oko 2 cm.

DSCF3655 DSCF3657 DSCF3658

Nakon maksimalnog zumiranja od 10x, one se povećavaju za još 1.5 cm.

DSCF3663 DSCF3662 DSCF3659

K Zoom ima i hardversku tipku za fokusiranje i snimanje fotografije koja je dovoljno velika i ugodna na dodir. Ono što je nelogično je da se ta tipka nije iskoristila za pokretanje aplikacije kamere iz stand by moda. Umjesto pritiska samo te tipke, potrebno je tako pritisnuti tipku za pojačanje glasnoće i istovremeno s njim pritisnuti tipku kamere. Ova radnja imai vremensku zadršku, pa je za pokretanje kamere ovim načinom potrebno više od 2 sekunde.

Mišljenja smo da je Samsung mogao iskoristiti hardversku tipku okidača za pokretanje kamere iz stand by moda, jer je trenutno pokretanje kamere jednostavno nemoguće na K Zoomu.

Vratimo se malo na optički zoom. Kako je xenon velika rijetkost na smartfonovima, optički zum je još veća. Ustvari, nakon Galaxy S4 Zooma, ovo je drugi Android smartfon koji se može pohvaliti ovom karakteristikom. Optički zoom omogućuje povećanje predmeta bez gubitka kvalitete. Kako to obično i biva, svaka prednosti ima I poneki nedostatak, pa se u slučaju ovakvog zuma nakupio jedan. Zumiranjem se ukupna dužina objektiva povećava, pa se i količina svjetla koja može pasti na senzor smanjuje. Zbog toga je za noćne fotografije potrebna sporija brzina okidača što može uzrokovati zamućenje fotografija. Srećom, Galaxy K Zoom ima optičku stabilizaciju slike, pa je ovaj nedostatak sveden na minimum.

Aplikacija kamere


Kamera se može pokrenuti na nekoliko načina. Prvi način je prethodno spomenuti istovremeni pritisak tipke za pojačavanje glasnoće i tipke kamere. Drugi je direktno iz ekrana zaključavanja gdje se potezanjem ikonice kamere prema gore pokreće aplikacija. I treći je naravno odabirom ikonice kamere na početnom ekranu.

Pokretanjem aplikacije leće se proširuju i debljina mobitela se povećava za otprilike 1 cm. Zumiranjem se leće daljnje proširuju, a to je moguće napraviti štipanjem ekrana ili tipkama glasnoće. Treba napomenuti da štipanje ekrana ne radi najbolje, jer je izuzetno teško pogoditi željenu razinu zuma zbog pomalo nepreciznog načina na koji ovo radi. Pa u svakom slučaju preporučujemo zumiranje tipkama za promjenu glasnoće.

Ulaskom u aplikaciju dočekuje nas minimalističko sučelje koje se sastoji od ikonice za promjenu moda snimanja (foto/video), tipku okidača, ikonice za promjenu modova fotografiranje (auto, napredno, manualno i slično) te ikonica za status blica i za postavke.

Screenshot_2014-06-12-00-05-39 Screenshot_2014-06-12-00-05-57

Iz izbornika modova snimanja nudi nam se veliki broj opcija. Pa je tako moguće odabrati automatski mod, pro mod (predlaže druge modove u ovisnosti o sceni koju fotografirate), program mod, mod lijepog lica, panorama, HDR, noćni mod, kontinuirani mod i selfie alarm.

Screenshot_2014-06-12-00-05-46 Screenshot_2014-06-12-00-06-27

Selfie alarm omogućuje snimanje tko zna zašto toliko popularnih selfija na način da se oni fotografiraju glavnom kamerom gdje softver detektira kada se neko lice nađe u kadru nakon čega signalizira da se tipka okidača može pritisnuti. U svakom slučaju će ova opcija razveseliti selfie ovisnike, jer će ih moći fotografirati u punoj rezoluciji.
Prisutan je i ručni mod u kojem je moguće biti kreativan, pa je dopušteno upravljanje ISO vrijednostima, brzinom okidača i otvora blende kojom je moguće upravljati samo u 2 koraka – najvećom ili najmanjom vrijednošću.

Screenshot_2014-06-12-00-06-15 Screenshot_2014-06-12-08-38-17

Mod opcija omogućuje promjenu omjera snimljene fotografije, rezolucije fotografije, balansa bijelog, kvalitetu kompresije, timer, mod blica i efekte fotografija.

Screenshot_2014-06-12-00-06-23 Screenshot_2014-06-12-00-06-27

Zanimljivost je da se dodirom ekrana dio fotografije fokusira, ali je također iz kvadratića koji signalizira da je fotografija fokusirana moguće izvući novi kvadratić kojim se određuje osvjetljenost fotografije prema željenom dijelu scene.

Screenshot_2014-06-12-08-38-45 Screenshot_2014-06-12-08-39-01
Ova softverska funkcija je dosta inovativna iz razloga što na jednostavan način omogućuje upravljanje osvjetljenošću i fokusom bez nepotrebnog pomicanja mobitela i zaključavanja osvjeteljenosti na nekoj točki scene.

Ali ono što većinu vas zanima su rezultati fotografiranja. Oni su svakako zadovoljavajući, možemo reći i najbolji što se u trenutnom Android svijetu mobitela nudi.

Pa krenimo u analizu.

Dnevne fotografije




crop1

Prva fotografija je ispala odlično. Boje su pravilno definirane, a količina detalja je na visokoj razini. Tome svemu naravno pridonose i idealni uvjeti fotografiranja (sučano vrijeme). Zanimljivo je da je u automatskom modu Galaxy K Zoom u ovoj (ali i u većini ostalih) fotografija postavio minimalnu ISO vrijednosti na 100.

Ono što je na ovoj fotografiji također vidljivo je i zamućenje rubova fotografija:

crop2

Ovo je česti problem koji se javlja čak i u puno skupljoj foto opremi, a najvidljiviji je kod širokoutnog snimanja scena. Ovaj problem se može javiti u rijetkim slučajevima, no u slučaju da je on primjetan potrebno je ili malo zumirati fotografiju ili se poigrati s manualnim postavkama snimanja i podesiti otvor blende na manju vrijednost.

 

Sljedeće fotografije prezentiraju optički zum Galaxy K Zooma.

crop3 crop4

 

Lijeva je snimljena na razini zuma od 1x, dok je desna 10x uvećana.

 

crop8 crop9

Slijedeće fotografija također prikazuju uvećanje koje je moguće s Zoomom. Obzirom da je riječ o optičkom zumu, ne dolazi do degradacije kvalitete slike na povećanjima.

crop10crop11

Slijedi fotografija snimljena bez optičkog zuma, ali dobro prikazuje kako Zoom uspješno snima detalje(obratiti pažnju na lišće i dio stijene).

crop7

 

Sljedeće dvije fotografije su cropovi dnevnih scena - lijeva je snimljen god s klupice, dok je desna snimka dijela livade, uz zoom od 2x.

crop6 crop5

 

Vidljiva je velika količina detalja i pravilno snimljene boje. Također treba istaknuti da je i tamnijim dijelovima slike šum neprimjetan zbog dobrih Samsungovih algoritama za uklanjanje istog.

 

Noćne fotografije




Noćne fotografije su područje gdje i najbolji kamerafonovi imaju problema. Srećom, Zoomu uvelike u ovim uvjetima pripomaže xenon flash i optička stabilizacija slike.

crop_n8 crop_n7

Prve dvije fotografije su snimljene na udaljenosti od oko 2 metra, uz uporabu xenon flasha - bez uporabe zuma. Lijevo je fotografija livade, a desno znaka adrese.

Objim fotografijama je zajednička visoka količina detalja (posebno obratite pažnju na livadu) uz šum koji je ipak pod kontrolom. I lijeva i desna fotografija su snimljene s brzinom okidača od 1/30s i ISO vrijednosti 800, a i zbog dodatne optičke stabilizacije slike obje su kristalno čiste i bez ikakvih zamućenja. Ove brze brzine okidača su naravno moguće samo zbog snage xenon flasha koji može puno bolje osvjetiliti scenu, u odnosu na klasične LED-ice. Svakako preporučamo i pregled fotografija u punoj rezoluciji kako bi se stekao pravi osjećaj o kvaliteti fotografije.

crop_n6 crop_n9

Slijede još dvije fotografije koje demonstriraju snagu xenon flasha. Lijeva je snimka fontane koja je zbog brzine okidača "zaustavljena" u trenutku. U slučaju da se ova scena fotografirala s mobitelom opremljenim LED-icama fontana bi bila zamućena, za razliku od Zoomove fotografije gdje se vide čak i pojedinačne kapljice.

Desni crop je fotografija snimljena na udaljenosti od otprilike 2.5 metra, gdje je prikazano kako su vidljivi čak i najsitniji tekstovi snimljene ploče.

crop_n3 crop_n4

Ipak, ako fotografirate objekte na većim udaljenostima, xenon flash neće biti od pomoći. Lijevi crop je primjer snimljenog Umjetničkog paviljona na udaljenosti od 10-ak metara. Zbog optičke stabilizacije fotografija je ispala kristalno čisto uz očuvanje velikog broja detalja. Šum je također u razumnim granicama (obzirom na veličinu senzora). Zoom je za lijevu fotografiju postavio ISO vrijednosti na 800, a brzinu okidača ponovno na 1/30 sekundi. Da smo se malo igrali manualnim postavkama, mogli smo smanjiti ISO na 600, uz smanjenje brzine okidača pa bi fotografija ispala još ponešto kvalitetnija.

Desno je ista scena snimljena uz maksimalni zum. Kako smo na početku i rekli, zumiranjem objektiva se količina svjetla koja pada na senzor smanjuje, pa su time i noćne fotografije tamnije (bez dodatnih intervencija u postavke snimanja). No, u svakom slučaju preporučam da pogledate obje fotografije u punoj veličini, jer će se tada vidjeti koliko su one u stvari dobro ispale.

crop_n2 crop_n1

Gornja dva cropa prikazuju snimak zgrade HNK-a uz dva moda - s flashom i bez njega. Lijevi je mod s uključenim flashom koji je podesio brzinu okidača na 1/30 sekundu, dok je desni bez flasha i s brzinom okidača 1/10s. Mod bez flasha ima puno sporiju brzinu okidača, pa i uz optičku stabilizaciju slike ona nije ispala kristalno čista. Ipak, boje su puno pravilnije snimljene u ovom modu, nego s uključenim blicom. Lijevi crop je puno oštriji (zbog veće brzine okidača), ali ima i puno nepravilnije snimljene boje.

Zanimljivo je da je ISO na obje fotografije podešen na 800, a mišljenja smo da je u modu kada je flash isključen on mogao biti i dosta viši kako bi se  snimila stabilnija fotografija. Ali, sigurni smo da će Samsung prilagoditi detalje oko softvera kamere u nekim budućim nadogradnjama sustava.

I za kraj donosimo još jedan crop snimljene scene u noćnom modu. U slučaju odabira ovog moda kamera fotografira uzastopno 3 fotografije kako bi se kompenzirao šum i eventualno zamućenje nastalo pomicanjem ruke ili snimanog subjekta. Nažalost, zbog 3 fotografije aplikacija kamere ne zapisuje EXIF podatke u rezultantnoj fotografiji, pa detaljnija analiza nije moguća.

crop_n10

No, ono što je vidljivo je da je fotografija ispala dobro i čisto. Boje su dobro ispale, a i šum je pod kontrolom (pogledati drveće u pozadini).

Zaključak


Hrabro je od Samsunga što već drugu godinu za redom pokušava progurati novu kategoriju smartfona. To je kategorija nekada davno zvana "cameraphone" kojom se su sada u stvari mogu opisati svi uređaji višeg cjenovnog ranga. No Galaxy K Zoom ipak nudi nešto više, a to je optičko povećanje, xenon flash i kvalitetu fotografija koja je na razini srednje klase kompaktnih fotoaparata.
Zbog svega toga ovaj uređaj nije namijenjen širokim masama kojima ipak ciljaju s modelom Galaxy S5, već je za foto entuzijaste koji mogu svjedočiti sve boljoj kvaliteti mobilne fotografije.
Zbog xenon flasha K Zoom će biti primijenjiv fotoaparat u širokoj lepezi prigoda, pa će zbog njega snimati kristalno čiste fotografije u uvjetima slabijeg osvjetljenja, za razliku od ostatka smartfona koji će zbog ograničenja LED bliceva snimiti zamuljane i šumovite objekte u istim uvjetima.

DSCF3645 DSCF3665

Osim odlične kvalitete fotografija, K Zoom nije loš smartfon te nudi gotovo jednake performanse kao i veći brat Galaxy S5.

Nedostatke vidimo u nešto lošijem ekranu koji pati od manje rezolucije, pentile rasporeda piksela i naravno, dimenzija zbog kojih upravo ovaj uređaj i neće biti privlačan svima. Memorija bi također mogla biti veća jer je početnih 8, odnosno manje od 5 GB jednostavno premalo za smartfon kojemu je primarni cilj fotografiranje. A fotografije su veličine oko 7 MB.

No, u svakom slučaju ako ste foto entuzijast, preporučamo ovaj uređaj, a ako ste prosječan korisnik smartfona i ne zanima vas toliko mobilna fotografija, sve karakteristike potrebne za klasično korištenje mobitela možete pronaći i u puno kompaktnijim ali i jeftinijim kućištima. Također treba skrenuti pažnju i na Nokijinu Lumiju 1020 koja nudi slične foto karakteristike u ipak puno kompaktnijem kućištu, ali o tome ćemo detaljnije u posebnoj foto usporedbi ova dva modela.